Jump to content


Photo

Albanski jezik, kultura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
234 replies to this topic

#1 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 27 November 2009 - 21:45

O albanskom narodu, jeziku i kulturi znam jako malo. S obzirom da je albanski narod sused srpskog naroda, te stoga prirodno postavljen na nacin da dolazi u ceste intereakcije sa srbima, bilo da su ti dodiri pozitivni ili negativni, pomalo se osecam hendikepirano i poostidjeno sto o albancima znam manje nego o recimo spancima sa kojim prirodno nemamo mnogo dodirnih tacaka. Smatram da je poznavanje vrednosti i mana nasih suseda jako vazno u cilju izgradnje, ako niceg drugog, ono barem medjusobnog postovanja i razumevanja.

U ovom trenutku mene konkretno interesuje jezik. Koliko znam, postoje dve glavne grupacije (plemena ako sam dobro shvatila) albanskog naroda tzv. Gege i Toske. Procitala sam na wikipediji da postoje znacajne razlike u dijalektu kojim pricaju te dve grupe. Recimo to je bilo nesto sasvim novo time i zanimljivo za mene. Koliko su te razlike zapravo znacajne i u cemu se ogledaju?

Cini mi se da dosta albanaca posecuje ovaj podforum, bilo bi zanimljivo, a ja bih bila i zahvalna, ukoliko bi mi (nam) oni pomogli da blize upoznamo nama susedni narod. Eto, moze se poceti od jezika, mada sto se mene tice diskusija moze ici u svim pravcima koji bi doprineli boljem razumevanju.

Edited by Musmula, 27 November 2009 - 21:46.


#2 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 27 November 2009 - 21:55

O albanskom narodu, jeziku i kulturi znam jako malo. S obzirom da je albanski narod sused srpskog naroda, te stoga prirodno postavljen na nacin da dolazi u ceste intereakcije sa srbima, bilo da su ti dodiri pozitivni ili negativni, pomalo se osecam hendikepirano i poostidjeno sto o albancima znam manje nego o recimo spancima sa kojim prirodno nemamo mnogo dodirnih tacaka. Smatram da je poznavanje vrednosti i mana nasih suseda jako vazno u cilju izgradnje, ako niceg drugog, ono barem medjusobnog postovanja i razumevanja.

U ovom trenutku mene konkretno interesuje jezik. Koliko znam, postoje dve glavne grupacije (plemena ako sam dobro shvatila) albanskog naroda tzv. Gege i Toske. Procitala sam na wikipediji da postoje znacajne razlike u dijalektu kojim pricaju te dve grupe. Recimo to je bilo nesto sasvim novo time i zanimljivo za mene. Koliko su te razlike zapravo znacajne i u cemu se ogledaju?

Cini mi se da dosta albanaca posecuje ovaj podforum, bilo bi zanimljivo, a ja bih bila i zahvalna, ukoliko bi mi (nam) oni pomogli da blize upoznamo nama susedni narod. Eto, moze se poceti od jezika, mada sto se mene tice diskusija moze ici u svim pravcima koji bi doprineli boljem razumevanju.

ko zeli moze lako da nauci albanski jezik,koliko sam ja upoznat u Beogradu postoji i katedra za albanski jezik mada vecinom predaju profesori iz Albanije ali verovatno postoji znacajna literatura.

#3 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 27 November 2009 - 22:03

Perkos, hvala na informacijama, jako ljubazno od tebe. Medjutim, nemam nameru da ucim jezik, samo da saznam nesto vise a da to ucinim na relativno laksi nacin.

#4 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 November 2009 - 00:05

...

Perkos, hvala na informacijama, jako ljubazno od tebe. Medjutim, nemam nameru da ucim jezik, samo da saznam nesto vise a da to ucinim na relativno laksi nacin.



Neko ko je na brzinu naucio samo da neuko i nemusto drnda srBski - ni nema potrebe da se napreze.
Dovoljno je da se ljubazno zahvali kosmetićaru perkosu.

Ako neko smatra da je ovo "kosmetićar" - neprimereno, - neka to zameni sa "bozadzija".
Da bi smo izbegli preteranu smornu dramatizaciju.

...

#5 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 28 November 2009 - 00:09

...



Neko ko je na brzinu naucio samo da neuko i nemusto drnda srBski - ni nema potrebe da se napreze.
Dovoljno je da se ljubazno zahvali kosmetićaru perkosu.

