Jump to content


Photo
- - - - -

Medjuljudski odnosi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
323 replies to this topic

#31 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 22 October 2011 - 01:43

Za ovo sto se desilo nema opravdanja, ali treba da se pomenu neki od mogucih razloga. Zakonske regulacije ne bi bilo na odmet, nego nisam videla da je kineske vlasti pominju. Ko zna koliko se cesto ovakve stvari desavaju, ovde se desilo da je bila kamera.

Spoiler


kakve zakonske regulacije kakvi bakraci :ajme:

to je stoka nehumana, svaki covek koji ima i malo humanosti bi stao da joj pomogne pa makar rizikovao da staje pred streljacki vod

#32 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 22 October 2011 - 10:29

kakve zakonske regulacije kakvi bakraci :ajme:

to je stoka nehumana, svaki covek koji ima i malo humanosti bi stao da joj pomogne pa makar rizikovao da staje pred streljacki vod


Ne mozes posmatrati ovaj tragicni dogadjaj iskljucivo sa naseg stanovista, Kina je u potpunosti drugacija. Kina ima drugaciju tradiciju, kulturu, drugaciji stav prema zivotu, smrti, individui i na kraju krajeva i drugacije zakone i zdravstveni sistem. Mogla bih roman napisati, ali pokusacu ukratko - ne sa namjerom opravdavanja, nego pojasnjenja.

Eticko nacelo "ljubi bliznjeg svog..." u Kini ne postoji. Kinezi su porodicno izuzetno vezani i u slucaju da nekom iz porodice (blize ili dalje) treba pomoc, je za njih normalno da svi uloze i daju sve sto imaju da bi se skupilo za pomoc. Prema onim, koji nisu clan porodice ta vrsta solidarnosti nije pristuna, javlja se jedino na jos vecem nivou, u slucaju da je "nacija ugrozena".

U Kini nema funkcionirajuceg zdravstvenog osiguranja. Jedino drzavni sluzbenici imaju zdravstveno osiguranje, koje dosta toga pokriva, ostali ljudi ne, oni moraju aposlutno sve placati i to po cijenama, koje su za njih nezamislive. I ova djevojcica je dobila medicinsku njegu i pokusali su joj spasiti zivot, samo jer je zbog ovog videa bila privucena paznja javnosti i svijeta i sto su se javili donatori, koji su platili lijecenje, inace bi ona bila odvezena u bolnicu i na njoj ne bi bio sproveden nijedan zahvat dok porodica ne bi skupila novac.

Zbog takve situacije sa osiguranjem je bilo vec nekoliko slucajeva da su zrtve u saobracajnim nesrecama tuzile one, koji su im pomogli, da bi skupili novac za lijecenje. I tako onaj, koji je zelio da pomogne, koji je bio human bude otjeran u finansijsku propast. To pokusavaju promijeniti; zena koja je ovu djevojcicu podigla sa ceste je nagradjena od jedne firme sa sumom od otprilike 1.500 eura i pokusace da joj nadju stalni posao (ona je smetljarka).

Koliko god se nama njena reakcija cinila neprimjerenom, ona je za kineske uvjete jedino pravilna: ona je djevojcicu sklonila sa ulice. Da nije, jos bi auta preslo preko nje. Nema u Kini pruzanja prve pomoci na ulici ili da zoves hitnu pomoc pa da to oni obave, nakon neke nesrece je obicno policija izuzetno brzo tu i prvo i munjevito se izbrisu svi tragovi mogucih ljudskih zrtava, bez obzira na njihovo stanje. Prva pomoc se ne pruza na ulici.

#33 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 October 2011 - 10:33

a ako vladajuca ideologija nudi ideju o potrosivosti i zamenjivosti, Drugi postaje nebitan.

Ja sam ubedjena da su medjuljudski odnosi neuporedivo mnogo gori u represivnim rezimima nego u jednoj liberalnoj demokratiji.
Neuporedivo mnogo gore je kad vladajuca ideologija nudi ideju partijske poslusnosti.
Setimo se samo koliko je licnih tragedija isplivalo na povrsinu kada je javnosti na uvid dat arhiv Stasi-ja. Nije se znalo ko koga.
A tek kako je bilo kod druga Kobe i kako je funkcionisala "potrosivost i zamenjivost" i koliko je drugi bio nebitan!
To sto "Schild und Schwert der Partei" moze da napravi sa ljudima u jednom komunjarskom sistemu to ne moze nijedna liberalna demokratija ni u snu.

Edited by cyberwor/L/d, 22 October 2011 - 10:38.


#34 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 22 October 2011 - 17:39

... Kina je u potpunosti drugacija...

