Jump to content


Photo
- - - - -

Idi(j)oti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
209 replies to this topic

#46 burekdzija

burekdzija
  • Members
  • 530 posts

Posted 16 May 2007 - 15:43

QUOTE(thermal bug @ 16 May 2007, 16:38) <{POST_SNAPBACK}>
istina, ima i taj probem, preterana kolichina informacija i njihova apsolutna dostupnost ce biti (paradoksalno) ubice samoukosti. i roditelji polovichnog pabirchenja bez udubljivanja...

I ne samo to, tu je i pitanje verodostojnosti/tacnosti/integriteta/whatever izguglanih informacija. Pa ja sam doziveo da mi studenti donose seminarske i diplomske sa referencama na wikipediu??? Ajde mogao bih da razumem da im je to bila polazna tacka za "istrazivanje" al da mi stave kao referencu i da se posle jos bune kad im vratim tekst... neshvatljivo.
Naravno kontraargument je da i sve sto pise u knjigama/udzbenicima/strucnoj literaturi nije istina, ali barem postoji neki autoritet (obrazovni sistem, drzava, community) koji stoji iza toga.

#47 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 May 2007 - 15:57

QUOTE(Ljisha @ 14 May 2007, 23:20) <{POST_SNAPBACK}>
Rusi i ruska škola je ostala neprevaziđena i nikada mi neće biti jasno zašto toliko hoćemo da se potčinimo Evropi i Americi da smo čak počeli i da zatupljujemo rođenu decu.
Američki standard u školama je već iznad našeg samim tim što kod njih učenici znaju šta su učili prethodnih godina, a da ne pričam da je kod njih za ocenu A potrebno ukupno 93% (što uračunava domaće zadatke, testove i eseje).
Toliko o tome.

Srbijo odoh ja, da bog da te ne video !

Sto se Ruskih skola tice situacija je ista kao i u ostalim zemljama bivseg Istoka.Ono sto je od profesorskog kadra valjalo je otislo u privatne skole tako da su one drzavne sve gore i gore a deca onih bogatijih se skoluju u Svajcarskoj i Britaniji.
Ako su skole u Srbiji ispod Americkog standarda onda je to zalosno.Prosecan srednjoskolac u SAD ima 6-8 predmeta od kojih su obavezni fizicko i engleski tako da mozes da zamislis koliko je obimno gradivo.Domaci zadatci za srednju skolu su na nivou mojih u 4 razredu osnovne a vecina klinaca ne provede 2 sata nedeljno uceci kod kuce.Ako imas malo mozga zavrsices High school sa A bez mnogo truda.
Ono sto je problem u svim zemljama Istoka je da su odmah nakon pada komunizma krenuli u reformu skolstva po Americkom modelu.Pri tome su unistili jedinu stvar koja je dobro funkcionisala u tim zemljama a kao model su uzeli zemlju koja je razvila sistem obrazovanja prema svojim specificnim uslovima.Amerikanci problem nedostatka kvalifikovanih kadrova u bilo kojoj oblasti resavaju imigracijom tako da ako im zafale lekari ili inzenjeri postoji par miliona onih sirom sveta koji cekaju na red.
Problem koji ce bivsi Istok imati za jedno 15tak godina je nedostatak kvalifikovanih kadrova koje nece moci da popune po Americkom modelu.

Edited by MAGRIPA65, 16 May 2007 - 15:57.


#48 Tihajeza

Tihajeza
  • Members
  • 98 posts

Posted 16 May 2007 - 23:14

I ko je kriv?
Ja sam išla u srednju školu u vreme Sunovrata (rane devedesete) i to u elitnu gradsku gimanaziju.
Po priči starijih poznanika i rođaka, sve su tamo radili profesori stare garde. (Na moju sreću, imala sam sreće da neke od njih upoznam i da mi predaju).

Ali, 93. jedna profesorka je odlučila da, pošto je već tako malo plaćaju (nekoliko pfeninga), ne drži predavanja (da ne troši glas džabe), da ne propituje (to i nije imalo smisla ako nije ni predavala lekcije), a na kraju godine nam je samo podelila petice, jer osnova po kome bi nas ocenjivala nije bilo.

Mislim da je tu negde sve počelo. A kad su jednog dana počeli da ih plaćaju, kriterijum je već pao, ne samo kriterijum za učenike, već i za PONAŠANJE profesora (direktora, inspektora..).

