Jump to content


Photo

Albanski jezik, kultura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
234 replies to this topic

#61 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 29 November 2009 - 04:44

Jeeeee!!!

A "obadulad"?


E to vec ne znam :ph34r:

Ajde na spavanje obojica, odoh i ja do supermarketa :)

#62 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 29 November 2009 - 04:56

Hvala Preshevari.

Zanimljiv i pre svega ilustrativan primer, ne zameram ti ni najmanje na vulgarnosti, naprotiv :ph34r:

Kada kazes da su vrlo razliciti dijalekti, i da se jedan Gege i Toske mogu sporazumeti, sta to zapravo u praksi znaci? Da li je primer koji si naveo duhovita ilustracija uobicajenih poteskoca kada komuniciraju Gege i Toske svaki na svom dijalektu (hipoteticki, ne trude se da prilagode svoj govor tako da ga onaj drugi lakse razume)? Ili je pak potrebno da se malo povede racuna o brzini govora i izboru reci? Evo ovo sam nasla recimo:

"Gheg and Tosk have been diverging for at least a millennium, and their less extreme forms are mutually intelligible. "

Da li ovo boldovano, zapravo indirektno znaci, da neke forme ova dva dijalekta nisu uopste medjusobno razumljive? Ako ti nije tesko malo te nijanse da mi pojasnis.

Pogledala sam linkove koje je neko ostavio, meni je ova Gege varijanta lepse zvucala (ovako kao neko sa 0 poznavanjem albanskog jezika), a mozda je to posledica uticaja samog "naratora".

Procitah, da postoje odredjene ideoloske razlike te dve grupe. Recimo da su Toske vise komunisti a Gege vise nacionalisti. Koliko tu ima istine? I uopste, s obzirom da je, koliko sam upucena Enver Hodza nametnuo Toske dijalekat, da li postoje neke surevnjivosti izmedju te dve grupe? U jezickom smislu, ali i u smislu da jedni zele da dominiraju nad drugim i ispoljavanje slicnih bolesti balkanskih naroda.

KAda kazes da postoje razlike u nacinu zivota, mene kao zenu zanima kakav je polozaj zene u tim grupama? Jasno je da su razlike kao i svuda zavisne od toga da li je sredina urbana ili ruralna, ali eto da li postoji neka zavisnost tog odnosa prema pripadnosti grupi.

Jos jednom hvala na predusretljivosti.


Postavljash veoma interesantna i legitimna pitanja u vezi razlika Toske-Gege..nazhalost na neke nisam u stanju da ti odgovorim jer zahtevaju vrsno poznavanje to jest akademsko(studiozno) poznavanje ove problematike.
A i ovo shto malo znam nije rezultat zhivotnog iskustva vec samo opazhanja i na osnovu toga iskustva i malo znanja koje sam izvukao iz knjiga, prica, tv , sve to naravno zbog berlisnkog zida izmedju Albanaca koji je postojao skoro citav zhivot nashih oceva i dobrog dela nashih zhivota.
ja sam prvog Tosku susreo ovde u Kanadi i sasvim ga mogu lepo razumeti shto ne znaci da ce i on mene razumeti fino ako pocnem na mojim preshevskim ili peckim dijalektomi.
Toske drzhe da su napredniji, evropskiji i ne gledaju previshe blagonaklono na severnjake i kosovare ili kako ih oni nazivaju malsori...neki od njih strepe od albanskog ujedinjenja vishe od Srba i ostalih Slovena zbog cinjenice da misle da ce Gege dominirati njima.
Naravno komunista je bilo vishe iz juzhne albanije a otpor komunizmu u severnom delu i to najvishe od albanaca katolika..
da li su severnjaci to jest gege vishe nacionalisti..ne bih rekao..puno se cura iz severne Albanije udaje za Srbe iz zapushtenih krajeva Srbije i to ne samo katolikinje vec i muslimanke..shto je najverovatnije za kosovare nezamisljiva stvarnost..pa cak i za mene.
mislim razumem kada je ljubav razlog ali u ovim slucajevima to je postao biznis.

Edited by PRESHEVARI, 29 November 2009 - 05:15.


