Jump to content


Photo
- - - - -

Kradja, uzivanje plodova tudjeg rada, kapitalizam


  • Please log in to reply
967 replies to this topic

#61 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 07 November 2017 - 01:18

 

 
Eto, i oni, alpska gologuzija umislili da su geniji 'dizajna', pa su dizali dok su mogli. Sad, uz ozbilnje takmace ide malo teze.
A da cu pre kupiti truski proizvod nego iz slo, pa to je apsolutno jasno. Zato sto ne kupujem da podrzim bajku o 'ivici & marici i kucici od kolaca, zidovima od marmelade slobodnog trzista', vec prema mojim mogucnostima / preferencijama. 
 

 

Slazem se sa tim principom samo sto je taj princip jedan do cigala u tom zidu od marmeladeslobodnog trzista. Kad neko kupuje po nekim arsinima/doktrinama diktiranim iz ovog ili onog centra njemu smeta slobodno trziste. Dok ako neko kupuje prema svojim mogucnsitima i zeljama njemu najvise odgovara upravo slobodno trziste jer mu nudi najveci moguci izbor kvaliteta i cena. E sad uz slobodno trziste roba i usluga ide i slobodno trziste ideja pa je moguce da neko kome upravo najvise odgovara slobodno trziste zagovsra njegovo ogranicavanje ali i to je primena slobde i tako treba i da ostane.


  • 0

#62 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 November 2017 - 01:33

A nekad ga uopste nije bilo, kao ni nauke ni pismenosti ni civilizacije uopste. I sta nam to govori? Pa nista osim da je konstatacija tipa tako je kako je skoro pa bezvredna za ta opsta genericka saznanja tipa bajka je da je ovo moguce ili nemoguce. Kazes covek je takav kakav je? A kakav je? Kakav je danas a kakav je bio pre 100 000 godina? Jel bila tada bajka da gradi prekookeanse teretne brodove i avione? I vise nego bajka to je bila dijagnoza. A da su se svi nasi preci vodili ovim tvojim arsinom, sada nije dakle nije moguce i/ili ne treba ni da bude, mi se sada sigurno ne bi dopisivali putem interneta niti bi internet uopste postojao.


Tehničke inovacije su se do sada prihvatale, neke lakše, a neke teže. S druge strane, uz toliko dugu istoriju, osećaj pripadnosti plemenu (= nacionalizam) i dalje postoji, ropstvo takodje. Sve ovo i dalje reguliše čovek.
  • 0

#63 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 November 2017 - 01:51

...

 

... skoro pa bezvredna za ta opsta genericka saznanja tipa bajka je da je ovo moguce ili nemoguce ...

... jel bila tada bajka da gradi prekookeanse teretne brodove i avione? ... da su se svi nasi preci vodili ovim tvojim arsinom, sada nije dakle nije moguce i/ili ne treba ni da bude, mi se sada sigurno ne bi dopisivali putem interneta niti bi internet uopste postojao ...

 

 

Problem je u tome sto su se oduvek razne ideoloske bajke poturale za realnost / neoborivu istinu.

Dok se, istovremeno to radjalo u mukama, zahvaljujuci pojedincima, pa i protiv vere, a ne zahvaljujuci njoj. Vec sam kacio onaj deo iz 'Doli Bell' kad matori 'putuje', a Dino mu cita utopijske fantazije.

Evo jedne - i tu ima sve.

 

To je sovjetski dijafilm iz 60-ih, sa svim udrobljenim ideoloskim fantazijama - deca koja gledaju u 'lupu vremena' (bice 'internet'? ;)), i most do amerike, i medjuzvezdana putovanja i 'poslednji zli imperijalisti na malom ostrvu koji eksplozijom zele da uniste klimu na zemlji' i glavni sinopticar, i uspesi sovjetske nauke koja jos jednom spasava covecanstvo uoci 2017, 'stogodisnjice oktobarske revolucije'. I ostalo bajkovito trc-prc.

