Jump to content


Photo
- - - - -

Odbrana od agresivnih pasa i agresivnih vlasnika pasa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
178 replies to this topic

#121 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 06 February 2015 - 23:04

Besmisleno je to sto ti mislis da bi bilo normalno da uzimas oruzje da bi se odbranio od pasa lutalica, umesto da naucis kako da taj problem resis na drugi nacin. Da ne pricamo o etickoj i moralnoj pozadini toga sto hoces da uradis, ako bi pucao na ulici u vazduh, vrsis krivicno delo, a kamoli da ides i ubijas pse.

 

Kakva crna dzungla, voleo bih da vidim sta bi radio u Australiji u pojedinim gradovima. Psi nisu divlje zivotinje, i vrlo lako se hendluju, ma koliko bili agresivni. Sa izuzetkom kao sto rekoh pasa koji su trenirani da budu agresivni, od pasa lutalica nema nikakve opasnosti, ako naucite da se ponasate onako kako treba u pravim situacijama.

Ideja o nosenju i upotrebi vatrenog oruzja u cilju odbrane od potencijalnog napada pasa lutalica je svakako besmislena. Medjutim nista manje nije besmislena ni ideja da svi treba proucavaju psihologiju copora i tehnike komunikacije sa psima. Ok je da to istrazivaci koji se bave divljim zivotinjama u prasumama i savanama rade, ali je suludo i potpuno pogresno to ocekivati od stanovnika urbanih naselja.

 

Resenje nije zaista da se svi naoruzamo i da pucamo na pse lutalice i usput se medjusobno poubijamo, ali nije ni ono sto ti predlazes. Jedino ispravno resenje je da se populacija pasa lutalica svede na sto manju meru (ako vec nije moguce svesti ih na nulu). 



#122 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 07 February 2015 - 01:11

 

 

Resenje nije zaista da se svi naoruzamo i da pucamo na pse lutalice i usput se medjusobno poubijamo, ali nije ni ono sto ti predlazes. Jedino ispravno resenje je da se populacija pasa lutalica svede na sto manju meru (ako vec nije moguce svesti ih na nulu). 

 

Bugarska je imala ovaj problem početkom ovog milenijuma i oni su našli (ne znam kako) način da se izbore sa tim. U jednom momentu je u Sofiji bilo preko 80 hiljada lutalica.

 

Problem su pare i volja. Kada zagusti onda se obećava da će napraviti skloništa za pse, a kada bi trebalo da se realizuje, onda se doživi amnezija i bolje je pare utrošiti na neki novi vozni park ili nešto slično... a psi se razmnožavaju, ne traže za dozvolu.



#123 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 07 February 2015 - 03:16

Ideja o nosenju i upotrebi vatrenog oruzja u cilju odbrane od potencijalnog napada pasa lutalica je svakako besmislena. Medjutim nista manje nije besmislena ni ideja da svi treba proucavaju psihologiju copora i tehnike komunikacije sa psima. Ok je da to istrazivaci koji se bave divljim zivotinjama u prasumama i savanama rade, ali je suludo i potpuno pogresno to ocekivati od stanovnika urbanih naselja.

 

Resenje nije zaista da se svi naoruzamo i da pucamo na pse lutalice i usput se medjusobno poubijamo, ali nije ni ono sto ti predlazes. Jedino ispravno resenje je da se populacija pasa lutalica svede na sto manju meru (ako vec nije moguce svesti ih na nulu). 