#63 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 29 November 2009 - 12:10

Preshevari:

to sto se tebi cini da je Tosk melodicniji ili bogatiji ne predstavlja nikakav problem. to je tvoje misljenje. ali, ne postoji nikakva potreba da mi to prihvatamo, pogotovu neki od nas kojima je jezik ili posao, ili je to hobi s kojim se bave godinama (decenijama). pa tako da imamo situaciju gde dodjemo do debata oko melodije ili bogatosti jezika, a neki od nas se oslanjaju na knjige, studije, analize, itd., a neki od nas na humoristicke emisije koje vidjamo preko satelita.

to oko melodije je veoma subjektivna stvar, ali posto je bogatost stvar koja se moze meriti, hteo bih da te pitam kako si ti dosao do tog zakljucka i imas li neki naucni rad koji tu tezu potkrepljuje? tek onda mozemo poceti uvredama kako iz mene govori Migjen Kelmendi a iz tebe Enver Babe Hoxha i njegov "lingvista" Androkli Kostallari.

jel' moze tako? cekam odgovor.

#64 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 29 November 2009 - 17:07

cekam odgovor.

Cekam ga i ja :D

Sto se melodichnijeg tice ne moze se diskutovati jer je to stvar ukusa, nego ovo drugo bi trebao da potkrepis Presh.


Ovaj stil pisanja gde se sve napisano treba uzeti kao cinjenica, bez potrebe da se potkrepi mi je nekako poznat :)
Presh, nisi ga valjda prisvojio?!

U medjuvremenu evo jos jedne (tebi bliske) reci na gege dialektu. "Limani" :D
Znas li kako se kaze na toske? Mora da postoji adekvatna rec kada je toske bogatiji :ph34r:
I nemoj zaboraviti one dve reci iz ranije. "Kryetar" i "zanore"
Hint. "presidenti" nije rec na albanskom.

#65 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 29 November 2009 - 17:09

Preshevari:

to sto se tebi cini da je Tosk melodicniji ili bogatiji ne predstavlja nikakav problem. to je tvoje misljenje. ali, ne postoji nikakva potreba da mi to prihvatamo, pogotovu neki od nas kojima je jezik ili posao, ili je to hobi s kojim se bave godinama (decenijama). pa tako da imamo situaciju gde dodjemo do debata oko melodije ili bogatosti jezika, a neki od nas se oslanjaju na knjige, studije, analize, itd., a neki od nas na humoristicke emisije koje vidjamo preko satelita.

to oko melodije je veoma subjektivna stvar, ali posto je bogatost stvar koja se moze meriti, hteo bih da te pitam kako si ti dosao do tog zakljucka i imas li neki naucni rad koji tu tezu potkrepljuje? tek onda mozemo poceti uvredama kako iz mene govori Migjen Kelmendi a iz tebe Enver Babe Hoxha i njegov "lingvista" Androkli Kostallari.

jel' moze tako? cekam odgovor.


Nema potrebe da se nadjesh uvredjenim Unbi..ja sa te upozorio; take it easy now.
Naravno da je to samo moje mishljenje i naravno da sam u jednom predjashnjem postu objasnio moje domete u ovu oblast pa ne morash da mi ocitavash lekcije.
Ako se neki od vas oslanjaju na "knjige, studije, analize itd' onda izvoli objashnjavati ili odgovoriti na veoma interesantna i legitimna pitanja koja su postavljena na ovoj temi.
Ako postoji bogatstvo jednog dijalekta u ovom slucaju geganskog onda se to bogatsvo najpre mozhe uociti u govoru odredjene grupacije koja se sluzhi tim dijalektom.
Moja iskustva, posmatranja pa cak i moja participacija u ovoj odredjenoj grupi(geganskoj) mi govore da je dijapazon to jest kapacitet upotrebe geganskog albanskog barem shto se Kosova, Makedonije i juzhne Srbije tice veoma ogranicen.
Da pojednostavljujem.Gege dijalekt je naravno bogat ali kada se ljudi koji se njime sluzhe veoma ograniceni u njegovoj upotrebi onda neshto nije u redu ili sa dijalektom ili sa ljudima i okolnostima koje su dovele do jednog takvog razvoja okolnosti.
Ja verujem da su ti ove cinjenice poznate cak mozhda i bolje od mene ali ti sujeta ne daje da priznash.
upotrebna vrednost geganskog dijalekta na teritorijama bivshe SFRJ je 30% kapaciteta koji geganski jezik poseduje..dok je kod toskana verujem blizu 70%.
Pa poshto se racuna samo upotrebna vrednost onda sam doshao do zakljucka da je toskabski bogatiji.
Za melodicnost si potpuno u pravu.

#66 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 29 November 2009 - 17:19

Cekam ga i ja :D


Ovaj stil pisanja gde se sve napisano treba uzeti kao cinjenica, bez potrebe da se potkrepi mi je nekako poznat :D
Presh, nisi ga valjda prisvojio?!

U medjuvremenu evo jos jedne (tebi bliske) reci na gege dialektu. "Limani" :D
Znas li kako se kaze na toske? Mora da postoji adekvatna rec kada je toske bogatiji :ph34r:
I nemoj zaboraviti one dve reci iz ranije. "Kryetar" i "zanore"
Hint. "presidenti" nije rec na albanskom.



