Jump to content


Photo

Albanski jezik, kultura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
234 replies to this topic

#46 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 29 November 2009 - 00:06

...



Pa normalno da je ovo ko zna koja po redu reinkarnacija zhemsko-mushkog / mushko-zhemskog nika.
Sa beskrajno neinteligentnim trtljanjem, sitnim provokacijama i umisljenim propitivanjem.
To naviklo na svoju porciju modertatorskih batina - ne moze se odvaditi!

Takvima se obicno kaze: spisak literature visi na oglasnoj tabli jezicke grupe, procitajte i kada budete spremni - dodjite da diskutujemo. Izvinite, no sada nemam vremena. Prijatno i dovidjenja!
(The End)

Doduse, kako rece u svom postu kosmetićar: >> ... mada vecinom predaju profesori iz Albanije ... <<
Na sto mu se kosovka_djevojka_aka_mushmulica ljubezno zahvalila, ko' bratu srBovu!

Ostale drljavine bih preskocio, - jednostavno ne zasluzuje paznju.
Pazi samo kad neko posle pedesetak postova kaze kako sam napisao "konacno jedan post".

Dok istovremeno izvaljuje slicne andramolje:
>> ... ili je u pitanju samo povrsno citanje i onda zurba da se sto pre naskraba neka zvrljotina na elektronskom prostoru, po mogucstvu sto spektakularnija ... <<

Neka nikinja, sa tolikom sposobnoscu prekognicije, prosudjivanja karaktera i znanja (?) - da nimalo ne poznaje ni svoje znanje (da ne govorimo o karakteru) i samo unjkavo provocira kosovske 4umase?
Pa sto ne otvori internetsku stranu Fil.fak.Bgd i pogleda sta se sve izucava tokom vise godina skolovanja na grupi za albanski jezik?

To kao kad bih ja rekao: znas Magripa, nesto bas i nemam vremena, niti sam voljan da se upustam u izucavanje USA engleskog (ko bi gubio vreme sa onima koji su nas bonbardovali!) - nego daj mi samo malo, recimo oko njujorskog i teksaskog dijalekta. Samo, pls, - nemoj me zatrpavati nepotrebnim informacijama!

A za prijatelje, kosovske 4umase.
Ne morate uvek pokazati da niste "chopor" i da delite razlicite, - civilizacijske, i politicke, i jezicke stavove!
Takvim pristupom samo upropastavate nastup nekih srBova, pa i forumasa, koji na vas samo projektuju sopstvene strahove.
Budite malo ljubazniji, imajte milosti prema zabludelim srBovima.

(ovo je pisano samo za povrsne srBove, u jednom apsolutnom kinichkom, sarkasticnom i "zlom" kljucu!)

Prijatno je setiti se istocnjackih mudrolija Nastradin Hodze koji jednom rece (kako tvrdi narodna legenda):
- Budala moze zadati toliko pitanja da na njih ne odgovori sto mudraca!

...


Decko, jesi li ti toliko intelektualno osiromasen da ne mozes da shvatis da nemam nameru da ucim albanski jezik?

#47 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 29 November 2009 - 00:07

Mozda sef katedre za Albanski jezik i knjizevnost, Dr Halit Trnavci?



Jedan od "poshtenih" Mitrovachkih albanaca

#48 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 29 November 2009 - 00:08

Kako i koliko se sluzis engleskim jezikom?
Mogao bi ti preporuciti knjige, ali nijedna nije prevedena na srpski jezik, koliko ja znam.


Odlicno se sluzim engleskim. Bila bih ti zahvalna.

#49 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 29 November 2009 - 00:13

Trivia.
Kako se kaze "predsednik" na tosk dialektu? :D Na gege je kryetar.
Ili "samoglasnik". Na gege je "zanore". A na toske? :D


1.

Pa na toskë se kaze upravo onako kako je vas idol zvao samoga sebe... a boga mi i vi ste ga bas tako zvali... jedno devetnaestak godina, tako da mi je cudna ova tvoja kontraargumentacija... :ph34r:


2.

