Jump to content


Photo
- - - - -

Medjuljudski odnosi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
323 replies to this topic

#316 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 03 January 2012 - 14:47

tuzno je u sta se pretvorio ovaj topik, svi veruju da im medjuljudski odnosi u stvari i nisu vazni, da se isti mogu kupiti

vecina mladih danas kupuje te medjuljudske odnose. Jedan mladi kolega mi tvrdi da bez novca ne moze imati prijatelje, ako ne izlazi i ako ne trosi na sampanjac koji se sluzi u kibli i stavljaju se prskalice. To je, kazu situacija u elitnim klubovima i to je jedini nacin da upozna devojke izvan ravni narodne muzike

svi samo sednu u kola i idu negde. I zato ih nema vikendom, i zato se ne druze

(bold moj)

Ne.

Promasaj je u tome sto si sveo raspravu o medjuljudskim odnosima (koja je inace vrlo zanimljiva) na pricu o druzenju, tj. tehnologiji istog. A u medjuljudske odnose spada i ponasanje prema kolegama na poslu, musterijama/klijentima, komsijama, rodjacima...ljudima opcenito, u svim situacijama. Jos promasenije (boldovano u citatu), donosis zakljucke o vecini na osnovu kazivanja jednog mladog kolege (ajd', neka ih bude i nekoliko). Umjesto jednog mladog kolege, navescu ti primjer moje kcerke. Tinejdzerka, odlicna ucenica, bavi se sportom na vrhunskom nivou (dogurala da juniorske reprezentacije - istina, za sad samo kao treca rezerva, ali ipak... :) ). Prvo, ne pada mi na pamet da tvrdim da se "mladi bave sportom i dobro uce," samo zbog nje. Drugo, kcerka ima otvoren fejsbuk nalog i tako se druzi sa prijateljima i u 10 navece, kad joj zbog mladosti, obaveza i umora ne bih dozvolio da sjedi u zadimljenom kaficu i pije. Nije li to bolje od nedostatka bilo kakvog druzenja?
Tom mladom kolegi reci da se pocne baviti sportom (ili bilo kakvim hobijem), uclani u drustvo za zastitu zivotinja, bilo sta - ima tu cura i na pretek, i bez narodne muzike. I na internetu, osim jutjuba, postoje sajtovi i forumi koji se bave necim odredjenim, gdje se mogu upoznati srodne duse.
Nisam zapostavio RL, cak ni nemam fejsbuk nalog. Ali nisam ni antielektronicki ludit, cak sam zahvalan modernoj tehnologiji sto mi je otvorila nove mogucnosti upoznavanja ljudi i druzenja. Pa i tu, na ovom forumu, upoznao sam par ljudi koje inace ne bih. Jedan od njih, silno drag covjek, satima je, sa zenom, vozio da se upoznamo i odemo na veceru. Kud ces vece koristi od elektronike? Uz to, docekao sam Novu sa raznim prijateljima, vise puta, preko skajpa. Pocelo je u Australiji, kad je meni jos bilo jutro, pa preko J. Afrike i Evrope do USA. (Tesko je ostati trijezan kad toliko puta nazdravis... Bem ti elektroniku! :D )


Kao ni ti, nisam ni ja imun na lamentacije o tome kako su (i) medjuljudski odnosi bili bolji u mojoj mladosti. Samo, ne smetaju me elektronski oblici druzenja.
Smeta sto je drustvo postalo, cini mi se, tolerantnije (ako je to odgovarajuci izraz) prema raznim oblicima nasilja - pri cemu ne mislim na kriminal, nego na verbalno i emocionalno nasilje, razne oblike nabusitosti. Kad sam bio klinac, citav tramvaj bi graknuo ako neki klinac ne bi ustao i prepustio sjediste starijem. Danas toga nema (ili nema dovoljno). Prigovoris klincu sto sara po fasadi, a roditelj odmah skace u obranu klinca, bez da i pita sto je mali zasrao...
Po meni, to su trendovi/promjene u medjuljudskim odnosima protiv kojih se treba buniti.

Edited by zoran59, 03 January 2012 - 14:55.


