Jump to content


Photo
- - - - -

Seksualno uznemiravanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
226 replies to this topic

#46 hiperaktivna buva

hiperaktivna buva
  • Members
  • 48 posts

Posted 01 September 2013 - 17:00

Naravno ali mi pricamo nakon sto je potencijal negativno ispunjen. Dodjes u kabinet i on shvati da je to poziv na sex, ista logika kao i 'zene misle mozda kad kazu ne'

 

Ispravka, žene ne misle uopšte... u većini slučajeva su muškarci ti kojima se na teret stavlja 'čitanje misli', a nisu svi dobri čitači.



pa morace da nauci da kaze ne inace ce imati mnogo ozbiljnijih problema u zivotu od ovog.

 

Ne zaboravi da joj je ostao diplomski. ;)



#47 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 01 September 2013 - 17:05

Ispravka, žene ne misle uopšte... u većini slučajeva su muškarci ti kojima se na teret stavlja 'čitanje misli', a nisu svi dobri čitači.



 

Ne zaboravi da joj je ostao diplomski. ;)

 

"Gde" joj je ostao diplomski? Ako smo citali isti post, napisala je da je diplomirala



#48 hiperaktivna buva

hiperaktivna buva
  • Members
  • 48 posts

Posted 01 September 2013 - 17:08


Dva meseca pred moj diplomski, dosla sam u suknji na cas...
On je trebao da mi da ocenu za taj zadnji semstar da bi mogla da izadjem na diplomski. !!!!!   Zvala sam ga 3 puta...na kraju je i ta ocena bila tu.
Videli smo se dan pred diplomski,kao da me preslisa.

Na diplomskom sam bila polupogubljena... I komisija je bila zbuljena... Dobila sam ne tako dobru ocenu- iz svih predmeta sam imala bolje ocene osim iz tog glavnog predmeta..Ali to mi je bio najmanji problem.

 

"Gde" joj je ostao diplomski? Ako smo citali isti post, napisala je da je diplomirala



#49 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 01 September 2013 - 17:17

@ hb

 

"Nisam imala nikakav osecaj uspeha povodom zavrsetka faksa-bila sam iscrpnjena,depresivna- i u stanju soka i neverice!"

U moje vreme se fax smatrao zavrsenim kad odbranis diplomski... mozda se nesto, u medjuvremenu, promenilo



#50 freeforme

freeforme
  • Members
  • 28 posts

Posted 01 September 2013 - 17:18

sad je zavrsen kad odbijes profesora :D



#51 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 September 2013 - 17:27

...

 

...

 

Ne verujem da ces jos dugo pisati na ovom tredu / 4umu, posto si ocigledno zestoko pobrkao Fakultet i 'picin park'.

 

...



#52 freeforme

freeforme
  • Members
  • 28 posts

Posted 01 September 2013 - 17:31

...

 

 

Ne verujem da ces jos dugo pisati na ovom tredu / 4umu, posto si ocigledno zestoko pobrkao Fakultet i 'picin park'.

 

...

 

videcemo.

 

uglavnom ja kad sam studirao muvanje studentkinja nije bilo zabranjeno a nesto ne verujem da ce se to promeniti sa ovom malom raspravom.



#53 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 September 2013 - 17:56

...

 

Pa, takodje, nije zabranjeno biti budala. Pa ni profesorska budala.

Samo sto se u pristojnim drustvima takvi ogranicavaju na delovanje tamo gde im je osnovni interes.

 

Barovi, uglove ulica i slicna mesta.

Pa cak i tamo postoji neka regulativa.

 

No, smatrati Fakultet za 'slobodnu zonu lova' - moze samo neki neizivljeni, civilizacijski nesretnik.

Kao i zloupotrebu profesorskom moci da bi se 'muvale studentkinje'.

Taj je za Palmoticevu, a ne za profesuru.

 

Doduse, u ovom provizorijumu koji je odavno potonuo u anomiju, - nista vise ni ne cudi.

 

...



#54 hiperaktivna buva

hiperaktivna buva
  • Members
  • 48 posts

Posted 01 September 2013 - 18:00

@ hb

 

"Nisam imala nikakav osecaj uspeha povodom zavrsetka faksa-bila sam iscrpnjena,depresivna- i u stanju soka i neverice!"

U moje vreme se fax smatrao zavrsenim kad odbranis diplomski... mozda se nesto, u medjuvremenu, promenilo

 

Dok se sve dešavalo još nije završila fax... nije mi jasno šta ti nije jasno?



#55 freeforme

freeforme
  • Members
  • 28 posts

Posted 01 September 2013 - 18:14

punoletni gradjani ove nase republike imaju pravo da rade sta got pozele i sa kim pozele, a na fakultetima su svi punoletni.

 

ima dosta studentskih organizacija kojima moze da se pozali, ima valjda neke roditelje ili rodjake, ima milion nacina da se izvuce iz nezeljene situacije kao sto se i izvukla i ne razumem stvarno u cemu je problem?