Ako neko smatra da je ovo "kosmetićar" - neprimereno, - neka to zameni sa "bozadzija".
Da bi smo izbegli preteranu smornu dramatizaciju.

...


Nadam se da si sad izbacio svoje frustracije. Jesi li?

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 November 2009 - 00:16

Perkos, hvala na informacijama, jako ljubazno od tebe. Medjutim, nemam nameru da ucim jezik, samo da saznam nesto vise a da to ucinim na relativno laksi nacin.

Podsjeti me ovo na jedan moj dozivljaj u Njemackoj. Odem ja na lijecenje (od posljedica ranjavanja) u Njemacku krajem 94. godine u Njemacku. I obilazila me neka raja i izmedju ostalih dodje jedan drug iz Sarajeva sa zenom u posjetu. I pitam ga ja ima li neka knjiga da se brzo nauchi njemacki? Kao objasnjavam mu, ma ne treba meni bogzna kakvo znanje, nego ono malo eto da se sporazumijem sa domacinima? Kaze on meni, a usta razvalio u siroki osmijeh: nema takve knjige, ne postoji. Otprilike ti je to kinik porucio, a ja razvalio usta u osmijeh.

#7 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 28 November 2009 - 00:54

Nisi ti to dobro shvatio. Mene ne zanima da ucim albanski jezik. Procitaj jos jednom uvodni post.

Mene interesuju razlike koje postoje izmedju ta dva dijalekta, koliko su medjusobno razumljivi i uopste kultura i odnosi koji postoje u albanskom narodu.

A osnovna poruka Kinika je drugacija od tog sto si ti shvatio. Neka opaka frustracija je u pitanju.

#8 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 November 2009 - 01:03

Nisi ti to dobro shvatio. Mene ne zanima da ucim albanski jezik. Procitaj jos jednom uvodni post.

Mene interesuju razlike koje postoje izmedju ta dva dijalekta, koliko su medjusobno razumljivi i uopste kultura i odnosi koji postoje u albanskom narodu.

A osnovna poruka Kinika je drugacija od tog sto si ti shvatio. Neka opaka frustracija je u pitanju.

Da bi ti makar malo shvatila dijalekte albanskog jezika, ti moras znati makar malo albanski jezik, barem onoliko koliko ga ja znam, a to je zanemarljivo malo. Ali prepoznam dijalekte jako dobro. Mislim osnovne, gega i toska. Ako ne znas holandski npr, kako ces prepoznati nekoliko dijalekata? Kao jako bih volela da raspoznam dijalekte, ali molim vas nemojte da se cimam s ucenjem jezika. Slatka si. :ph34r:

#9 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 28 November 2009 - 01:12

Boze mili zar ne mozes da me shvatis. Ne zanima me ni to da sam licno u stanju da prepoznajem razlike izmedju tih dijalekata. Vec koliko su oni medju sobom razumljivi. Recimo, kao kada bi ti nemcu objasnjavao da li se ti iz Sarajeva razumes sa nekim iz Beograda, i da napravis neko paralelno poredjenje na primeru koji je nemcu razumljiv da stekne uvid u razlike koje postoje u nacinu na koji govore sarajlije i nacinu kak ogovore beogradjani. Pa mu to uporedis sa nekim regijama u Nemackoj koje bi po tvom nacinu ilustrovale te slicnosti i razlike a nemcu bi to bilo razumljivo.

tako i to da li se gege i toske razumeju i koliko, kakav je njihov medjusobni odnos, kako funkcionise albanska porodica i tako... Neke opste karakteristike albanskog drustva, pojedinca, zajednice, kulture, jezika... Shvatas? To bi bilo zanimljivo ( a i lakse) cuti bas iz ugla autenticnih albanaca, nego da informacije dobijam iz mozda nepouzdanih izvora. Da li su te razlike kao izmedju srpskog i hrvatskog, srpskog i makedonsko, srpskog i bugarskog i sl. Kontas, sto bi rekli vi bosanci :)

Kad vec gubim vreme ovde, da ne bude bas potpuno :ph34r:

Edited by Musmula, 28 November 2009 - 01:14.


#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 November 2009 - 01:22

Shvatas?

Potpuno. Cekajuci godoa, docekala si bosancinu. Necu ti smetati, doci ce i autenticni Albanci da ti objasne to sto meni nije jasno, sta tebe ustvari interesuje? :ph34r:

#11 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 November 2009 - 02:17

...

Nadam se da si sad izbacio svoje frustracije. Jesi li?