#49 nikona

nikona
  • Members
  • 115 posts

Posted 16 May 2007 - 23:33

Mislim da preterujete sa zatupljivanjem dece.Prvo ovo je drugo vreme koje nosi sa sobom i druge potrebe.
Deca se fantasticno snalaze sa kompjuterima,govore dva jezika i nisu svi bas nepismeni.
Ja koliko znam u ovoj zemlji je oduvek skola bila losa i uvek je postojao problem sa nastavnim kadrom.
Zivela sam u Rusiji pre 25 godina i jos tada im je skolstvo bilo ocajno.Samo malom broju ljudi je bilo omoguceno da zavrse dobru skolu(potpuno zanemarljivo).

A sta je sa usmerenim obrazovanjem? Kakav je to tek uzas bio.

#50 Tihajeza

Tihajeza
  • Members
  • 98 posts

Posted 16 May 2007 - 23:53

Moram još i da dodam jedno razmišljanje na temu roditelja...
Mislim, grozni su mi roditelji koji dolaze u škole, kod profesora i bune se zbog ocena svoje dece, traže nove šanse, dopuštaju deci da ne odu u školu kada imaju kontrolni i sl.

Ali moram da ispričam slučaj mog oca, inače čoveka koji me je celog života učio da budem poštena, da se u školi trudim, da poštujem nastavnike, da učim vredno- samo knjigu u šake, da sve zavisi samo od mene i sl. Nikada u životu nije otišao u školu osim kad je morao na neki roditeljski, gde je sedeo uvek u poslednjoj klupi, nije se javljao za reč, tako nastavnici nisu ni znali čiji je to roditelj...

A ovo što hoću da vam ispričam se desilo na dan prijemnih ispita za srednju školu. Neposredno pred moj polazak na polaganje, on je došao sa posla rano, negde oko 8h. Pomalo tiho i snebivljivo mi je rekao da ima nešto za mene, pa da samo pogledam.... To je bila ona godina kada su rešenja prijemnih ispita bila provaljena nekoliko dana pred polaganje. To su bila rešenja zadataka, koje je iskopirao od kolege, ta rešenja je izgleda tih dana imala cela Srbija.

Ja sam bila odličan đak, i za prijemni sam se lepo spremila. Vaspitana, kako sam vaspitana, bila sam šokirana. I on je bio posramljen što mi nudi rešenja ("ja znam da ćeš ti sam rešiti sve zadatke, ali pogledaj... čisto kao proveru znanja", "hajde sve reši sama, ali samo proveri rešenja....") Moj pošteni tata, nudio mi je da varam na prijemnom. Ja sam se naljutila, sa 14 godina imala sam izgrađen osećaj za pravdu, a i to je bilo uništavanje šanse da se dokažem. Izletela sam iz kuće, sa zapušenim ušima, prethodno se posvađavši žestoko sa njim.

E, that's the point. Šta je nateralo čoveka da uradi ono što me je celog života učio da NE radim? Uplašio se, kao roditelj, zamišljajući neki crni scenario, da se ja, kao vukovac iz osnovne škole, upisujem u neku "Š" školu, pošto svi već imaju rešenja, dok se drugi upisuju u dobre škole i uspevaju u životu.

Roditelji smao žele najbolje svojoj deci. Oni sa kojima se srećete su samo najprodorniji od svih.

#51 stratmen

stratmen
  • Members
  • 3 posts

Posted 17 May 2007 - 01:32

Mislim da krivice ima i na učeničkoj i na profesorskoj strani. Ipak, mislim da je odgovornija profesorska strana, jer bi oni, teoretski, trebali da budu razumniji. U svakoj profesiji ima i sjajnih i očajnih, međutim, efekti ovih drugih su u prosveti uistinu poražavajući.

Moj sin je (srećom) završio srednju građevinsku školu koja me koštala brdo živaca. Drugog ili trećeg dana škole sa časa ga je izbacio profesor zato što je preko raspusta šatirao (prilično diskretno) kosu. Iskreno rečeno, ni meni nije bilo pravo to šatiranje, ali...

Kad je izbacivanje učestalo napisao sam direktoru da, ukoliko u školskim pravilima ne postoji član o šatiranoj kosi, obezbedi mom sinu prisustvovanje nastavi. Nažalost, dotični profesor predavao je stručne predmete tokom sva četiri razreda, a sukob je trajao sve do kraja.

