Jump to content


Photo
- - - - -

Prokleti vojni rok. Pomagajte!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#16 amici

amici
  • Members
  • 14 posts

Posted 16 June 2010 - 11:04

jj

Posto imam 27 godina ne mogu vise da odlazem sluzenje preko faksa. Stvar je u tome da mi je ostalo jos pet ispita do kraja i stvarno ne bih da bespotrebno izgubim jos 6-9 meseci zivota.


Imam jednu malu informaciju (mozda cak i off topic) kao osoba koja je bila u tvojoj kozi ranije i koja je slicno razmisljala na temu - 'upropasticu 9 meseci SVOGA ZIVOTA' i imao slicne pateticne i samosazaljive misli.

Bio sam tamo pre nekoliko godina, video, naucio iz prve ruke mnogo o kolicini nesposobnih ljudi u vojsci i nasem drustvu, shvatio koliko ljudi mogu biti zli i glupavi, cesto se extra dosadjivao itd itd. Da sad ne hvalim vojsku necu pricati nista o lepom i zanimljivom sto sam radio dok sam bio tamo. :ph34r:

Medjutim o onome - 'izgubicu 9 meseci' ili 'sta sam sve mogao uraditi za to vreme' nije bilo ni govora.
Tacnije u mom slucaju je mozda i bilo, jer sam paralelno radio i studirao pre i posle vojske, ali recimo 80% ljudi od kojih sam cuo zalopojke (slicne mojima i tvojima) niti su igde bili zaposleni (ni pre ni odmah posle vojske), niti su sta korisno radili u vojsci - onda kad su imali priliku. Sto se tice studenata - skoro svima se odjednom javio veliki zal za ucenjem i polaganjem ispita ali je mozda 5% takvih nesto i uradilo po tom pitanju, dok je ostalih 95% provelo slobodno vreme na playstationu.

Dakle, student koji kuka kako sa 27 godina ima jos 5 ispita na biologiji i zato nece da mu 'propadne' 6 meseci u vojsci (koje bi "kao" inace utrosio na grejanje stolice) je u velikoj samozabludi.
Da ne pominjem da to nije 6 meseci, vec realno 5 meseci zbog onog otpusta/dopusta ili kako se vec zove. Da ne pominjem da kao ZADNJA klasa nece sigurno biti ni tih 5 meseci!

Da sam ja na tvom mestu, ne bih sebi sekao prste i pravio od sebe mentalnog ili drugog invalida, vec bih uradio sledece - otisao lepo, odsluzio tih MAX 5 meseci i iskoristio slobodno vreme da polozim 1-2 ispita (za cije ces polaganje SIGURNO dobiti jos bar po 2-3 dana slobodno, dakle jos jednu nedelju manje).

Ljude koji su ozbiljni u vezi svog ucenja u vojsci retko diraju u smislu da moraju svakodnevno da kopaju, ciste magacine i tome slicno. Cak, s obzirom da si 'mator' i skoro 'svrsen student' lako bi ti se moglo desiti da zavrsis kao pisar kod nekog oficircica, sto ce ti doneti gomilu slobodnog vremena da kuckas ovde po forumu (ako nabavis i gprs modem) ili da ucis ako si bas stvarno ozbiljan oko toga.

A kad se vrnes kuci (doduse bices kuci bar jednom mesecno na par dana), videces da se u Srbiji apsolutno NISTA novo nije desilo, da su tvoji poznanici i dalje na par istih ispita do kraja, da oni sto traze devojku i dalje je traze, oni sto je imaju su i dalje sa istom, nacices iste rupe u asfaltu ispred stana, iste ljude i iste probleme na vestima. Pogledaj realno sta se novo desilo tebi i tvojoj okolini u prethodnih 5 meseci - velika je verovatnoca da ce biti ista kolicina promena i u narednih 5 meseci.

