Jump to content


Photo
- - - - -

Agencije za nekretnine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#31 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 25 July 2011 - 09:29

U pravu si, nije cista exponencijalna f-ja, ali je po prirodi exp:

(1+K) ^ N

Ovo je cista exp fja, kod kredita kamata se sastoji od:

K=M+E

gde je M fiksna marza, a E promenljivi EURIBOR.
Takodje i osnovica se smanjuje vremenom, ali veoma sporo.

Tako da rata kredita je "poluexponencijalna" f-ja, ali i dalje sa svim osobinama ciste exp fje, a to je da mala promena kamate veoma mnogo utice na iznos rate. Velika promena kamate uzrokuje katastrofu...


Naravno da ce banke na sve nacine izbegavati aktiviranje hipoteke, ali ako duznik prestane da placa duze vreme, sto ti kazes hoce da zavrne banku, ima hipoteka da se aktivira samo tako... Ili mislis da su bankari aktivisti Crvenog Krsta?

Edited by brusli, 25 July 2011 - 09:31.


#32 ajmemeni

ajmemeni
  • Members
  • 44 posts

Posted 25 July 2011 - 10:26

Sto se tice Vase izjave ``sopstveni advokat``, to je nesto sto bih Vam savetovala, ali i pored toga, nemojte se samo osloniti na potvrdu agencije i advokata, bez obzira koliko imali poverenja u njih. Odvojte i sami par sati vremena, krenite od saltera do saltera i sami izvucite potvrde i priznanice, jer bolje imati dva primerka da je sve kako treba nego sutra razmisljati.


mene iskreno zanima, da li postoji ikakva sansa da provizija agencija bude manja od 3%?
narocito ako se uzme u obzir , da mi treba advokat i da sama treba da krenem od saltera do saltera? koja je onda poenta agencije, sem sto me spaja sa prodavcem , sto ponekad i sama nadjem u Halooglasima bez 3% provizije.


iskreno meni su usluge agencije, koje jos moram dadatno prveravati izuzetno skupe, i trudim se svim silama da ih izbegnem. kad bi se to svelo na razumenu meru, i kad bi se sav posao zavrsavao u agenciji, verovatno bi se i ja opredelila za tu vrstu usluge.

#33 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 25 July 2011 - 11:53

Neke bi bile u ogromnoj opasnosti da je Grcka kolabirala (Societe Generale, na primer), zamisli sta bi bilo da USA obveznice budu proglasene bezvrednim?

Pretpostavljam da si to zaključio iz najave Moody agencije da će izvršiti ponovnu evaluaciju rejtinga određenih banaka koje imaju investicije u Grčkoj. (Da ne bude zabune, sve najveće evropske banke su investirale manje ili više kapitala dole u Grčkoj.)



U međuvremenu su se stvari razjasnile, pa sad imamo potpuno drugačiju situaciju.


“As we expect material positive improvement in the bond spreads over the next few days and weeks, we expect this discount to revert and the stocks in our coverage to move toward target prices and beyond,” analysts at Sanford C. Bernstein & Co. led by Dirk Hoffmann-Becking and Marcello Zanardo wrote in a note to clients on July 22. They rate Credit Agricole SA, Societe Generale, Credit Suisse and UBS “outperform” and target each bank to have at least 72 percent of gains.


Izvor: http://www.bloomberg...emain-wary.html

#34 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 25 July 2011 - 13:12

mene iskreno zanima, da li postoji ikakva sansa da provizija agencija bude manja od 3%?
narocito ako se uzme u obzir , da mi treba advokat i da sama treba da krenem od saltera do saltera? koja je onda poenta agencije, sem sto me spaja sa prodavcem , sto ponekad i sama nadjem u Halooglasima bez 3% provizije.


iskreno meni su usluge agencije, koje jos moram dadatno prveravati izuzetno skupe, i trudim se svim silama da ih izbegnem. kad bi se to svelo na razumenu meru, i kad bi se sav posao zavrsavao u agenciji, verovatno bi se i ja opredelila za tu vrstu usluge.



Zavisi od agencije do agencije, tj. tacnije od stana do stana - da li je iskljucivo jedna agencija u prici, da li se provizija deli , koliko je ``ulozeno`` u predmetnu ponudu, kakvi su dodatni parametri rada .... bukvalno je i doslovce sve relativno, jer nekada je tih 3% cista zarada, nekada je od 3% zarada i manja od 0.5% ....

