Jump to content


Photo

Albanski jezik, kultura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
234 replies to this topic

#16 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 28 November 2009 - 07:14

O albanskom narodu, jeziku i kulturi znam jako malo. S obzirom da je albanski narod sused srpskog naroda, te stoga prirodno postavljen na nacin da dolazi u ceste intereakcije sa srbima, bilo da su ti dodiri pozitivni ili negativni, pomalo se osecam hendikepirano i poostidjeno sto o albancima znam manje nego o recimo spancima sa kojim prirodno nemamo mnogo dodirnih tacaka. Smatram da je poznavanje vrednosti i mana nasih suseda jako vazno u cilju izgradnje, ako niceg drugog, ono barem medjusobnog postovanja i razumevanja.

U ovom trenutku mene konkretno interesuje jezik. Koliko znam, postoje dve glavne grupacije (plemena ako sam dobro shvatila) albanskog naroda tzv. Gege i Toske. Procitala sam na wikipediji da postoje znacajne razlike u dijalektu kojim pricaju te dve grupe. Recimo to je bilo nesto sasvim novo time i zanimljivo za mene. Koliko su te razlike zapravo znacajne i u cemu se ogledaju?

Cini mi se da dosta albanaca posecuje ovaj podforum, bilo bi zanimljivo, a ja bih bila i zahvalna, ukoliko bi mi (nam) oni pomogli da blize upoznamo nama susedni narod. Eto, moze se poceti od jezika, mada sto se mene tice diskusija moze ici u svim pravcima koji bi doprineli boljem razumevanju.


Nisu dva plemena ali si u pravu kada pishesh da su to dva dosta razlicita dijalekta.
Toske zhive uglavnom juzhno od reke Shkumbin a Gege severno.
I muzika i narodna noshnja su razlicite..tradicija, nacin zhivota je veoma razlicit..kod Toske skoro da ne postoji krvna osveta ali postoji Besa isto kao kod Gege.
Jedan Toske i jedan Gege mogu se sporazumeti naravno ali ponekad dolazi i do jezickog akcidenta.
primer:
Kosovar koji je naravno Gege ode na more juzhne Albanije u Sarandi i uzajmljuje stan kod Toske.
Sledeceg jutra ustaje kosovar i izadje u avliji da se malo osvezhi hladnom vodom iz cesme, vidi ga domacin i ljubazno priupita;

he mor si u gdhive? Kako si ustao, jel si dobro spavao?
gdhive=probudio, ustao-(shto je u opotrebi samo na toskanskom dijalektu i retko koji gege razume rec gdhive)
dhive=usrao
Omashi ovaj kosovar slovo g zbog brzine izgovorene reci i onako osramoceno pocrvenevshi odgovori; mmmmire! dddobro!
shto je naravno bio veoma legitiman odgovor za Tosku ..ali nije razumeo zashto je kosovar pomrmljao i pocrveneo.

Mislio je valjda jadni kosovar da je tamo dole na jugu obicaj da se pita: kako si se usrao.(izvinite na vulgarnosti ali drugacije se nije moglo napisati ovaj istiniti dogadjaj)

Edited by PRESHEVARI, 28 November 2009 - 07:26.


#17 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 28 November 2009 - 11:38

pa sad "si u gdhive" je toliko pogresno pitanje da ne zasluzuje bolji odgovor. dan se "gdhihet", a ne covek.

#18 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 November 2009 - 12:50

Svim Albancima učesnicima foruma b92 čestitam nacionalni praznik.

#19 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 28 November 2009 - 13:21

Svim Albancima učesnicima foruma b92 čestitam nacionalni praznik.



Hvala

#20 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 28 November 2009 - 16:11

pa sad "si u gdhive" je toliko pogresno pitanje da ne zasluzuje bolji odgovor. dan se "gdhihet", a ne covek.


Jel to iz tebe progovori Migjen Kelmendi :ph34r:

Valjda oni juzhno od shkumbina znaju bolje od tebe i mene da li se dan ili covek gdhihet.
Licno, vishe preferiram tosk dijalekt..melodicniji je a i bogatiji.
take it easy now.

#21 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 28 November 2009 - 17:25

Jel to iz tebe progovori Migjen Kelmendi :ph34r:

Valjda oni juzhno od shkumbina znaju bolje od tebe i mene da li se dan ili covek gdhihet.
Licno, vishe preferiram tosk dijalekt..melodicniji je a i bogatiji.
take it easy now.


bogatji - znash li da je rechnik albanskog jezika na gega dijalektu bogatiji sa rechima i izrazima koji se, od unifikacije jezika ne koriste, ili ako se koriste onda ti izrazi nisu po pravopisu. Btw nisam jezichki struchnjak da bih mogao da kompetentnije pishem ali ja sam preistalica da se govori jezikom sredine iz koje si a pri pisanju koristi "gjuhen e perbashket"- koji jezik bi trebao da pretrpi "male" izmene". Svi ti dijalekti nisu nikakva prepreka da se mi razumemo medjusobno, i nisu te razlike takve da tosk neqe moqi da razume gega.

melodichniji - pa od jednog toske sam chuo da je gegnishtja melodichnija - kome chovek da veruje

#22 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 28 November 2009 - 18:03

bogatji - znash li da je rechnik albanskog jezika na gega dijalektu bogatiji sa rechima i izrazima koji se, od unifikacije jezika ne koriste, ili ako se koriste onda ti izrazi nisu po pravopisu. Btw nisam jezichki struchnjak da bih mogao da kompetentnije pishem ali ja sam preistalica da se govori jezikom sredine iz koje si a pri pisanju koristi "gjuhen e perbashket"- koji jezik bi trebao da pretrpi "male" izmene". Svi ti dijalekti nisu nikakva prepreka da se mi razumemo medjusobno, i nisu te razlike takve da tosk neqe moqi da razume gega.

melodichniji - pa od jednog toske sam chuo da je gegnishtja melodichnija - kome chovek da veruje


samom sebi brass!