Osnovna metodika nastave na njegovim časovima sastojala se u diktiranju sadržaja koji je zapisivan u školske sveske, da bi potom bio prepisivan u domaće sveske. Sveske (obe) su bile uslov za dobijanje pozitivne ocene. Reakcija mog sina je bila potpuna averzija prema bilo kom sadržaju koji je predavao dotični profesor i obavezni popravni iz bar po jednog predmeta. Takav odnos se, nažalost, preneo prilično i na ostale predmete. Svi moji pokušaji da ga urazumim bili su uzaludni.

Rezultat, građevinski tehničar koji ne može da napravi ni kulu u pesku. Upisao je sasvim drugi fakultet, a četiri godine bacio.

#52 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 17 May 2007 - 02:00

A zasto se, kada se povedu ovakve rasprave ocekuje od profesora, nastavnika i ucitelja da udaraju glavom o zid i ispravljaju krive drine i da popravljaju brljotine politicara drzave, roditelja i svih ostalih. I oni su valjda ljudi sa svojim problemima i porodicama. Sistem u Srbiji je u totalnom rasulu i sunovratu vrednosti a mi lagodno ocekujemo da nam neki nastavnik "prepakuje" dete i vrati ga "kao novo" napunjeno znanjem i sa dobrom ocenom. Razumljivo je zasto vecina prosvetnih radnika ide linijom manjeg otpora. Cesto je svako isterivanje pravde i pokusaj valjanog obavljanja svog posla povezan sa gubitkom ugleda i radnog mesta. Mislim da je previse ocekivati to od njih. Zasto bi oni cinili vise za nasu decu od nas roditelja???? Vecina roditelja ne uspeva da vaspita jedno ili dvoje dece a ocekuje od coveka da to ucini sa 20-30, pri cemu su mu oduzeti i moc i autoritet.

#53 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 17 May 2007 - 02:21

QUOTE(Shedou @ 16 May 2007, 18:00) <{POST_SNAPBACK}>
A zasto se, kada se povedu ovakve rasprave ocekuje od profesora, nastavnika i ucitelja da udaraju glavom o zid i ispravljaju krive drine i da popravljaju brljotine politicara drzave, roditelja i svih ostalih. I oni su valjda ljudi sa svojim problemima i porodicama. Sistem u Srbiji je u totalnom rasulu i sunovratu vrednosti a mi lagodno ocekujemo da nam neki nastavnik "prepakuje" dete i vrati ga "kao novo" napunjeno znanjem i sa dobrom ocenom. Razumljivo je zasto vecina prosvetnih radnika ide linijom manjeg otpora. Cesto je svako isterivanje pravde i pokusaj valjanog obavljanja svog posla povezan sa gubitkom ugleda i radnog mesta. Mislim da je previse ocekivati to od njih. Zasto bi oni cinili vise za nasu decu od nas roditelja???? Vecina roditelja ne uspeva da vaspita jedno ili dvoje dece a ocekuje od coveka da to ucini sa 20-30, pri cemu su mu oduzeti i moc i autoritet.



Pa zato sto su i ti profesori, nastavnici, ucitelji deo tog SISTEMA, kao sto si i ti. Nije drzava nesto sto lebdi na nebu, nego smo svi mi deo te drzave.
Kad treba da se poveca plata, oni se udruze pa drze konferencije, strajkuju, priskaju skupstinu, vladu, ministarstva... Tada mogu da uticu na drzavne organe, jel? Zasto se ne bi udruzili i pritiskali ministarstva, vladu i skupstinu i po ovom pitanju?

Dalje, takodje mnogi ne postuju u mnogo slucajeva zakon, ali je zato glavno opravdanje da je "drzava za sve kriva" i za njegovo nepostovanje zakona. Pa svaki gradjanin je deo te drzave, i ima odgovornost za sve sto se desava u njoj: od glasanja, pa do uticanja na donosenje zakona, i na kraju do (ne)sprovodjenja zakona.

Inace, vaspitanje je jedna stvar a obrazovanje druga. U socijalizmu i nacizmu DRZAVA vaspita decu i pravi male dobre komuniste i naciste, a u normalnim civilizovanim drzavama je to odgovornost roditelja. Zato je jedino sto drzava moze - da obrazuje a ne da vaspita.

