Jump to content


Photo
- - - - -

Odbrana od agresivnih pasa i agresivnih vlasnika pasa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
178 replies to this topic

#166 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 19 February 2015 - 11:29

http://www.naslovi.n...-smrti/13490065

 

 

Nemam psa vec duzi niz godina, i nisam neki veliki poznavalac "logike" pasa, pa me zanima sta poznavaoci / vlasnici ovakvih pasa kazu za ovakve slucajeve - kako biti siguran da se to vama nece desiti? Sta moze da "isprovocira" psa da izgrize onog ko ga hrani (pretpostavimo da ga je hranila, da nije bio zlostavljan)?


Edited by Sunshine State, 19 February 2015 - 12:16.


#167 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 February 2015 - 12:45

http://www.naslovi.n...-smrti/13490065

 

 

Nemam psa vec duzi niz godina, i nisam neki veliki poznavalac "logike" pasa, pa me zanima sta poznavaoci / vlasnici ovakvih pasa kazu za ovakve slucajeve - kako biti siguran da se to vama nece desiti? Sta moze da "isprovocira" psa da izgrize onog ko ga hrani (pretpostavimo da ga je hranila, da nije bio zlostavljan)?

 

Postoji mnogo razloga zašto se ovo desilo. Pretpostavljam da je žena uzela odraslog psa i prisvojila ga, a verovatno nije znala kako su se prema tom psu (Rotvajler važi za genetski opasnog psa) ophodili prethodni vlasnici. Pitanje je i kako ga je sama tretirala, a sasvim je moguće da je pas od prethodnih vlasnika bio žestoko maltretiran i tučen i da je ona u nekom momentu napravila neki gest koji je njega podsetio na to vreme.

 

Suština je, da mi ne možemo suditi celoj rasi, ili uopšteno psima po nekom od ovakvih događaja ako ne znamo tačno šta se desilo. Ovaj pas je imao neku "falinku" (ne znam kako to da nazovem drugačije).

 

Zato kada vidim da nude Rotvajlere, Dobermane, Staforde, Pitbulove i slične rase na usvajanje svakog bi savetovala da ma koliko želeo da bude human na daleko zaobiđe. To su rase koje mogu da vas pozlede pa čak i ubiju, a niste sigurni kroz šta je pas prolazio u svom životu. Psi su pametne životinje i pamte veoma dugo.



#168 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 19 February 2015 - 13:06

... pretpostavimo... da nije bio zlostavljan...

... mada je boravio u nekakvom boksu.

 

http://www.sciencefr....html?series=33



#169 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 19 February 2015 - 13:10

... mada je boravio u nekakvom boksu.

 

http://www.sciencefr....html?series=33

 

Mozda preko noci?

 

Ne sudim psu, cudim se vlasnici sto ga je uopste drzala, na nacin na koji ga je drzala (u nekakvom boksu), ako zna da tako nesto moze da "isprovocira" psa (pretpostavljam da je bila upucenija od mene u to sta se u kakvim situacijama moze ocekivati od rotvajlera).


Edited by Sunshine State, 19 February 2015 - 13:12.


#170 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 19 February 2015 - 13:35

U razmaku od godine i po ili dve dva puta sam u istom kraju grada nasao jednu odlutalu rotvajlerku (Kruna se zove) i vratio je 'vlasnicima' zahvaljujući lokalnoj ordinaciji - ispostavilo se da je rec o njenim 'izabranim veterinarima', koji je odlicno znaju, pored ostalog i po cestim odlascima od kuce, a posle i po teškim povredama usled udarca nekog vozila u periodu izmedju dva susreta. Oba puta delovala je savrseno bezopasno - osim po sebe samu. Trebalo mi je nesto vremena da zadobijem njeno poverenje i dam joj vodu i hranu.

 

Kada je, u prvom od tih slucajeva, neki mladic dosao po nju, najpre joj je drzao praktikum iz antropocentrizma, onda je udario, pa pokusao da je udari jos jednom.

 

Drugi put je neka devojka dosla da je odvede.


Edited by cmix909, 19 February 2015 - 15:19.


#171 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 February 2015 - 13:44

Mozda preko noci?

 

Ne sudim psu, cudim se vlasnici sto ga je uopste drzala, na nacin na koji ga je drzala (u nekakvom boksu), ako zna da tako nesto moze da "isprovocira" psa (pretpostavljam da je bila upucenija od mene u to sta se u kakvim situacijama moze ocekivati od rotvajlera).

 

Iznenađujuće puno ljudi uzmu pse i uopšte ni sekund ne razmišljaju niti o rasi, niti da li su u stanju da vladaju psima... tako, uzmu pse..



