Jump to content


Photo
- - - - -

Agencije za nekretnine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#16 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 21 July 2011 - 08:29

Kakva su iskustva po pitanju načina isplate kapare? Konkretno, da li se podrazumeva da se kapara isplaćuje "na ruke" tj. isplaćuje se prodavcu u gotovini ili je normalnije da i isplata kapare ide preko računa?
U jednom slučaju agent je insistirao i tražio da isplata kapare bude isključivo cash a meni nešto nije bilo logično da treba da nosam ipak ne mali iznos okolo ako mogu prosto da uradim transfer sa mog računa na račun prodavca. Kako se ne bi plaćala provizija zbog transfera iz banke u banku, mogu da otvorim račun u istoj banci gde je i prodavac, ranije prenesem na taj račun potreban iznos i na dan potpisivanja predugovora samo odradimo transfer sa računa na račun što se odmah može proveriti.
Pretpostavljam da je ovde jedina "komplikacija" što se u ovom slučaju u postupku potpisivanja predugovora mora uključiti i procedura odlaska u banku?

Takodje, ostalo je neodgovoreno pitanje iz prvog posta a tiče se vremena isplate provizije agenciji. Da li se provizija u celosti isplaćuje u trenutku potpisivanja predugovora (i meni isto nije logično da to bude tada) ili isto kao i prodavac, deo novca dobije tada a ostatak kada se posao završi tj. kada se potpisuje ugovor? Ima li neko iskustva po tom pitanju?

#17 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 21 July 2011 - 10:19

Kakva su iskustva po pitanju načina isplate kapare? Konkretno, da li se podrazumeva da se kapara isplaćuje "na ruke" tj. isplaćuje se prodavcu u gotovini ili je normalnije da i isplata kapare ide preko računa?
U jednom slučaju agent je insistirao i tražio da isplata kapare bude isključivo cash a meni nešto nije bilo logično da treba da nosam ipak ne mali iznos okolo ako mogu prosto da uradim transfer sa mog računa na račun prodavca. Kako se ne bi plaćala provizija zbog transfera iz banke u banku, mogu da otvorim račun u istoj banci gde je i prodavac, ranije prenesem na taj račun potreban iznos i na dan potpisivanja predugovora samo odradimo transfer sa računa na račun što se odmah može proveriti.
Pretpostavljam da je ovde jedina "komplikacija" što se u ovom slučaju u postupku potpisivanja predugovora mora uključiti i procedura odlaska u banku?

Kad sam ja radio uvek je isplata kapare bila u kesu, ostatak preko racuna.

Takodje, ostalo je neodgovoreno pitanje iz prvog posta a tiče se vremena isplate provizije agenciji. Da li se provizija u celosti isplaćuje u trenutku potpisivanja predugovora (i meni isto nije logično da to bude tada) ili isto kao i prodavac, deo novca dobije tada a ostatak kada se posao završi tj. kada se potpisuje ugovor? Ima li neko iskustva po tom pitanju?

Provizija se placa pri potpisivanju predugovora. Sto se tice mog iskustva jedini put kad smo pristali da se provizija plati kasnije bili smo prevareni, u ostalim slucajevima provizija je placena kad je potpisan predugovor i ceo posao je uvek bio odradjen kako treba.



#18 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 21 July 2011 - 10:58

Sto se tice mog iskustva jedini put kad smo pristali da se provizija plati kasnije bili smo prevareni


i nama je agencija pomenula da im se to jednom desilo ali kao kompromisno resenje može provizija da se ostavi kao depozit da stoji u agenciji, dok se sve lepo, sa svih strana ne zavrsi do kraja
meni je to prihvatljivo

a sta se desava ako provizija bude isplacena pri potpisivanju predugovora a banka odbije da odobri kredit?
znamo da se kapara data prodavcu u tom slucaju vraca (to valjda spada u deo koji je u predugovoru definisan "višom silom") ali ne znam sta je sa provizijom vec isplacenoj agenciji...

#19 BarryWhite1

BarryWhite1
  • Members
  • 6,712 posts

Posted 21 July 2011 - 13:20

i nama je agencija pomenula da im se to jednom desilo ali kao kompromisno resenje može provizija da se ostavi kao depozit da stoji u agenciji, dok se sve lepo, sa svih strana ne zavrsi do kraja
meni je to prihvatljivo

a sta se desava ako provizija bude isplacena pri potpisivanju predugovora a banka odbije da odobri kredit?
znamo da se kapara data prodavcu u tom slucaju vraca (to valjda spada u deo koji je u predugovoru definisan "višom silom") ali ne znam sta je sa provizijom vec isplacenoj agenciji...

