Jump to content

Photo
- - - - -

Idi(j)oti

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
209 replies to this topic

#16 christofer

christofer
  • Members
  • 334 posts

Posted 15 May 2007 - 11:03

I onda takvo dete završi sa 10-kom i postane ti rukovodilac, koji te pita "kako se ono beše izvlači aritmetička sredina?

nazalost to ne vazi samo za novije generacije......na mom fakultetu u NS-u dekan redovno spaja ne i glagol...tipa "nemrzi"...da ne govorim da govori vishlje .....i sl......covek doktor nauka......a tesko nepismen......i onda on mene treba nesto da nauci...yeah right....a on je samo jedan od primera koje je iznedrilo nase skolstvo....koji radi sad u tom istom.....i to ne u osnovnoj skoli vec na fakultetu kao rukovodilac odseka ph34r.gif

Edited by christofer, 15 May 2007 - 11:04.

#17 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 15 May 2007 - 11:36

QUOTE(Ljisha @ 15 May 2007, 02:43) <{POST_SNAPBACK}>
... samim tim sto imamo uciteljice koje djacima daju 4 ako djak ne daj boze napise da je kraca stranica u pravougaoniku a, a duza b (ipak u knjizi pise da duza stranica mora biti a)...
i ova duza, zvana "a" laugh.gif mora da bude horizontalna, jer ako nije - onda to nije pravougaonik rolleyes.gif

#18 Klo

Klo
  • Members
  • 60 posts

Posted 15 May 2007 - 11:37

A bilo bi lepo i da damo još predloga kako bi se cela situacija mogla rešiti.

Za pocetak: promena zakona?

Svima koji su raspolozeni da se nekriticno popljuju po nastavnicima toplo preporucujem boravak od nekoliko dana u nekoj skoli (ako je srednja bolje da ne bude gimnazija), tako ce mozda moci da daju konstruktivne predloge nastavnicima kako da usavrse svoje metode prenosenja znanja veoma motivisanoj deci.
("ma, nije frka da radimo, nego, ako moze nesto sto ne mora mnogo da se misli, neka igrica..." "a zasto ne mogu da se javim na mobilni ...?" "...nije tacno, uopste se ne cuje muzika u drugoj ucionici..." pet minuta po pocetku casa: "mogu u wc? ...ti ces da mi zabranis" i odlazi.....Ovo su samo blaze varijante stvari koje cujem od ljudi koji rade u srednjim skolama.)

Jeste, nase skolstvo je smejurija. A kako i ne bi bilo kad mu je parentalni sistem jos veca.

P.S. Tacno, nisu svi profesori cvecke; onima koji su ok najveca je tuga sto, silom prilika, ne mogu da se dovoljno posvete deci koja zele da rade pokusavajuci da izadju na kraj sa onom koja misle da su u obdanistu.

#19 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 15 May 2007 - 11:43

QUOTE(Klo @ 15 May 2007, 12:37) <{POST_SNAPBACK}>
Svima koji su raspolozeni da se nekriticno popljuju po nastavnicima toplo preporucujem boravak od nekoliko dana u nekoj skoli (ako je srednja bolje da ne bude gimnazija), tako ce mozda moci da daju konstruktivne predloge nastavnicima kako da usavrse svoje metode prenosenja znanja veoma motivisanoj deci.
("ma, nije frka da radimo, nego, ako moze nesto sto ne mora mnogo da se misli, neka igrica..." "a zasto ne mogu da se javim na mobilni ...?" "...nije tacno, uopste se ne cuje muzika u drugoj ucionici..." pet minuta po pocetku casa: "mogu u wc? ...ti ces da mi zabranis" i odlazi.....Ovo su samo blaze varijante stvari koje cujem od ljudi koji rade u srednjim skolama.)

A sta sprecava profesore da nalepe keceve, da isteraju sa casa, da predloze za ukor...?

Oh right, cika disha je korumpiran pa sad svi moraju pod njim da rade isto to da ne bi izgubili posao... Ma ajde, zar njihov posao nije da nauce decu? Ako ne mogu da ih nauce, onda su oni vec davno izgubili posao i dolaze na isti zbog plate. A ko obavlja public service samo zbog plate i nije za public service...

#20 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 15 May 2007 - 11:49

QUOTE(incognito @ 15 May 2007, 12:43) <{POST_SNAPBACK}>
A sta sprecava profesore da nalepe keceve, da isteraju sa casa, da predloze za ukor...?