#172 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 19 February 2015 - 14:07

Kad sam procitao ovu vest, setio sam se odmah teme ... uzasna smrt.

 

... a opet da je imala pistolj?



#173 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 February 2015 - 14:25

Kad sam procitao ovu vest, setio sam se odmah teme ... uzasna smrt.

 

... a opet da je imala pistolj?

 

E izem ti ga sada ispade pištolj rešenje za sve probleme... a recimo da nije imala psa ili da je usvojila pudlu?



#174 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 19 February 2015 - 14:33

Pravac ovakvih diskusija me cesto iznenadi. Zbog toga sto sam nebrojeno puta video da neko ko je navodno tolerantan, bori se protiv generalizacija kada se govori o ljudima, isto tako je netolerantan i vrsi generalizacije kada su u pitanju zivotinje. Meni je to nespojivo.

 

Mi ne mozemo znati iz ovih sturih podataka sta se tacno desilo. Tragedija svakako, ali ko je kriv za nju je pitanje. Ovakve rase pasa su specificne i zahtevaju posebnu negu i obuku, ako bi im se pruzila neadekvatna obuka moze doci i do ovakvih stvari.

 

Ono sto je sigurno, nijedan pas sam po sebi nije krvolocan. Mogu postati takvi spojem razlicitih okolnosti, a najcesci razlog je zlostavljanje i neadekvatna obuka.


Edited by McLeod, 19 February 2015 - 14:34.


#175 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 19 February 2015 - 22:37

Nadam se da je moje pominjanje pistolja,  jasan omaz Latifu/sapunaru koji je opet nepravedno banovan. Ja kad god vidim njegov post ... navuce mi osmeh na lice. Naravno da nisam ni za kakve pistolje, suludo je ...



#176 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 19 February 2015 - 23:53

Zato kada vidim da nude Rotvajlere, Dobermane, Staforde, Pitbulove i slične rase na usvajanje svakog bi savetovala da ma koliko želeo da bude human na daleko zaobiđe. To su rase koje mogu da vas pozlede pa čak i ubiju, a niste sigurni kroz šta je pas prolazio u svom životu. Psi su pametne životinje i pamte veoma dugo.

Stafordi generalno nisu agresivni (iako vlasnik moze da napravi od svakog psa agresivnog) i greska je stavljati ih u ovu grupu. Kao kad bi labradore stavio u opasne pse.



#177 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 20 February 2015 - 01:38

Nadam se da je moje pominjanje pistolja,  jasan omaz Latifu/sapunaru koji je opet nepravedno banovan. Ja kad god vidim njegov post ... navuce mi osmeh na lice. Naravno da nisam ni za kakve pistolje, suludo je ...

 

Nisam mislio na tebe, nego uopste kazem, gledao sam i komentare na tu vest (ne znam zasto to radim sebi, ali eto)... a imam i u prijateljima na fejsu par "liberalnih" koji bi to "po kratkom postupku"


Edited by McLeod, 20 February 2015 - 01:39.


#178 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 February 2015 - 11:07

Stafordi generalno nisu agresivni (iako vlasnik moze da napravi od svakog psa agresivnog) i greska je stavljati ih u ovu grupu. Kao kad bi labradore stavio u opasne pse.

 

Da, nego sam mislila na pse koji mogu da povrede... lista je podugačka. Zato treba biti veoma oprezan kada se uzima/kupuje pas i znati nešto i o rasi i o fizičkim sposobnostima/aktivnostima...

 

Ljudi vide štenad, oduševe se, kupe, pa na kraju ispadne da ili ne mogu da izađu na kraj sa karakterom, ili ne mogu da obuzdaju psa ili uopšte ne znaju kako da se ponašaju prema psima... Na žalost, većina u Srbiji je takva, zato psi često završe na ulici ili ih mlate prečesto, a to ostavlja traga u psihi.



#179 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 27 February 2015 - 07:16

Ekstreman primer ali ipak.....zena je provela izvesno vreme sa vukovima a onda ih napustila na 2 meseca, evo kako je protekao ponovni susret:

https://www.youtube....b11TtPwBxo#t=11

U komentarima ispod klipa zeni zameraju sto dopushta da je lizu po licu, objashnjenje je da je to nacin na koji se vukovi pozdravljaju, znaci, poshtujte pravila vrste i nece biti problema.
Uzgred, i moja macka se tako pozdravlja, u ritmu: liz, liz - gric! Iza je, izgleda, krvolocnija od copora vukova.

Edited by highlanderka, 27 February 2015 - 07:20.