Jump to content


Photo
- - - - -

Odbrana od agresivnih pasa i agresivnih vlasnika pasa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
178 replies to this topic

#91 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 16 November 2012 - 15:22

slabo se razmislja o higijeni Beograda, o tome koliko je grad zatrovan njihovim izmetom

Да комунална полиција ради свој посао то "загађење" не би представљало проблем тј. не би га ни било.

Edited by Pitbull, 16 November 2012 - 15:22.


#92 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 28 November 2012 - 18:53

U ulici Vidikovački venac, ispred broja 55, u sredu uveče oko 21 čas, rotvajler je napao trinaestogodišnjeg dečaka i naneo mu teške povrede desne nadlaktice i ogrebotinu na leđima. Prema rečima očevidaca, pas je mališanovu ruku u svojim čeljustima držao desetak minuta, dok je okupljena masa ljudi samo nemoćno stajala i gledala prizor, jer nije znala kako da adekvatno reaguje. Dečaka je spasila doktorka Hitne pomoći koja je psu sipala alkohol na glavu.
Shvatio sam da je najveći problem u ovoj nesreći, pored neodgovornog vlasnika, bilo i to što niko od okupljenih ljudi nije znao kako da reaguje nego su vikali i šutirali psa, što nikako ne može uroditi plodom u ovakvoj situaciji. Meni ne bi bio problem da oslobodim dečaka u roku od nekoliko sekundi, jer imam pse i znam kako se sa njima postupa u kojoj prilici, ali ovi ljudi nikad nigde nisu imali priliku da nauče kako da se ponašaju i šta da rade u ovakvoj situaciji.
Tako me je cela ova priča me potakla na to da pokušam bar na internetu da nađem uputstvo kako reagovati u takvim situacijama, kada već niko u državi ne radi edukaciju po tom pitanju, recimo bar u osnovnim školama na času biologije ili nečeg sličnog, i jasno, ni moje guglanje nije urodilo plodom. Nigde, čak ni na internetu ne možete naći ni najobičnije smernice kako se ponašati u toj i sličnim (ne)prilikama.
S obzirom da godinama imam pse, da su to uglavnom vučjaci koji nisu nimalo bezopasni, da sam i sam nekoliko puta bio u situaciji da moram razdvajati pse koji su u bili u međusobnoj tuči, da sam Oso, jednu od svojih kuja našao tako što sam je bukvalno izvadio iz čeljusti čopora koji je imao nameru da je rastrgne, te da se ne plašim takvih situacija, zapravo lakše se snalazim u njima nego u prosečnom stampedu na nekoj rasprodaji u Ušću, odlučio sam da napišem tekst o tome.
Seo, napisao par reči, a onda shvatio da bi bilo mnogo bolje da konsultujem nekog ko je stvarno stručan u tome. Kad su takve stvari u pitanju, bar kod mene dilema ne postoji, zapravo kada je bilo šta vezano za životinje u pitanju ne postoji dilema koga pozvati – profesora doktora veterine Dragana Bacića.
Bilo kog studenta veterine u Beogradu da pitate koji mu je najomiljeniji profesor na fakultetu kao iz topa će reći „profesor Bacić“. Dragan je jedan od onih ljudi zbog kojih uveče kad ostanete sami sa sobom prosto se pitate da li ipak možete učiniti još nešto i postati još bolji čovek.
U svojoj priči o psu koji mi je promenio život, nikad nisam pomenuo da je tokom tih svojih poslednjih godinu i po dana života koje je Tea provela sa mnom, njeno celokupno lečenje palo na teret doktora Bacića jer ja nisam imao dovoljno novca da ga priuštim.
On je bio oduševljen činjenicom da sam ostao u Srbiji bez posla i novca, umesto da odem u Minhen samo da bih čuvao tog bolesnog psa kojeg sam našao na ulici, no to je već neka druga priča.
Posted Image
To što je on DRMRProfSci meni ništa ne znači, Bacić je jednostavno rečeno najbolji čovek kojeg sam upoznao u životu.