 

Populacija pasa lutalica se tesko drzi pod kontrolom, koju god opciju da odaberes. Njih ce biti. Dovoljno je da par procenata bude "agresivno" i eto problema. Ja stvarno ne vidim da je ovo neki Djordje iz dzungle scenario, jer je zaista vrlo prost. Provereno ces uvek izbeci neprijatnosti ako se ovoga drzis, ako ne verujes meni, konsultujes nekog dresera, strucnjaka veterinara, a svakako je manji rizik od povrede od pasa lutalica nego od idiota koji u vecernjim casovima lutaju nasim ulicama, tu ti treba mnogo veci skill da izbegnes neprijatnosti nego sa psima ;)



#124 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 February 2015 - 16:07

Populacija pasa lutalica se tesko drzi pod kontrolom, koju god opciju da odaberes. Njih ce biti. Dovoljno je da par procenata bude "agresivno" i eto problema. Ja stvarno ne vidim da je ovo neki Djordje iz dzungle scenario, jer je zaista vrlo prost. Provereno ces uvek izbeci neprijatnosti ako se ovoga drzis, ako ne verujes meni, konsultujes nekog dresera, strucnjaka veterinara, a svakako je manji rizik od povrede od pasa lutalica nego od idiota koji u vecernjim casovima lutaju nasim ulicama, tu ti treba mnogo veci skill da izbegnes neprijatnosti nego sa psima ;)

To sto ti ne vidis, nazalost, samo znaci da tu stvar posmatras jako nerealisticno.  To jeste  "Djordje iz dzungle scenario".  Niko ne treba u urbanoj sredini da se obucava za dresera divljih zivotinja. Stanovnici gradova ne treba da razmisljaju kada krenu na posao, u skolu, dom zdravlja da li ce naleteti na copor agresivnih pasa i koju ce lekciju iz psihologije copora primeniti. Ja primenjujem ultrazvucni rasterivac koji, osim kod gluvih pasa, deluje prilicno efikasno u njihovom rasterivanju, ali to nije normalna situacija da je treba stalno u dzepu da nosim hardver za rasterivanje pasa.

 

Broj pasa lutalica se moze svesti na vrlo mali broj. Prvo agresivnom akcijom sterilizacije. Drugo "uspavljivanjem" agresivnih primeraka. I trece i najvaznije, apsolutnom zabranom drzanja nesterilisanih pasa (osim u odgajivacnicama) i drasticnim kaznjavanjem onih koji to ne postuju. Vrlo brzo bi problem bio regulisan.

 

A sto se tice  "idiota koji lutaju ulicama" to samo primer diskusije bez argumenata. Kada nemas argument onda uvedes "argument" tipa "zasto hapsite dzeparose kada ima pljackasa banaka".


Edited by tomas.hokenberi, 07 February 2015 - 16:08.


#125 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 February 2015 - 16:16

Bugarska je imala ovaj problem početkom ovog milenijuma i oni su našli (ne znam kako) način da se izbore sa tim. U jednom momentu je u Sofiji bilo preko 80 hiljada lutalica.

 

Problem su pare i volja. Kada zagusti onda se obećava da će napraviti skloništa za pse, a kada bi trebalo da se realizuje, onda se doživi amnezija i bolje je pare utrošiti na neki novi vozni park ili nešto slično... a psi se razmnožavaju, ne traže za dozvolu.

Problem je pre svega volja da se problem resi u kombinaciji sa niskim stepenom drustvene svesti i civilizovanosti vlasnika pasa (koji redovno obezbedjuju "svezu krv" coporima tako sto ne sterilisu svoje pse pa nezeljene stence ostavljaju na ulici i koji cesto ostavljaju pse "kada deci dosade i nece vise da ih paze").

 

Nazalost razne organizacije za zastitu zivotinja umesto da budu deo resenja su cesce deo problema. Neke od njih se uglavnom bave "edukacijom gradjana" i "ukazivanjem na probleme", ali retko koja nudi rešenja. Uglavnom objašnjavaju šta "nije dozvoljeno" i "nije etički", a ako i ponude alternativna rešenja retko koja zaista zalegne iza toga.

 

Evo voleo bih da me neko prosvetli da li je npr. Orka u zadnjih 5 godina imala neke akcije u vezi problema pasa lutalica i koji su rezultati tih akcija, koliko su % svog budzeta ulozili na to, a koliko na samopromociju.