:rotflmao:

 

Attached File  1.jpg   41.71KB   0 downloadsAttached File  2.jpg   57.25KB   0 downloads

 

Attached File  3.jpg   57.03KB   0 downloadsAttached File  4.jpg   58.89KB   0 downloads

 

Attached File  4a.jpg   59.1KB   0 downloadsAttached File  5.jpg   51.76KB   0 downloads

 

Attached File  6.jpg   57.44KB   0 downloadsAttached File  7.jpg   50.98KB   0 downloads

 

Hebiga, citavog zivota su mi bile mrske te ideloske bajke, a sad u ovim godinama, da mi nova generacija 'selenita' drobi o 'progresu' i utopijskim perspektivama covecanstva?

:ajme:

 

I sta kazu - nasli vodu na Marsu?

 

Attached File  voda na marsu.jpg   4.73KB   0 downloads

 

...


Edited by Kinik, 07 November 2017 - 03:49.

  • 0

#64 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 November 2017 - 03:45

Parolasenje bez trunke raumevanja se nastavlja. 

 

Pa ako ovdje netko nešto ne razumije onda si to ti. Singapur nije  demokratska zemlja i nema liberalizma. Nema neuplitanja države.
 

 

Zato sto slobodno trziste ne odgovara politicki mocnim i dobro uvezanim ljudima.

 

Pa to ti cijelo vrijeme pokušavam reći. Ekonomija (u ovom slučaju liberalna) ovisi o pojedincima i njihovom ponašanju - od potrošača, do političara.

 

, a nepismenim glasacima valjati komunisticku propagandu ovog tipa:

 

 

Ja ti objašnjavam zašto slobodna trgovina ne radi, a ti to diletantski, patronatski i bezobrazno proglašavaš komunisitčkom propagandom. Drugim riječima, ulaziti u bilo kakvu diskusiju s tobom je čisto gubljenje vremena. Jednako si nesklon bilo kakvom normalnom dijalogu kao i najtvrđi obožavatelji komunizma. 

 

 

I pusti Fridmana, on je kao i svi kadar postaviti dijagnozu ali se ne bavi uzrocima. Bolje pročitaj nešto od Richarda Thalera, bar će ti postati jasnije zašto slobodno tržište ne radi kao što ti očekuješ da bi trebalo. 


  • 2

#65 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 November 2017 - 07:44

 

To je sovjetski dijafilm iz 60-ih, 

...

Potpuno u duhu svega sto si poceo da propovedas ovde, odnosno čistog soviet-style komunizma koji se zasnivao na negaciji slobodnog trzista, Staljinovoj idiotskoj ideji ekonomske samodovoljnosti (sto je jednako ekonomskom nacionalizmu danasnjih degenerika tipa Trampa i Putina) i kafkijanskim tvrdjenjima da pojedinac postoji radi drzave i drzavnih papira. 

 

Dakle, da ponovimo: 

 

borba protiv slobodnog trzista + potcinjavanje pojedinca drzavnoj birokratiji + ekonomski nacionalizam = sovjetski zlocinacki komunizam


  • 2

#66 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 November 2017 - 07:51

 

I pusti Fridmana, on je kao i svi kadar postaviti dijagnozu ali se ne bavi uzrocima. Bolje pročitaj nešto od Richarda Thalera, bar će ti postati jasnije zašto slobodno tržište ne radi kao što ti očekuješ da bi trebalo. 

A gde je on napisao "sta ocekuje"'?

 

stvar je potpuno suprotna: empirijsko iskustvo je pokazalo da je upravo slobodno trziste za 50 godina stvorilo vecu vrednost nego svi drugi oblici ekonomske i drustvene organizacije u prethodnih 50000 godina ljudskog postojanja. Ti si ta koja ima neka "specificna ocekivanja" - posto si onako odgovorila na faktografiju u vezi sa Afrikom, ti verovatno "ocekujes" da bi u Gambiji trebalo da se zivi identicno kao u Svajcarskoj. To je ono sto treba objasniti (kod Thalera i drugde), a ne proste cinjenice da slobodno trziste funkcionise bolje nego bilo sta drugo sto su ljudi uspeli ikada da smisle. 