Da skratim - nije "proklet" vojni rok, toliko koliko je "prokleta" ljudska lenjost da izvuce max iz onoga sto ga spopadne u zivotu. Pri tom ne mislim konkretno na tebe koji ovo pises, vec generalno na one koji sebi dozvole kukanje i nerad onda kad mogu da urade mnogo za sebe i druge. Jeste da si imao konkretno pitanje u ovom postu na koje ti nisam odgovorio, ali mozda ti i ovo vidjenje malo pomogne (ako nista drugo, bar da malo sebi olaksas savest kad ne uspes da odlozis :) ).

P.S.
Zaboravio sam da kazem - i ja sam imao istih 27 (mislim) godina kad sam isao u vojsku i skoro istih 5 ispita do kraja.

Edited by amici, 16 June 2010 - 11:05.


#17 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 16 June 2010 - 11:07

Haj ne brukaj se jbt. Fino ispracaj, jagnje, prase na razanj, tamic piva i na ramenima drugova do zeljeznicke stanice uz pjesmu. Fotografija ''vjecna uspomena'' kod lokalnog fotografa od ugleda i da nam se vratis ziv i zdrav, sa tetovazom. Obavezno datum i recimo nesto originalno: ''VOLIM RAJU"! Zapamti: ''Vojska je skola zivota''! :ph34r:
edit: e da, umalo da ne zaboravim. Ima jedna opcija za malo inteligentnije i sa malo damu u gacama, ja nisam bio taj. Odmah drugi-treci dan napravis debelo sranje, posalju te psihijatru, ti njega ujedes za oko, skines se go i za par dana kuci. Valja li ova?

Edited by Rotterdamac, 16 June 2010 - 11:09.


#18 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 16 June 2010 - 11:48

Ne znam zasto si me samo citirao, no nema veze.

Zaista mislim da je vrlo vazno u koju ces kasarnu prvo otici.

Opcije su - Sombor, Jakovo, Pancevo, Valjevo, Krusevac, Zajecar, Leskovac. To ti traje mesec i po dana - pesadijska obuka, strojev korak, moralna obuka, 1. fizicka provera...

Kratak opis nase pesadijske obuke na "5. puku" kod Valjeva; tema, takorec' luk i voda - "Odeljenje u napadu". Kraj juna, 40 u hladu, mi pod punom opremom lagano napredovali kroz urbanu sredinu, usput opeljesili par marketa za zalihe kisele i kole i dosli na poligon. Nas stariji vodnik, dobrovoljac iz '90-ih, Crnogorac, pocne da nam sipa teoriju. A onda predje na praksu i kaze: "Jel vidite onu sumicu tamo, na nekih 300m?" Mi: "Vidimo, gospodine stariji vodnice!" "E, sad bi trebalo da izvrsimo napad na taj polozaj!", kaze on. Mi u glas. "Uh, joj, vruce, tesko...". "Sta je, p***e, vrucina? Nego, ako vas neko od oficira pita recite da ste dvaput vrsili napad. Sad, bez' lepo u hlad i daj tu kolu 'vamo." I tako do rucka.

Nakon toga, zavisi od VES-a, ides na "specijalisticku" obuku, gde ces dobiti "sertifikat", koji je , kako su nama govorili, "po NATO standardu". To ti je sledecih mesec i po dana. Nakon toga sledi jos jedna prekomanda, barem za vecinu. To se opet radi po potrebama vojske i po geografiji - salju te blize kuci.

#19 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 16 June 2010 - 12:34

Stvarno, sta ti fali da odes? 27 godina i 5 ispita do kraja? Ti ne studiras, nego se zaje......s. Sto ti ljudi kazu tih 9 meseci, ce se svesti na dosta manje. Starije (27 godina = stariji) niko i ne cima nesto, imaju dosta 19 godisnjaka za cimanje. Verovatno ces zavrsiti kao pisar (cata) kod nekog oficira i to je to.