Elem, pozvao sam Dragana i rekao mu da želim da napišem par saveta šta raditi u situaciji poput one prksinoćne na Vidikovcu, a on je jasno, odgovorio da nećemo to telefonom, nego da svratim do njega u ambulantu predveče na kafu pa da se ispričamo. I tako je i bilo, večeras taman pre nego smo otišli do grada Milica i ja smo svratili do Bacićeve ambulante Linea Alba na Vračaru.
Preneću vam ceo razgovor onako kako je tekao:
- Znaš za ono što se sinoć dogodilo na Vidikovcu?
- Znam, pročitao sam. Pas je držao tinejdžera u zubima deset minuta dok su ljudi okolo stajali nemoćni i nisu znali šta da urade.
- Pokušao sam da nađem bilo gde bilo kakvo uputstvo o tome kako se ponašati u toj situaciji i naravno toga nigde nema, nije ni čudo što je gomila ljudi stajala u i nemoćno gledala kako pas drži tinejdžer u zubima?
- Pazi, prvo iz onog medijskog izveštaja koji sam video zaključio sam da je taj pas dresiran, i to onom najgorom dresurom „Napad-odbrana“.
- Kako to misliš najgorom dresurom?
- Kod nas ljudi ne znaju na kakvu dresuru da daju psa, nego se svi nešto lože da su opasni i onda psa nauče kako da napada kao da je u ratu. Uče ga i razdražuju da skače na podlakticu, a ne znaju da tako dresiranom psu u svakom trenutku može da kvrcne nešto u glavi i da sam sebi zada komandu za napad. Dresura nije za zezanje, jer tako dresiran pas može da skoči na ruku, ali može i za vrat. Lično bih zabranio takve dresure izuzev za službene pse. Ne treba ti to ako držiš kućnog ljubimca, on i bez toga zna da te brani, ako već dođe do toga.
- Šta je najbolje uraditi u takvoj situaciji? Mislim, kako pomoći nekome koga je pas napao i drži ga u čeljustima?
- Pazi, u takvim situacijama pas skoro obavezno ima grč vilice, tako da tu imaš samo tri stvari koje možeš da uradiš, ako je pas mužjak uvrneš mu testise, ili ga stegneš za grkljan, ako je ženka možeš samo da je stegneš je za grkljan, mada, takve zahvate je ipak najbolje da radi jak muškarac, jer ni to nije bezazleno, a u principu najbezopasnije i prilično efikasno ti je da ga poliješ nekom tečnošću po njušci, vodom, alkoholom ili nečim sličnim. To je i uradila ova doktorka Hitne pomoći što je spasila dečaka. Nikako ne zavlačiti ruku u čeljusti ili ispred njih.
- Da je to bilo ko znao od okupljenih ljudi, dečak bi prošao sa manjim povredama?
- Svakako. Uz samo malo obavezne edukacije broj ovakvih nesreća bi bio smanjen drastično, jer nije problem u snazi, već u znanju kako ovakve situacije sprečiti ili rešiti. Bilo ko je mogao tog rotvajlera politi vodom, pivom, bilo čime i ovakvih povreda ne bi bilo. Samo niko to nije imao gde da čuje i da nauči.
- I ko je tu kriv, pas, vlasnik, društvo koje ima milion saobraćajnih propisa, ali niko ne zna kako sa ponašati sa životinjama u gradu?
- Znaš kako, tu je taj pas najmanje kriv, u ovom slučaju kriv je njegov gazda, ja bih uveo za svakog vlasnika opasnijeg psa obavezan psihološki test, da se vidi da li je čovek sposoban da se nosi sa tom odgovornošću. Imaš klince koji se lože na to da budu opasni, narkomani, narkodileri, ne možeš takvom čoveku dozvoliti da ima „ujedljivog psa“, imaš ozbiljne ljude koji jednostavno vole, šta znam, na primer pitove. Ljudi ne znaju, ali pit je čovekoljubiv pas, svaki napad on radi da bi zaštitio svog čoveka. Jako je važno da se napravi razlika između ogormne većine odgovornih vlasnika pasa, i neodogovorne manjine koja svojim ponašanjem ide na ruku mrziteljima životinja. I jako je važno da se počne sa tom osnovnom edukacijom o životinjama sa kojima živimo kroz obrazovni sistem. To je dobro za sve, i ljudi i životinje.
