Jump to content


Photo
- - - - -

Priča Vašeg porobljavanja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
129 replies to this topic

#1 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 07 February 2012 - 18:42




"Možemo samo biti držani u kavezima koje ne vidimo. Kratka istorija ljudskog ropstva - uključujući i Vaše."

Stefan Molyneux iz Freedomain Radio shou-a (www.freedomainradio.com - najveća i najpopularnija internet stranica o filozofiji)

Preveli i prilagodili: Jelena Dedeić i Savo Gajić

transkript na Sloboda i Prosperitet TV sajtu: www.slobodaiprosperitet.tv

#2 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 07 February 2012 - 19:14

Molim Vas, ostavite komentare i ovdje, predloge, sugestije.... ako ste pogledali klip, kako vam se svidja? Opsti dojam...

Edited by zg76, 07 February 2012 - 19:16.


#3 Vitali

Vitali
  • Members
  • 51 posts

Posted 08 February 2012 - 11:16

Molino je anarho-kapitalista, i kao svi njegovi istomisljenici je u kontradikciji, jer je anarhizam, iz libertarijanske perspektive, nemoralan. Ako nema autoriteta (drzave) koji ce da uspostavi Princip neagresije, onda je, medju raznim PDA koje nude ljudima privatna zakonodavstva, NAP postaje opcionalan.

#4 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 08 February 2012 - 11:56

Da. Film je jako dobar, ali postoji i jedna mracna strana kloju ne zelimo da cujemo. Jedan od razloga sto je civilizacija ispala ovakva jeste prenaseljenost. Usled prenaseljenosti i nedostatka hrane hijerarhija i represija postali su na zalost neophodni. Greska je napravljena jso u paleolitu kada se preslo na poljoprivredu.

A da smo robovi, tako jeste.

#5 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 08 February 2012 - 12:05

Farmu je veoma tesko nap[ustiti. Zapravo to je nemoguce. tek kada u buducnosti gla dbude desetkovala ljudsku rasu to ce biti moguce. Civilizacija je tempirana bomba koja s emora demontirati. Tek kad abudemo ponovo u kamenom dobu, kada vise ne budemo kukavice, kada svesno odbacimo sve bicemo slobodni

#6 Vitali

Vitali
  • Members
  • 51 posts

Posted 08 February 2012 - 12:11

Pojava poljoprivrede je bio preduslov za nastanak civilizacije uopste. Tako da ako (kazem ako) je poljoprivreda imala neke lose posledice, dobre posledice iste imaju daleko vecu tezinu. Anarho-primitivizam je idiotska ideja, pogotovu kada neko prica pozitivno o njoj- na internetu.

A prenaseljenost je poizvod covekovog nerazmisljanja. U svetu koji bi isao u smeru racionalnosti, ljudi bi proporcionalno tom kretanju sve vise praktikovali planiranje porodica sa malo dece, ili bez dece.

Edited by Vitali, 08 February 2012 - 12:12.


#7 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 08 February 2012 - 12:14

pa ja nisam anarho primitivista. anarhoprimitivizam je besmislen u ovom trenutku.

#8 Vitali

Vitali
  • Members
  • 51 posts

Posted 08 February 2012 - 12:18

Nego sta si ako pricas protiv civilizacije?

#9 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 08 February 2012 - 12:24

Civilizacija, recimo ono sto je opisano u gornjem filmu je rezultat jednog evoluciong procesa. Ja sam za demontazu civilizacije. Mozd abi mogli da se zaustavimo na 70-im godinama dvadesetog veka, ako bude srece, mozda davnije. MOzda moramo ici do kamenog doba. U svakom slucaju ova bolest koja preti opstanku planete mora biti eliminisana.

Anarhoprimitivisti su sanjari, oni mastaju o dobrim divljacima itd. Mene zanima samo prezivljavanje. Uzmimo npr Sumadiju u Srbiji. Jos u 19. veku ova oblast je ekoloski unistena i njeno stanovnistvo ne moze da prezivi bez fabrika. Uzmimo Dalmaciju. Sta bi oni bez turizma, hotela i konobarisanja.

Sam odlazak n aradno mesto, u fabriku itd je ponizavajuci jer jedna fabrika jedna farma ne moze postojati bez represije. Civilizacija dakle ne moze bez represije, ona joj je nuzna za golo odrzanje.

Recimo, da li bi neko od vas da bud epekar i budi se u 3 ujutru? Ali dobrovoljno?

#10 Vitali

Vitali
  • Members
  • 51 posts

Posted 08 February 2012 - 12:34

Ponudi bilo kom pekaru kao alternativu zivot pecinskog coveka, koliko bi li njih prihvatilo takvu trampu.