#20 Lennon

Lennon
  • Members
  • 264 posts

Posted 16 June 2010 - 12:46

Haj ne brukaj se jbt. Fino ispracaj, jagnje, prase na razanj, tamic piva i na ramenima drugova do zeljeznicke stanice uz pjesmu. Fotografija ''vjecna uspomena'' kod lokalnog fotografa od ugleda i da nam se vratis ziv i zdrav, sa tetovazom. Obavezno datum i recimo nesto originalno: ''VOLIM RAJU"! Zapamti: ''Vojska je skola zivota''! :ph34r:
edit: e da, umalo da ne zaboravim. Ima jedna opcija za malo inteligentnije i sa malo damu u gacama, ja nisam bio taj. Odmah drugi-treci dan napravis debelo sranje, posalju te psihijatru, ti njega ujedes za oko, skines se go i za par dana kuci. Valja li ova?

:D

Ili još bolje "VOLIM DRUGA RAJU" :D :)

Spoiler! --Click here to view--


#21 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 16 June 2010 - 12:56

Ovde se zaboravlja jedna vazna stavka. Ako je rodbina kvalitetna, za ispracaj mogu da se prikupe i neka pristojna novchana sredstva (bar je tako bilo). :ph34r:

#22 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 16 June 2010 - 12:56

... glupi jutjub link

Edited by emilius savicus, 16 June 2010 - 13:01.


#23 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 June 2010 - 14:12

...
Dakle, student koji kuka kako sa 27 godina ima jos 5 ispita na biologiji i zato nece da mu 'propadne' 6 meseci u vojsci (koje bi "kao" inace utrosio na grejanje stolice) je u velikoj samozabludi.
...

Surovo, ali istinito.
Kad se samo setim koliko sam vremena potrošio na gluvarenje i blejanje, mogao sam tri fakulteta da završim (ili da pokrenem biznis, bavim se muzikom malo ozbiljnije, redovnije treniram, usavršavam se u bilo kom smislu...)... Za vreme provedeno u vojsci sam barem imao opravdanje, ovo ostalo je bilo potpuno neopravdano i besmisleno.

#24 Peshadijski_dabar

Peshadijski_dabar
  • Banned
  • 1,140 posts

Posted 16 June 2010 - 14:26

Sećanje Marka Valoka:

"...Bilo je derbija za pamćenje, posebno mi je u sećanju ostao jedan odigran 1953. ili 1954. na našem stadionu. Bio sam oficir, nekoliko meseci bez pravog treninga, a pustili su nas za 1.maj, tada se upravo igrao derbi. Ušao sam u svlačionicu samo da pozdravim svoje saigrače, a trener Špic mi je rekao: "Marko, dobro došao, spremi se da igraš". Ušao sam u drugom poluvremenu kada se povredio Miloš Milutinović i u prvom kontaktu s loptom dao sam gol...!

Sad, čovek baš i nije bio regrut, al' ipak ova priča ostaje kao činjenica da se u vojsci posve ne propada i da vreme u njoj nije zalud izgubljeno :ph34r:

#25 goldroad

goldroad
  • Members
  • 15 posts

Posted 16 June 2010 - 14:57

Sećanje Marka Valoka:

"...Bilo je derbija za pamćenje, posebno mi je u sećanju ostao jedan odigran 1953. ili 1954. na našem stadionu. Bio sam oficir, nekoliko meseci bez pravog treninga, a pustili su nas za 1.maj, tada se upravo igrao derbi. Ušao sam u svlačionicu samo da pozdravim svoje saigrače, a trener Špic mi je rekao: "Marko, dobro došao, spremi se da igraš". Ušao sam u drugom poluvremenu kada se povredio Miloš Milutinović i u prvom kontaktu s loptom dao sam gol...!

Sad, čovek baš i nije bio regrut, al' ipak ova priča ostaje kao činjenica da se u vojsci posve ne propada i da vreme u njoj nije zalud izgubljeno :ph34r:

Potrebna ti je jaka veza prijatelju ili da odguliš svoje. Nije daleko decembar kada prestaje "dobrovoljno" služenje vojnog roka, pa prelistaj neke zakone u vezi toga, posavetuj se sa nekim stručnim za to pitanje. Mora da postoji neka rupa u pravnom sistemu, čitav svet je u rupama kada je pravda u pitanju, zar ne. Zbog svih tih obaveza koje pominješ, nisi im baš ti neophodan, a zakon nije isti za sve, niti je ikada bio, pa ćeš možda imati sreće da se iščupaš. Jebeno je kada si negde gde ne želiš da budeš, ali kako kažu čovek je jači od životinje, izdržaćeš. Ne ideš u rat, a to je najvažnije. A što se tiče gubljenja vremena, gubimo ga svaki dan, posebno ako nemaš dinar u džepu i nisi u stanju da vidiš Pariz kad god ti se prohte. Pozdrav.