#317 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 January 2012 - 15:38

Vecina mladih, a bogami i starijih, ni ne zna sta je druzenje. Danas ces pre videti klince kako lajkuju jedan drugom status na FB nego da pice fucu ili basket iza zgrade. Za novaka sam imao spontano okupljeno drustvo: dosli na vrata sa pricom "E, gde si, bre matori PTM ;)", odvalismo gitare do bola, hanume nas psovale zbog zahebavanja, u ponoc odvalili takticno-pokaznu vezbu "Nova Godina 2011" tako dobro da bi nam i Nato pozavideo :ph34r:, vratili se unutra i nastavili da pichimo po djitrama do jutra. Obzirom na popijenu kolicinu derivata srpskih vocnjaka i izedenih plodova tora, spremim im masan domaci burek - cisto da se resetujemo, pa udarimo opet :D. Ne znam samo sto su deca pizdela kad sam iskljucio internet od 01:00, ali su se vrlo brzo uklopila u stimung? ;) BTW. Bilo je uzivanje gledati decu kako pice basket na terenu u 5 ujutro, a matori navijaci navijaju :ajme:

taman kako treba. ovi ''moji'' s kojima se najcesce vidjam se znaju druziti, prilicno cesto se okupimo, ali sam nekako uvijek ja taj koji animira drustvo. valjda se najvise i napijem, pa zato. onda se i ja valjda opustim. ali onda ide vriska, satro neko pjevanje, citaj revanje, igram kan-kan, penjem se na zidani sank kod jaranice, recitujem im pijanim glasom, grlim se sa zenama, nosim ih po dnevnom boravku, one cice od smijeha i igramo nesto nalik na kolo, iako nikad nijedno nisam naucio. ali nebitno, bitno je da se svi opuste, pocnu osmjehivati, neki i pjesmu prihvate. a svi bolje od mene pjevaju. da me neko sa strane vidi rekli bi ovaj je lud jbt. bas me briga, ucinak se postigne. svima nestane onaj grc sa lica koji zamijeni osmijeh, koji se i na/u ochima vidi. i nikad, nikad nije pala nijedna teska rijec, niti ono poznato pijansko prepucavanje tipa: sta si ti mislio time reci ili nije ti ovo u redu. lako je majke mi, samo treba htjeti, ljubav i srdacnost svi prepoznamo.

#318 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 03 January 2012 - 15:44

taman kako treba. ovi ''moji'' s kojima se najcesce vidjam se znaju druziti, prilicno cesto se okupimo, ali sam nekako uvijek ja taj koji animira drustvo. valjda se najvise i napijem, pa zato. onda se i ja valjda opustim. ali onda ide vriska, satro neko pjevanje, citaj revanje, igram kan-kan, penjem se na zidani sank kod jaranice, recitujem im pijanim glasom, grlim se sa zenama, nosim ih po dnevnom boravku, one cice od smijeha i igramo nesto nalik na kolo, iako nikad nijedno nisam naucio. ali nebitno, bitno je da se svi opuste, pocnu osmjehivati, neki i pjesmu prihvate. a svi bolje od mene pjevaju. da me neko sa strane vidi rekli bi ovaj je lud jbt. bas me briga, ucinak se postigne. svima nestane onaj grc sa lica koji zamijeni osmijeh, koji se i na/u ochima vidi. i nikad, nikad nije pala nijedna teska rijec, niti ono poznato pijansko prepucavanje tipa: sta si ti mislio time reci ili nije ti ovo u redu. lako je majke mi, samo treba htjeti, ljubav i srdacnost svi prepoznamo.


Upravo to! Vazno je opustiti se i posle sve dodje samo po sebi :D


PS. Ona mucenica te ceka, makar je osvestali pop, hodza, rabin, biskup i Dalaj Lama licno :D



#319 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 January 2012 - 15:47

Upravo to! Vazno je opustiti se i posle sve dodje samo po sebi :D


PS. Ona mucenica te ceka, makar je osvestali pop, hodza, rabin, biskup i Dalaj Lama licno :D

ma bi ja, al' Vera mi ne dozvoljava! :lol:

#320 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 03 January 2012 - 15:48

ma bi ja, al' Vera mi ne dozvoljava! :lol:


Pa nemoj da vodis Veru! :D

#321 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 January 2012 - 15:52

Pa nemoj da vodis Veru! :D

hehe, neces vjerovati, duga je pricha, al' Vera je u Beogradu. :D

#322 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 03 January 2012 - 15:54

hehe, neces vjerovati, duga je pricha, al' Vera je u Beogradu. :D

Dok dodje pod ovo moje brdo - Avalu, proci ce je. :D

#323 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 January 2012 - 16:21

ma bi ja, al' Vera mi ne dozvoljava! :lol:


A kamo Ljubav i Nada? Ipak je 2:1 :rolleyes:.

#324 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 03 January 2012 - 16:51

vidite, covek u zgradi razbije staklo, ne zanima ga nista, ostavi razbijeno, empatije nema. ako se neko ubode, ubode....

secam se kad sambio mali, da nije bilo tako.

otkuda ta promena, naravno od shvatanja da je svako za sebe.

mislim d agospodin koji je pomenuo vrhunski sport gresi, sve vrhunsko je lose. mi hocemo obicne tamburase, ne trebaju nam virtuozi.
hocemo da pikamo fudbal a ne trebaju nam profesionalci....
nista vrhunsko nije dobro. najbolji je amaterizam.... drugarski nacin...