#126 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 07 February 2015 - 16:44

To sto ti ne vidis, nazalost, samo znaci da tu stvar posmatras jako nerealisticno.  To jeste  "Djordje iz dzungle scenario".  Niko ne treba u urbanoj sredini da se obucava za dresera divljih zivotinja. Stanovnici gradova ne treba da razmisljaju kada krenu na posao, u skolu, dom zdravlja da li ce naleteti na copor agresivnih pasa i koju ce lekciju iz psihologije copora primeniti. Ja primenjujem ultrazvucni rasterivac koji, osim kod gluvih pasa, deluje prilicno efikasno u njihovom rasterivanju, ali to nije normalna situacija da je treba stalno u dzepu da nosim hardver za rasterivanje pasa.

 

Broj pasa lutalica se moze svesti na vrlo mali broj. Prvo agresivnom akcijom sterilizacije. Drugo "uspavljivanjem" agresivnih primeraka. I trece i najvaznije, apsolutnom zabranom drzanja nesterilisanih pasa (osim u odgajivacnicama) i drasticnim kaznjavanjem onih koji to ne postuju. Vrlo brzo bi problem bio regulisan.

 

A sto se tice  "idiota koji lutaju ulicama" to samo primer diskusije bez argumenata. Kada nemas argument onda uvedes "argument" tipa "zasto hapsite dzeparose kada ima pljackasa banaka".

 

Uopste nije tacno. Ta idioti su pomenuti zbog toga sto njih ima vise, plus ne znas kako treba da se ponasas, dok sa psima znas. I nigde ne kazem da je potrebno obucavati se za dresera, neki postovi ovde, a vratio sam se i unazad na ovom topiku, dodje mi da se prekrstim iako ne verujem u boga koliko su smesni. Pa nemas ti posla sa medvedima i vukovima, nego sa psima. Koji su domace zivotinje, ma koliko bili "divlji" i "agresivni".

 

U pet redova sam vec objasnio kako treba da se ponasas, a ako te neprestano napadaju psi, problem je u tebi, a ne u psima. Ocito se ne ponasas kako treba da se ponasas sa njima, psi mogu da prepoznaju strah, mogu da kazne nerazumevanje znakova koje ti salju, ali za sve to si kriv ti, a ne pas.

 

Uz, jos jednom, izuzetke kod primeraka koji su trenirani da napadaju ljude. Psi lutalice su u 99,99% slucajeva potpuno bezopasni, i uz normalno ponasanje se resavaju svi problemi sa njima vrlo elegantno.



#127 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 February 2015 - 16:50

Aman bre covece koji je tvoj problem?

Ne interusuju me tvoje preporuke. Necu (i 99% normalne populacije) da se ja prilagodjavam coporu i da izucavam njihovu psihologiju. Necu da razmisljam da li ce ih neki moj pokret ili sadrzaj cegera sa bakalukom uznemirti/privuci, bilo sta.

Za mene su, ako nisu sa vlasnicima, jednako divlje zivotinje kao i medvedi i vukovi (bez obzira na oficijelnu definiciju divlje zivotinje) i ne zelim ih na ulicama. Ne treba ja da se prilagodjavam njima i necu.



#128 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 07 February 2015 - 17:00

Ja nemam problem vec ti, i samo sam hteo da ti pomognem da ga resis. Lepo je pricati o tome sto bi se moglo uraditi, ali posto je to ovde nemoguce, onda ti ne ostaje nista drugo nego da na drugi nacin izbegnes probleme. Mnogo bih ja voleo da se ovde zivi normalno, da ubice nisu na ulicama, da mi djubretari prazne kontejner ispred kuce redovno, da kanalizacija nije zapusena i da uopste svako zivi od svog rada onako kako zasluzuje, ali posto to ovde ne moze, onda se prilagodjavas.

 

Kao sto rekoh, hteo sam da ti pomognem, pogresio sam. Nastavi kao i do sad.