- Kad kažeš opasnijeg, misliš na ove „opasne rase“ po novom zakonu?
- Ma daj, to su gluposti, po tome su pitbulovi i stafordi opasni psi, a rotvajleri i šarplaninici nisu? Meni je veći problem da radim sa šarplanincem, nego sa stafordom. To sa taksom za opasne pse je potpuna glupost, pa ti imaš vučjake i znaš da oni nisu ništa manje opasni od pitbula, a i sam znaš da je za mene vučjak najbolja životinja na svetu, ali njegov karakter na kraju uvek zavisi od vlasnika. Da li je pas ujedljiv ili ne, ne zavisi od vrste, nego od gazde. Na kraju krajeva procentualno najviše ljudi na svetu je ujeo koker španijel.
- Stvarno?
- Bez sve šale, mali je i sladak većini ljudi, ali je jako prgave naravi.
- Šta raditi ako te ujede pas?
- Prvo, isprati ranu čistom vodom, eventualno jodom, nikako alkoholom. Prijaviti se na infektivnu kliniku, tamo se dobija tetanus i u skladu sa time gde se napad dogodio eventualno i vakcina protiv besnila. Ako je pas vlasnički i vakcinisan, onda nema potrebe za vakcinom protiv besnila.
- Šta se događa sa psom koji je ujeo čoveka?
- On ide na opservaciju koja traje 15 dana. Toliko traje inkubacija virusa besnila, što znači da pas može biti zaražen, a da se prvi vidljivi simptomi pojave tek za 10 dana. U selima ljudi umeju iz besa da ubiju psa, to je užasno glupo, jer tako stavljaju svoj život u opasnost, jer ako je pas ubijen, bio je zaražen, a nije imao vidljive simptome zbog perioda inkubacije čovek može dobiti besnilo. Posle opservacije, pas se vakciniše i vraća gazdi, ili na ulicu, ako je lutalica u pitanju.
- Šta raditi u situaciji kada te napadne čopor lutalica?
- U principu lutalice samo žele da te oteraju sa svoje teritorije. Znam da to ljudi ne razumeju, i da imaju gomilu nekih priča kojima dokazuju kako lutalice žive da bi ujedale prolaznike, ali to nije tako, nije jer njihova psihologija nije takva, u suštini najvažnije je ostati pribran, ne plašiti se i ne paničiti, zatim se zaustaviti, pokazati ruke i otvorene šake, pokazati im da nemaš kamen ili motku u ruci, znači pokazati im da si bezopasan i lagano nastaviti dalje hodom. Znam da ljudi to ne razumeju, ali ja u takvim situacijama čučnem, raširim ruke, otvorim dlanove i pokažem im da im neću ništa. Oni se približe, laju, njuškaju i odu.
- Šta raditi u slučaju kad se pobiju dva opasna psa, ili kada opasan pas napadne manjeg i bezopasnijeg?
- Isto što i u slučaju sa napadom na čoveka, mada u tim situacijama dobro je da gazde uhvate, svako svog psa za zadnje noge i podigne ih. Oni se u takvoj situaciji momentalno razdvajaju.
- Mislim da je ovo savetovanje korisno, možda bismo mogli s vremena na vreme na Amitzu da objavimo još poneku važnu stvar po pitanju kućnih ljubimaca.
- Naravno, to je dobra ideja, svest o kućnim ljubimcima kod nas je na jako niskom nivou, siguran sam da će i posle ove priče da se pojave ljudi koji mrze životinje da objasne kako je ovaj slučaj na Vidikovcu dokaz da sve to treba pobiti, a ne razumeju da su životinje u gradu samo odraz odnosa ljudi prema njima. Nahranite psa lutalicu u svojoj ulici, i nikad vas neće napasti, čak će vam se više radovati kad vas vidi nego svi vaši ukućani. Naše životinje u gradu su duša našeg grada. Kad to ljudi budu počeli da shvataju sve će biti drugačije.
Posted Image
U neobaveznim ćaskanjima uz kafu sa profesorom Bacićem sam više naučio o životinjama nego na svim časovima biologije, prirode i društva i sličnim obaveznim predmetima tokom obrazovanja