Ja nisam imao takav slucaj a cini mi se da nije imao niko ni od kolega iz agencije pa ne bih znao tacno sta se u tom slucaju desava. Bilo je situacija da se produzava rok za isplatu ostatka novca iz kredita jer je banka kasnila sa realizacijom. U tim slucajevima su prodavci prihvatali produzenje roka.

#20 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 21 July 2011 - 13:29

Nazalost, kako je to bilo pre 3 godine, zaboravila sam ko je iz koje agencije bio. Poslednje dve godine (ne gledamo stanove sve vreme, "sezonci" smo u zavisnosti od nekih drugih obaveza) smo sa tom jednom agenticom, koja je OK ali naravno da kao i svaki drugi pre svega radi u interesu sklapanja posla. Da ne bi ispalo da reklamiram neku agenciju, ako Vam znaci ko je u pitanju, mogu Vam poslati na private message


Hvala na ponudi, Radim u agenciji za nekretnine i dosadilo mi je vise da ``nas sve trpaju u isti kos`` ....Da ima svega i svacega, stoji, od poluobrazovanog kadra do onih bez grama opste kulture, ali smatram da ako klijenti prvi o tome ne progovore kao upozorenje drugima, ne postoji sansa da se ``talog`` ocisti

#21 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 21 July 2011 - 13:44

Kakva su iskustva po pitanju načina isplate kapare? Konkretno, da li se podrazumeva da se kapara isplaćuje "na ruke" tj. isplaćuje se prodavcu u gotovini ili je normalnije da i isplata kapare ide preko računa?

U jednom slučaju agent je insistirao i tražio da isplata kapare bude isključivo cash a meni nešto nije bilo logično da treba da nosam ipak ne mali iznos okolo ako mogu prosto da uradim transfer sa mog računa na račun prodavca. Kako se ne bi plaćala provizija zbog transfera iz banke u banku, mogu da otvorim račun u istoj banci gde je i prodavac, ranije prenesem na taj račun potreban iznos i na dan potpisivanja predugovora samo odradimo transfer sa računa na račun što se odmah može proveriti.
Pretpostavljam da je ovde jedina "komplikacija" što se u ovom slučaju u postupku potpisivanja predugovora mora uključiti i procedura odlaska u banku?

Takodje, ostalo je neodgovoreno pitanje iz prvog posta a tiče se vremena isplate provizije agenciji. Da li se provizija u celosti isplaćuje u trenutku potpisivanja predugovora (i meni isto nije logično da to bude tada) ili isto kao i prodavac, deo novca dobije tada a ostatak kada se posao završi tj. kada se potpisuje ugovor? Ima li neko iskustva po tom pitanju?


Nacin isplate kapare je zbog tehnickih razloga najcesce gotovinski uz priznanicu. Postoji kompletno validna opcija isplate i preko racuna, ali ona podrazumeva da i Predugovor mora prvo biti overen u sudu, da bi se transfer obavio, cime se procedura produzava za par sati cekanja.
U koliko neko insistira na cash varijanti, ocito je da se nesto krije iza, jer je sasvim normalna opcija da se dinamika i uslovi isplate ugovaraju jos prilikom pregovora ili cak i pre gledanja samog stana (jos uvek ima vlasnika koji ne zele kreditne kupce, ali i onih kojima je sva varijanta gotovinske isplate sumljiva, pa nece da rade sa takvima).

Agencijska provizija se naplacuje kod potpisivanja Predugovora u celosti iz razloga, 1) sto ako ostane na konacnoj isplati u 90% slucajeva neci biti ni isplacena, 2) Predugovorom se preciziraju sve osnovne odredbe i najcesce je isti mnogo opsirniji i detaljniji od samog ugovora, 3) kod kreditnih kupaca, Predugovor je ono sto definise posao, jer Ugovor je sablon koji banke daju i koji nema i ne trpi nikakve izmene, 4) narocito kod kreditnih kupaca, kad krene vremenska jurnjava oko odobrenja kredita, overe hipotekarnih i drugih izjava, kupci najcesce i zaborave da obaveste agenciju o tome 5/ prilikom potpisivanja Predugovora vrsi se i razmena kontakt podataka/telefona vlasnika i kupca cime oni dolaze do direktne veze (moze da bude ne mora da znaci). Kako vecina agencija radi sve i svja, tj. nema ekskluzivu bilo od strane kupca ili prodavca, pojavljuje se ``crv sumlje`` pa se pokusava na svaki nacin zastita.