Oh right, cika disha je korumpiran pa sad svi moraju pod njim da rade isto to da ne bi izgubili posao... Ma ajde, zar njihov posao nije da nauce decu? Ako ne mogu da ih nauce, onda su oni vec davno izgubili posao i dolaze na isti zbog plate. A ko obavlja public service samo zbog plate i nije za public service...
nema vishe lepljenja kecheva i isterivanja. krshe se ljudska prava sitnoj djeci. to ti je sad sve novo i originalno, ima da ga nauchish, u vodi do kolena, na oluji, brez kishobrana, i ako ga ne nauchish - nisi nizashta. sto oni vec unapred znaju, pa ih nije ni briga. al moraju negde da provedu vreme...

a kad ga vec provode, red je da imaju dobre ocene. koje naravno ne vrede nishta, jer ko sto reche ex-ministar-ex-obrazovanja "diplome su mrtvo slovo na papiru, ono sto se rachuna, to je probni rad" (ne mogu da mu prostim izjavu, pa sam spremna da je citiram i po 50-60 puta lol_2.gif)

a direktor je, kako chuh iz vishe izvora, po pravilu na strani zachudjenog roditelja rolleyes.gif
(sinee, kako se u sfrj letelo iz shkole, pa to je fikshn laugh.gif )

#21 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 15 May 2007 - 11:54

QUOTE(thermal bug @ 15 May 2007, 12:49) <{POST_SNAPBACK}>
jer ko sto reche ex-ministar-ex-obrazovanja "diplome su mrtvo slovo na papiru, ono sto se rachuna, to je probni rad" (ne mogu da mu prostim izjavu, pa sam spremna da je citiram i po 50-60 puta lol_2.gif)

Sto jeste cinjenica, al' da bi i dosao do probnog rada treba bar da znas da radis to sto 'isprobavas' a malo je profesija koje ne zahtevaju bar elementarno osnovno obrazovanje koje se tesko da nauciti samoinicijativno, bar ne od strane vecine dece.

Ja i dalje tvrdim da je najveca krivica i odgovornost na profesorima. Da ne pristaju na tako nesto i da im je doista stalo do te dece, mogli bi i disha i ministar, a narocito 'zabrinuti roditelji' da ih poljube tamo 'di sunce ne zalazi...

Edited by incognito, 15 May 2007 - 12:00.

#22 Klo

Klo
  • Members
  • 60 posts

Posted 15 May 2007 - 11:56

[A sta sprecava profesore da nalepe keceve, da isteraju sa casa, da predloze za ukor...?

Закон синак, овај, хотедох рећи, закони dry.gif седи, један tongue.gif laugh.gif
Видиш како тхермал зна ... biggrin.gif

#23 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 15 May 2007 - 12:07

A je l'? Hmmm, ja se nesto ne secam da je donesen zakon po kome ne smes da zalepis keca nekome, da ne mozes da ga ostavis na popravni ili, pu-pu daleko bilo, da ga ostavis da ponavlja. I isterivanje sa casa nije zabranjeno koliko sam upucen. Nisam ni cuo zakon po kome je srednjoskolsko obrazovanje obavezno te ne vidim ni koji je problem da isteras 'mangupa' iz skole?

Ako je sve to zabranjeno zakonom, ja jesam zasluzio keca iz nepoznavanja zakona o obrazovanju, ali oni koji apliciraju za profesore su zasluzili hospitalizaciju jer ako ti ne mozes validno da ocenjujes znanje i zakon ti ne da da decu naucis necemu, koj se moj guras da budes profesor (a onda se jos zalis)?

Edited by incognito, 15 May 2007 - 12:08.

#24 Klo

Klo
  • Members
  • 60 posts

Posted 15 May 2007 - 12:15

Ja i dalje tvrdim da je najveca krivica i odgovornost na profesorima.

У праву си. Требало би сву децу по рођењу давати у обдаништошколике институције тако да родитељи немају никаквих обавеза и одговорности; тако се нека могу школовати за владаре, нека за ратнике а нека за робове... нажалост, нека би се морала и елиминисати... но, све зарад јасних циљева и одговорности за њихово постизање. А кад се утврди објективним мерилима да је неко забрљао и да му није стало, да му се суди поштено па да га обесе.

#25 Klo

Klo
  • Members
  • 60 posts

Posted 15 May 2007 - 12:28

I isterivanje sa casa nije zabranjeno koliko sam upucen. Nisam ni cuo zakon po kome je srednjoskolsko obrazovanje obavezno te ne vidim ni koji je problem da isteras 'mangupa' iz skole?