#54 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 17 May 2007 - 07:38

QUOTE(MAGRIPA65 @ 16 May 2007, 16:57) <{POST_SNAPBACK}>
...Prosecan srednjoskolac u SAD ima 6-8 predmeta od kojih su obavezni fizicko i engleski tako da mozes da zamislis koliko je obimno gradivo.Domaci zadatci za srednju skolu su na nivou mojih u 4 razredu osnovne a vecina klinaca ne provede 2 sata nedeljno uceci kod kuce.Ako imas malo mozga zavrsices High school sa A bez mnogo truda.


[off] Baš su glupi. smile.gif Ma da. "Da im nema doseljenih Rusa, Japanaca i Indijaca, nikad ne bi poslali čoveka u svemir, niti bili među par najrazvijenijih zemalja."
Dokle više tih predrasuda? yucky.gif [on]

#55 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 May 2007 - 12:33

QUOTE(ion @ 17 May 2007, 07:38) <{POST_SNAPBACK}>
[off] Baš su glupi. smile.gif Ma da. "Da im nema doseljenih Rusa, Japanaca i Indijaca, nikad ne bi poslali čoveka u svemir, niti bili među par najrazvijenijih zemalja."
Dokle više tih predrasuda? yucky.gif [on]

Da li si imalo-la prilike da vidis gradivo srednjih skola u SAD?Da li ti je poznato da djaci biraju predmete pa mogu i da ih napuste ako im se ne svidja?
Ja govorim o srednjim skolama ne univerzitetima.A coveka su u svemir poslali najvise zaslugom uvezenog Nemca cije ime predpostavljm da znas.

Edited by MAGRIPA65, 17 May 2007 - 17:47.


#56 mizar

mizar
  • Members
  • 250 posts

Posted 18 May 2007 - 04:15

evo procitah ceo topic i bas sam se iznervirala zbog situacije. bez ulazenja u uzroke, mislim da bi vec dosta pomoglo ako bi nastavnicima opet bilo dozvoljeno da izbacuju djake sa casa. valjda je ta mogucnost ukinuta jer kao ako klinac izadje iz skole, moze da bude povredjen itd. kao da taj isti klinac nije mogao da izadje iz te iste skole za vreme odmora? narocito mi nije jasno kako nije moguce isterati bar srednjoskolce, jer neki od njih su vec punoletni, mnogi cak vec mogu i da stupe u brak (doduse uz dozvolu roditelja).

malo sam se raspitala kod poznanika kako to funkcinise u usa, i ovde je itekako moguce izbaciti ucenike sa casa, ali oni zatim idu u "detention" ili na razgovor kod direktora. podrazumeva se da ce otici pravo tamo, ako izadju i nastradaju, ko ih jebe, nije skola odgovrna za to. i to u zemlji u kojoj deca ne idu sama u skolu, nego ih voze ili roditelji ili skolski autobus.

no, "detention" je jednostavno ucionica u kojoj sedi neko od nastavnika ko trenutno ne drzi nastavu. kod nas je mozda tesko naci slobodnu prostoriju (mada mozda i nije sada kada ima sve manje dece), ali je zato definitivno nemoguce objasniti nastavnicima da se od njih ocekuje jos malo vise angazovanja.

#57 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 20 May 2007 - 17:13

QUOTE(incognito @ 15 May 2007, 09:26) <{POST_SNAPBACK}>
Za takvo stanje nisu krivi djaci nego profesori. Vi ih pustate da se provlace kroz razrede, vi tolerisete neznanje, vi nagradjujete poznanstvo sa njihovim roditeljima ili 'plave koverte', vi savijate kicmu pred onima koji sve to rade i pravite se da se nista ne desava, vi strajkujete pola skolske godine trazeci plate koje ste sve samo ne zaradili... I ne, necu se izvinjavati na generalizaciji - ako ti mislis da su deca lenja i nevaspitana, ja to isto tvrdim i za profesore. Jer cija je duznost da ih nauce i vaspitaju (pored roditelja) ako ne profesora?

Izvini ali profesori su zadnje osobe koje bi smele da se zale na tako nesto. Ako deca ne znaju - tvoj posao i obaveza je da ih naucis, a ne da se zalis kako ne znaju. Ako ti se ne svidja ta ideja, onda batali doticni posao. Nije to za svakog...