 

I sta je tacno Thaler po tebi, propovednik nekakvog intervencionizma -- a on i Kahneman i cela ta ekipa su bili izraziti liberali. Ako bihejvioralna ekonomija ukazuje na pojedine iracionalnosti ekonomskih aktera, ona to ne radi da bi (kao protivnici liberalizma i ovde i u RL) seirili i trijumfovali zbog toga, nego da bi se te iracionalnosti korigovale i trziste ucinilo jos optimalnijim. 


  • 1

#67 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 November 2017 - 08:12

A gde je on napisao "sta ocekuje"'?

 

 

A zašto ti stalno imaš potrebu izigravati njegovog advokata? On očekuje isto što i ti, da proradi slobodno tržište.

 

stvar je potpuno suprotna: empirijsko iskustvo je pokazalo da je upravo slobodno trziste za 50 godina stvorilo vecu vrednost nego svi drugi oblici ekonomske i drustvene organizacije u prethodnih 50000 godina ljudskog postojanja.

 

 

Empirijsko iskustvo je pokazalo da zemlje s većim političkim slobodama imaju i liberalniju ekonomsku politiku, no čak ni to nije pravilo jer jedna Kina ima liberalnije tržište od Amerike. Singapur je tu negdje.  Nema zemlje koja je ikad u potpunosti bila liberalna i provodila stopostotnu ekonomiju slobodnog tržišta - doslovce sve zemlje su imale i imaju neki oblik protekcionizma. 

 

Ti si ta koja ima neka "specificna ocekivanja"

 

 

Ja uopće nemam očekivanja, ama baš nikakva. Samo komentiram  realnu i konkretnu situaciju dok se Bohumilo i ti zabavljate s teorijama. 
 

 

ti verovatno "ocekujes" da bi u Gambiji trebalo da se zivi identicno kao u Svajcarskoj.

 

I opet, ništa ja ne očekujem nego komentiram zašto se u Gambiji ne živi bolje, pišem o uzrocima a vi opet lupate teoriju. 
 

 

To je ono sto treba objasniti (kod Thalera i drugde), a ne proste cinjenice da slobodno trziste funkcionise bolje nego bilo sta drugo sto su ljudi uspeli ikada da smisle. 

 

 

Kako znaš kad nigdje u praksi  nema potpunog i apsolutnog slobodnog tržišta?

 

 

I sta je tacno Thaler po tebi, propovednik nekakvog intervencionizma -- 

 

 

Glupost. Koliko puta moram ponoviti da uopće nisam protivnica slobodnog tržišta ni liberalizma. 
 

 

a on i Kahneman i cela ta ekipa su bili izraziti liberali. 

 Pa i dalje su izraziti liberali. 

 

 

Ako bihejvioralna ekonomija ukazuje na pojedine iracionalnosti ekonomskih aktera, ona to ne radi da bi (kao protivnici liberalizma i ovde i u RL) seirili i trijumfovali zbog toga, nego da bi se te iracionalnosti korigovale i trziste ucinilo jos optimalnijim. 

 

 

Naravno da ne radi, gdje uopće to učitavaš da mislim ili tvrdim da bihevioralna ekonomija seiri protiv liberalizma. Ona jako dobro registrira uzroke i radi upravo to što si napisao u zadnjem dijelu rečenice. 


  • 0

#68 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 07 November 2017 - 08:49

Pa ako ovdje netko nešto ne razumije onda si to ti. Singapur nije demokratska zemlja i nema liberalizma. Nema neuplitanja države.