Read more http://amitzdulniker...aju-napada-psa/

Edited by Pitbull, 28 November 2012 - 18:59.


#93 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 30 November 2012 - 14:08

Po meni je prilikom pravovremene likvidacije potrebno pažnju obratiti na onaj deo ljudske populacije koji te nesrećne životinje koristi zarad svojih bolesnih "ideja"!!!

 

Kod onog dela građana koji ne skupljaju izmet za svojim ljubimcima - drakonske novčane kazne su pravo rešenje, jer koliko god neki mislili da životinja može biti krivac to nije tako.

Čovek je taj koji je odgovoran za postupke pomenutih pasa!



#94 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 30 November 2012 - 14:11

naravno da su vlasnici odgovorni, ali neki ljudi resavaju probleme sa vlasnicima tako sto im otruju pasa. prost narod se plasi vlasnika pasa i na njih ne sme da usmeri gnev....



#95 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 30 November 2012 - 14:19

naravno da su vlasnici odgovorni, ali neki ljudi resavaju probleme sa vlasnicima tako sto im otruju pasa. prost narod se plasi vlasnika pasa i na njih ne sme da usmeri gnev....

Ti koji na gnusan način rešavaju probleme sa životinjama a ne njihovim vlasnicima, ujedno noseći  psihološke smetnje  u sopstvenim glavama, nisu za komentaristi, već za robiju.



#96 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 30 November 2012 - 17:12

Па овај сапунар се , чини ми се баш на овој теми, распитивао за хемијска средства којима би се пси "отерали" (ваљда са овог света) са одређене површине. Тим "људима" који трују псе би поломио и руке и ноге и све остало што се поломити може - укратко , од таквог скота би направио биљку. 


Edited by Pitbull, 30 November 2012 - 17:29.


#97 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 30 November 2012 - 17:55

Па овај сапунар се , чини ми се баш на овој теми, распитивао за хемијска средства којима би се пси "отерали" (ваљда са овог света) са одређене површине. Тим "људима" који трују псе би поломио и руке и ноге и све остало што се поломити може - укратко , од таквог скота би направио биљку. 

Meni urezano u pamćenju ostaje svako nedelo prema životinji, sećam se tako jednog degenerika koji je postavljao klip kako mače deganžira u vis...Navodno su ga procesuirali, ali od toga sigurno nije bilo ništa konkretno.

 

Generalna prevencija je ono što treba stvoriti kao osnov sistema u našem napaćenom društvu, a generalizacija stvari po principu "opasna rasa je  u svakom slučaju opasna" apsolutno ne stoji.

 

Moji rođaci imaju kuju staforda i mužijaka (znatno mlađeg) bulterijera i ti psi nikada nisu naudili čoveku u okolini ili psu na ulici (ne govorim o njihovoj bašti, tu su već ti psi čuvari).



#98 synn

synn
  • Members
  • 12 posts

Posted 05 December 2013 - 02:31

Jesam i ovih dana kada budem imao vremena potrudi cu se da dam pribliznu procenu.


Prosecan ukupni vek ili vek na ulici? Nego da li uz tu prosecnu vrednost ide neka funkcija raspodele?




"Mora" nije isto sto i "hoce". Hajde prvo da prekinemo priliv (bivsih) vlasnickih pasa na ulicu, pa posle da ukinemo eutanaziju.



Ova tvoja piramida je pravi primer "kako mali Perica zamislja matematiku" (ili tacnije geometrijsku progresiju). Ne sadrzi nikakve podatke vezane za ono sto sam te pitao, i stvara laznu sliku "dovoljnosti sterilizacije". Super je za prezentacije, ali ima nekoliko ociglednih nedostataka:

- Piramida ne kaze koliko je potomaka kujice zapravo umre pre nego sto dostigne polnu zrelost i tako ne doprinose "piramidi".
- Piramida sakriva cinjenicu da psi nisu bakterije pa da se mnoze prostom deobom. Problem je sto tvoja piramida kako se "siri" pocinje da se preklapa sa "piramidama" drugih pasa odnosno zbirno gledano populacija ne raste geometrijskom progresijom.
- Takodje oni koji i dostignu polnu zrelost umiru od posledica gladi i bolesti, prirodnih neprijatelja, nesreca, trovanja itd. pa se tvoja piramida jos vise krnji.

Verovatno efektno deluje kada zelis, u matematiku slabo upucenima, da dokazes da je sama sterilizacija dovoljno brzo i efikasno resenje, ali je zapravo nekorektan marketinski potez koji ne odslikava realnu stvarnost. Ne sporim da ce sterilizacija usporiti porast populacije ili dovesti do postepenog pada.