#22 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 22 July 2011 - 10:36

Hvala na ponudi, Radim u agenciji za nekretnine i dosadilo mi je vise da ``nas sve trpaju u isti kos`` ....Da ima svega i svacega, stoji, od poluobrazovanog kadra do onih bez grama opste kulture, ali smatram da ako klijenti prvi o tome ne progovore kao upozorenje drugima, ne postoji sansa da se ``talog`` ocisti

OK, to razumem i sigurno da se losa iskustva klijenata (jer se najcesce ona prenose i prepricavaju, "bujajući" u sadržaju usput) odražavaju negativno na sve agencije
Mi cemo se kao kupci potruditi da prodjemo kroz ovo iskustvo sto sigurnije umemo (npr konsultovanjem naseg advokata) jer rizikovati u zemlji gde mnogo toga nije regulisano i cak i da jeste je to cesto samo na papiru, nije razumno, i zavrsicemo proces i pitanje je da li cemo ikada ponovo biti u njemu. No Vaša profesija ostaje sa hronicnim problemom te verujem da biste pre svega u okviru profesije, mogli i trebali da uradite nešto povodom toga - od nivoa donošenja nekih propisa koji bi bolje regulisali rad agencija i agenata, do nivoa npr promocije "primera dobre prakse" u javnosti. No, sigurno da sve ovo znate mnogo bolje nego bilo koji kupac.
Mi, licno, kada nas je neko pitao uvek smo davali preporuku konkretno za agenticu sa kojom radimo jer je zaista korektna prema nama (i strpljiva :)) ali za njenu agenciju smo npr čuli da su ljudi imali i + i - iskustva (ne znam koliko su price tacne), te za sada, ne znamo kakvi su


Agencijska provizija se naplacuje kod potpisivanja Predugovora u celosti iz razloga, 1) sto ako ostane na konacnoj isplati u 90% slucajeva neci biti ni isplacena

hvala Vam na odgovorima :)
da li biste mogli da nam navedete iz kojih sve razloga se dešava da agencija ostane bez provizije u ovom slučaju? (pošto je veliki procenat pretpostavljam da nije u pitanju samo prevara od strane kupca?)
s obzirom da je nepoverenje prisutno očigledno sa svih strana, zar ne postoji neki mehanizam kojim bi se to moglo premostiti (npr ostavljanje provizije u agenciji kao depozita dok se sve ne zavrsi)?

#23 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 22 July 2011 - 14:09

Mi medjusobno znamo ko, sta i kako radi ....ali, ljudi padaju na sljastece reklame, a iza toga najcesce stoje razni xyz lobiji koje sad ne bih imenovala, ali je dovoljno pogledati ko po kojoj liniji ima pristupa u medijima. Prostor u medijima se ne dobija dobrim radom za stolom i na terenu vec .... zemlja Srbija. Zakon o nekretninama u Srbiji nepostoji, vec se posredovanje svodi pod ZOO, cime je stvarna prica stavljena jednim delom u sive grane, tacnije - ukoliko ne zelite da krsite zakon koji regulise posredovanje, onda klijentima niste u obavezi da odradite nista mimo posrednicke usluge(spajanja kupca i prodavca), sto je za novac koji treba da kao agencija naplatite zaista mizerna usluga. Tacnije, po zakonu provizija bi se trebala placati za povezivanje, a da li do dogovora dodje ili ne (razlog zasto su cuvene agencije na clanarinu kod izdavanja 100% pokrivene), posrednika ne bi trebalo zanimati ....Ali, kako nasi zakoni imaju napisano sve i nista, mislim da ih je iluzorno komentarisati...

Sto se tice Vase izjave ``sopstveni advokat``, to je nesto sto bih Vam savetovala, ali i pored toga, nemojte se samo osloniti na potvrdu agencije i advokata, bez obzira koliko imali poverenja u njih. Odvojte i sami par sati vremena, krenite od saltera do saltera i sami izvucite potvrde i priznanice, jer bolje imati dva primerka da je sve kako treba nego sutra razmisljati.