Kako koj idol? Pa Shall! A rec je Presidenti... Ah zaboravih - ovo bese trivija sto bi trebalo da znaci da se ne treba obazirati na postavljeno pitanje... hm, jebem li ga... , dobra ti sema! Uvek si u pravu - a ti to obozavas vise nego sunce :)



Ovo po prvi put cujem a eto, usudio bih se tvrditi da dosta solidno poznajem oba dijalekta! Ko to insistira?


Musmula, izgleda?

Edited by Lorenz, 29 November 2009 - 00:15.


#50 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 29 November 2009 - 00:40

Nisu dva plemena ali si u pravu kada pishesh da su to dva dosta razlicita dijalekta.
Toske zhive uglavnom juzhno od reke Shkumbin a Gege severno.
I muzika i narodna noshnja su razlicite..tradicija, nacin zhivota je veoma razlicit..kod Toske skoro da ne postoji krvna osveta ali postoji Besa isto kao kod Gege.
Jedan Toske i jedan Gege mogu se sporazumeti naravno ali ponekad dolazi i do jezickog akcidenta.
primer:
Kosovar koji je naravno Gege ode na more juzhne Albanije u Sarandi i uzajmljuje stan kod Toske.
Sledeceg jutra ustaje kosovar i izadje u avliji da se malo osvezhi hladnom vodom iz cesme, vidi ga domacin i ljubazno priupita;

he mor si u gdhive? Kako si ustao, jel si dobro spavao?
gdhive=probudio, ustao-(shto je u opotrebi samo na toskanskom dijalektu i retko koji gege razume rec gdhive)
dhive=usrao
Omashi ovaj kosovar slovo g zbog brzine izgovorene reci i onako osramoceno pocrvenevshi odgovori; mmmmire! dddobro!
shto je naravno bio veoma legitiman odgovor za Tosku ..ali nije razumeo zashto je kosovar pomrmljao i pocrveneo.

Mislio je valjda jadni kosovar da je tamo dole na jugu obicaj da se pita: kako si se usrao.(izvinite na vulgarnosti ali drugacije se nije moglo napisati ovaj istiniti dogadjaj)


Hvala Preshevari.

Zanimljiv i pre svega ilustrativan primer, ne zameram ti ni najmanje na vulgarnosti, naprotiv :ph34r:

Kada kazes da su vrlo razliciti dijalekti, i da se jedan Gege i Toske mogu sporazumeti, sta to zapravo u praksi znaci? Da li je primer koji si naveo duhovita ilustracija uobicajenih poteskoca kada komuniciraju Gege i Toske svaki na svom dijalektu (hipoteticki, ne trude se da prilagode svoj govor tako da ga onaj drugi lakse razume)? Ili je pak potrebno da se malo povede racuna o brzini govora i izboru reci? Evo ovo sam nasla recimo:

"Gheg and Tosk have been diverging for at least a millennium, and their less extreme forms are mutually intelligible. "

Da li ovo boldovano, zapravo indirektno znaci, da neke forme ova dva dijalekta nisu uopste medjusobno razumljive? Ako ti nije tesko malo te nijanse da mi pojasnis.

Pogledala sam linkove koje je neko ostavio, meni je ova Gege varijanta lepse zvucala (ovako kao neko sa 0 poznavanjem albanskog jezika), a mozda je to posledica uticaja samog "naratora".

Procitah, da postoje odredjene ideoloske razlike te dve grupe. Recimo da su Toske vise komunisti a Gege vise nacionalisti. Koliko tu ima istine? I uopste, s obzirom da je, koliko sam upucena Enver Hodza nametnuo Toske dijalekat, da li postoje neke surevnjivosti izmedju te dve grupe? U jezickom smislu, ali i u smislu da jedni zele da dominiraju nad drugim i ispoljavanje slicnih bolesti balkanskih naroda.