Да ли си некад покушао? Питај оне који јесу да ти објасне зашто је проблем.
И јесте, истеривање са часа је забрањено јер се тако нарушава извесни члан конвенције о правима детета чији смо ми потписници блабла....можеш га само послати код психолога или код директора ако је БАШ несносно....
А што се тиче хоспитализације....уздржи се од давања таквих изјава, већина наставника, баш као и они који сад показују неразумевање, нема добру представу о томе шта их чека кад се пријављују за посао (да не буде забуне, ово се не односи само на овај посао).

#26 times12

times12
  • Members
  • 287 posts

Posted 15 May 2007 - 12:29

Да ли би проблем био макар делимично решен када би се уместо класичног оцењивања на часу увели завршни тестови, нпр. на полугодишту и крају шк. године ? Наравно, оцене би давали професори из других школа, нека независна комисија или нешто слично. Мислим да би у таквој ситуацији професори и ђаци били партнери , а не "непријатељи".

Edited by times12, 15 May 2007 - 12:35.

#27 thermal bug

thermal bug
  • Members
  • 2,388 posts

Posted 15 May 2007 - 12:29

QUOTE(incognito @ 15 May 2007, 13:07) <{POST_SNAPBACK}>
A je l'? Hmmm, ja se nesto ne secam da je donesen zakon po kome ne smes da zalepis keca nekome, da ne mozes da ga ostavis na popravni ili, pu-pu daleko bilo, da ga ostavis da ponavlja. I isterivanje sa casa nije zabranjeno koliko sam upucen. Nisam ni cuo zakon po kome je srednjoskolsko obrazovanje obavezno te ne vidim ni koji je problem da isteras 'mangupa' iz skole?

Ako je sve to zabranjeno zakonom, ja jesam zasluzio keca iz nepoznavanja zakona o obrazovanju, ali oni koji apliciraju za profesore su zasluzili hospitalizaciju jer ako ti ne mozes validno da ocenjujes znanje i zakon ti ne da da decu naucis necemu, koj se moj guras da budes profesor (a onda se jos zalis)?
pazi, ja klot kapiram tvoju trzishnu orijentaciju, i skroz si u pravu, ja zato ni ne radim u prosveti (i niti cu, ako bog da, kopirajt ex-baba-anka wink.gif), jer stvari koje bi ja mogla da predajem ne mogu da se ulepshaju pomocu ptica i cveca i malih zeka, a ja imam elementarno nerazumevanje za te moderne kerefeke koje omladina ispoljava u obrazovnom sistemu. u moje vreme nije bilo tako, i nosioci te vickaste popularnosti su (kad-tad) zavrshavali masni u kanalu kod automehanicara. sto nekad nije bilo bog-zna-kakvo dostignuce, a sad jeste, u skladu sa opshtom situacijom rolleyes.gif

ali u shkoli definitivno postoje propisi koji omogucavaju uchenicima da nesmetano maltretiraju predavache, koji ne mogu da ih kaznjavaju disciplinski, ne smeju da lepe kecheve kad im prozvani domacinski sin kaze "yebi se, necu" i nadasve ne smeju da ga isteraju sa chasa, jer ga time lishavaju ustavnog i ostalih prava na garantovano obrazovanje. tako je u praxi i sistem podrzava to.

sa druge strane, od predavacha se trazi da svoj chudesni predmet, npr. 'automatsko upravljanje' uchini chudesno jednostavnim, leprshavim & zanimljivim, inache nije dobar predavach i nije za to. u mom svetu je to nemoguca misija: ne znam da sabiram razlomke, ne razlikujem uzrok i posledicu, ali ajde svedi mi osnove kvantne mehanike za nivo chetvrtog gimnazije bez predznanja na 30 minuta zabave... moze, 15 minuta o zivotopisu nilsa bora i drugih 15 o povijesnim osnovama budizma rolleyes.gif i ako im nije interesantno, ti si gospoja promashila profesiju, i ajde sad napolje, ti promashena osobo... biggrin.gif

naravno, uvek stoji da sistem nije snela tica izakuce, nego ga chine neki ljudi... sad.gif

edit (daaa, derem se): A OVAJ SISTEM JE DIZAJNIRAN ZA (I PODRZAVA) PONAVLJACHE I NASILNIKE!

Edited by thermal bug, 15 May 2007 - 12:31.