Narocito bih Vam skrenula paznju kod uknjizenih stanova za proveru hipoteke, da se po mogucnoscu proveri i direktno po bankama, jer se desavalo da katastar istu ne proknjizi, izgubi predmet, pogresno unese i sve ostalo sto ne mozete i zamisliti a naravno, ima osnov da se desi, posto je ovo Srbija....
Nisu kupci jedina strana medalje ...Ima i svakakvih prodavaca, pogotovo u situacijama kad vide interesovanje nekoga za nekretninu koja realno vredi samo u njihovim glavama, cak su i oni spremni na ponudu da se odradi ``mimo`` a da se provizija koja je trebala biti isplacena deli po 1/2.

Mehanizama ima, ali ... opet se svodi na pratece troskove, koji svi u prici zele da izbegnu ... Depozit u agenciji je ista varijanta kao i isplata provizije, jer u slucaju da se isti ne vrati svodi se na visegodisnje tuzakanje po sudovima i sl. .... Jedina varijanta koja je primenjiva kao sredstvo obezbedjenja je namenski racun u banci gde ce biti deponovan novac i pod kojim uslovima .... npr. Agencija ne moze podici isti bez overenog kupoprodajnog ugovora, a deponent bez prisustva ovl. predstavnika agencije .... medjutim to povlaci dodatnu papirologiju, bankarske takse i sl tako da ta opcija najcesce ne prolazi .... Istu opcija savetujemo i kod poreza na prenos apsolutnih prava, jer resenje poreske sluzbe stize na ime starog vlasnika i drzava njega duzi i njega tereti kamatama dok kupci istroseni celom pricom idu varijantom ``lako cemo``, ``sutra`` , ``kad mi bude trebala uknjizba`` ....

Edited by RenataBGD, 22 July 2011 - 14:12.


#24 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 24 July 2011 - 09:16

uh, kada se sve uzme u obzir, + banke, krediti, nasa bajna ekonomija - covek treba da bude dosta hrabar da udje u celu pricu :huh: :P :)

Edited by elenei, 24 July 2011 - 09:16.


#25 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 24 July 2011 - 10:38

Hrabar, ili lud :)

Pratite malo sta se dogadja sa eurom i dolarom, imate www.google.com, i sve ce vam biti jasno sta Srbiju i svet ceka u narednom periodu...

Sve mi to najvise lici na onu pricu "carevo novo odelo".

#26 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 24 July 2011 - 10:44

Pratite malo sta se dogadja sa eurom i dolarom, imate www.google.com, i sve ce vam biti jasno sta Srbiju i svet ceka u narednom periodu...


Prosvetli ljude, sta ceka Srbiju i svet? Koliko ja vidim, isti scenario se ponavlja - napeto do 5 do 12, pa onda se politicari dogovore, i valuta opet krene da jaca (vec postaje dosadno gledati forex)..

Ako je tvoja teorija o hiperinflaciji/kolapsu/armagedonu tacna, onda svi treba da uzmu kredite jer ce da zavrnu banke k'o 90ih, a te banke nece ni postojati kroz koji mesec, zar ne? :) S druge strane, ako sam ja u pravu i ovo rezultira drugom recesijom/deflacijom, onda je onaj ko uzme kredit nagrabusio jer ce nezaposlenost dalje da raste. Zato je vrlo vazno da das ljuidma preporuku - da li da pokusaju da zavrnu banke ili ne?

Dakle, meni nije jasno sta Srbiju i svet ceka (ili mi je jasno suprotno od onoga sto je tebi jasno), pa je bolje da umesto googla ti zavrsis recenicu.. Mozda se neko ne slozi sa tobom.

Edited by alexnikolic na kvadrat, 24 July 2011 - 10:46.


#27 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 24 July 2011 - 11:45

Ajd ukratko:

1. Dugovi su se nagomilali do nevidjenih visina i to drzavni, privatni i komercijalni.

2. Kamate su trenutno na istorijskom minimumu.

3. Dugovi moraju da se vrate, znaci potreban je suficit (i drzavama i pojedincima i firmama)

4. U sadasnjim uslovima recesije nemoguce je ostvariti toliki suficit.

5. GOTO 1.

Da bi se razbio ovaj deflatorni lanac i konacni raspad sistema potrebno je stampanje love, i to se vec uveliko dogadja, pratite samo cene sirovina.

Cilj je kontrolisana inflacija, znaci ne hiperinflacija i to je najverovatniji scenario. Problem je sto sa rastom inflacije rastu EURIBOR i LIBOR, a to je vec exponencijalna f-ja, koju treba dobro da proucite, ako vec niste tokom skolovanja... Uzgred nadjite pricu o sahovskoj tabli i zrnima psenice da bi vam bilo jasno...