KAda kazes da postoje razlike u nacinu zivota, mene kao zenu zanima kakav je polozaj zene u tim grupama? Jasno je da su razlike kao i svuda zavisne od toga da li je sredina urbana ili ruralna, ali eto da li postoji neka zavisnost tog odnosa prema pripadnosti grupi.

Jos jednom hvala na predusretljivosti.

#51 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 November 2009 - 02:06

...

Decko, jesi li ti toliko intelektualno osiromasen da ne mozes da shvatis da nemam nameru da ucim albanski jezik?



Jeste, - ja sam "decko" berbe iz 1951.g.
Jeste, - ja sam toliko "intelektualno osiromasen", da vas srBove, zacudo, vidim kao rendgenom.
Jeste, - shvatam ja da vi nemate nameru da naucite albanski jezik.
Jeste, - kako neko da uci jos jedan jezik, kada ne zna ni svoj?
Jeste, - kako da prica, na jos jednom - kada ne vlada ni sopstvenim jezikom u ustima.
Jeste, - citam ja mnoge godine sto drzavna, sto "vukojebinsko_provincijska" laprdala. Ne bih im dao ni da budu drzavni bastovani. Kupovao bih i uvozio visokokvalitetne bozure iz Holandije.
Jeste, - uopste nisam impresioniran. To su "drzavni kucovi" sa ogrlicom oko vrata.
Jeste, - uvek ih mogu naraniti sakom suve 'rane & kinizma.

Jeste, - steta je sto vam, takvima kakvi jeste, - neukim, bezobraznim i provokatorskim srBskim gremlinima uopstve odgovaraju kosovski albanski likovi. Oni time samo pokazuju kako su se uzdigli, izmestili izvan / iznad srBovskog primitivizma i alavog seljobersko_opancarskog zblanutog naprdjivacko_pasuljarskog dzandarskog militarizma, na cijem bi se vojnickom kazanu vecito 'ranili o drzavnom trosku.
Zamisli samo!

Ajde, sad, - razlaz!
Voljno ste, bRe!

...

#52 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 29 November 2009 - 02:53

gdhive=ustao
dhive=usrao


Zanimljivo kako su ove dve slicne reci za vrlo razlicite radnje i u srpskom prevodu slicne. :ph34r:


Nego, mnogo me onako privatno interesuje da li moj nickname (ili nesto sto se otprilike tako izgovara, samo spojeno kao jedna rec) u nekom albanskom dijalektu nesto znaci.

Edited by Kit Louch, 29 November 2009 - 02:56.


#53 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 November 2009 - 03:25

...

Zanimljivo kako su ove dve slicne reci za vrlo razlicite radnje i u srpskom prevodu slicne. :)
Nego, mnogo me onako privatno interesuje da li moj nickname (ili nesto sto se otprilike tako izgovara, samo spojeno kao jedna rec) u nekom albanskom dijalektu nesto znaci ...



Evo ja cu da ti kazem.
Normalno, Preshevari kao jedan ljubazni lik je pogresio.

Radi se o deminutivu.

Nije - "vusrao se", vec - "seruckao".
Nije - "vustao", vec - "propinjao se na prstice".

To jest, tvoj nickname "luche_keeto" se izgovara sa dva deminutiva, spojena u jednu rec: "propinjajuce_na_prstice-seruckalo".

...

#54 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 29 November 2009 - 03:56

...



Evo ja cu da ti kazem.
Normalno, Preshevari kao jedan ljubazni lik je pogresio.

Radi se o deminutivu.

Nije - "vusrao se", vec - "seruckao".
Nije - "vustao", vec - "propinjao se na prstice".

To jest, tvoj nickname "luche_keeto" se izgovara sa dva deminutiva, spojena u jednu rec: "propinjajuce_na_prstice-seruckalo".

...


O pobogu, koji je tebi ##### da ne kazem kurac?