#35 ajmemeni

ajmemeni
  • Members
  • 44 posts

Posted 26 July 2011 - 09:50

Zavisi od agencije do agencije, tj. tacnije od stana do stana - da li je iskljucivo jedna agencija u prici, da li se provizija deli , koliko je ``ulozeno`` u predmetnu ponudu, kakvi su dodatni parametri rada .... bukvalno je i doslovce sve relativno, jer nekada je tih 3% cista zarada, nekada je od 3% zarada i manja od 0.5% ....


hm, to onda nista ne menja kod mene kao kupca, jel tako? razlika je samo da li ce jedna agencija da uzme 3% sama, ili ce vise agnecija da podele tu proviziju ,pa ce jedna da dobije 1%, druga 0.5%..itd.

mene zanima kako ja mogu da platim manju proviziju i da li je moguce da zavrsim sve u agenciji (cula sam da i oni imaju advokata u svojim timovima), a da budem apsolutno mirna i ne obilazim saltere?

da li postoje agencije koje tako rade, ili se svodi na spajanje kupca i korisnika?

#36 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 26 July 2011 - 11:47

hm, to onda nista ne menja kod mene kao kupca, jel tako? razlika je samo da li ce jedna agencija da uzme 3% sama, ili ce vise agnecija da podele tu proviziju ,pa ce jedna da dobije 1%, druga 0.5%..itd.

mene zanima kako ja mogu da platim manju proviziju i da li je moguce da zavrsim sve u agenciji (cula sam da i oni imaju advokata u svojim timovima), a da budem apsolutno mirna i ne obilazim saltere?

da li postoje agencije koje tako rade, ili se svodi na spajanje kupca i korisnika?


Postovana Sve agencije imaju advokate u svojim timovima i vi mozete sve zavrsiti u kancelariji, ali kako ste sami naglasili da zelite duplu sigurnost i svog advokata onda sam Vas posavetovala da sami odete po salterima.

Agencije/agentu bi trebalo da svaki od stanova na dan kapare / isplate provere i da sve potvrde dostave kupcu. Vasa volje je da li hocete da verujete ili zelite sami dodatno proveravati (tako je meni delovalo iz Vaseg posta)

#37 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 July 2011 - 17:47

Svaka čast svim agencijama, ali u kupovinu nekretnine nikako bez svog advokata (pouzdanog i da poznaje materiju).

#38 RenataBGD

RenataBGD
  • Members
  • 282 posts

Posted 26 July 2011 - 20:26

Svaka čast svim agencijama, ali u kupovinu nekretnine nikako bez svog advokata (pouzdanog i da poznaje materiju).



Hvala na podrsci, posto sam upravo to i pokusala da objasnim.

Naime, ja nasem agencijskom advokatu verujem milion %, ali ne znaci d aje i on bezgresan .... Cak, u vecini slucajeva i on sam insistira da kupci konsultuju sopstvene, upravo zbog duple provere i sugurnosti....

Nisu problem trzista samo agencije, advokati, problem je kompletna (NE)azurirana dokumentacija grada Beograda, gde i pored milion provera uvek moze isplivati neki problem.

Kako ste u nekom od predhodnih postova navedeno da je sigurnost prioritet ( sa cim se 100% slazem) savetovala sam Vam da i pored agencijskog i svog advokata i sami izvrsite provere ...

#39 niki

niki
  • Members
  • 154 posts

Posted 26 July 2011 - 21:19

Sve u svemu ako se mogne izbeci agencija najbolje, jer gotovo nista ne rade da bi dobili proviziju. Onde gde imaju smisla je davanje kes ponude koja je znacajnije ispod oglasenih cena na trzistu i onda agenti treba da zarade svoju proviziju, oni veoma dobro znaju kako :)

#40 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 26 July 2011 - 21:26

Koliko koštaju advokati za nekretnine? prosek?

#41 Ginter

Ginter
  • Members
  • 230 posts

Posted 27 July 2011 - 08:17

Ja sam pre 6 godina svog platio 100 eura da proceslja dokumentaciju. Nisam hteo da rizikujem jer je u pitanju bila novogradnja.

