Jump to content


Photo
- - - - -

Seksualno uznemiravanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
226 replies to this topic

#61 sanguinic

sanguinic
  • Members
  • 4,162 posts

Posted 01 September 2013 - 18:37

Sad kad sam napisala post i ponovo ga pročilala, zazvučao mi je pomalo surovo i nepoverljivo, pa i ispitivački.

 

Ustvari, moj cilj je da Marija iznese što više detalja iz ovakvog iskustva, da bi i druge žrtve seksualnog uznemiravanja dobile što dublji uvid na koje načine, ustvari, autoriteti manipulišu žtvama, a kada to nije eksplicitno - direktan poziv na sex (ili direkta ucena).


Edited by sanguinic, 01 September 2013 - 18:37.


#62 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 01 September 2013 - 18:46

Marija, nadam se da ova priča nije izmišljotina, i da ćeš se ponovo javiti i odgovoriti na neka od ovih pitanja. Tu nadu zasnivam na tome što verujem (a i znam) da postoji veliki broj osoba od moći i autoriteta (profesora, šefova, direktora, poslodavaca, kolega....), koji zaista na mnoge perfidne načine uznemiravaju, pa čak i zlostavljaju potčinjene. A žrtve seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja imaju svako pravo na podršku i zaštitu!

Zato mi je krivo, što je dobra i korisna tema (za bivše i potencijalne žrtve) otvorena ovakvim postom, koji budi sumnju u verodostojnost same priče.

 

Ne verujem da će se Majče javiti. Kad sam pročitala uvodni post nisam mogla da odlučim da li je priča izmišljena (mada ima puno seksualnog uznemiravanja), ili je Majče jedna od ovih segamegahipertrtmrt studentkinja koje ne znaju da se izraze, ali to je potpuno nebitno, jedna ozbiljna tema je otvorena, već je na petoj strani (to se dešava samo na svađalačkim temama), i bilo bi dobro da se nastavi, bez obzira na Mariju i verodostojnost njene priče.

 

 

edit: četvrtoj - petoj


Edited by jesenja, 02 September 2013 - 13:32.


#63 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 01 September 2013 - 18:56

da li je priča izmišljena 

 

 

prica je po svemu sudeci izmisljena ali kao tema uopce nije bezazlena. 

imam doma dvoje studenata i ne bih volio da im se na faksu pojavljuju profesori 

koji se "zaljubljuju" u studentice (ili studente)

 

mora postojati nekakav kodeks jer cijeli taj proces skolstva jeste - odgojno obrazovni.



#64 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 September 2013 - 18:57

punoletni gradjani ove nase republike imaju pravo da rade sta got pozele i sa kim pozele, a na fakultetima su svi punoletni.

Ovo si stvarno lupio i ostao ziv

 

OK, ona je ignorisala "male signale", ignorisala je čak i to što profa već ima prijavu, nije mu rekla da nije zainteresovana (ili jeste?), moguće je da je guska koja nije baš sklona razmišljanju o posledicama, koja je mislila da to nije ništa... kakogod, očito je da ne može kroz to da prođe kao pas kroz rosu, i da se oseća duboko povređeno. Sasvim je moguće da je to što je muči ovo što kažeš (pasivnost i strah ), time muka ima opravdanje u sopstvenom ponašanju ali zbog toga nije manja.

Ako silovanje gledamo isključivo kao napad na fizički integritet, u pravu si, nije ga bilo.

Silovanje ima svoju definiciju.

Ono sto je cudno oko soka od 7 meseci je da u jednom trenutku, pre 7 meseci ona skonta da on mozda ima neke sexualne aspiracije, i onda dolazi do zakljucka da je 5 semestara zlostavljana, a da pre toga on nije pokazao bilo kakve sexualne namere.

 


 Istog smo mišljenja, te nisam htela da se zalećem sa ovakvim odgovorom na prilično dramatičan uvodni post. Očekujem od Marije, da se ponovo oglasi i odgovori na još neka pitanja, ako želi da ozbiljno shvatimo ovu priču (i njenu traumu), a time i, eventualno pomognemo, da se oseća bolje i lakše prebrodi traumatsko iskustvo.

Ne mislim da je ispitivacki, pocetni post je konfuzan i nelogican. Ostavlja se citaocu da zamisli kako je on sexualno uznemiravao. Ako uzmes cinjenice, imas jednu sumnjivu recenicu, bez kontakta 2 meseca, par poziva koji se mogu objasniti radom, poziv na put - sa drugim studentima.

 

Sexualno uznemiravanje je proces a ne sumnja da je neko nesto mislio. Zlostavljanje tek mora da bude aktivni proces.