 

I hvala za insinuacije o normalnoj i nenormalnoj populaciji. A to sto su za tebe psi divlje zivotinje, mogu i ja da kazem da je Zemlja ploca, bicu u pravu onoliko koliko i ti u ovom slucaju.


Edited by McLeod, 07 February 2015 - 17:03.


#129 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 February 2015 - 17:24

Ja nemam problem vec ti, i samo sam hteo da ti pomognem da ga resis. Lepo je pricati o tome sto bi se moglo uraditi, ali posto je to ovde nemoguce, onda ti ne ostaje nista drugo nego da na drugi nacin izbegnes probleme. Mnogo bih ja voleo da se ovde zivi normalno, da ubice nisu na ulicama, da mi djubretari prazne kontejner ispred kuce redovno, da kanalizacija nije zapusena i da uopste svako zivi od svog rada onako kako zasluzuje, ali posto to ovde ne moze, onda se prilagodjavas.

 

Kao sto rekoh, hteo sam da ti pomognem, pogresio sam. Nastavi kao i do sad.

 

I hvala za insinuacije o normalnoj i nenormalnoj populaciji. A to sto su za tebe psi divlje zivotinje, mogu i ja da kazem da je Zemlja ploca, bicu u pravu onoliko koliko i ti u ovom slucaju.

Psi u coporu svakako nisu kucni ljubimci ili domace zivotinje. Daklem svakako su blize divljim zivotinjama nego  Zemlja ravnoj ploci.

 

Tvoje tvrdnje da je problem nemoguce resiti, a moguce je, vec da se treba prilagodjavati situaciji te stavljaju na stranu onih koji su deo problema, a ne na stranu onih koji resavaju problem.

Prvi korak u resavanju problema jesta prepoznavanja da nesto jeste problem a ne nekakvo normalno stanje kome se treba prilagoditi.

 

Psi na ulicama nisu normalno stanje, psi na ulicama su problem. Resenje tog problema nije da se svi prilagodimo tome, vec da resimo problem, odnosno da uklonimo pse lutalice sa ulica.

Koji metod je najpogodniji, bila to sterilizacija, azili, "uspavljivanje" ili kombinacija navedenog nije bitno. Bitno je da se problem resi.


Edited by tomas.hokenberi, 07 February 2015 - 17:25.


#130 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 07 February 2015 - 20:07

Ja se potpuno slazem sa tobom, samo ti znas, kao i ja, da se to nece desiti. Izvini ako si me pogresno shvatio, ja sam samo hteo da ljudima koji imaju problem sa psima probam da objasnim neke stvari i da im pomognem. Posto oni koji reaguju pogresno u drustvu pasa bivaju napadnuti.



#131 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 07 February 2015 - 20:28

McLeod, ja verujem da si ti to napisao u dobroj nameri, ali kako ono bese "put do pakla je poplocan dobrim namerama". Veruj mi da  svakome koga iritira problem pasa lutalica   saveti o tome kako se ponasati sa coporom predstavljaju zapravo zabadanje prsta u oko. Ja ne zelim da cujem savete kako da se ponasam pred coporom (uostalom to sam vec resio UZ rasterivacem), ne zelim da cujem kako je to kada se ustreme na mene zato sto sam ih necim (nesvesno?) isprovocirao, vec zelim da cujem da je problem pasa  lutalica (i agresivnih i "pitomih") resen tako sto su uklonjeni sa ulica.

 

Evo tebi jedan dobronameran savet, nemoj u drustvu ljudi koje ne poznajes dobro da nudis takve savete. Naleteces jednom na nekog iziritiranog psima lutalicama ko tvoje savete uopste nece shvatiti kao dobronamerne vec kao izazivanje/ismevanje i mozes se naci u neprijatnoj situaciji.


Edited by tomas.hokenberi, 07 February 2015 - 21:00.