Pa ja znam tacno o cemu govorim, za razliku od tebe koja nemas ni najblize ideje sta je slobodno trziste (zato si prinudjena da valjas gole parole, tipa "on je kao i svi kadar postaviti dijagnozu ali se ne bavi uzrocima", ili "problem s liberalizmom ... je taj što se oni uopće ne bave ljudima nego isključivo zakonitostima tržišta" i mislis da je to dokaz bilo cega), ali te to ne ometa da imas "misljenje" o njemu i da "znas" kako ono "ne radi"***. Srecom, u realnosti postoji i nesto drugo osim parola, npr. postoje merljivi indikatori trzisne slobode u nekoj zemlji, po kojima je Singapur vec dugi niz godina u samom vrhu, na drugom mestu (kao sto sam i rekao):

http://www.heritage.org/index/

I pusti Fridmana, on je kao i svi kadar postaviti dijagnozu ali se ne bavi uzrocima. Bolje pročitaj nešto od Richarda Thalera, bar će ti postati jasnije zašto slobodno tržište ne radi kao što ti očekuješ da bi trebalo.

Pa ja jesam citao "nešto od Richarda Thalera", sto sa tobom ocigledno nije slucaj (inaca ne bi napisla "nesto od Talera", nego bi napisala sta tacno i kakve to ima implikacije na slobodno trziste) nego si "nesto" nacula i pogresno pomislila da tamo ima nesto protiv slobodnog trzista - sto naravno nije tacno (sam Taler je izraziti pristalica slobodnog trzista). Kako sam vec napisao, slobodno trziste NE pretpostavlja nikakvu "spoljasnju" racionalnost ljudi, u suprotnom se ne bi moglo objasniti postojanje dobara kao sto su cigarete, kockarnice, proizvodjaci natalnih karata itd - a ekonomija zaista nema nikakvih problema da objasni ove stvari i ovakva ponasalja, koje su sa ekonomskog aspekta klasicna i regularna i za njih vaze isti zakoni i isti uvidi i isti zakljucci kao za svako drugo ponasanje i svako drugo dobro.

*** inace, to je empirijski dobro dokumentovana cinjenica, da je nemanje pojma o ekonomiji u savrsenoj korelaciji sa protivljenjem slobodnom trzistu, radjeni su strogi testovi gde se, recimo, pitaju ljudi da kazu sta je to Sajev zakon, koliki je svetski GDP, koje uslove pretpostavlja "savrsena kompeticija", sta je "public good" i td...i onda sta misle o slobodnom trzistu...i mozete se kladiti da neko ko ne zna da bekne o ovim pitanjima "pouzdano zna" kako slobodno trziste ne radi nego komesari moraju da se staraju o ekonomiji. :ajme:

Edited by bohumilo, 07 November 2017 - 09:01.

  • 0

#69 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 November 2017 - 09:05

Pa ja znam tacno o cemu govorim, za razliku od tebe koja nemas ni najblize ideje sta je slobodno trziste (zato si prinudjena da valjas gole parole, tipa "on je kao i svi kadar postaviti dijagnozu ali se ne bavi uzrocima", ili "problem s liberalizmom ... je taj što se oni uopće ne bave ljudima nego isključivo zakonitostima tržišta" i mislis da je to dokaz bilo cega), ali te to ne ometa da ima "misljenje" o njemu i da "znas" kako ono "ne radi"***. Srecom, u realnosti postoji i nesto drugo osim parola, npr. postoje merljivi indikatori trzisne slobode u nekoj zemlji, po kojima je Singapur vec dugi niz godina u samom vrhu, na drugom mestu (kao sto sam i rekao):

http://www.heritage.org/index/
 

 

Do koje mjere netko mora biti funkcionalno nepismen pa da, iako mu se u više navrata ponovi, ne shvati da Singapur ima slobodno tržište ali nije demokratska ni slobodna zemlja, nema političke slobode, država je ta koja upravlja svim segmentima osim tržištem. Piše ti crno na bijelom u tekstu ne koji sam ti dala link kako je Singapur izrastao u ekonomsku silu i koje vrste protekcionizma su provodili godinama za zaštitu domaće proizvodnje. 