Kad sam kupovao stan pre 2 godine nisam angazovao nikoga, jer su papiri bili u redu. Nisam pravnik, ali znam na sta treba obratiti paznju kod kupovine "polovnih" stanova - potvrda od firme da je otkup placen u celosti, pecat poreske uprave na prethodnom kupoprodajnom ugovoru i naravno, potvrda da je placen porez na imovinu, infostan itd.

#42 ajmemeni

ajmemeni
  • Members
  • 44 posts

Posted 27 July 2011 - 12:52

moj drug je kupio stan za 70 000e, preko toga je dao 3% agenciji tj. 2100e, plus 300e njegovom advokatu za 2h dodtanog "ceslajnja dokumentacije". posto je stan isao na kredit, troskovi banke oko racunanja kurseva, procene hipoteke,osiguranja, itd. su dosli oko 3500e. dakle sve u svemu oko 6000e papirologuje. jel mogao za to novog punta da kupi?

salu na stranu, i ja sam visokoobrazovana, samo nisam izabrala pravni fakulet jer mi se to ne svidja, nego jos tezi fakulete i imam dobru platu u stranoj firmi, ali ne zaradjujem 300e na 2h u srbiji


ako postoji nacin da se plati agenciji manje, neka neko napise, bila bi mu zahvalna, jer je meni 3% puno :-)

#43 Ginter

Ginter
  • Members
  • 230 posts

Posted 27 July 2011 - 12:58

Da ponovim ono sto sam napisao na topiku o nekretninama:

Evo kako mozete da izbegnete agenciju: pregledajte oglase i neka suprug zove agenta i zakaze gledanje. Neka ode samo on u prvo gledanje sa agentom, osacuje stan, ali i prodavca. Ako mu prodavac dozvoli, neka slika stan i memorise raspored prostorija. Sve ovo, naravno, ako mu se dopadne stan. Kada dodje kuci, neka nacrta plan stana, pokaze ti slike i podeli utiske. Ako ti se ucini da je stan dobar - nastupas ti i stupas u direktan kontakt sa prodavcem. Najbolje bi bilo da mu napises poruku i ubacis u sanduce. Npr "Komsija, cula sam da prodajete stan, zainteresovana sam i zelela bih da pogledam. Molim Vas da me nazovete kada Vam odgovara. Nisam agent, stan kupujem za sebe." Ostavis kontakt telefon, bilo bi dobro i fiksni broj i da ubacis svoju vizit-kartu, ako je imas. Cenim da ce prodavac pre da pozove nepoznatu zensku osobu, nego nepoznatog muskarca. Mislim da je odlazak na vrata ili telefoniranje na kucu (nadjes broj preko 988) malo agresivan pristup i da moze da odvrati prodavca. Uz bozju pomoc, prodavac te nazove pa i ti pogledas stan.

Podelis i ti svoje utiske sa muzicem, pa ako vam se oboma svidi stan, dogovorite cenu. Ako zbog necega zelite opet da vidite stan, neka ide muz sa agentom, npr. da izmeri tacnu povrsinu stana. Posle nastupa pregovaranje oko cene, tu treba da koordinisete ponude. Neka muz, preko agenta, maksimalno spusti cenu, a onda nastupas ti sa ponudom vecom za 1000-2000 EUR, u zavisnosti od cene stana i ustede na proviziji. Prodavac je vec ocajan sto je morao da spusti cenu i, ako je pametan, prihvatice tvoju ponudu. S obzirom da ste u braku, apsolutno je svejedno ko potpisuje ugovor. Cak i ako zbog necega muz treba da potpise, ne verujem da ce se prodavac setiti da je dolazio sa agentom. Ako se i seti, puca mu prsluk, on je stan prodao i zavrsio.

For the record - ja ovo nisam primenio tokom svoje kupovine, ovo je samo moj pokusaj osvete svim pokvarenim i lazljivim agentima. Kao sto sam ranije rekao, svoju agenticu sam uredno isplatio jer je apsolutno zasluzila svaki evro, iako mi je pokazala samo jedan (1) stan!! da, taj stan koji sam i kupio.