#28 MisMango

MisMango
  • Members
  • 387 posts

Posted 15 May 2007 - 12:39

I dalje milsim da je profesor kljucna figura. Obe cerke mi idu u gimnaziju. Jedna je imala "likovno" tj sada vec istoriju umetnosti, koju nije htela da otvori. Onda je dosao profesor koji ih je nastupom zakucao za knjigu i ...slusanje. Da li da vam kazem kako je na kraju trazila Piksa na netu kako bi otkrila o njemu sve ono sto nije cula od profesora. Svi oni umeju da prepoznaju istinski autoritet kome se povinuju. Niko ne voli laznjake.
Sa druge strane, iz biologije je dobila dvojku na kontrolnom jer nije upisala puno ime elementa (upravo rade molekularnu biologiju, proteini, podela amino kiselina, informaciona rnk- pretvaranje u proteine), iako je zadatak uradila potpuno tacno samo sa skracenim nazivima tih istih elemenata. Ako neko zna skraceno obelezavanje, da li je moguce da ne zna koji su im puni nazivi!!??Zadatak iako ispravan, nije priznat uopste. To mi je slicno kao onaj primer sa obelezavanjem strana pravougaonika.

Profesorka istorije , priprema nastavu tako sto lekciju nauci napamet. Prate njeno izlaganje po knjizi. Zena ga nauci od reci do reci.
Obrazovni sistem je doziveo eroziju kada i sve ostalo. Zaista bi ga trebalo vratiti pod lupu interesovanja, jer izbacuje generacije frustrirane dece, sa diskutabilnim znanjem o bilo cemu.
U osnovnoj skoli im je engleski predavala bivsa stjardesa. Nije imala zavrsen fakultet.
O tome kako vecina profesora nije polagala pedagogiju , da i ne govorim. Iskreno, zgranuta sam pojavam i ponasanjem vecina profesora kojima sam prepustila decu da ih "obrazuju".

#29 sailor

sailor
  • Banned
  • 977 posts

Posted 15 May 2007 - 12:46

QUOTE(incognito @ 15 May 2007, 02:01) <{POST_SNAPBACK}>
I sad je poslodavac kriv sto su radnici losi? Super, poslodavac je nikakav (treba ga obesiti na Terazijama), ali treba se setiti da nazalost isti drzi monopol nad fabrikom intelekta te da tu ne mozemo mnogo da izmenimo.

Poenta je u tome da šta god profesori pokušali (ne da imaju običaj da pokušavaju, nego par slučajeva koji zaista jesu pokušali) na kraju će iz Ministarstva stići naredba da se postupi po naređenju. A "naređenje" su razne populističke mere koje uključuju i gledanje kroz prste, tolerisanje svinjarija, tolerisanje neznanja i ostalo...

Uostalom, beše i jedna privatna gimnazija koja je pokušala da uvede nešto je malo ličilio na zapadne standarde. Rezultat: izgubila je dozvolu za rad. Neće se pravoslavna srbčad školovati po nekim tamo katoličkim običajima.

#30 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 15 May 2007 - 12:52

QUOTE(Klo @ 15 May 2007, 13:28) <{POST_SNAPBACK}>
Да ли си некад покушао? Питај оне који јесу да ти објасне зашто је проблем.
И јесте, истеривање са часа је забрањено јер се тако нарушава извесни члан конвенције о правима детета чији смо ми потписници блабла....можеш га само послати код психолога или код директора ако је БАШ несносно....
А што се тиче хоспитализације....уздржи се од давања таквих изјава, већина наставника, баш као и они који сад показују неразумевање, нема добру представу о томе шта их чека кад се пријављују за посао (да не буде забуне, ово се не односи само на овај посао).

Nisam pokusao, shvatio sam ja na vreme da ne bih imao zivaca i strpljenja za tako sta niti da sam ja od fele kakve profesori trebaju da budu (da im ultimativni thrill predstavlja saznanje da su nekoga nesto naucili) posto ipak, kao sto rekoh, preferiam sopstven (i bliskih mi osoba) well being nego neki 'greater good'. A i onako nemam kvalifikacije za predavanje onoga sto se uci po osnovnim i srednjim skolama tako da ne moram da zalazim u tu dilemu... Mada ko zna, imao sam nekih predloga da predajem odredjeni predmet na VETS-u o cemu i dalje razmisljam, pa ako se otvori katedra za to mozda i pokusam. Ono sto garantujem je da cak i da pristanem na tako sta, nemam nameru da ikome popustam. Ako je moj posao da naucim ljude, i ako oni zele da nauce, ja cu ih nauciti - ili cu dati otkaz jer ne volim da radim posao koji nisam u stanju da obavljam. Ja svoj posao volim da radim na sto profesionalniji nacin - ako ne mogu, bolje i da ga ne radim (bolje po mene, takva situacija opasno ubija samopouzdanje i samopostovanje).