#11 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 08 February 2012 - 12:51

Ponudi bilo kom pekaru kao alternativu zivot pecinskog coveka, koliko bi li njih prihvatilo takvu trampu.


u tome i jeste stos. ropstvo je zamena za odsustvo straha ili barem instiktivnog straha. nas pekar se ne plasi lava, lavove smo uglavnom sve pobili, on se sada plasi d ali ce imati para z anovi mobilni telefon. ljudska bica su na zalost vrlo ogranicena. verujem da je pecinski covek ipak bolje spavao od naseg pekara ili japija. nije bio kukavica.

a mi smo nule, kukavice.

ja sam recimo prethodna dva dana ziveo bez tekuce vode. u principu nije strasno. ali recimo zene to ne vole, razmazene su. danas, da bi ste ziveli bez tekuce vode, vrlo bi tesko nasli zenu da zivi tako sa vama.

#12 Vitali

Vitali
  • Members
  • 51 posts

Posted 08 February 2012 - 15:21

Ne radi se o strahu, radi o civilizovanom zivotu. Strah moze da postoji i u pecinskom zivotu i civilizovanom, ili moze da ne postoji u oba, ako si stoicar (a, da, stoicizam ne bi postao u pecinskom zivotu, jer ne bi bilo civilizovanosti, samim tim ti filozofskog razmisljanja). Kao sto rekoh, radi se o civilizovanom zivotu, jer ko ne zeli dom, odecu, toplu vodu, ukusnu hranu, higijenu, tehnologiju, arhitekturu, infrastukturu, organizovano drustvo, i sve ostalo sto civilizacija nudi, ako to moze da ima? Samo budala.

A razmazenost nije tekovina civilizacije, nego posledica (nedostatka) umnog napretka.

Edited by Vitali, 08 February 2012 - 15:31.


#13 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 08 February 2012 - 15:58

u tome i jeste stos. ropstvo je zamena za odsustvo straha ili barem instiktivnog straha. nas pekar se ne plasi lava, lavove smo uglavnom sve pobili, on se sada plasi d ali ce imati para z anovi mobilni telefon. ljudska bica su na zalost vrlo ogranicena. verujem da je pecinski covek ipak bolje spavao od naseg pekara ili japija. nije bio kukavica.

a mi smo nule, kukavice.

ja sam recimo prethodna dva dana ziveo bez tekuce vode. u principu nije strasno. ali recimo zene to ne vole, razmazene su. danas, da bi ste ziveli bez tekuce vode, vrlo bi tesko nasli zenu da zivi tako sa vama.

vole da se podaperu, sram ih bilo! jebo te vise pecinski covjek. dje bi sad svi stali u pecine? da ih pravimo? pa onda je bolje kuce praviti. lakse jbg. i dva kupatila, podrazumijeva se. B-)

#14 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 08 February 2012 - 18:36

Opsti dojam...

...je da je ovako kako je zapocet dovoljno dobar za Deponiju.
Drugi put kad otvaras topik napisi zbog cega mislis da bi trebali da pogledamo video i kakav je tvoj stav. Slabo da nekog zanima ko je preveo i priredio.

Mene sad mrzi da gledam. Dovoljno mi je sto Sapunar kaze da je klip dobar.

#15 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 08 February 2012 - 20:58

Klip je toliko pretenciozan, otkrivanje tople vode po ko zna koji put, samo kroz različite metafore.

Bio zatvor vidljiv ili ne, ljudi u ogromnoj većini na njega dobrovoljno pristaju jer, kao što je bezbroj puta ponovljeno, više vole izvesnost zatvora od neizvesnosti slobode. Da, živimo u kavezu, u kutiji stambene košnice, ali vode i struje retko kad ponestane... bar dok redovno plaćaš. Ko će se zajebava, skuplja kišnicu, zahvaća iz bunara ili sa izvora pa vuklja u svoju sojenicu. Pa dok upališ vatru, ko će se drka sa kremenom-kamenom.... ovako samo upališ ringlu ili mikrotalasnu i očas nakokaš kokica, podgreješ pasulj, oćeš cicvare oćeš popare, šta ti srce izvoli.

Sad da ljude sve "oslobodiš" svih mogućih regula i obaveza, onako da je išćerati sve na ledinu pa ufat' se zauši pa skači... opet bi se pre ili kasnije uspostavile hijerarhije, klase, kaste, izašli bi jopet na isto, jer evolucija je užasavajuće spor proces, a možda ni nema dalje, ovo danas je vrhunac razvoja vrste. Ostaje jedino da nadamo u high-tech da nam učini život maksimalno komfornim, da mašine rade umesto nas a mi da plandujemo, uživamo, bavimo se umetnošću.

Zato ja uvek kad se povede rasprava na temu slobode, istine, egzistencije, insistiram da je fokus na potpuno pogrešnim vrednostima. Niti ljudi znaju šta bi sa slobodom, niti sa istinom, neupotrebljivo je sve to, treba se okrenuti zabavi, suština je u zajebanciji.

Šega, ba, šega, zvona i praporci.