Edited by freeforme, 01 September 2013 - 18:20.


#56 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 September 2013 - 18:19

...

 

... punoletni gradjani ove nase republike imaju pravo da rade sta got pozele i sa kim pozele, a na fakultetima su svi punoletni.

 

 

Ocigledno si neinteligentni, 'punoletni napaljenko'.

 

...



#57 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 01 September 2013 - 18:22

Pojasni bod... Dolazila sam u razne situacije, sa bestidnim odmeravanje se srećem svaki dan. Prihvatila sam to kao nešto neizbežno, sa ljudima od kojih na neki način zavisim, ili sam u podređenom položaju ne ignorišem ovakve stvari, nema ni saradnje, prosto.

Šta ću ja u nečijem kabinetu, ptam se? Ako sam se već našla tamo, pritom ignorišući 'male signale' čovek ima puno pravi da mi pređe prstom po kritičnim mestima., jer ja sam mu dozvolila.

Pritom sam mu dala i broj mobilnog... ah, kakva sam glupača.

 

Mora da mi je taj deo o silovanju promakao, pa ako nije problem izvuči iz uvodnog posta.

Da, upravo na to... Nisam rekla da je trebalo da progovori, samo da mu stavi do znanja da nije zainteresovana. Ona to nije uradila.

Ne pričamo o siledžiji ovde, pričamo o relativno normalnim muško ženskim relacijama. To što je neko na položaju koji mu omogućava manipulaciju je samo otežavajuća okolnost. Ali nipošto silovanje.

 

Nije njoj čudno njegovo ponašanj e toliko i nije to ono što ona ne može da 'preboli'... nju muči sopstvena pasivnost i strah pod čijim bi pritiskom možda uradila ono što se od nje tražilo... pazi, ne zahtevalo. Taj problem ona sa sobom mora da reši, ne sa svakim sledećim šefom koji bi da je tuca.

 

OK, ona je ignorisala "male signale", ignorisala je čak i to što profa već ima prijavu, nije mu rekla da nije zainteresovana (ili jeste?), moguće je da je guska koja nije baš sklona razmišljanju o posledicama, koja je mislila da to nije ništa... kakogod, očito je da ne može kroz to da prođe kao pas kroz rosu, i da se oseća duboko povređeno. Sasvim je moguće da je to što je muči ovo što kažeš (pasivnost i strah ), time muka ima opravdanje u sopstvenom ponašanju ali zbog toga nije manja.

Ako silovanje gledamo isključivo kao napad na fizički integritet, u pravu si, nije ga bilo.



#58 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 01 September 2013 - 18:24

punoletni gradjani ove nase republike imaju pravo da rade sta got pozele i sa kim pozele, a na fakultetima su svi punoletni.

 

ima dosta studentskih organizacija kojima moze da se pozali, ima valjda neke roditelje ili rodjake, ima milion nacina da se izvuce iz nezeljene situacije kao sto se i izvukla i ne razumem stvarno u cemu je problem?

 

Stvarno se ne praviš.



#59 sanguinic

sanguinic
  • Members
  • 4,162 posts

Posted 01 September 2013 - 18:29

Angelia, dosta dobrih postova na temu :+1:

Ja bih samo izdvojila i ponovila ovaj deo:

U svakom slucaju prica ima mnogo rupa toliko da zvuci izmisljeno ili barem kao pokusaj da se izgradi neki slucaj, ili izazovu reakcije. Nigde se ne navode neki konkretni postupci koji navode na sexualno uznemiravanje, jedna recenica moze da se tumaci na vise nacina. Telefonski pozivi (a i otkud profesoru njen broj) su mogli da budu zbog nezavrsenih radova, posto nije na njih odgovarala ne moze ni da zna sta su bili. Ocenu je dobila - sa 3 poziva, znaci nije je nesto ucenjivao.

 

Izmedju svega, suvise emotivnih grandioznih reci u postu, meni neubedljivo a ja sam prva da napadnem bilo kakvu vrstu sexualnog napada na zenu ili diskriminaciju.

 Istog smo mišljenja, te nisam htela da se zalećem sa ovakvim odgovorom na prilično dramatičan uvodni post. Očekujem od Marije, da se ponovo oglasi i odgovori na još neka pitanja, ako želi da ozbiljno shvatimo ovu priču (i njenu traumu), a time i, eventualno pomognemo, da se oseća bolje i lakše prebrodi traumatsko iskustvo.

 

Mariju bih molila da odgovori na sledeća pitanja: iz kog razloga je odlazila na individualne časove kod profesora? Da li su ti individualni časovi trajali svih 5 semestara (koliko ja znam, po Bolonji svi predmeti su jednosemestralni)? Ako su ti časovi trajali svih 5 semestara (znači, najmanje dve i po godine), u kom trenutku je shvatila da se profesor "loži na nju"?

