Jump to content

Photo

Albanski jezik, kultura

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
234 replies to this topic

#31 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 28 November 2009 - 19:14

Pa Presh šta dati kažem? U Švarcajskoj najgledaniji TV kanal je onaj gde se priča dijalektom koji nema veze sa nemačkim.Čak je pre par dana jedna nemačka moderatorka dobila otkaz zato što ne zna pričati dijalektom koji se govori u Cirihu, pošto je govorila nemačkim književnim jeziko(hoch Deutsch)
I to nikome ne smeta, već naprotiv.Poređenja radi taj dijalekt je nešto slično kao albanski "katunarqe"
Edhe mose e gnuce dijalektin Prishitinasve, , se dajak :ph34r: :) :D

Hej Prishtevac izgleda da se nismo razumeli, ja sam napisao novokomponovani prishtevacki albanski..deluje odbojno, mizerno,idi na Rrokum i poslushaj ga malo narocito kada je tu jedan voditelj koji kazhe imidz iako je na albanskom imazh..inace prishtinci tvoje generacije govore dobro i normalno a ovaj novokomponovani prishtevacki ne znam da objasnim odakle proizvode takve glasove..pa idi bre u Rrokum i malo poslushaj.

#32 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 November 2009 - 19:16

Hej Prishtevac izgleda da se nismo razumeli, ja sam napisao novokomponovani prishtevacki albanski..deluje odbojno, mizerno,idi na Rrokum i poslushaj ga malo narocito kada je tu jedan voditelj koji kazhe imidz iako je na albanskom imazh..inace prishtinci tvoje generacije govore dobro i normalno a ovaj novokomponovani prishtevacki ne znam da objasnim odakle proizvode takve glasove..pa idi bre u Rrokum i malo poslushaj.

Ma ja sam se samo našalio sa tobom.Nego daj mi link od toga Rrokum kanala da čujem.

#33 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 28 November 2009 - 19:44

Dr Skender Boshnjaku? :ph34r:

Tako li se moj potpis nagradjuje...? :) 7

BTW - Dr Boshnjaku je zaista meni potpisivao svakih godinu dana - inace ne bih mogao da se bavim padobranstvom... Jbg, bilo nas je i tada onih pravih frajera... :D

#34 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 28 November 2009 - 19:56

Tako li se moj potpis nagradjuje...? :ph34r: 7

BTW - Dr Boshnjaku je zaista meni potpisivao svakih godinu dana - inace ne bih mogao da se bavim padobranstvom... Jbg, bilo nas je i tada onih pravih frajera... :)

ti izgleda kao onaj vic o Sulji koji,kad je bio u Njujorku, ode da poseti Empire State bldg, popeo se on gore,nagnuo se previshe i pade, i ostade zhiv, skupili se ljudi,medju njima i novinari koji stadoshe moljakati Sulju da skochi josh jednom a oni da snime taj skok, jer, josh se nije desilo da neko ostane zhiv posle skoka sa ESB-a, Suljo odbija li odbija, na pitanje zashto odgovor je: - Ko mi garantuje da qu da padnem na glavu!

Potpis= garancija?

#35 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 28 November 2009 - 20:32

Licno, vishe preferiram tosk dijalekt..melodicniji je a i bogatiji.

Sto se melodichnijeg tice ne moze se diskutovati jer je to stvar ukusa, nego ovo drugo bi trebao da potkrepis Presh.

Trivia.
Kako se kaze "predsednik" na tosk dialektu? :ph34r: Na gege je kryetar.
Ili "samoglasnik". Na gege je "zanore". A na toske? :)

#36 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 28 November 2009 - 21:23

Sto se melodichnijeg tice ne moze se diskutovati jer je to stvar ukusa, nego ovo drugo bi trebao da potkrepis Presh.

