Jump to content


Photo
- - - - -

Prokleti vojni rok. Pomagajte!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
143 replies to this topic

#1 perakle

perakle
  • Members
  • 9 posts

Posted 15 June 2010 - 19:32

Trebaju mi neke sugestije oko odlaganja-izbegavanja vojnog roka. Naime, imam 27 godina i student sam biologije. Stigao mi je poziv za vojsku koji sam ko pravi kreten uz potpis preuzeo u posti. Treba da se javim 22.juna da me upute na sluzenje VR u septembru kao POSLEDNJU klasu. Posto imam 27 godina ne mogu vise da odlazem sluzenje preko faksa. Stvar je u tome da mi je ostalo jos pet ispita do kraja i stvarno ne bih da bespotrebno izgubim jos 6-9 meseci zivota.
Razmisljao sam o par opcija:

Jedna je da uzmem sa faksa uverenje da sam student i koliko mi je ispita preostalo (pet komada), pa da uz to prilozim i molbu da mi dozvole jos jedno odlaganje.

Drugo je da odem do lekara da mi napisu uverenje ili sta vec da nisam dobrog zdravstvenog stanja, posto zaista imam povisen krvni pritisak vec osam godina, srcani zalistak mi ne radi dobro, a imam i problema sa zelucem zbog koga sam i u bolnicu zaglavljivao. Kontam da bi me onda poslali u vojnu bolnicu da to i oni ustanove, pa onda zbogom djaci.

Treca je i najjednostavnija-jednostavno da se ne pojavljujem u vojnom odseku (iako mi je na minut od kuce). Ne znam koliko je ovo dobro tj. da li bi dolazili po mene, da li bi morao da platim kaznu za neodazivanje posto imaju moj potpis (kreten)...

Sta raditi??? Imam jos sedam dana do krajnjeg roka za odaziv.

Edited by perakle, 15 June 2010 - 19:34.


#2 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 15 June 2010 - 19:43

Prijatno, septembar. :) :ph34r:

#3 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 15 June 2010 - 19:55

Trebaju mi neke sugestije oko odlaganja-izbegavanja vojnog roka. Naime, imam 27 godina i student sam biologije. Stigao mi je poziv za vojsku koji sam ko pravi kreten uz potpis preuzeo u posti. Treba da se javim 22.juna da me upute na sluzenje VR u septembru kao POSLEDNJU klasu. Posto imam 27 godina ne mogu vise da odlazem sluzenje preko faksa. Stvar je u tome da mi je ostalo jos pet ispita do kraja i stvarno ne bih da bespotrebno izgubim jos 6-9 meseci zivota.


Pet ispita, pa to skoro cijela godina. Slabo ti ide izgleda skola.

#4 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 15 June 2010 - 19:57

Jedna je da uzmem sa faksa uverenje da sam student i koliko mi je ispita preostalo (pet komada), pa da uz to prilozim i molbu da mi dozvole jos jedno odlaganje.

Drugo je da odem do lekara da mi napisu uverenje ili sta vec da nisam dobrog zdravstvenog stanja, posto zaista imam povisen krvni pritisak vec osam godina, srcani zalistak mi ne radi dobro, a imam i problema sa zelucem zbog koga sam i u bolnicu zaglavljivao. Kontam da bi me onda poslali u vojnu bolnicu da to i oni ustanove, pa onda zbogom djaci.

Treca je i najjednostavnija-jednostavno da se ne pojavljujem u vojnom odseku (iako mi je na minut od kuce). Ne znam koliko je ovo dobro tj. da li bi dolazili po mene, da li bi morao da platim kaznu za neodazivanje posto imaju moj potpis (kreten)...

Sta raditi??? Imam jos sedam dana do krajnjeg roka za odaziv.



1. Nope. To ne pomaže.

2. kratko vreme,...plus, potrebno ti je to uverenje sa VMA uz odluku o nesluženju VR.

3. najgora opcija,....primio si poziv, dakle tu si i živ si. A to im je jedino bitno. Ne verujem da su postali mnogo liberalniji oko izbegavanja obaveze.

.....štoonokaže drug CTPAX.......