Ne radi se o "frustraciji", vec jednostavno o cinjenici da je albanski jezik punovredan koliko i svaki drugi evropski jezik, da postoje udzbenici, recnici i sta jos ne. Za one koji imaju iskrenu u istinsku zelju da se upoznaju sa materijom.
Siguran sam da ce svaki kosovski 4umas biti vise nego ljubazan, susretljiv i pomoci da neko resi svoje dileme ili zelju za znanjem.

Bile su slicne teme na 4umu, niko nikada nije rekao - dajte mi neku brosuricu - "Albanski za tri dana".
Takvo piskaranje je maliciozno, uvredljivo, - odaje jednu nekulturu i nepoznavanje elementarnih kulturoloskih cinjenica.
Niko nikada nije reka- "dajte mi brosuricu - srpski jezik za tri dana"!

Ako je to samo sitna provokacija, u smislu - jaoj, - kako je italijanski lak, - naucis ga za dve nedelje, - to je poveca zabluda neukih. Jeste, elementarno trc-prc "naucis za dve nedelje", - sve dok ne udaris o veoma sofisticiranu gramatiku (nasledjenu od latinskog) - gde ogromna kolicina kandidata momentalno pogubi zelju za daljim ucenjem italijanskog.

Ne znam sto bi se ucenje albanskog jezika razlikovalo od ucenja italijanskog?
Kako da ti neko objasni razliku u dijalektima, kad ne znas osnove?

Eno tamo, Jelko Kacin progovorio recenicu na albanskom - pa skoro vanredno stanje u Srbiji!

A ja smem da tvrdim da je albanski, ovde u Srbiji perspektivan jezik, i da ce onaj koji ga upise na Filoloskom - imati vise nego dobre sanse za ucenje i profesionalnu karijeru. Btw, to mi rece neko dete koje studira albanski.

A sa ovim stavom: >> ... kad vec gubim vreme ovde, da ne bude bas potpuno ... << - bolje nemoj "gubiti vreme".
Samo setaj.

Nisi ni prva, a ni poslednja koja pokusava da relativizuje, provocira i natura neku glupost.

...

#12 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 28 November 2009 - 02:29

...

Ako je to samo sitna provokacija, u smislu - jaoj, - kako je italijanski lak, - naucis ga za dve nedelje, - to je poveca zabluda neukih. Jeste, elementarno trc-prc "naucis za dve nedelje", - sve dok ne udaris o veoma sofisticiranu gramatiku (nasledjenu od latinskog) - gde ogromna kolicina kandidata momentalno pogubi zelju za daljim ucenjem italijanskog.

...

Da ne odemo previshe u off topic, ovo s italijanskim jezikom me privuklo. Radio ja davno jedne godine u Puli neku bizhuteriju, prodavao dakle i nauchim uz pomoc broshurice brojeve i neke osnovne recenice. I kako sam volio italijanski onako mi nesto ''leglo''. I skontam, pa hebote ovaj jezik je luk i voda. I krene rat i ode moj kum u Italiju sa djevojkom. I kaze iako je znao malo italijanski, dakle puno bolje nego ja, skonta da se uopste ne moze ispricati s Talijanima za vecerom u kuci gdje su imali iznajmljeni stan. Trt-vrt, ne ide. I onda pogodi s nekom Talijankom, profesoricom da im daje casove. I udri svaki dan 2-3 sata. I nekako nauchi. I kaze meni, to su zablude da je italijanski lagan jezik. Kao i svaki drugi. Kao recimo.....albanski.

#13 Musmula

Musmula
  • Members
  • 82 posts

Posted 28 November 2009 - 03:18

...



Ne radi se o "frustraciji", vec jednostavno o cinjenici da je albanski jezik punovredan koliko i svaki drugi evropski jezik, da postoje udzbenici, recnici i sta jos ne. Za one koji imaju iskrenu u istinsku zelju da se upoznaju sa materijom.
Siguran sam da ce svaki kosovski 4umas biti vise nego ljubazan, susretljiv i pomoci da neko resi svoje dileme ili zelju za znanjem.

Bile su slicne teme na 4umu, niko nikada nije rekao - dajte mi neku brosuricu - "Albanski za tri dana".
Takvo piskaranje je maliciozno, uvredljivo, - odaje jednu nekulturu i nepoznavanje elementarnih kulturoloskih cinjenica.
Niko nikada nije reka- "dajte mi brosuricu - srpski jezik za tri dana"!