#55 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 29 November 2009 - 04:11

Kit, opet dolazis kuci u ranu zoru :ph34r:

Kinik ti je samo zelio da da kompliment, na njegov kinicki nacin,
da ti zaosinuto ukaze na svoje simpatije i kako te rado cita...

#56 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 29 November 2009 - 04:22

Kit, opet dolazis kuci u ranu zoru :ph34r:

Kinik ti je samo zelio da da kompliment, na njegov kinicki nacin,
da ti zaosinuto ukaze na svoje simpatije i kako te rado cita...


Fakat, mozda si u pravu. :)


Izvinjavam se zbog svog socnog srpskog na topiku o albanskom jeziku i kulturi.


edit:

BTW, znas li ti Alek sta je "kitluč"? Ne moras reci sta je ako znas.

Edited by Kit Louch, 29 November 2009 - 04:25.


#57 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 29 November 2009 - 04:32

Fakat, mozda si u pravu. :)


Izvinjavam se zbog svog socnog srpskog na topiku o albanskom jeziku i kulturi.


edit:

BTW, znas li ti Alek sta je "kitluč"? Ne moras reci sta je ako znas.


Naravno :ph34r:

#58 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 29 November 2009 - 04:34

Naravno :ph34r:


Jeeeee!!!

A "obadulad"?

#59 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 November 2009 - 04:35

...

O pobogu, koji je tebi ##### da ne kazem kurac?


Zagrcno' si se?
To je dobro.

Zar ti zaista mislis da si nesto, kao, lukav, - sa svojim smorno_puzecim onelinerima, - da si smislio idealnu kombinaciju da nista ne kazes, vecito deminutivski se "propinjuci_na_prstice-seruckas"?

Tek tu i tamo, kad neoprezno zines, ispada da se zagrcnes!? Pa bi se zalio?
E, pa, iskreno da ti kazem - zabole me veselo! Drzi, bRe, jezik za zubima!
Sta jos treba, - da radim analizu ispraznih "kita_louchevih" drombuljanja?

Ne pada mi na pamet ni da izgovorim onu cuvenu frazu Santraca koju je upucivao losim golmanima: izvini sto sam te izradio.
Zato sto trebas da naucis dokle ti dopiru prstici.

A svom friendu reci da je zabo jezik gde ne treba.
To je za drugi tred.

Nesto se mislim, - a sta bi ste vas "obadvojica", zabadajuci jezik u pogresno mesto mogli da mi kazete o albanskom jeziku?
Samo vi mljackajte.

...

#60 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 29 November 2009 - 04:43

...


Zagrcno' si se?
To je dobro.

Zar ti zaista mislis da si nesto, kao, lukav, - sa svojim smorno_puzecim onelinerima, - da si smislio idealnu kombinaciju da nista ne kazes, vecito deminutivski se "propinjuci_na_prstice-seruckas"?

Tek tu i tamo, kad neoprezno zines, ispada da se zagrcnes!? Pa bi se zalio?
E, pa, iskreno da ti kazem - zabole me veselo! Drzi, bRe, jezik za zubima!
Sta jos treba, - da radim analizu ispraznih "kita_louchevih" drombuljanja?

Ne pada mi na pamet ni da izgovorim onu cuvenu frazu Santraca koju je upucivao losim golmanima: izvini sto sam te izradio.
Zato sto trebas da naucis dokle ti dopiru prstici.

A svom friendu reci da je zabo jezik gde ne treba.
To je za drugi tred.

Nesto se mislim, - a sta bi ste vas "obadvojica", zabadajuci jezik u pogresno mesto mogli da mi kazete o albanskom jeziku?
Samo vi mljackajte.

...


Ne brini se za mene, ne zagrcnem se ja tako lako. Nego cisto onako da te ispostujem.
Od prije neki dan si mi jako gotivan zbog jednog iskrenog autobiografskog posta.

A ovo sto oces da sprijecis u korjenu je jako ruzno jer je u pitanju mozda epohalna nedostajuca karika srpsko-albanskog zajednistva.




Malko se salim.
Al ne puno.