#44 slavisaj

slavisaj
  • Banned
  • 110 posts

Posted 27 July 2011 - 13:30

Pozdrav.
Da napisem nesto u vezi agencija.
Kad sam kupovao stan, gledao sam oglase po novinama a i isao po agencijama.
I tako sam naisao na stan koji sam i kupio preko agencije.
Sve je bilo fer i korektno, Jedino, posto prodavac nije bio u mogucnosti da uvek bude na licu mesta kad se neki potencijalni kupac pojavi, on je dao kljuc agenciji.
I tako kad sam ja dosao da vidim stan, otkljucao mi je agent.
Stan je bio prazan, ne namesten. Meni se svideo i odluci se da kupim.
Kad sam se uselio nije mi ni na kraj pameti bilo da promenem bravo od ulaznih vrata, i naravno imao sam provalu u stan. Nisam imao pojma ko je provalnik, a policije se nije ticalo da nesto preduzme.
I tako posle jedno pola godine u jednoj prodavnici, pridje mi jedna zena, i ja ono, jako mi je poznata, prvo sam pomislio da je advokatica ( samo sam je jednom video), i ja kazem jeste i cini mi se da je agencija koja mi je prodala stan to uradila jer ja nisam na vreme promenio bravu a vrata nisu bila obijena.
I onda se ta zena pocela kao pravdat, pa ne verujem, nisu oni takvi, i zurim izvini ajd cao.
I onda meni sinulo u glavu da je ta zena ustvari agentica koja mi je prodala stan.

#45 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 27 July 2011 - 13:48

Evo kako mozete da izbegnete agenciju: pregledajte oglase i neka suprug zove agenta i zakaze gledanje. Neka ode samo on u prvo gledanje sa agentom, osacuje stan, ali i prodavca. Ako mu prodavac dozvoli, neka slika stan i memorise raspored prostorija. Sve ovo, naravno, ako mu se dopadne stan. Kada dodje kuci, neka nacrta plan stana, pokaze ti slike i podeli utiske. Ako ti se ucini da je stan dobar - nastupas ti i stupas u direktan kontakt sa prodavcem. Najbolje bi bilo da mu napises poruku i ubacis u sanduce. Npr "Komsija, cula sam da prodajete stan, zainteresovana sam i zelela bih da pogledam. Molim Vas da me nazovete kada Vam odgovara. Nisam agent, stan kupujem za sebe." Ostavis kontakt telefon, bilo bi dobro i fiksni broj i da ubacis svoju vizit-kartu, ako je imas. Cenim da ce prodavac pre da pozove nepoznatu zensku osobu, nego nepoznatog muskarca. Mislim da je odlazak na vrata ili telefoniranje na kucu (nadjes broj preko 988) malo agresivan pristup i da moze da odvrati prodavca. Uz bozju pomoc, prodavac te nazove pa i ti pogledas stan.

I meni su padale na pamet slične ideje ali uspostaviti direktan kontakt sa prodavcem nije baš uvek moguć:
- u stanu koji te zanima prodavac ne živi već ili je stan prazan ili ga iznajmljuje. Samim tim ostavljanje poruka u sandučetu može i da nema efekta jer zavisi od toga koliko često prodavac obilazi stan.
- prodavci su u par slučajeva prilikom pregledanja stana sami izjavili da neće raditi mimo agencije tako da ne žele da uspostavljaju kontakt mimo agencije jer se i sami plaše problema oko same prodaje pa žele sigurnost agencije.
- nalaženje broja preko 988 takodje nije uvek moguće jer ako je stan u zgradi a za konkretan broj stana nije navedeno na koje se ime vodi - ne možeš znati koji tel. broj se odnosi na konkretan stan. Konkretno, meni se desio slučaj da je na vratima stana pisalo jedno ime, na sandučetu drugo a dok smo razgovarali sa prodavcem saznam njegovo prezime ali koje ne odgovara nijednom od prethodna dva podatka. Upitom na 988 dobijem info da pod tim brojem stana nemaju zaveden nijedan broj (jer oni imaju podatke samo na nivou cele zgrade) a za sva tri prezimena u celoj zgradi nemaju evidentiran nijedan broj niti za konkretno prezime prodavca (bilo specifično) u gradu ne postoji evidentiran nijedan broj telefona.

Edited by milagro, 27 July 2011 - 13:52.