Ako je to samo sitna provokacija, u smislu - jaoj, - kako je italijanski lak, - naucis ga za dve nedelje, - to je poveca zabluda neukih. Jeste, elementarno trc-prc "naucis za dve nedelje", - sve dok ne udaris o veoma sofisticiranu gramatiku (nasledjenu od latinskog) - gde ogromna kolicina kandidata momentalno pogubi zelju za daljim ucenjem italijanskog.

Ne znam sto bi se ucenje albanskog jezika razlikovalo od ucenja italijanskog?
Kako da ti neko objasni razliku u dijalektima, kad ne znas osnove?

Eno tamo, Jelko Kacin progovorio recenicu na albanskom - pa skoro vanredno stanje u Srbiji!

A ja smem da tvrdim da je albanski, ovde u Srbiji perspektivan jezik, i da ce onaj koji ga upise na Filoloskom - imati vise nego dobre sanse za ucenje i profesionalnu karijeru. Btw, to mi rece neko dete koje studira albanski.

A sa ovim stavom: >> ... kad vec gubim vreme ovde, da ne bude bas potpuno ... << - bolje nemoj "gubiti vreme".
Samo setaj.

Nisi ni prva, a ni poslednja koja pokusava da relativizuje, provocira i natura neku glupost.

...


Konacno jedan post od tebe da lici na normalan.

Nisi shvatio. Meni uopste nije namera da ucim albanski jezik. Niti povrsno, niti duboko. Nemam tu vrstu entuzijazma. Samo budala bi mogla pomisliti da se bilo koji jezik moze uciti na brzaka, a takodje, bez uvrede, pomisliti da neko misli da moze uciti jezik za tri dana kao sto ti inputiras je takodje odraz neinteligencije.

Moze biti da nisam lepo formulisala uvodni post te se javilo ovoliko nedomica, posto je cini mi se jos jedan pomislio isto, ili je u pitanju samo povrsno citanje i onda zurba da se sto pre naskraba neka zvrljotina na elektronskom prostoru, po mogucstvu sto spektakularnija. Procitaj sta sam odgovorila Roterdamcu.

Inteersuje me albanska kultura i nacin zivota ukupno gledajuci iz perspektive nekog ko zivi taj zivot ili je u bliskom dodiru sa istim.

Interesuje me kolike su razlike izmedju Gege i Toske dijalekata, u enciklopedijskom smislu. Koliko se oni medjusobno razxumeju, sta su prepreke i slicno. Za odgovore koje trazim verovatno nije potrebno da naucim ni rec albanskog. slozices se, zar ne?

I da, i ja sam uverena da ce se javiti neki kulturan albanac koji ce biti predusretljiv da mi da odgovore na neka moja interesovanja.

#14 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 28 November 2009 - 05:29

Konacno jedan post od tebe da lici na normalan.

Nisi shvatio. Meni uopste nije namera da ucim albanski jezik. Niti povrsno, niti duboko. Nemam tu vrstu entuzijazma. Samo budala bi mogla pomisliti da se bilo koji jezik moze uciti na brzaka, a takodje, bez uvrede, pomisliti da neko misli da moze uciti jezik za tri dana kao sto ti inputiras je takodje odraz neinteligencije.

Moze biti da nisam lepo formulisala uvodni post te se javilo ovoliko nedomica, posto je cini mi se jos jedan pomislio isto, ili je u pitanju samo povrsno citanje i onda zurba da se sto pre naskraba neka zvrljotina na elektronskom prostoru, po mogucstvu sto spektakularnija. Procitaj sta sam odgovorila Roterdamcu.

Inteersuje me albanska kultura i nacin zivota ukupno gledajuci iz perspektive nekog ko zivi taj zivot ili je u bliskom dodiru sa istim.

Interesuje me kolike su razlike izmedju Gege i Toske dijalekata, u enciklopedijskom smislu. Koliko se oni medjusobno razxumeju, sta su prepreke i slicno. Za odgovore koje trazim verovatno nije potrebno da naucim ni rec albanskog. slozices se, zar ne?

I da, i ja sam uverena da ce se javiti neki kulturan albanac koji ce biti predusretljiv da mi da odgovore na neka moja interesovanja.


Kako i koliko se sluzis engleskim jezikom?
Mogao bi ti preporuciti knjige, ali nijedna nije prevedena na srpski jezik, koliko ja znam.

#15 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 November 2009 - 06:38

Nadam se da si sad izbacio svoje frustracije. Jesi li?

Koja ti je ovo reinkarnacija po redu?