Trivia.
Kako se kaze "predsednik" na tosk dialektu? :) Na gege je kryetar.
Ili "samoglasnik". Na gege je "zanore". A na toske? :D

Pa na toskë se kaze upravo onako kako je vas idol zvao samoga sebe... a boga mi i vi ste ga bas tako zvali... jedno devetnaestak godina, tako da mi je cudna ova tvoja kontraargumentacija... :ph34r:

#37 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 28 November 2009 - 21:28

Pa na toskë se kaze upravo onako kako je vas idol zvao samoga sebe... a boga mi i vi ste ga bas tako zvali... jedno devetnaestak godina, tako da mi je cudna ova tvoja kontraargumentacija... :ph34r:

Koj idol? I koja je to rec.

A bila je samo trivia a to sam i veoma citko istakao, a ne kontraargumentacija.

#38 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 28 November 2009 - 21:40

Koj idol? I koja je to rec.

A bila je samo trivia a to sam i veoma citko istakao, a ne kontraargumentacija.

Ah, pa onda nema veze... U sredini gde zivim se odgovor na postavljeno pitanje ne uzima ovako tragicno ali to je vec druga tema.... :ph34r:

Kako koj idol? Pa Shall! A rec je Presidenti... Ah zaboravih - ovo bese trivija sto bi trebalo da znaci da se ne treba obazirati na postavljeno pitanje... hm, jebem li ga... , dobra ti sema! Uvek si u pravu - a ti to obozavas vise nego sunce :)

#39 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 28 November 2009 - 21:50

Ah, pa onda nema veze... U sredini gde zivim se odgovor na postavljeno pitanje ne uzima ovako tragicno ali to je vec druga tema.... :ph34r:

Kako koj idol? Pa Shall! A rec je Presidenti... Ah zaboravih - ovo bese trivija sto bi trebalo da znaci da se ne treba obazirati na postavljeno pitanje... hm, jebem li ga... , dobra ti sema! Uvek si u pravu - a ti to obozavas vise nego sunce :)

Trazi se rec na albanskom jeziku u toske dialektu. Rec "presidenti" to sigurno nije.

I pusti mene, moje idole, i sta ja obozavam a sta ne. Uopste nije vazno.

#40 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 November 2009 - 22:40

...

Koja ti je ovo reinkarnacija po redu? ...

Pa normalno da je ovo ko zna koja po redu reinkarnacija zhemsko-mushkog / mushko-zhemskog nika.
Sa beskrajno neinteligentnim trtljanjem, sitnim provokacijama i umisljenim propitivanjem.
To naviklo na svoju porciju modertatorskih batina - ne moze se odvaditi!

Takvima se obicno kaze: spisak literature visi na oglasnoj tabli jezicke grupe, procitajte i kada budete spremni - dodjite da diskutujemo. Izvinite, no sada nemam vremena. Prijatno i dovidjenja!
(The End)

Doduse, kako rece u svom postu kosmetićar: >> ... mada vecinom predaju profesori iz Albanije ... <<
Na sto mu se kosovka_djevojka_aka_mushmulica ljubezno zahvalila, ko' bratu srBovu!

Ostale drljavine bih preskocio, - jednostavno ne zasluzuje paznju.
Pazi samo kad neko posle pedesetak postova kaze kako sam napisao "konacno jedan post".

Dok istovremeno izvaljuje slicne andramolje:
>> ... ili je u pitanju samo povrsno citanje i onda zurba da se sto pre naskraba neka zvrljotina na elektronskom prostoru, po mogucstvu sto spektakularnija ... <<

Neka nikinja, sa tolikom sposobnoscu prekognicije, prosudjivanja karaktera i znanja (?) - da nimalo ne poznaje ni svoje znanje (da ne govorimo o karakteru) i samo unjkavo provocira kosovske 4umase?
Pa sto ne otvori internetsku stranu Fil.fak.Bgd i pogleda sta se sve izucava tokom vise godina skolovanja na grupi za albanski jezik?

To kao kad bih ja rekao: znas Magripa, nesto bas i nemam vremena, niti sam voljan da se upustam u izucavanje USA engleskog (ko bi gubio vreme sa onima koji su nas bonbardovali!) - nego daj mi samo malo, recimo oko njujorskog i teksaskog dijalekta. Samo, pls, - nemoj me zatrpavati nepotrebnim informacijama!