Pa evo malo nizhe :) sam se potrudio objashnjavati moja gledishta na ovu problematiku.
zashto je vazhno kako se neshto kazhe na toskanskom ne mogu razumeti.
Ja sam napisao da upotrebna vrednost jednog jezika racuna..imamo danas dosta mrtvih jezika koji su dosta bogati ali avaj niko se ne sluzhi njima.
Najbolji primer bi bio kada bi onako slucajnim izborom odabrali jednog Kosovara i jednog juzhnjaka i postavili ih pred kamere da neshto kazhu naravno svaki u svom dijalektu..o bilo cemu i onda da te rezultate zajedno prostudiramo...bilo bi veoma interesantno!

#67 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 29 November 2009 - 17:32

Pa evo malo nizhe :ph34r: sam se potrudio objashnjavati moja gledishta na ovu problematiku.
zashto je vazhno kako se neshto kazhe na toskanskom ne mogu razumeti.
Ja sam napisao da upotrebna vrednost jednog jezika racuna..imamo danas dosta mrtvih jezika koji su dosta bogati ali avaj niko se ne sluzhi njima.
Najbolji primer bi bio kada bi onako slucajnim izborom odabrali jednog Kosovara i jednog juzhnjaka i postavili ih pred kamere da neshto kazhu naravno svaki u svom dijalektu..o bilo cemu i onda da te rezultate zajedno prostudiramo...bilo bi veoma interesantno!


Da veoma interesantno. Uzgred, trebao bi imati i grcko-albanski recnik pri ruci :)

Ono sa recima i nije toliko vazhno. Sam da se ustanovi da na toske dijalektu ne postoji mnostvo reci (ja sam uzeo za primer samo tri) pa se sluze recima sa gege dialekta. Toliko o bogatstvu :D

#68 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 29 November 2009 - 17:46

Da veoma interesantno. Uzgred, trebao bi imati i grcko-albanski recnik pri ruci :ph34r:

Ono sa recima i nije toliko vazhno. Sam da se ustanovi da na toske dijalektu ne postoji mnostvo reci (ja sam uzeo za primer samo tri) pa se sluze recima sa gege dialekta. Toliko o bogatstvu :)

hajde..znaci toske nemaju rec za krye...ako polazish od pretpostavke da krye je na toskanskom koke onda si u velikoj zabludi.
Krye -koke
ne krye -na celu
prema tome i na toskanskom je kryetari shto znaci :na celu a ne glavonja :D

Edited by PRESHEVARI, 29 November 2009 - 17:49.


#69 TonyBall

TonyBall
  • Members
  • 2,278 posts

Posted 29 November 2009 - 18:00

hajde..znaci toske nemaju rec za krye...ako polazish od pretpostavke da krye je na toskanskom koke onda si u velikoj zabludi.
Krye -koke
ne krye -na celu
prema tome i na toskanskom je kryetari shto znaci :na celu a ne glavonja :)

Ne nije to bila moja pretpostavka :ph34r:

#70 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 29 November 2009 - 18:06

prema tome i na toskanskom je kryetari shto znaci :na celu a ne glavonja :)

Nije, već poglavica :ph34r:

#71 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 29 November 2009 - 18:44

Nema potrebe da se nadjesh uvredjenim Unbi..ja sa te upozorio; take it easy now.
Naravno da je to samo moje mishljenje i naravno da sam u jednom predjashnjem postu objasnio moje domete u ovu oblast pa ne morash da mi ocitavash lekcije.
Ako se neki od vas oslanjaju na "knjige, studije, analize itd' onda izvoli objashnjavati ili odgovoriti na veoma interesantna i legitimna pitanja koja su postavljena na ovoj temi.
Ako postoji bogatstvo jednog dijalekta u ovom slucaju geganskog onda se to bogatsvo najpre mozhe uociti u govoru odredjene grupacije koja se sluzhi tim dijalektom.
Moja iskustva, posmatranja pa cak i moja participacija u ovoj odredjenoj grupi(geganskoj) mi govore da je dijapazon to jest kapacitet upotrebe geganskog albanskog barem shto se Kosova, Makedonije i juzhne Srbije tice veoma ogranicen.
Da pojednostavljujem.Gege dijalekt je naravno bogat ali kada se ljudi koji se njime sluzhe veoma ograniceni u njegovoj upotrebi onda neshto nije u redu ili sa dijalektom ili sa ljudima i okolnostima koje su dovele do jednog takvog razvoja okolnosti.
Ja verujem da su ti ove cinjenice poznate cak mozhda i bolje od mene ali ti sujeta ne daje da priznash.
upotrebna vrednost geganskog dijalekta na teritorijama bivshe SFRJ je 30% kapaciteta koji geganski jezik poseduje..dok je kod toskana verujem blizu 70%.
Pa poshto se racuna samo upotrebna vrednost onda sam doshao do zakljucka da je toskabski bogatiji.
Za melodicnost si potpuno u pravu.