QUOTE(thermal bug @ 15 May 2007, 13:29) <{POST_SNAPBACK}>
ali u shkoli definitivno postoje propisi koji omogucavaju uchenicima da nesmetano maltretiraju predavache, koji ne mogu da ih kaznjavaju disciplinski, ne smeju da lepe kecheve kad im prozvani domacinski sin kaze "yebi se, necu" i nadasve ne smeju da ga isteraju sa chasa, jer ga time lishavaju ustavnog i ostalih prava na garantovano obrazovanje. tako je u praxi i sistem podrzava to.

Smeju da ga posalju kod psihologa/pedagoga (red je da i oni nesto rade u skoli). I definitivno smeju da mu zalepe keca ako nema elementarno znanje potrebno za predmet za koji su ti profesori zaduzeni. To je sasvim dovoljno za disciplinovanje ucenika - pa ko ne zeli da uci, ima da bude u osnovnoj skoli do kraja zivota.

sa druge strane, od predavacha se trazi da svoj chudesni predmet, npr. 'automatsko upravljanje' uchini chudesno jednostavnim, leprshavim & zanimljivim, inache nije dobar predavach i nije za to. u mom svetu je to nemoguca misija: ne znam da sabiram razlomke, ne razlikujem uzrok i posledicu, ali ajde svedi mi osnove kvantne mehanike za nivo chetvrtog gimnazije bez predznanja na 30 minuta zabave... moze, 15 minuta o zivotopisu nilsa bora i drugih 15 o povijesnim osnovama budizma rolleyes.gif i ako im nije interesantno, ti si gospoja promashila profesiju, i ajde sad napolje, ti promashena osobo... biggrin.gif

He he, sto, meni je automatsko upravljanje (tacnije Sistemi automatskog upravljanja, ako se precizno secam naziva predmeta) bilo relativno jednostavna stvar, toliko da sam na tu temu radio maturski (doduse to sam zacinio digitalnom elektronikom i tako tim stvarima posto mi se prvobitno interesovanje za elektroniku rasprsilo u korist IT-a biggrin.gif). Ako se zaista trazi da se nesto sto jednostavno predstavlja suvoparnu cinjenicu mota u sarene papire, onda nam je obrazovanje u debelom problemu (a kao to vec nismo znali). Mada stvarno ne znam ko bi sa iole malo razuma trazio da objasnjavas termodinamiku i kvantnu fiziku 'leprsavo'. Da ne pricamo o digitalnoj elektronici - to tek ne mozes da objasnis leprsavo kad imas samo dve premise - ima napon/nema napon biggrin.gif Sto naravno ne znaci da ne mozes da pricu o istoj ucinis jako zanimljivom. Ja sam imao dobrog (ali nazalost preblagog) profana iz fizike u srednjoj, covek je umeo stvarno da nas fascinira podacima i da to prezentuje na nacin na koji pozelis da naucis vise o tome. I pritom je jedina osoba koju sam upoznao koja nema nikakvih rezervi prema nuklearnoj energiji jer covek razume sve rizike i sta sve te nema potrebe da se plasi 'Cernobil sindroma'.

A uostalom, bar za mene, kvantna i astro fizika su dve najinteresantnije grane iste - sve ostalo mozemo videti i osetiti na delu svakog dana, ove dve su toliko apstraktne da cesto deluju vise kao umetnost nego kao prirodna nauka smile.gif Gde ces leprsavije od toga?

edit (daaa, derem se): A OVAJ SISTEM JE DIZAJNIRAN ZA (I PODRZAVA) PONAVLJACHE I NASILNIKE!

A ko ga je dizajnirao? Ako za aksiom uzmemo drzavu (citaj vlast) kojoj je u interesu da ima priprosti puk, i vast majority roditelja koji bi najradije da se ne mesaju u svoj posao, jedine osobe koje to mogu da isprave su upravo prosvetni radnici. Ako oni ne rade ono sto bi trebali da rade, tek tad deca nemaju sansu...