#26 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 16 June 2010 - 15:13

More, sve bi ja vas što kukate u staru JNA! Sitno 365 (ako nisi u Mornarici, ako jesi još i više), na 800 kilometara od kuće, pa zaboraviš kako ti izgledaju i kuća, i mama i tata, i bata i seka... Zaboraviš kako to izgleda kad nosiš farmerke i nešto što nije jebeni SMB, imaš seks samo sa Desankom (mada možda možeš i da "proširiš vidike" ako te ne navataju), a pas počne da reži na tebe kad se vratiš kući!

Kad te baci na stražu na neku čuku dve nedelje, počneš čudno da zagledaš babu koja čuva ovce, a posle još dve nedelje počneš čudno da zagledaš i ovce koje čuvaju babu. :ph34r:

Danas sam na rubu da postanem nasilan kad drugari krenu da mi kukaju zato što moraju da služe u Narodnom pozorištu (do kog idu trolom) i zato što će da kasne mami na ručak...

Ili ko uvodničar, 9 meseci, pa 9 meseci!

Šic, bre!

Ovo danas kako izgleda, ja počeo da prebiram po vojnoj knjižici da vidim dal mogu da napabirčim nekakvo dosluženje, da odem malo i odmorim se od lagodnog civilnog života... Ono, redovna (besplatna!) hrana i smeštaj, nađeš dobro društvo, sediš malo u prirodi, radiš fizički, doteraš se u red sa ustajanjem i leganjem...

Misliti je generalno zabranjeno, očistiš mozak, skoro ko u meditaciji.

A čuo sam i da je vutra koja se vari po oružanim snagama mnogo dobra. :)

Edited by CTPAX, 16 June 2010 - 15:32.


#27 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 16 June 2010 - 15:22

Bre, stvarno ne kapiram sto mu je tolika frka. Da je smor, smor je. Al praviti kojekakve egzibicije, ne bi li ga izbegao, je jednako gubljenje vremena.

Pazi, mozes da se pravis lud, ali ako te provale da nisi lud, onda dobijes da sluzis u nekoj vukojebini, gde ne da nema nicega, nego nema ni babe, ni ovce. :ph34r:

Edited by mvasic, 16 June 2010 - 15:23.


#28 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 June 2010 - 15:59

More, sve bi ja vas što kukate u staru JNA! Sitno 365 (ako nisi u Mornarici, ako jesi još i više), na 800 kilometara od kuće, pa zaboraviš kako ti izgledaju i kuća, i mama i tata, i bata i seka...

Obavezno i one vunene sinjele koji grebu vrat pa nakon par dana izgledas kao da su te skinuli sa vesala

#29 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 16 June 2010 - 16:16

Obavezno i one vunene sinjele koji grebu vrat pa nakon par dana izgledas kao da su te skinuli sa vesala


I da nauci zasto se kaze "smotan si ko suferice".

#30 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 16 June 2010 - 16:38

Kad te baci na stražu na neku čuku dve nedelje, počneš čudno da zagledaš babu koja čuva ovce, a posle još dve nedelje počneš čudno da zagledaš i ovce koje čuvaju babu. :ph34r:


:) :D :D


PS U moje vreme postojalo jedno "Selo eM". (kod Nish). Zid o zid sa vojnim objektom. Preko dana inzinjerija razvlachi zicu na zidu a kad padne noc (selo zove upomoc) jer pochne da radi M70 (?), klak-klak, ode zica, nogu u rupu na zidu pa preko u selo.

A selo ko selo, pozatvara se sva zenska cheljad (i ovce) a ostane da radi samo kafana kod (zaboravio sam koga). I onda mlako pivo.....dok ne dodje vojna policija.