 

Pa ja jesam citao "nešto od Richarda Thalera", sto sa tobom ocigledno nije slucaj

 

 

Ako si ti čitao Thalera, onda sam ja Chuck Norris. Ti se nisi mrdnuo dalje od udžbenika iz liberalizma a ako i jesi, ništa ti se ne vidi ni u struku, ni malo iznad. 
 

 

(sam Taler je izraziti pristalica slobodnog trzista).

 

  Yupi, otkrio si Ameriku. 

 

a ekonomija zaista nema nikakvih problema da objasni ove stvari i ovakva ponasalja, koje su sa ekonomskog aspekta klasicna i regularna i za njih vaze isti zakoni i isti uvidi i isti zakljucci kao za svako drugo ponasanje i svako drugo dobro.

 

 

E vidiš, netko tko je čitao Thalera (bar jednu od knjiga koje je objavio a koje se bave bihevioralnom ekononijom) ne bi nikad, ali apsolutno nikad ovako nešto bubnuo.

 

*** inace, to je empirijski dobro dokumentovana cinjenica, da je nemanje pojma o ekonomiji u savrsenoj korelaciji sa protivljenjem slobodnom trzistu, radjeni su strogi testovi (gde se recimo pitaju ljudi da kazu sta je to Sajev zakon, koliki je svetski GDP, koje uslove pretpostavlja "savrsena kompeticija", sta je "public good" i td...i onda sta misle o slobodnom trzistu, i mozete se kladiti da neko ko ne zna da bekne o ovim pitanjima "pouzdano zna" kako slobodno trziste ne radi nego komesari moraju da se staraju o ekonomiji).

 

 

Nemanje pojma o ekonomiji je i  kad netko pročita čitanku o liberalizmu pa misli da nešto zna, a samo se svakim postom sve više blamira. 


  • 0

#70 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 07 November 2017 - 10:33

Nemanje pojma o ekonomiji je i kad netko pročita čitanku o liberalizmu pa misli da nešto zna, a samo se svakim postom sve više blamira.


Pa ekonomija i liberalizam su potpuno razlicite stvari, ekonomija je deskriptivna/eksplanatorna nauka dok je liberalizam preskriptivna ideologija - koja doduse delom svoju plauzibilnost crpi iz kvalitenih ekonomskih uvida, tj. iz ekonomskog objasnjenja kako i zasto individualna ljudska prava (recju slobodno trziste) izmedju ostalog vode bogatom drustvu. A naravno, ljudi koji ne razumeju ekonomiju najcesce zaziru i od liberalizma, cesto u svojoj ignoranciji panicno poistovecujuci te dve "babaroge", kao sto je ovde slucaj...
  • 1

#71 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 07 November 2017 - 11:11

Pa ekonomija i liberalizam su potpuno razlicite stvari, ekonomija je deskriptivna/eksplanatorna nauka dok je liberalizam preskriptivna ideologija - koja doduse delom svoju plauzibilnost crpi iz kvalitenih ekonomskih uvida, tj. iz ekonomskog objasnjenja kako i zasto individualna ljudska prava (recju slobodno trziste) izmedju ostalog vode bogatom drustvu. A naravno, ljudi koji ne razumeju ekonomiju najcesce zaziru i od liberalizma, cesto u svojoj ignoranciji panicno poistovecujuci te dve "babaroge", kao sto je ovde slucaj...

 

A ovaj post je čisti ekvivalent postmodernističkoj snobističkoj kakici. Pročitaj o Alanu Sokalu pa će ti se samo kasti. 

U međuvremenu, evo nešto special 4 U  http://www.elsewhere.org/journal/pomo/

 

Priznaj da ti pucaju sinapse u mozgu kad pročitaš da socijalistička Kina ima liberalnije tržište od Amerike. 

 

Ajde pa -pa. Mrzi me više da  gubim vrijeme s tobom. 