Gledam onog voditelja na RRokumu ili kako se vec zove taj Tv kanal..i hvata me nervoza on ne govori albanski on govori prishtevacki, da sam neka vlast ja bi mu zabranio da on bude blizu Tv kilometrima ......okrenem na RTK -Mustafe Muca ..milina ga je slushati...naravno postoje razlike i unutar gege dijalekta..opet je onaj koji se govori u Albaniji ili Ulcinju puno bogatiji ili melodicniji nego ovaj na Kosovu ili Gjakovici na primer.

gege dijalekt:
http://www.youtube.c...feature=related
toske:


#23 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 28 November 2009 - 18:20

Jel to iz tebe progovori Migjen Kelmendi :ph34r:

Valjda oni juzhno od shkumbina znaju bolje od tebe i mene da li se dan ili covek gdhihet.
Licno, vishe preferiram tosk dijalekt..melodicniji je a i bogatiji.
take it easy now.


Potpisujem, potpisujem.... dakle, kao sto rekoh - potpisujem!

#24 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 28 November 2009 - 18:41

samom sebi brass!

Gledam onog voditelja na RRokumu ili kako se vec zove taj Tv kanal..i hvata me nervoza on ne govori albanski on govori prishtevacki, da sam neka vlast ja bi mu zabranio da on bude blizu Tv kilometrima ......okrenem na RTK -Mustafe Muca ..milina ga je slushati...naravno postoje razlike i unutar gege dijalekta..opet je onaj koji se govori u Albaniji ili Ulcinju puno bogatiji ili melodicniji nego ovaj na Kosovu ili Gjakovici na primer.

gege dijalekt:
http://www.youtube.c...feature=related
toske:

Hteo sam reqi da se ta dva dijalekta ne razlikuju toliko da se nebi mogli razumeti ili medjusobno razmenjivati mishljenja o mehanici nebeskih tela (tako nekako)recimo, svaki na svome dijalektu naravno
- pa i preshevci za glavu - Koka, kazhu- kryet/kriet, i svi znamo o chemu je rech :ph34r:

PS Blago tebi Gjergji sve potpisuje - ja bih se zabrinuo

Edited by brass, 28 November 2009 - 18:44.


#25 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 28 November 2009 - 18:54

Hteo sam reqi da se ta dva dijalekta ne razlikuju toliko da se nebi mogli razumeti ili medjusobno razmenjivati mishljenja o mehanici nebeskih tela (tako nekako)recimo, svaki na svome dijalektu naravno
- pa i preshevci za glavu - Koka, kazhu- kryet/kriet, i svi znamo o chemu je rech :ph34r:
PS Blago tebi Gjergji sve potpisuje - ja bih se zabrinuo


Naravno brass..da se razumemo meni ne smeta pecanski, djakovacki ili prizrenski albanski meni mi do zla boga smeta ovaj novokompnovani prishtevacki albanski...a ako hocesh da ga slushah i da ti se smuci idi na rokum chanelu.

#26 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 November 2009 - 18:58

PS Blago tebi Gjergji sve potpisuje - ja bih se zabrinuo

Pa kad se Gjergiju odavno potpisao lično Skender Bosnjaku, lako je njemu da sve potpisuje :ph34r:

#27 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 28 November 2009 - 19:05

Pa kad se Gjergiju odavno potpisao lično Skender Bosnjaku, lako je njemu da sve potpisuje :ph34r:


Dr Skender Boshnjaku? :)

#28 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 November 2009 - 19:05

Naravno brass..da se razumemo meni ne smeta pecanski, djakovacki ili prizrenski albanski meni mi do zla boga smeta ovaj novokompnovani prishtevacki albanski...a ako hocesh da ga slushah i da ti se smuci idi na rokum chanelu.

Pa Presh šta dati kažem? U Švarcajskoj najgledaniji TV kanal je onaj gde se priča dijalektom koji nema veze sa nemačkim.Čak je pre par dana jedna nemačka moderatorka dobila otkaz zato što ne zna pričati dijalektom koji se govori u Cirihu, pošto je govorila nemačkim književnim jezikom(hoch Deutsch)
I to nikome ne smeta, već naprotiv.Poređenja radi taj dijalekt je nešto slično kao albanski "katunarqe"
Edhe mose e gnuce dijalektin Prishitinasve, , se dajak :ph34r: :) :D

Edited by Pristevac, 28 November 2009 - 19:10.


#29 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 28 November 2009 - 19:09

Naravno brass..da se razumemo meni ne smeta pecanski, djakovacki ili prizrenski albanski meni mi do zla boga smeta ovaj novokompnovani prishtevacki albanski...a ako hocesh da ga slushah i da ti se smuci idi na rokum chanelu.


Izgleda da sa godinama dolazi do stanjivanja nerava a bogami i do gubljenja strpljenja u dokazivanju "ochiglednih" stvari, don't worry zemljak nisi jedini :ph34r:

#30 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 28 November 2009 - 19:09

Dr Skender Boshnjaku? :ph34r:

Taj.Gjergijev najverniji dost :)