Nemas pojma o cemu govoris... Ocekujes od profesora da bude stub sistema, a taj isti sistem mu ne hrani gladnu nejac kod kuce. I ajd' za nejac, nego krka noz u ledja kad god stigne. Trazis od profesora da stoji iza svojih odluka a nastavnicko vece moze da popravi ocenu mimo profesorove volje. Desilo se u mojoj karijeri milion puta. Desilo se u vreme one najcrnje krize da su deca ciji su roditelji pomagali skoli da se ogreje i da plati struju bila nedodirljiva. Izbacivanje sa casa? Kecevi? Ma ko te jebe, cale ce da dodje sutra u skolu. Jos ces ti profesorka da trazis novi posao...

Stvari su mnogo komplikovanije od tvoje zarke zelje da se konacno nayebes profesoske majke te da upres svoj prst krivice. Citavo drustvo je otislo u qrac i profesor koji strci ispada budala. Kolege ti okrenu ledja jer ce te pre ili kasnije svaki od njih pitati da popravis ocenu njegovom pulenu. I svi popravljaju, sta se ti pravis lud/a. Roditelje zanima SAMO i JEDINO da dete dobije ocenu koju oni misle da je zasluzilo. Problem koji imas sa njihovim detetom ne zele da cuju i u stanju su da teraju cara do duvara samo da te nateraju da das ocenu koja im treba. To sto im mezimac zapisava ucionicu i dolazi naduvan na cas je osveta profesora koji je nesposoban pa siri trac.

Proslo je vreme od onda kada su pop i ucitelj bili vidjeni i postovani ljudi u selu. Srozao se nivo ucitelja, ali srozao se i nivo sela. Fakat je da u prosveti radi gomila nemotivisanih ljudi koji su bruka i sramota za profesiju - ali koliko para toliko muzike.
Onaj ko ima sta da proda ode tamo gde ce da se bolje proda. U skoli ostaju samo entuzijasti i nesposobnjakovici.

Druga stvar je mentalitet 200gr kafe i burazere, dodjem ti dvojku iz fizike za onaj poslic sto ces da mi namestis. Ovo cak moze da kaze ne profesor fizike nego i muzickog. Ma cega god, moze i cistacica.

QUOTE(incognito @ 15 May 2007, 20:43) <{POST_SNAPBACK}>
A sta sprecava profesore da nalepe keceve, da isteraju sa casa, da predloze za ukor...?

Oh right, cika disha je korumpiran pa sad svi moraju pod njim da rade isto to da ne bi izgubili posao... Ma ajde, zar njihov posao nije da nauce decu? Ako ne mogu da ih nauce, onda su oni vec davno izgubili posao i dolaze na isti zbog plate. A ko obavlja public service samo zbog plate i nije za public service...


Evo vidis kako esencijalno nemas blage veze.
U skoli u kojoj sam ja radila nisu bila izbacena iz skole deca koja su imala 100 i vise neopravdanih (granica je nesto 25-35, ne secam se vise), deca koja su pisala i kenjala u korpu za smece u ucionici, deca koja su dilovala drogu u dvoristu, deca koja su tukla profesore.

Da bi se ucenik izbacio iz skole ima skolsko telo koje ga izbaci (nastavnicko vece) i vece sa vannastavnim osobljem (zaboravila sam kako se zove). Ako bi i dobili sut kartu od nastavnickog veca, ovi vannastavni bi ih vracali...

I sad ti meni reci kad vrate ovog sto je bokserom udario profesorku po licu, ili ovog sto je imao 100+ neopravdanih - da ne govorim ovog sto je srao u kantu za smece koja stoji u ucionici - koju poruku ti dajes deci? Koja je svrha terati mak na konac kao pojedinac, kad je sistem setovan u suprotnom smeru? Mozes da budes prav ko sveca, ako se u skoli tolerise ono sto ne bi smelo ni u ludilu da prodje, stvari su otisle u qrac. Kako stvari stoje, samo trazis batine.

Jedan mali mi je rekao "Jeste, ja cu da imam keca iz matematike jer nemam oca koji ce da urgira za mene" (mali je ziveo sam sa majkom). Mali je bio apsolutno u pravu. Te sam godine svima zakljucila dvojke. Ja sam zapravo kaznjavala za neznanje samo one koji nisu imali nikoga da urgira.