  • 0

#72 bohumilo

bohumilo
  • Members
  • 1,267 posts

Posted 07 November 2017 - 11:42

A ovaj post je čisti ekvivalent postmodernističkoj snobističkoj kakici. Pročitaj o Alanu Sokalu pa će ti se samo kasti.

:ajme:

Priznaj da ti pucaju sinapse u mozgu kad pročitaš da socijalistička Kina ima liberalnije tržište od Amerike.

Ova recenica je, nazalost, samo odraz tvoje projekcije, jer da nesto ovako napise moze samo neko ko ima toliku nesrecu da moze da razmislja samo u parolama a da mu pride cak nije ni jasno sta same parole i etikete po kojima se orijentise uopste predstavljaju (pa, evo, nalazi nesto cudno u tome da u Kini postoji slobodno trziste i misli da je to nesto zbog cega bi nekome trebalo da "pucaju sinapse"). Zato i imamo ovoliko bauljanje i mesanje ideologija, nauka, zemalja, politickih pokreta, rezima...a evo i "filozofskih" pravaca (ocigledno potpuno pogresna predstava o tome sta je uopste postmodernizam).

Edited by bohumilo, 07 November 2017 - 11:42.

  • 1

#73 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 07 November 2017 - 12:41

Tehničke inovacije su se do sada prihvatale, neke lakše, a neke teže.


Slobodno trziste se do sada prihvatalo, negde lakse, negde teze negde uopste ne. Jednako tacno kao i ovo sto si ti rekao ali nevezano
za ono o cemu smo poceli polemisati. Ti si izneo tezu da je nerealno razmislajti o potpuno slobodnom trzistu jer sve drzave rade nesto sto
je delimicna implementacije slobode ili nesto sasvim suprotno. Te da posto sada tako jeste i da su izgledi mali da ljudi, koji nisu automati,
tu nesto znacjano promene treba odustati od takve ideje slobodnog trzist jer je bajka. A ja kazem da je takav nacin zakljucivanja potpuno pogresan
jer kad posmatramo vremenski interval od pre 100 000 godina sansa da dodje do ovih i ovakvih tehickih inovacija je mnogo, ali mnogo manje verovatno
nego da iz ovog stepena slobode trzista dodje do tog za koga ti tvrdi da je bajka. Zato kazem da jeto pogresan argument. 
 

S druge strane, uz toliko dugu istoriju, osećaj pripadnosti plemenu (= nacionalizam) i dalje postoji, ropstvo takodje. Sve ovo i dalje reguliše čovek.


Sto opet jeste tacno ali nebitno za ono razumevanje pitanja oko kogase ja i ti ne slazemo. Sa drug strane naucni i tehnoloski progres
nije odvojen od drustvenog, tacnije drusveni moralni mu prethodi. Zato smo tokom istorije u raznim delovima sveta imali razlicite vrste
tehnoloskih izuma a nauka se po najoptimisticnijim procenam pojavila samo u 3 civilizacije.

https://hiperboreja....ja-i-zapad.html

Edited by boxcube, 07 November 2017 - 12:42.

  • 1

#74 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 November 2017 - 13:18

Slobodno trziste se do sada prihvatalo, negde lakse, negde teze negde uopste ne. Jednako tacno kao i ovo sto si ti rekao ali nevezano
za ono o cemu smo poceli polemisati. Ti si izneo tezu da je nerealno razmislajti o potpuno slobodnom trzistu jer sve drzave rade nesto sto
je delimicna implementacije slobode ili nesto sasvim suprotno. Te da posto sada tako jeste i da su izgledi mali da ljudi, koji nisu automati,
tu nesto znacjano promene treba odustati od takve ideje slobodnog trzist jer je bajka. A ja kazem da je takav nacin zakljucivanja potpuno pogresan
jer kad posmatramo vremenski interval od pre 100 000 godina sansa da dodje do ovih i ovakvih tehickih inovacija je mnogo, ali mnogo manje verovatno
nego da iz ovog stepena slobode trzista dodje do tog za koga ti tvrdi da je bajka. Zato kazem da jeto pogresan argument. 
 