Sam si napisao da nisi struchnjak pa onda nemoj da ocenjujesh cele regione onako odoka ili na osnovu tvog iskustva,postavlja se pitanje koliko godina ti imash kad si stigao sve te oblasti da obidjesh i steknesh utisak o bogatosti jednog jezika, i ne zaboravi da je albanski jezik u krajevima o kojim ti pishesh i gde se govori Gege oduvek bio pod vladavinom nekih pripadnika druge jezichke skupine. Kaad si ti chuo da preshevar kazhe po shkoj ne komune - on bi rekao po shkoj ne opshtine, svi dokumenti koji se vade u opshtini su se zvali na srpskom - po shkoj me nxjer izvodin itd, ako to uzmemo u obzir onda ispada da Gege dijalekat je jako siromashan jer nema prikladne izraze za,recimo, dokumenta koje izdaje opshtina,dok ti izrazi postoje na dijalektu Toske.
Ponavljam da ja nisam struchnjak na ovom polju i ne smatram sebe merodavnim da dajem struchna mishljenja. Ali imam utisak da Gege imaju sklonost da potcenjuju svoj dijalekat - pa na RTK-u se koristi izraz - kurimi/lechenje, kad postoji (Gege) izraz - mjekimi, poslasticharnica ja na gege - Embeltore dok se sada koristi izraz - pasticeria, pa jel to to bogatstvo o kojem govorish.
Toliko od mene - pozdrav :ph34r:

#72 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 29 November 2009 - 18:50

Sam si napisao da nisi struchnjak pa onda nemoj da ocenjujesh cele regione onako odoka ili na osnovu tvog iskustva,postavlja se pitanje koliko godina ti imash kad si stigao sve te oblasti da obidjesh i steknesh utisak o bogatosti jednog jezika, i ne zaboravi da je albanski jezik u krajevima o kojim ti pishesh i gde se govori Gege oduvek bio pod vladavinom nekih pripadnika druge jezichke skupine. Kaad si ti chuo da preshevar kazhe po shkoj ne komune - on bi rekao po shkoj ne opshtine, svi dokumenti koji se vade u opshtini su se zvali na srpskom - po shkoj me nxjer izvodin itd, ako to uzmemo u obzir onda ispada da Gege dijalekat je jako siromashan jer nema prikladne izraze za,recimo, dokumenta koje izdaje opshtina,dok ti izrazi postoje na dijalektu Toske.
Ponavljam da ja nisam struchnjak na ovom polju i ne smatram sebe merodavnim da dajem struchna mishljenja. Ali imam utisak da Gege imaju sklonost da potcenjuju svoj dijalekat - pa na RTK-u se koristi izraz - kurimi/lechenje, kad postoji (Gege) izraz - mjekimi, poslasticharnica ja na gege - Embeltore dok se sada koristi izraz - pasticeria, pa jel to to bogatstvo o kojem govorish.
Toliko od mene - pozdrav :)

Brass abey, gidejims'm opshtinada qikarda bi izvod rođenih? :ph34r:

#73 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 29 November 2009 - 18:52

Brass, pasticeria se odnosi na mahom italijanske restorane gde se prodaje "pizza e pasta"(testenine) No ponekad pogedam i ALSAT kanal pa se ponakad pitam govore li spikerke(koje su veoma lepe) italijanski ili albanski?

#74 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 29 November 2009 - 19:50

Brass abey, gidejims'm opshtinada qikarda bi izvod rođenih? :ph34r:



yok abbey,liqna karta me vyn

#75 brass

brass
  • Members
  • 339 posts

Posted 29 November 2009 - 19:54

Brass, pasticeria se odnosi na mahom italijanske restorane gde se prodaje "pizza e pasta"(testenine) No ponekad pogedam i ALSAT kanal pa se ponakad pitam govore li spikerke(koje su veoma lepe) italijanski ili albanski?


shteta te nisam u gradu da ti pokazhem fotografijom da se poslasticharnica na Toske dijalektu kazhe Pastiqeri i da ovdasnje polu pismene gazde, valjda misleqi da je to in, koriste taj naziv, sa se setih, i za kola imaju izraz - makina (vije vishe - vetura, kerri), boje: - plava - Geg kalterta, toske - blu ?!