A za prijatelje, kosovske 4umase.
Ne morate uvek pokazati da niste "chopor" i da delite razlicite, - civilizacijske, i politicke, i jezicke stavove!
Takvim pristupom samo upropastavate nastup nekih srBova, pa i forumasa, koji na vas samo projektuju sopstvene strahove.
Budite malo ljubazniji, imajte milosti prema zabludelim srBovima.

(ovo je pisano samo za povrsne srBove, u jednom apsolutnom kinichkom, sarkasticnom i "zlom" kljucu!)

Prijatno je setiti se istocnjackih mudrolija Nastradin Hodze koji jednom rece (kako tvrdi narodna legenda):
- Budala moze zadati toliko pitanja da na njih ne odgovori sto mudraca!

...

#41 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 28 November 2009 - 22:50

I tako je radoznala ali neobavestena Musmula dobila dovoljna objasnjenja, "iz prve ruke", o razlikama izmedju dva albanska dijalekata.

Usput i objasnjenje da je na dijalektu juzne Albanije Dr Ibrahim Rugove "kryekar". Tako se bar ,ingeniozno dakako, insistira. Inace ono "o mrtvima sve...", moze i najgore.

#42 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 28 November 2009 - 23:02

I tako je radoznala ali neobavestena Musmula dobila dovoljna objasnjenja, "iz prve ruke", o razlikama izmedju dva albanska dijalekata.

Usput i objasnjenje da je na dijalektu juzne Albanije Dr Ibrahim Rugove "kryekar". Tako se bar ,ingeniozno dakako, insistira. Inace ono "o mrtvima sve...", moze i najgore.

Mislim da bi se trebao patentirati : - Intenzivan kurs Upoznavanja albanske kulture i jezika u 3/4 forumske stranice sa naglaskom na razlike u dijalektima.
A ako kurs nije dovoljan, nije na odmet ponovo ga preqi.

Ima li neko sa Fil Fak u Bgd da chita ovo?

#43 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 28 November 2009 - 23:15

Doduse, kako rece u svom postu kosmetićar: >> ... mada vecinom predaju profesori iz Albanije ... <<
Na sto mu se kosovka_djevojka_aka_mushmulica ljubezno zahvalila, ko' bratu srBovu!

Perkos je po lepom i dobrom obicaju lose obavesten.

"Seminar za albanski jezik i knjizevnost" na Filozofskom faksu BU je dugo vodio prof Vojislav Dancetovic. Tamo su diplomirali i prvi albanolozi koji su kasnije predavali po kosovskim skolama a kasnije na Filozofsskom UP.

Na UP (Medicinskom faksu najvise) predavali su neki profesori iz Albanije ali ne na BU. I naravno uz to ide poznato preterivanje "...vecinom predaju profesori iz Albanije...". To je bila omiljena propaganda kojom su se objasnjavale studentske demonstracije 1981. godine, da su ih navodno uzrokovali predavaci iz Albanije.

Tu "post kontrarevolucionarnu istinu" dobro poznaje i Perkos ali i neobavestena Musmula! Otud i tako bezalena pitanja a i odgovori!

Edited by Lorenz, 28 November 2009 - 23:17.

#44 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 28 November 2009 - 23:23

Mislim da bi se trebao patentirati : - Intenzivan kurs Upoznavanja albanske kulture i jezika u 3/4 forumske stranice sa naglaskom na razlike u dijalektima.
A ako kurs nije dovoljan, nije na odmet ponovo ga preqi.

Ima li neko sa Fil Fak u Bgd da chita ovo?

Mozda sef katedre za Albanski jezik i knjizevnost, Dr Halit Trnavci?

#45 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 28 November 2009 - 23:37

Ovo po prvi put cujem a eto, usudio bih se tvrditi da dosta solidno poznajem oba dijalekta! Ko to insistira?