Sa izuzetkom ostrva Hong Kong (23. vek, Jupiter - hvala dragim engleskim kolonijalistima), delova Sangaja i, verujem, ne jos mnogo toga) Kina je jedna megastrahota. Ovo se dogodilo u Fosanu, a imao sam priliku da vidim susedni Kanton (Gvandzou), pa uopste nisam iznenadjen. Da mi je neko poklonio i ceo taj grad i ujedno onemogucio povratak u Srbiju (civilizacija, ipak), smesta bih se bacio u Bisernu reku. A treba uzeti u obzir da je u Kini jugoistok zapravo Zapad! Ipak, mora da i tamo ima pojedinaca koji nisu ovoliko oduzeti kao ovi prolaznici, a kad se u Kini i retki pojedinci posabiraju, bude ih na milione.

(Ne mogu ni da zamislim kako li je tek u ultrabednoj i ultraneslobodnoj Severnoj Koreji, tamo gde su pre desetak godina neki ljudi umesto u supermarkete isli na groblja – posto su prethodno i pacovi nestali. Citam da je ponovo bas uzasna glad…)

Edited by cmix909, 22 October 2011 - 17:58.


#35 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 22 October 2011 - 17:45

Kina je jedna megastrahota.


beri kožu na šiljak ako te vidi balkanika. :D

#36 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 22 October 2011 - 20:30

Da mi je neko poklonio i ceo taj grad i ujedno onemogucio povratak u Srbiju (civilizacija, ipak), smesta bih se bacio u Bisernu reku.


U potpunosti te razumijem. Ja sam zivjela godinu dana u Kini (provincija Shandong) i Kinezi su zeljeli produziti moj ugovor, ali ja jednostavno vise nisam zeljela, a vjerujem ni mogla ostati niti jedan dan duze u Kini. Tu godinu dana ne bih mijenjala niti bih je se odrekla, ali jos jedan dan i pomahnitala bih i nacinila ili nekom drugom ili sebi kakvo zlo. :D

#37 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 23 October 2011 - 04:15

Ne mozes posmatrati ovaj tragicni dogadjaj iskljucivo sa naseg stanovista, Kina je u potpunosti drugacija. Kina ima drugaciju tradiciju, kulturu, drugaciji stav prema zivotu, smrti, individui i na kraju krajeva i drugacije zakone i zdravstveni sistem. Mogla bih roman napisati, ali pokusacu ukratko - ne sa namjerom opravdavanja, nego pojasnjenja.

Eticko nacelo "ljubi bliznjeg svog..." u Kini ne postoji. Kinezi su porodicno izuzetno vezani i u slucaju da nekom iz porodice (blize ili dalje) treba pomoc, je za njih normalno da svi uloze i daju sve sto imaju da bi se skupilo za pomoc. Prema onim, koji nisu clan porodice ta vrsta solidarnosti nije pristuna, javlja se jedino na jos vecem nivou, u slucaju da je "nacija ugrozena".

U Kini nema funkcionirajuceg zdravstvenog osiguranja. Jedino drzavni sluzbenici imaju zdravstveno osiguranje, koje dosta toga pokriva, ostali ljudi ne, oni moraju aposlutno sve placati i to po cijenama, koje su za njih nezamislive. I ova djevojcica je dobila medicinsku njegu i pokusali su joj spasiti zivot, samo jer je zbog ovog videa bila privucena paznja javnosti i svijeta i sto su se javili donatori, koji su platili lijecenje, inace bi ona bila odvezena u bolnicu i na njoj ne bi bio sproveden nijedan zahvat dok porodica ne bi skupila novac.

Zbog takve situacije sa osiguranjem je bilo vec nekoliko slucajeva da su zrtve u saobracajnim nesrecama tuzile one, koji su im pomogli, da bi skupili novac za lijecenje. I tako onaj, koji je zelio da pomogne, koji je bio human bude otjeran u finansijsku propast. To pokusavaju promijeniti; zena koja je ovu djevojcicu podigla sa ceste je nagradjena od jedne firme sa sumom od otprilike 1.500 eura i pokusace da joj nadju stalni posao (ona je smetljarka).

Koliko god se nama njena reakcija cinila neprimjerenom, ona je za kineske uvjete jedino pravilna: ona je djevojcicu sklonila sa ulice. Da nije, jos bi auta preslo preko nje. Nema u Kini pruzanja prve pomoci na ulici ili da zoves hitnu pomoc pa da to oni obave, nakon neke nesrece je obicno policija izuzetno brzo tu i prvo i munjevito se izbrisu svi tragovi mogucih ljudskih zrtava, bez obzira na njihovo stanje. Prva pomoc se ne pruza na ulici.


kratko receno - kinezi su nehumani!?

#38 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 23 October 2011 - 10:46

... Ja sam zivjela godinu dana u Kini...