Sto opet jeste tacno ali nebitno za ono razumevanje pitanja oko kogase ja i ti ne slazemo. Sa drug strane naucni i tehnoloski progres
nije odvojen od drustvenog, tacnije drusveni moralni mu prethodi. Zato smo tokom istorije u raznim delovima sveta imali razlicite vrste
tehnoloskih izuma a nauka se po najoptimisticnijim procenam pojavila samo u 3 civilizacije.

https://hiperboreja....ja-i-zapad.html

 

Razumem tvoje argumente, ali bih se vratio i na državu, koja je takva kakva jeste, a koju opet vode ljudi. Ukoliko krenemo od država koje smatramo naprednim, a gde očigledno postoje ograničenja po pitanju slobodnog tržišta, postavlja se i pitanje zbog čega ona postoje. Svakako da odluke koje sam ranije spomenuo donosi politička elita, koja opet, ima svoju računicu u svemu tome. Osim samih političara koji potpisuju neke odluke, postoje i stručni timovi ljudi koji prave kalkulacije, kao što su npr. ekonomski savetnici i slično. Njihova procena je da u izvesnim segmentima slobodno tržište može biti ograničeno, a razlozi su različiti. Nekada se smatra da je politički cilj bitniji od ekonomije, kao npr. kada se uvode sankcije, kada se svesno ide na očuvanje glasova i slično. Negde svakako postoji i računica, a svakako da je utemeljena na određenim razlozima, a to se sve sprovodi u delo donošenjem političkih odluka, zakona i slično. Svakako da oni koji vode napredne zemlje znaju ovo o čemu pričaš, ali je evidentno da iz određenih razloga donose odluke koje ograničavaju slobodno tržište. Mislim da ovde nije bitno to što se nas nekoliko slaže ili ne slaže oko nekih stavova, već da vlast smatra da u nekim segmentima treba da deluje suprotno. Naprosto, imaju drugačije računice, ne žele da se upuštaju u nepoznato i slično.

 

Upravo zbog prirode demokratije postoje i pojave koje se mogu smatrati korakom unazad, a koje često spominjemo na političkom delu foruma. Npr. Alberto je spominjao izbore u Češkoj, gde su glasove dobili nacionalisti, SAD su dobile Trampa, imamo veoma dinamičnu diskusiju o pokretima koji jačaju u SAD, a primera ima još mnogo. Čak i u dosta tolerantnijim državama postoje klasični nacoši, koji ne smeju da deluju onako kako se to radilo u Nemačkoj pre i za vreme II svetskog rata, ali evidentno je da mrze različitost, drugost i zajedništvo i da uprkos tome što ne smeju da iskažu ludilo u potpunosti, oni ne prihvataju ljude druge boje kože, etničke pripadnosti, veroispovesti i slično. Takve grupe se ne mogu iskoreniti, ali se mogu staviti na margine, i to pre svega edukacijom. Isto važi i za sve ostale pojave i stavove o kojima diskutujemo na sličnim temama. Postoji polaziracija čak i oko obične vakcinacije, gay brakova i mnogih drugih stvari za koje se ne može reći da nekoga ugrožavaju. Neko se može osetiti ugroženim zbog uvoza jeftine kineske robe, ali zaista ne vidim kako gay brak može ugroziti bilo koga.

 

Naprosto, svaka inovacija na bilo kom planu zavisi od percepcije, bilo da govorimo o percepciji na osnovu racionalnog mišljenja, bilo na osnovu emocija, a svakako da se lakše prihvata ono što se može isprobati u praksi pre nego što postane opšteprihvaćena ideja.