Posledice po rate kredita zakljucite sami, ne mogu ja bas sve da vam sazvacem .
Inace, kakvo bre zavrtanje banaka, mnogo ste naivni nije vam ovo SFRJ i samoupravni socijalizam, one ce u krajnjem slucaju aktivirati hipoteku.

#28 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 24 July 2011 - 11:53

Ovo je vec konstruktivniji odgovor, osim ovoga sa eksponencijalnom funkcijom EURIBOR/LIBORa i kontrolisanom inflacijom. Ako je inflacija kontrolisana, EURIBOR ne moze rasti eksponencijalno. Takodje, ako povisis EURIBOR do odredjenog nivoa, bacas ekonomiju u depresiju. EURIBOR do sada nije presao 6% istorijski, dok FED rate nije presao 18%. Koje je tvoje predvidjanje? Jer ako inflacija ne raste eksponencijalno, ne moze ni euribor.

Sto se tice "banke ce aktivirati hipoteku" teorije - sta ako je nenaplativa jer je euribor toliko visok da niko ne moze da kupi nekretninu? Takodje, ako Ameri ne dogovore povecanje debt ceiling-a, koja banka ce opstati? Neke bi bile u ogromnoj opasnosti da je Grcka kolabirala (Societe Generale, na primer), zamisli sta bi bilo da USA obveznice budu proglasene bezvrednim? Koja banka bi opstala? Ako smatras Americki default neminovnim, onda lepo uzmes kredit i cekas kolaps, zar ne?

#29 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 24 July 2011 - 13:24

Ako je inflacija kontrolisana, EURIBOR ne moze rasti eksponencijalno.

EURIBOR ce rasti linearno, ali rate kredita rastu exponencijalno.

Takodje, ako povisis EURIBOR do odredjenog nivoa, bacas ekonomiju u depresiju. EURIBOR do sada nije presao 6% istorijski, dok FED rate nije presao 18%. Koje je tvoje predvidjanje? Jer ako inflacija ne raste eksponencijalno, ne moze ni euribor.

EURIBOR mora da prati rast inflacije, kolika ce biti inflacija ne znam, ali da ce je biti, bice je. A zasto ce je biti, pogledaj prethodni post.

Sto se tice "banke ce aktivirati hipoteku" teorije - sta ako je nenaplativa jer je euribor toliko visok da niko ne moze da kupi nekretninu?

Bolje ista da naplate nego nista. Jel ti stvarno mislis da ce se banke oprostiti od svog vlasnistva?

Takodje, ako Ameri ne dogovore povecanje debt ceiling-a, koja banka ce opstati? Neke bi bile u ogromnoj opasnosti da je Grcka kolabirala (Societe Generale, na primer), zamisli sta bi bilo da USA obveznice budu proglasene bezvrednim? Koja banka bi opstala? Ako smatras Americki default neminovnim, onda lepo uzmes kredit i cekas kolaps, zar ne?

USA dug nece postati bezvredan, ali ce mu pasti vrednost. Takodje USA nece bankrotirati, ovo ce biti tehnicki bankrot ne i realni. Realni bankrot je kod Grcke, ali jos nije i tehnicki.
To znaci gubitak za investitore u USA obveznice, ali ne i njihov bankrot. Bankrotirace samo najizlozeniji i slabi.
Takodje, USA ce morati da smanji deficit, sto je dobra vest dugorocno, ali jako losa kratkorocno.

#30 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 24 July 2011 - 20:18

EURIBOR ce rasti linearno, ali rate kredita rastu exponencijalno.
Bolje ista da naplate nego nista. Jel ti stvarno mislis da ce se banke oprostiti od svog vlasnistva?


Ako je formula za kamatu stambenog kredita EURIBOR + marza = X, pri cemu je marza manje vise fiksna, a euribor raste linearno, kako ce rate kredita da rastu eksponencijalno? Gde ti je tu matematika? Jedino ako pricamo o iznosu rata u dinarima, a dinar dozivi mega kolaps uskoro, sto nikada nije iskljuceno...

Banke mogu i ne moraju da se oproste od svog vlasnistva, ali mnogo opasnije za njih je kada klijent prestane da placa rate, a one ne mogu da se naplate aktiviranjem hipoteke.. Onda zapadaju u krizu likvidnosti i krece scenario "bailout or die".. Jer, na kraju price, nijedna banka nema zacrtan cilj - postati vlasnik sto vise nekretnina koje ne mogu da prodam.. To je retardirano.