 

Recimo da sam ja sudija koji slusa ovu optuznicu - prvi utisak bi bio da je studentkinja umislila, sa ovom pricom kakva je napisana



#65 sanguinic

sanguinic
  • Members
  • 4,162 posts

Posted 01 September 2013 - 19:02

Ne verujem da će se Marija javiti. Kad sam pročitala uvodni post nisam mogla da odlučim da li je priča izmišljena (mada ima puno seksualnog uznemiravanja), ili je Marija jedna od ovih segmegahipertrtmrt studentkinja koje ne znaju da se izraze, ali to je potpuno nebitno, jedna ozbiljna tema je otvorena, već je na petoj strani (to se dešava samo na svađalačkim temama), i bilo bi dobro da se nastavi, bez obzira na Mariju i verodostojnost njene priče.

 

Ja se nadam da će se nastavi.
 Ono što očekujem je da žrtve iznesu detaljnije priče, u kojima se mogu pratiti ti suplilni metodi tog manipulativnog procesa. Na ovakav uvodni post može se odgovoriti na mnogo načina, a većina će reći: šta si ti uopšte tražila u kabinetu, otkud mu tvoj broj telefona i sl. To je i logično, jer ovako ispričana priča ne daje dublji uvid u to kako se žrtva ustvari postepeno i neprimetno uvlači u taj proces.

Slično je i sa žrtvama porodičnog i partnerskog nasilja, gde ljudi mahom ne razumeju žene koje su se našle u ulozi žrtve (iako su to, najčešće procesi koji traju godinama).

Kad su stvari eksplicitne, jasne od samog početka -- pa ko hoće može da izvoli. Ali, uvek su opasnije ovakve situacije, koje se razvijaju postepeno i "bezazleno", dok se žrtva skroz ne uplete. A taj je obično, već kasno.

 

Ako se Marija ne javi, izneću ja nekoliko potpuno istinitih slučajeva, da bi se video mehanizam po kome se takvi odnosi razvijaju.



#66 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 01 September 2013 - 19:21

...

 

Recimo da sam ja sudija koji slusa ovu optuznicu - prvi utisak bi bio da je studentkinja umislila, sa ovom pricom kakva je napisana

 

Kako god da je napisan uvodni post ovo nije suđenje, niko od nas nije sudija, ne možemo ni bogznašta pomoći Mariji, osim nekim opštim savetom, sve oko konkretnog slučaja je rečeno u prvih par postova, šta je trebala da uradi, šta bi trebalo da uradi. Tema je mnogo šira ima se šta reći, mislim da u Srbiji ima previše seksualnog uznemiravanja, maltretiranja, tu i tamo se o tome priča samo ako se dogodi eksplicitno silovanje, ostalo se svodi na komentar tita, pa šta, ima pravo da traži, vidimo i ovde, na forumu takav pristup. Zato bih voleo da se ne komentariše više uvodno post, neka je i izmišljena priča, svejedno o temi se može mnogo toga reći. 
Ima li podataka za srbiju, koliko je slučajeva seksualnog uznemiravanja dospelo do suda, šta čine firme, ustanove, institucije kad se suoče sa konkretnim slučajevima.



#67 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 September 2013 - 19:39

...

 

Bilo je ves nesto slicno:

 

http://forum.b92.net...i-prava-ljubav/

 

...



#68 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 01 September 2013 - 20:01


Ima li podataka za srbiju, koliko je slučajeva seksualnog uznemiravanja dospelo do suda, šta čine firme, ustanove, institucije kad se suoče sa konkretnim slučajevima.

 

A da li znamo sta o tome uopste kaze zakon? Kako on definise seksualno uznemiravanje i sta predvidja u tim slucajevima?

Mislim da je vazno razdvojiti pojmove, da bi uopste znali o cemu pricamo. Svaki flert ne mora da bude uznemiravanje, a ni svako uznemiravanje ne mora obavezno da potpada pod zlostavljanje. Pogotovo ne bi trebalo sve to trpati u isti kos sa silovanjem.



#69 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 September 2013 - 22:26

  ...Profesori osim zakonskih zabrana (u normalnim državama i univerzitetima), imaju i moralnu zabranu da koriste poziciju moći za bilo koju vrstu uznemiravanja potčinjenih! Eventualne emocionalne i seksualne odnose, mogu pokušati da ostvare tek kada potčinjeni više nije u toj poziciji (tj. kad zavši fakultet...).

 

 

Ovo je sustina!

 

U civilizovanim drustvima, postoji stroga zabrana zloputrebe bilo kakve hijejarskije nadmoci.

 

Slucaj iz prakse: pre vise godina, moj direktor odeljenja (sef radiologije u velikoj bolnici) je dao otkaz i zaposlio se u manjoj bolnici, kao tehnicar - da bi mogao da nastavi ljubavnu vezu sa jednom tehnicarkom u nasem odeljenju. Kasnije su se i vencali.

Zasto?

Da je to bilo dozvoljeno u nasoj instituciji, cak bi samo percepcija (niko ne moze da kaze da bi tako stvarno i bilo) njihovog odnosa mogla da poremeti radni moral odeljenja.

Zasto?