Sporim sledece:

- da je tu akciju uopste moguce sprovesti onako efikasno kako je neophodno da bi uopste imala efekta.
- da ce pad populacije biti brz.

Ili da ponovim pitanje koje izgleda nisi razumela. Trenutno ima 15.000 pasa na ulicama Beograda, kada procenjujes da ce taj broj pasti na 7.500, ako ih sterilisemo oko 75%? Nije moguce da si toliko proucavala "uspesne i proverene strategije", a da bas niko nigde nije dao nikakve kvantitativne modele opadanja populacije u funkciji procenta sterilisanih pasa.

P.S. Jedno pitanje vezano za sterilizaciju. Da li se vrsi sterilizacija i zenki i muzjaka? Nadam se da zenke imaju prednost iz ociglednih razloga.

 

 

60 godina su psi lutalice u Srbiji ubijani. Na desetine hiljada njih godisnje, i kao sto vidis to nije resilo problem.

Za pocetak se edukuj malo o ovom problemu, a ja cu pokusati da ti objasnim osnove.
Ja kao veterinar radim na programu human dog population management i direktno sam umesan u resavanje problema. I onda mi Vi i vama slicni dudci, spocitavate neutemeljene price i instant resenja a da prstom niste mrdnuli da pomognete da se problem napustenih pasa resi. Najlakse je sedeti i cekati da vam neko drugi resi vas problem. Bez angazovanja svih, od naucnih krugova do malog deteta na ulici pa i tebe licno, resenja nema.

Zasto se izmislja topla voda? Postoji resenje. Mnoge drzave su resile ovaj problem na human nacin. Ubijanja nije bilo a pasa na ulicama nema, i svima dobro. Animal friendly pristup problemu koji je Srbija pokrenula, uspesno je primenjen u Svajcarskoj i Austriji na primer, dok je u Rumuniji manje uspesan zbog tipicne balkanske aljkavosti drzave i gradjana.
1. Besplatna sterilizacija i vakcinacija cipovanje cele populacije pasa na nivou drzave, i vracanje tih pasa na ulicu. U azilu se ostavljaju samo bolesni psi do izlecenja i agresivni psi, uz socijalizaciju i udomljavanje. Ovo mora biti roceno na max. godinu do dve dana!
2. Nakon godinu dana, drasticno kaznjavanje vlasnika svih pasa koji nisu sterilisani,
3. Uvodjenje gradske takse samo na novoregistrovane pse sa pedigreom, cime se ljudi motivisu da uzimaju pse sa ulice umesto da ih kupuju.
4. Finansiranje projekta je u pocetku samo iz budzeta grada i drzave a kasnije i od kazni i taksi na pse sa pedigreom.

 

Posto je zivotni vek psa na ulici relativno kratak, najvise oko 5 godina, ako se prekine lanac razmnozavanja, za 7-8 godina mukotrpnog rada, problem ce biti resen.

 

Instant resenje NE POSTOJI!

 

U celu pricu obavezno treba ukljuciti volontere iz udruzenja za zastitu zivotinja. Zaposleni koji rade na ovom projektu moraju imati preporuku udruzenja za zastitu zivotinja.

 

Ovako rade normalne zemlje EU a u normalne zemlje sto se tice resavanja ovog problema ne ubrajam SAD, Kanadu, Rusiju, Kinu i njima slicne... koje ubijaju pse!


Edited by synn, 05 December 2013 - 03:13.


#99 synn

synn
  • Members
  • 12 posts

Posted 05 December 2013 - 03:01

Svako dugorocno resenje problema agresivnih pasa ( lutalica) mora da podrazumeva i ovo:

article-1198539-05A6C956000005DC-489_634
article-1198539-05A6C99F000005DC-717_306 euthanasia-lethabarb.jpg
Sve druga "resenja" su, nazalost, samo "sarena laza".

Spoiler

 

Opet lupetanje... Mada mislim da si ti obican trol koji pokusava da provrcira i zahebava ljude koji rade na ovom problemu i zele da ga humano rese. Evo edukuj se jos malo, neuki covece:

Moja prijateljica je lepo sve objasnila. Sistem provereno funkcionise.

http://www.dzzdjurdj...id=36&Itemid=50



#100 synn

synn
  • Members
  • 12 posts

Posted 05 December 2013 - 03:11

Osam pasa u coporu se mota oko moje zgrade, sto sa etiketom, sto bez.
Mog tigra ne smem da izvedem u setnju.
Stvarno ne znam sta da mislim.