Na koji način joj je profesor "terao suze na oči", na tim individualnim časovima? U kom trnutku je otišla kod psihologa, i zašto nije nastavila da ga posećuje? Zašto je uopšte odabrala profesora sa kojim je imala loš odnos (kako sama kaže) za mentora za diplomski rad? Na koji način je položila taj petosemestralni ispit (jer je napisala da je posle 3 njena poziva njemu "dobila ocenu" - šta to uopšte znači - da nije ni polagala?

 

I za kraj, ono što mi je baš zaparalo "uši" dok sam čitala ovu "ispovest"? Marija kaže:

 

Najgore je sto to nije bila osoba koja se zaljubila u mene,ili da smo imali neki lep profesor-ucenik odnos, vec je on hteo da me sexualno iskoristi...


Ne razmem šta ovo znači? Da li bi joj bilo "lakše" da se profesor zaljubio u nju, pa je iz tog razloga želeo da ostvari intimni odnos? Ali eto, pošto nije bio zaljubljen (što opet ne znamo, možda i jeste), njen život je postao pakao jer je hteo da je "seksualno iskoristi"? Šta to uopšte znači? Na koji način je Marija uopšte shvatila da on želi sex? Da li joj je rekao bilo kad, bilo šta u vezi sa svojim emocionalnim ili seksualnim pretenzijama prema njoj? Da li je na bilo koji način pokušao da je "ucenjuje"? I kakve je emocije svih tih godina Marija gajila spram profesora?

 

Marija, nadam se da ova priča nije izmišljotina, i da ćeš se ponovo javiti i odgovoriti na neka od ovih pitanja. Tu nadu zasnivam na tome što verujem (a i znam) da postoji veliki broj osoba od moći i autoriteta (profesora, šefova, direktora, poslodavaca, kolega....), koji zaista na mnoge perfidne načine uznemiravaju, pa čak i zlostavljaju potčinjene. A žrtve seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja imaju svako pravo na podršku i zaštitu!

Zato mi je krivo, što je dobra i korisna tema (za bivše i potencijalne žrtve) otvorena ovakvim postom, koji budi sumnju u verodostojnost same priče.

 

Ako se Marija ne javi, ipak bi ova tema mogla da ostane aktivna, da bi se ukazalo na to koliko je ova pojava rasprostranjena, i koliko su često te metode uznemiravanja i zlostavljanja, ustvari suptilne. A Marija baš te suptilne detalje nije iznela, tako da onaj ko ih doživljava, u njenom postu nema način da ih prepozna (zato tolika moja pitanja Mariji).

 

Profesori osim zakonskih zabrana (u normalnim državama i univerzitetima), imaju i moralnu zabranu da koriste poziciju moći za bilo koju vrstu uznemiravanja potčinjenih! Eventualne emocionalne i seksualne odnose, mogu pokušati da ostvare tek kada potčinjeni više nije u toj poziciji (tj. kad zavši fakultet...).



#60 crveno - beli

crveno - beli
  • Members
  • 6,335 posts

Posted 01 September 2013 - 18:36

Poziv na lecenje je vrlo tesko pogresno protumaciti...

 

To nije poziv na prisilnu hospitalizaciju. Imas problem sa nerazumevanjem napisanog ili sa terminom 'lecenje'?

 

Sta tacno "nije radio"? Ulazio u brak? Kakve to tacno ima veze sa seksualnom aktivnoscu? Osim ako ne zivis po viktorijanskim ili starijim normama - koje su, imho, cisto ZLO - onda nema. Dakle, tvoja tvrdnja je bila da neozenjeni (hajd' sad da zanemarimo razvedene, to je tek problem) treba da se lece. Tu nigde nije bilo nista o apstinenciji, vec samo o nepostojanju zelje za pravnickim (ili crkvenim, jos gore) regulisanjem odnosa sa suprotnim polom, a to je cisto pitanje sasvim slobodnog izbora.

 

Ne, moja tvrdnja je da su ljudi (ocigledno je da pricamo o muskarcima u ovom primeru) u godinama (50, 60 pa navise) ili ozenjeni ili se nikada nisu zenili i da je gledanje duplo ili tri puta mladjim osobama ispod suknje nije savrsen primer mentalnog zdravlja. Posto je kod tebe akcenat bio o osobama koje se nikada nisu zenile, to mi ni najmanje ne smeta, niti bi ikome to trebalo da smeta. Samo prihvati da postoji i misljenje da treba izbegavati osobe koje su, umesto da rade svoj posao opsednute necim drugim. 

 

Prvo, moze i obratno, naravno. Drugo, davati generalne iskaze je vrlo skakljivo, treba lepo protumaciti svaki slucaj pojedinacno. Trece, cak i da je tako kako zakljucujes, i to je pitanje ljudskog prava na potragu za srecom i zivotni stil individua, a ne nesto protiv cega treba voditi krstaski rat, inspirisan bilo birokratskim, bilo verskim razlozima.

 

Ne interesuje me, jednostavno. Ako su dve osobe punoletne, mogu raditi sa svojim zivotima sta im je volja. A ovo nije zivot vec diskusioni forum, i naravno da svako ima pravo da kaze misljenje o bilo kom postupku.