Zato jer bi neko ljubomoran mogao da pomisli da on njoj odredjuje radno vreme ( a bolnice rade 24/7, svi rade i nocima i praznicima) prema svome, ili da joj daje povisicu plate a drugima ne, pri cemu ne bi uzeli u obzir njen stvarni ucinak. Krs i lom za celu instituciju.

 

Na fakultetu, i sama percepcija da se moze poloziti ispit ljubakanjem sa profom steti celom faksu - i profa se toga treba cuvati. Zato, nema sta da radi ili "muva" sa studenticom. Ili neka da otkaz i muva se sa drugog posla, ili neka saceka da ona ode sa fakulteta.

 

Bilo sta drugo je remecenje normalnih i drustveno prihvacenih odnosa.



#70 hiperaktivna buva

hiperaktivna buva
  • Members
  • 48 posts

Posted 01 September 2013 - 23:48

OK, ona je ignorisala "male signale", ignorisala je čak i to što profa već ima prijavu, nije mu rekla da nije zainteresovana (ili jeste?), moguće je da je guska koja nije baš sklona razmišljanju o posledicama, koja je mislila da to nije ništa... kakogod, očito je da ne može kroz to da prođe kao pas kroz rosu, i da se oseća duboko povređeno. Sasvim je moguće da je to što je muči ovo što kažeš (pasivnost i strah ), time muka ima opravdanje u sopstvenom ponašanju ali zbog toga nije manja.

Ako silovanje gledamo isključivo kao napad na fizički integritet, u pravu si, nije ga bilo.

 

Silovanje je prejak izraz... možda neka vrsta mobinga. Mada i to je diskutabilno sve dok postoji samo jedna strana priče.



#71 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 September 2013 - 23:50

...

 

Silovanje je prejak izraz... možda neka vrsta mobinga. Mada i to je diskutabilno sve dok postoji samo jedna strana priče.

 

Shenbrunka, - ti li si?

 

...



#72 hiperaktivna buva

hiperaktivna buva
  • Members
  • 48 posts

Posted 02 September 2013 - 00:06

...

 

 

Shenbrunka, - ti li si?

 

...

 

A samo sam čekala kada će neko da me pita čiji sam klon... Opusti se, ili ne nadaj se, svejedno... prvi put sam ovde.



#73 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 September 2013 - 00:08

...

 

... a samo sam čekala kada će neko da me pita čiji sam klon...

 

Cista savest nikada nije mirna.

Pa ni prvi put.

 

...



#74 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 September 2013 - 00:32

Kako god da je napisan uvodni post ovo nije suđenje, niko od nas nije sudija, ne možemo ni bogznašta pomoći Mariji, osim nekim opštim savetom, sve oko konkretnog slučaja je rečeno u prvih par postova, šta je trebala da uradi, šta bi trebalo da uradi. Tema je mnogo šira ima se šta reći, mislim da u Srbiji ima previše seksualnog uznemiravanja, maltretiranja, tu i tamo se o tome priča samo ako se dogodi eksplicitno silovanje, ostalo se svodi na komentar tita, pa šta, ima pravo da traži, vidimo i ovde, na forumu takav pristup. Zato bih voleo da se ne komentariše više uvodno post, neka je i izmišljena priča, svejedno o temi se može mnogo toga reći. 
Ima li podataka za srbiju, koliko je slučajeva seksualnog uznemiravanja dospelo do suda, šta čine firme, ustanove, institucije kad se suoče sa konkretnim slučajevima.

Naravno da nije sudjenje, ali je post napisan kao podnesak za sud, zato sam i upotrebila taj primer.

U SR ima previse sexualnog uznemiravanja, to je donekle deo patrijahalnog mentaliteta. Tek nedavno se poceo osudjivati mobing.

 

Procitala sam ovo sa Pravnog i to je totalni ocaj, optuziti garderobu za izazivanje - i onda jos Vili zabranu iskoriscavanja autoriteta nazove serijatom.

 

Problem u SR je da mora da postoji edukacija mladih da znaju sta je sexualno uznemiravanje i da to ponasanje prijave. Kada je profesor potapse po nozi to nije primereno ponasanje. Ali kao i za sve u SR nema primene.



#75 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 September 2013 - 02:17

Vec je bila slicna diskusija, gde se pravdalo posednicko ponasanje profesora nad studentima. Da li je moguce da niko ne vidi da je profesor ultimantni autoritet i da je to izuzetno povoljno mesto za uzimanje studenata/studentkinja na bilo koji nacin.
Profesor ne sme da pogleda studenta kao fizicki objekt, a ne da poziva "djaka" na randes.
Draga Highlanderka, pa zar stvarno mislite da je tim stvorovima bitno, da li devojka ima decka, ili muza, osim ako su isti spremni da se sa sa zveri obracunaju fizicki? Iz ove recenice proizilazi da za svako iskoriscenje podredjenog, treba da postoji zakonska norma koja ce istog ostetiti na sudu i smaknuti sa te isturne pozicije.