Ovo za pismeni i lake zadatke - znam tacno kako ide prica... Cetvrti pismeni sam uvek davala sa poznatim zadacima. Naravno da mi nije u interesu da budu samo tri pozitivne ocene u razredu. OK, mozda deca ne mogu, svako ima svoje razloge. Neka deca stvarno nisu za matematiku i uvek sam bila spremna da nagradim mrave radilice. Ma qrac... Pola razreda opet dobije keceve. Ko hoce da popravi ocenu? Pitam zaista jednostavna pitanja, samo da vidim da je mali puvanjak otvorio knjigu. Ma kakvi. Kec zacementiran. U isto vreme me salecu svi poznati i nepoznati likovi da urgiraju. Kolege, direktor, zamenik direktora me maltretira od kako sam mu rekla da ne popravljam ocene na urgiranje i da mali moze da se javi kad god hoce i da cu mu popraviti ocenu da pokaze bilo kakvo znanje. Od tada trazi od mene izvestaje sta i kako radim na kraju godine, svaki dan me zove na razgovor da proveri "kako ja radim sa decom".

Dolazi mi prijatlejica iz detinjstva koju nisam videla vise od 10 godina. Ej, cao, kako si, evo ja svratila. Ja se pravo obradovala. U neko doba kaze ona, aaaaaaa, ti predajes matematiku u i tu. Jeste. E mora da predajes ovom malom od moje prijateljice. Kad se nisam srusila. Gde su i kako su NJU izkopali??? Roditelji su spremni apsolutno na sve.

Kec je podebljan i zaokruzen docekao nastavnicko vece. Od nastavnickog veca kocila se dvojka u mojoj rubrici...

QUOTE(incognito @ 15 May 2007, 21:07) <{POST_SNAPBACK}>
A je l'? Hmmm, ja se nesto ne secam da je donesen zakon po kome ne smes da zalepis keca nekome, da ne mozes da ga ostavis na popravni ili, pu-pu daleko bilo, da ga ostavis da ponavlja. I isterivanje sa casa nije zabranjeno koliko sam upucen. Nisam ni cuo zakon po kome je srednjoskolsko obrazovanje obavezno te ne vidim ni koji je problem da isteras 'mangupa' iz skole?

Ako je sve to zabranjeno zakonom, ja jesam zasluzio keca iz nepoznavanja zakona o obrazovanju, ali oni koji apliciraju za profesore su zasluzili hospitalizaciju jer ako ti ne mozes validno da ocenjujes znanje i zakon ti ne da da decu naucis necemu, koj se moj guras da budes profesor (a onda se jos zalis)?


Istina, zasluzio si keca.

#58 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 20 May 2007 - 17:22

QUOTE(Tihajeza @ 17 May 2007, 08:53) <{POST_SNAPBACK}>
Moram još i da dodam jedno razmišljanje na temu roditelja...
Mislim, grozni su mi roditelji koji dolaze u škole, kod profesora i bune se zbog ocena svoje dece, traže nove šanse, dopuštaju deci da ne odu u školu kada imaju kontrolni i sl.

Ali moram da ispričam slučaj mog oca, inače čoveka koji me je celog života učio da budem poštena, da se u školi trudim, da poštujem nastavnike, da učim vredno- samo knjigu u šake, da sve zavisi samo od mene i sl. Nikada u životu nije otišao u školu osim kad je morao na neki roditeljski, gde je sedeo uvek u poslednjoj klupi, nije se javljao za reč, tako nastavnici nisu ni znali čiji je to roditelj...

A ovo što hoću da vam ispričam se desilo na dan prijemnih ispita za srednju školu. Neposredno pred moj polazak na polaganje, on je došao sa posla rano, negde oko 8h. Pomalo tiho i snebivljivo mi je rekao da ima nešto za mene, pa da samo pogledam.... To je bila ona godina kada su rešenja prijemnih ispita bila provaljena nekoliko dana pred polaganje. To su bila rešenja zadataka, koje je iskopirao od kolege, ta rešenja je izgleda tih dana imala cela Srbija.

Ja sam bila odličan đak, i za prijemni sam se lepo spremila. Vaspitana, kako sam vaspitana, bila sam šokirana. I on je bio posramljen što mi nudi rešenja ("ja znam da ćeš ti sam rešiti sve zadatke, ali pogledaj... čisto kao proveru znanja", "hajde sve reši sama, ali samo proveri rešenja....") Moj pošteni tata, nudio mi je da varam na prijemnom. Ja sam se naljutila, sa 14 godina imala sam izgrađen osećaj za pravdu, a i to je bilo uništavanje šanse da se dokažem. Izletela sam iz kuće, sa zapušenim ušima, prethodno se posvađavši žestoko sa njim.