#132 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 07 February 2015 - 21:13

Evo tebi jedan dobronameran savet, nemoj u drustvu ljudi koje ne poznajes dobro da nudis takve savete. Naleteces jednom na nekog iziritiranog psima lutalicama ko tvoje savete uopste nece shvatiti kao dobronamerne vec kao izazivanje/ismevanje i mozes se naci u neprijatnoj situaciji.

 

Sumnjam da bi mi se neko oci u oci zamerao, ja sam mnogo gori od pasa lutalica :P

 

Salim se.



#133 Latif

Latif
  • Banned
  • 54 posts

Posted 08 February 2015 - 00:03

Ideja o nosenju i upotrebi vatrenog oruzja u cilju odbrane od potencijalnog napada pasa lutalica je svakako besmislena.

 

zasto? treba li da zrtvujemo svoje telo kao meso za pse lutalice?



#134 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 08 February 2015 - 00:44

A sta ako u odbrani od tih "pudlica" ubijes ili osakatis par neduznih posmatraca ?

#135 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 February 2015 - 01:05

Problem je pre svega volja da se problem resi u kombinaciji sa niskim stepenom drustvene svesti i civilizovanosti vlasnika pasa (koji redovno obezbedjuju "svezu krv" coporima tako sto ne sterilisu svoje pse pa nezeljene stence ostavljaju na ulici i koji cesto ostavljaju pse "kada deci dosade i nece vise da ih paze").

 

Nazalost razne organizacije za zastitu zivotinja umesto da budu deo resenja su cesce deo problema. Neke od njih se uglavnom bave "edukacijom gradjana" i "ukazivanjem na probleme", ali retko koja nudi rešenja. Uglavnom objašnjavaju šta "nije dozvoljeno" i "nije etički", a ako i ponude alternativna rešenja retko koja zaista zalegne iza toga.

 

Evo voleo bih da me neko prosvetli da li je npr. Orka u zadnjih 5 godina imala neke akcije u vezi problema pasa lutalica i koji su rezultati tih akcija, koliko su % svog budzeta ulozili na to, a koliko na samopromociju.

 

Drago mi je što smo se ipak složili da postoji civilizovan način za rešavanje ovog problema :). Slažem se s tobom i oko nedostatka volje. Jedino se ne slažem da su za to krive nevladine organizacije. Ni delimično. Nije posao NVO da "rešavaju" probleme, osim ukoliko im država dodeli tu nadležnost i odgovarajuće finansije. Pretostavljam da znaš da se nevladine organizacije finansiraju iz projekata, uglavnom iz inostranstva, i u zavisnosti od toga koji projekat "prođe" time se i bave. Npr. ORCA se trenutno bavi farmskim i oglednim životinjama i pravnom zaštitom (što je njihovo aposlutno pravo da sami odluče čime će se baviti, s obzirom da to rade uglavnom volonterski). Od pasa lutalica su odustali - ne zato što ih je mrzelo da zalegnu, već zato što je bivši gradonačelnik Beograda odlučio da se osloni na savete raznih balerina, režisera i baba narikača koji o načinu rešavanja ovog problema nemaju pojma i da prekine saradnju sa Orkom i projektom masovne sterilizacije. Napravio je 2 azila, smestio par stotina pasa u njih i to je bilo to. Ovi novi što su došli su, ne shvatajući da je problem pasa lutalica ustvari problem njihovih sugrađana, izjavili da im "ne pada na pamet da se bave kučićima pored toliko važnijih problema". I tu se priča za nevladine organizacije završava - bez volje države da reši ovaj problem njihov entuzijazam i znanje padaju u vodu. 

 

Što se tiče budžeta nevladinih organizacija - on je ograničen pojedinačnim projektom i troši se isključivo na ono za šta je dobijen. Za održivo rešavanje problema pasa lutalica jednostavno ne može da se dobije novac iz inostranstva bez učešća države u tome. A ova država, nažalost, trenutno nije zainteresovana za taj problem.