  • 1

#75 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 07 November 2017 - 13:58

Razumem tvoje argumente, ali bih se vratio i na državu, koja je takva kakva jeste, a koju opet vode ljudi. Ukoliko krenemo od država koje smatramo naprednim, a gde očigledno postoje ograničenja po pitanju slobodnog tržišta, postavlja se i pitanje zbog čega ona postoje. Svakako da odluke koje sam ranije spomenuo donosi politička elita, koja opet, ima svoju računicu u svemu tome. Osim samih političara koji potpisuju neke odluke, postoje i stručni timovi ljudi koji prave kalkulacije, kao što su npr. ekonomski savetnici i slično. Njihova procena je da u izvesnim segmentima slobodno tržište može biti ograničeno, a razlozi su različiti. Nekada se smatra da je politički cilj bitniji od ekonomije, kao npr. kada se uvode sankcije, kada se svesno ide na očuvanje glasova i slično. Negde svakako postoji i računica, a svakako da je utemeljena na određenim razlozima, a to se sve sprovodi u delo donošenjem političkih odluka, zakona i slično. Svakako da oni koji vode napredne zemlje znaju ovo o čemu pričaš, ali je evidentno da iz određenih razloga donose odluke koje ograničavaju slobodno tržište. Mislim da ovde nije bitno to što se nas nekoliko slaže ili ne slaže oko nekih stavova, već da vlast smatra da u nekim segmentima treba da deluje suprotno. Naprosto, imaju drugačije računice, ne žele da se upuštaju u nepoznato i slično.
 
Upravo zbog prirode demokratije postoje i pojave koje se mogu smatrati korakom unazad, a koje često spominjemo na političkom delu foruma. Npr. Alberto je spominjao izbore u Češkoj, gde su glasove dobili nacionalisti, SAD su dobile Trampa, imamo veoma dinamičnu diskusiju o pokretima koji jačaju u SAD, a primera ima još mnogo. Čak i u dosta tolerantnijim državama postoje klasični nacoši, koji ne smeju da deluju onako kako se to radilo u Nemačkoj pre i za vreme II svetskog rata, ali evidentno je da mrze različitost, drugost i zajedništvo i da uprkos tome što ne smeju da iskažu ludilo u potpunosti, oni ne prihvataju ljude druge boje kože, etničke pripadnosti, veroispovesti i slično. Takve grupe se ne mogu iskoreniti, ali se mogu staviti na margine, i to pre svega edukacijom. Isto važi i za sve ostale pojave i stavove o kojima diskutujemo na sličnim temama. Postoji polaziracija čak i oko obične vakcinacije, gay brakova i mnogih drugih stvari za koje se ne može reći da nekoga ugrožavaju. Neko se može osetiti ugroženim zbog uvoza jeftine kineske robe, ali zaista ne vidim kako gay brak može ugroziti bilo koga.
 
Naprosto, svaka inovacija na bilo kom planu zavisi od percepcije, bilo da govorimo o percepciji na osnovu racionalnog mišljenja, bilo na osnovu emocija, a svakako da se lakše prihvata ono što se može isprobati u praksi pre nego što postane opšteprihvaćena ideja.


Samo sto to nece zauvek tako ostati. Nece se zauvek elite pitati nece zauvek ljude neki vlastodrsci pomerati kao figure na tabli. Pogledaj samo ove generacije sada, rodjene posle 1995. Pa oni naprosto zive na internetu u ponajvise za stvari koje se desavaju u tim subkulturnim nisama na internetu. Vec sada ima nekoliko startupova koji rade na decentralizaciji interneta i onda ukombinuj to sa sve vecim razvojem 3d stampe i pametnih materijala. Ko ce ista da pita vlastodrsce? Kome ce oni trebati uooste i za sta? To sto je danas ovako ne znaci da ce i sutra i sledece godine i za 15 godina biti isto tako.To vazi i za trivijalne stvari tipa moda ali za znacajnije stvari tipa drustvena uredjenja.


Edited by boxcube, 07 November 2017 - 13:58.

  • 1