 

Kastriraj ga i neces imati problem. Nema mirisa nema problema.



#101 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 05 December 2013 - 10:12

Opet lupetanje... Mada mislim da si ti obican trol koji pokusava da provrcira i zahebava ljude koji rade na ovom problemu i zele da ga humano rese. Evo edukuj se jos malo, neuki covece:
Moja prijateljica je lepo sve objasnila. Sistem provereno funkcionise.
http://www.dzzdjurdj...id=36&Itemid=50


De ces veceg trola od nekog ko odgovara na poruke stare vise od 2 godine.

Nego ko su ti koji rade na tom problemu, ovde na forumu, pa ih to provocira?

Edited by tomas.hokenberi, 05 December 2013 - 10:13.


#102 synn

synn
  • Members
  • 12 posts

Posted 05 December 2013 - 20:27

Sve sam ti napisao u prethodnim postovima i nemam nameru da raspravljam sa polupismenim, trolovima. Radim JA! A koji jos ljudi sa foruma rade na ovom problemu, to ne znam, ali zato znam da ti ne radisnista nego samo pljujes i trujes, pa ne vidim cemu sluze tvoji postovi osim trolovanja. Toliko od mene veseli decace. Edukuj se najpre, ako mislis da raspravljamo dalje o ovom problemu! Zbogom.


Edited by synn, 05 December 2013 - 20:28.


#103 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 December 2013 - 20:45

Spoiler


2. Nakon godinu dana, drasticno kaznjavanje vlasnika svih pasa koji nisu sterilisani,

 

Zbog cega kaznjavanje, gde je to kaznjavanje primenjeno i kako?

Spoiler


#104 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 05 December 2013 - 22:17

Synn - spusti loptu - agresijom prema neistomišljenicima ne doprinosiš približavanju humanog pristupa rešavanju ovog problema, a to ti verujem nije u interesu.



#105 synn

synn
  • Members
  • 12 posts

Posted 06 December 2013 - 02:57

@ Rahel

 

Nije on neistomisljenik, on je polupismeni trol i provokator i necu da popustam i da spustam loptu jer kad pametniji popuste, budale zavladaju. Niti cu mu odgovarati na postove!

 

Vredja nas po forumu a niko ga nije banovao. Tebe, (a i mene) u jednom postu naziva idiotom.

 

Nemam ja nista protiv argumentovane rasprave. Cak naprotiv.

 

Vukajlija je takve dobro opisao:

 

http://vukajlija.com/trolovanje/80515

 

 

@mrd

 

Cik da ti u Becu ili Cirihu nadju nesterilisanog i necipovanog psa u dvoristu ili na povodcu? Kazne su OGROMNE! od 5.000 do 20.000€

 

Cilj je da se spreci raznozavanje i samim tim mogucnost da neko izbaci stence u kontejner.  Nikom ne pada na pamet da se igra sa tim.

Ako hoces psa, na kojeg nema takse onda ga uzmes sa ulice, javis se kod veta i oni iscitaju cip i zavedu ga pod tvoje ime. Ako hoces da se pravis vazan i vodis psa na izlozbe, placas taksu (150€ mesecno).

Niko sem registrovanih odgajivacnica ne sme da ima psa koji moze da se razmnozava. Ni muzijaka ni zenku.

 

Posto nema razmnozavanja, psa jedino mozes nabaviti po azilima ili ga uzeti sa ulice, ili doneti iz neke druge zemlje, najcesce Rumunije. Medjutim sad je problem sto je u Svajcarskoj nestalo pasa u azilima i na ulicama, pa Monika ove nase jadnicke salje u Svajcarsku na udomljavanje.

 

Ima Memedovic emisiju na tu temu.

 

http://www.youtube.c...?v=qbUw-2EhVhY Ima 4 dela. Kad ovo pogledam onda shvatim na kojem smo mi civilizacijskom nivou razvitka. Otprilike kao neandertalci.


Edited by synn, 06 December 2013 - 02:59.