Zasluzila si orden za hrabrost. Ja bih pre u ponoc u drustvu Save Savanovica isao preko groblja nego sto bih i u sred bela dana usao u prosecnu kinesku stambenu zgradu…

#39 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 23 October 2011 - 12:13

kratko receno - kinezi su nehumani!?


Ne, Kinezi nisu nehumani, naprotiv. Ali citav sistem u Kini je izuzetno nehuman (tako se mene dojmio, dakle ovo je subjektivna izjava).


Ja bih pre u ponoc u drustvu Save Savanovica isao preko groblja nego sto bih i u sred bela dana usao u prosecnu kinesku stambenu zgradu…


Sto ne bi smio? Osjecala sam se vrlo sigurno u Kini i nikad nisam osjetila tu vrstu straha (dakle, da bi mi se nesto moglo desiti u mraku ili slicno).

Edited by Vollmeise, 23 October 2011 - 12:14.


#40 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 24 October 2011 - 05:05

Osjecala sam se vrlo sigurno u Kini i nikad nisam osjetila tu vrstu straha (dakle, da bi mi se nesto moglo desiti u mraku ili slicno).


meni je ovo jedan od dominantnih utisaka iz kine, doduse ja tamo nisam zivela, bila u par poseta u kojima smo vise puta hodali po gradu za svoj racun. sigurnije nego u mnogim drugim gradovima. uzimati taxi u pekingu i npr. moskvi je neuporedivo.

i moje skromno znanje i iskustvo u vezi zdravstvenog, solidarnosti etc je prilicno konzistentno s onim sto je vollmeise napisala.

pitam se da li oni koji bi pre u kinu nego u eu znaju kakva je situacija sa zdravstvom i obicnim gradjanima u kini.

#41 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 24 October 2011 - 16:17

kakve zakonske regulacije kakvi bakraci :ajme:

to je stoka nehumana, svaki covek koji ima i malo humanosti bi stao da joj pomogne pa makar rizikovao da staje pred streljacki vod

Sta je onda tvoje objasnjenje? Da se neverovatnim sticajem okolnosti desilo da je slucajan uzorak (od koliko bese 15-ak?) prolaznika sve sam go psihopata bez trunke humanosti? Ili mozda ovi ljudi znaju nesto sto mi ne znamo (ovo sto je napisala Vollmeise) i imaju neke svoje razloge koje su nama neshvatljivi i neprihvatljivi. Sad ne mogu ni da ih terete naknadno, ako prethodno nisu predvideli da bystanders imaju ikakvu obavezu i odgovornost. Doduse Kina je to i digla se velika prasina, mozda odluce i da ih streljaju po kratkom postupku, ali za sada su optuzeni samo vozaci.

Pri tome uopste nije bitno sta bi ti ili ja uradili, ako bi se zatekli tu kao turisti (zvali hitnu pomoc i pokusali da pruzimo pomoc ako mozemo dok ovi ne stignu, opet ne poznajuci lokalne prilike), zato sto se kod nas tako radi.

Kolike razlike u razmisljanju su u pitanju govori izjava majke koju sam negde procitala (to je bilo pre nego sto je dete umrlo) gde kaze da ne osudjuje prolaznike sto se nisu umesali. Tvrdim da bi bilo ravno nemogucoj misiji da procitas takvu izjavu od majke na Zapadu. Da je dete palo i razbilo nos i niko nije pritrcao u pomoc, mother would scream bloody murder.

A ovo sto sam boldovala nije i nikad nece biti istina, nema veze sa Kinom. Mozes da racunas u 9 od 10 slucajeva najmanje da ce se ljudi odluciti da spasu svoju kozu. I nije uopste potrebno da im pripretis streljanjem, dovoljan bi bio lawsuit.

#42 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 24 October 2011 - 20:53

Sta je onda tvoje objasnjenje? Da se neverovatnim sticajem okolnosti desilo da je slucajan uzorak (od koliko bese 15-ak?) prolaznika sve sam go psihopata bez trunke humanosti? Ili mozda ovi ljudi znaju nesto sto mi ne znamo (ovo sto je napisala Vollmeise) i imaju neke svoje razloge koje su nama neshvatljivi i neprihvatljivi. Sad ne mogu ni da ih terete naknadno, ako prethodno nisu predvideli da bystanders imaju ikakvu obavezu i odgovornost. Doduse Kina je to i digla se velika prasina, mozda odluce i da ih streljaju po kratkom postupku, ali za sada su optuzeni samo vozaci.

Pri tome uopste nije bitno sta bi ti ili ja uradili, ako bi se zatekli tu kao turisti (zvali hitnu pomoc i pokusali da pruzimo pomoc ako mozemo dok ovi ne stignu, opet ne poznajuci lokalne prilike), zato sto se kod nas tako radi.