E, that's the point. Šta je nateralo čoveka da uradi ono što me je celog života učio da NE radim? Uplašio se, kao roditelj, zamišljajući neki crni scenario, da se ja, kao vukovac iz osnovne škole, upisujem u neku "Š" školu, pošto svi već imaju rešenja, dok se drugi upisuju u dobre škole i uspevaju u životu.

Roditelji smao žele najbolje svojoj deci. Oni sa kojima se srećete su samo najprodorniji od svih.


Apsolutno. Roditelji zele najbolje svojoj deci. Ali je pitanje da li se ono sto rade poklapa sa tom njihovom zeljom. Na tvoju srecu tebe je otac ispravno naucio pre nego sto je sam podlegao iskusenju.

Na zalost, nisu svi roditelji takvi. Neki ne urade onaj deo koji je tvoj otac savesno odradio. Neki resavaju deci probleme citav zivot i tako ih nauce da stalno traze krivine i da se nikada ne suocavaju sa problemima.

A razlog je zato sto treba vremena i truda da se dete nauci da samo resava problem. Resiti detetu problem je linija manjeg otpora.

I vreme se promenilo... U vreme kada sam ja isla u skolu moj otac nije hteo da mi napise ni jedno lazno opravdanje. Iako sam cesto odsustvovala sa nastave ja sam morala da izadjem na pismeni ako se desio prvi dan kad sam se vratila u skolu. Ja nisam mogla da se razbolim od pismenitisa ni kontrolnitisa.

Kao razredni staresina najvece lazi slusala sam bas od roditelja. Iznenade se da dete nije bilo u skoli i onda se kao "sete" gde su bili i sta su radili. Strasno.

#59 ion

ion
  • Members
  • 2,064 posts

Posted 21 May 2007 - 11:03

QUOTE(MAGRIPA65 @ 17 May 2007, 13:33) <{POST_SNAPBACK}>
Da li si imalo-la prilike da vidis gradivo srednjih skola u SAD?Da li ti je poznato da djaci biraju predmete pa mogu i da ih napuste ako im se ne svidja?
Ja govorim o srednjim skolama ne univerzitetima.A coveka su u svemir poslali najvise zaslugom uvezenog Nemca cije ime predpostavljm da znas.

Pretpostavljam da misliš na čika Brauna smile.gif
Misliš da nije bilo njega, ne bi uspeli?
Ne volim što se (pre)obimnost gradiva koje su naša deca prinuđena da nabubaju, uzima kao prednost.
Sledeće mi godine ćerka kreće u školu, pa se moralno već pripremam na luke u Meksiku i količinu izvađenog bakra u Zambiji...

#60 Ljisha

Ljisha
  • Members
  • 137 posts

Posted 21 May 2007 - 22:46

QUOTE(ion @ 21 May 2007, 12:03) <{POST_SNAPBACK}>
Pretpostavljam da misliš na čika Brauna smile.gif
Misliš da nije bilo njega, ne bi uspeli?
Ne volim što se (pre)obimnost gradiva koje su naša deca prinuđena da nabubaju, uzima kao prednost.
Sledeće mi godine ćerka kreće u školu, pa se moralno već pripremam na luke u Meksiku i količinu izvađenog bakra u Zambiji...



Poslednju godinu srednje skole sam zavrsila u Americi kao student na razmeni, i jedino sto mogu da izjavim THEY ARE STUPID, ali tuzna strana ove price jeste da su nasa deca sada u jos gorem stanju. PA bolje dete da zna gde je koji rudnik i gde je koja zemlja nego da ne zna gde je Uganda npr. Mene su u Americi konstantno pitali da li je Srbija u Aziji.

Toliko o tome.A sa detetom ces ti kao roditelj morati da radis da ga ne bi upropastilo nastavno osoblje.

Inace za dete uciteljica treba da je ZAKON. Ako dete voli svoju uciteljicu, ono ima volje da uci, da se pokaze.... Pa cak i kad roditelj primeti da je uciteljica nesto pogresila treba to na fin nacin da ispravi.Dete treba da zavoli skolu i da sa uzivanjem ide na nastavu. Ako roditelj opanjkava od samog pocetka ceo sistem to dete je propalo u istom tom sistemu.

Znaci roditelji knjige u sake i da se podsetite osnovnih stvari i da se igrate ucenja sa decom.