Kolike razlike u razmisljanju su u pitanju govori izjava majke koju sam negde procitala (to je bilo pre nego sto je dete umrlo) gde kaze da ne osudjuje prolaznike sto se nisu umesali. Tvrdim da bi bilo ravno nemogucoj misiji da procitas takvu izjavu od majke na Zapadu. Da je dete palo i razbilo nos i niko nije pritrcao u pomoc, mother would scream bloody murder.

A ovo sto sam boldovala nije i nikad nece biti istina, nema veze sa Kinom. Mozes da racunas u 9 od 10 slucajeva najmanje da ce se ljudi odluciti da spasu svoju kozu. I nije uopste potrebno da im pripretis streljanjem, dovoljan bi bio lawsuit.


ja ne znam tacan razlog ali ovo boldovano mi zvuci najlogicnije

ne mislim da se radi o nekakvoj zakonskoj regullativi ili o njhovoj kulturi i njihovom nacinu zivota (kako objasnjava vollmeise) jer govorimo o ljudim a ne o nekim vanzemaljcima sa cudnim zakonima. radi se o prostom slucaju, trebas trositi par svojih minuta da bi (mozda) spasao zivot maloj devojcici, ili uradis to ili ne - nema to veze sa zakonima, nacijom, verom, racom, tradicijom ili vekom (bilo to 21. ili srednji vek)

#43 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 24 October 2011 - 21:27

Pazi, sve je moguce cak i ono sto je vrlo malo verovatno. Palo mi je napamet cak i ono sto je napisao Kinik, no nemoguce je dokazati da bi ga radije pritrcali u pomoc da su videli da je decak, niti da su obratili paznju kojeg je pola dete.

Bitno je da je kamera razlog sto ceo svet za ovo zna, u nekom sledecem slucaju nece je biti.

Nekad je ljude potrebno pogurati da bi bili spremniji da pritrce u pomoc nego sto jesu, to je prosto tako, nazalost, a od nekog zgrazavanja nas sa druge strane sveta neka sledeca zrtva nece imati nikakve vajde.

Meni npr ovo:

Zbog takve situacije sa osiguranjem je bilo vec nekoliko slucajeva da su zrtve u saobracajnim nesrecama tuzile one, koji su im pomogli, da bi skupili novac za lijecenje. I tako onaj, koji je zelio da pomogne, koji je bio human bude otjeran u finansijsku propast.

govori da je stvorena cutthroat situacija, ako ovo nije spasavanje svoje koze na racun nekog sto je verovatno i zivot spasio, onda ja ne znam sta je, ali eto ljudi ne prezaju ni od toga. Nije to nikakav kineski specijalitet, desava se i drugde po svetu gde moze, naravno da nisu svi takvi, ali dovoljan broj jeste. Zato sam napisala, ne bi nista smetalo da se legalnim putem onemoguci.

Desavaju se i "hit and run" i kad vidi da nema svedoka, vozac jednostavno zbrise. Neki se kasnije jave i priznaju, kazu uhvatila ih panika, ali ne svi.

#44 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 25 October 2011 - 13:51

Pregazio dete dva puta da ne plaća
Izvor: Blic

Peking -- Kamiondžija iz Ludžoua, u kineskoj pokrajini Sečuan, pregazio petogodišnjeg dečaka, vratio se u rikverc i prešao preko tela da bi bio siguran da ga je umsrtio.

Video sam kako kamion ide unazad, a onda opet napred. Dečak se zaglavio ispod točka, pa je kamiondžija nastavio da vozi još desetak metara - ispričao je očevidac Džang Šifen.

Očevici novog jezivog incidenta kažu da je kamiondžija iskočio iz vozila nakon što je udario dete i prvo što je rekao bilo je: "Koliko treba da platim?"

Vozač odlučno demantuje da se vratio u rikverc da ponovo pregazi dete. Policija je saopštila da se 35-godišnji šofer punih sedam sati raspravljao s roditeljima nastradalog dečaka o visini odštete koju treba da im plati.

Policija koja je izašla na uviđaj tvrdi da je Jong prvi pozvao Hitnu pomoć i da su ga seljani opkolili tražeći od njega da odmah plati kompenzaciju za ono što je uradio.

Ova nesreća desila se samo nedelju dana nakon što su dvogodišnju Ju Ju pregazila dva kamiona, a da joj niko od 18 prolaznika nije pritekao u pomoć.

Vozači su uhapšeni, a devojčica je preminula pre četiri dana.

VEST

Da li je ovo česta pojava, ili je samo u pitanju trenutna najezda ludaka za volanom?

#45 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 25 October 2011 - 14:02

...ali im je zato otvaranje olimpijade bilo fantasticno. ;)