....prijatno septembar. :ph34r:



PS ne brini, nije dugo, do proleća si kući. A uvek možeš da izadješ da polažeš ispite. Za to ne prave problem.

#5 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 15 June 2010 - 20:00

Ovdje vole reci "sto se odgadja to se ne dogadja". :ph34r: :) :D

Izgleda da ne vazi za vojni rok.

#6 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 15 June 2010 - 20:01

Jedna je da uzmem sa faksa uverenje da sam student i koliko mi je ispita preostalo (pet komada), pa da uz to prilozim i molbu da mi dozvole jos jedno odlaganje.

priznaju samo 1-2 ispita do kraja i to u "izuzetnim slučajevima". Čitaj: slučaj koverta.

Drugo je da odem do lekara da mi napisu uverenje ili sta vec da nisam dobrog zdravstvenog stanja, posto zaista imam povisen krvni pritisak vec osam godina, srcani zalistak mi ne radi dobro, a imam i problema sa zelucem zbog koga sam i u bolnicu zaglavljivao. Kontam da bi me onda poslali u vojnu bolnicu da to i oni ustanove, pa onda zbogom djaci.

vodiće te kao "ograničeno sposobnog" - vojska ti ne gine. Imao sam jednog takvog drugara u civilki, pa znam.

Treca je i najjednostavnija-jednostavno da se ne pojavljujem u vojnom odseku (iako mi je na minut od kuce). Ne znam koliko je ovo dobro tj. da li bi dolazili po mene, da li bi morao da platim kaznu za neodazivanje posto imaju moj potpis (kreten)...

staviće te na poternicu, pa ćeš na sud - da te skinu s poternice, pošto platiš 200e (na ime troškova privođenja/dovođenja ...kurac ih znao). Da, postoji opasnost da te privedu (bolje regruta nego dilera, regruti ne pucaju... :ph34r: )

Sta raditi??? Imam jos sedam dana do krajnjeg roka za odaziv.[/size]

skupljaj dokumenta za civilku. Možeš da se dogovoriš sa "oficirom" u firmi gde budeš služio da dolaziš 2-3 puta nedeljno - npr.portirišeš 3 smenu (odlično za učenje ili spavanje) a može se desiti (ako naiđeš na normalne ljude) da dolaziš samo jednom mesečno ili 2-3 h dnevno (reda radi).

#7 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 15 June 2010 - 20:01

Za prvu pomoć, evo zakona o vojsci, pa pogledaj ima li nekih mogućnosti za odlaganje zbog studija. KLIK

Obavezno proveri zdravstveno stanje i raspitaj se da li možeš da na osnovu toga dobiješ odlaganje ili oslobađanje.

Ne znam da li si razmišljao o civilnom služenju kao eventualnoj alternativi, ali znam da to mnogi koriste i da im je uglavnom bolje nego u pravoj vojsci.

Ne znam kako je danas u VS (formalno, služio sam vojsku druge države, premda je u pitanju ista ekipa), ali ako možeš da je izbegneš, svakako probaj. Da ti prepričam sopstveno iskustvo u jednoj rečenici - upoznao OK ljude, nisam naučio ništa korisno što bih kasnije upotrebio u životu, izgubio godinu dana (vreme, novac i sl.) i to je to.

Žao mi je što ne mogu više da ti pomognem, ali želim ti puno uspeha.

Edited by DJ_Vasa, 15 June 2010 - 20:04.


#8 perakle

perakle
  • Members
  • 9 posts

Posted 15 June 2010 - 20:16

Stvar je u tome sto sam cuo od druga koji ima neko konekcije u vojsci da im je potrebno samo 80 regruta a da su oni poslali 1000 poziva, pa zato kontam da mozda iskombinujem prvu i drugu stavku, pa ako nista onda treca.
Za posledice neodazivanja na poziv sam trazio po slicnim postovima i evo sta sam nasao:
Citiram:
To sto si papirce dobio da treba da odes u postu da pokupis preporuceno pismo - to okaci macku o rep. Takve papircice i ja dobijam (a povremeno i pretecu razglednicu kako ako ja ne mogu da se javim ima moja porodica da se javi da im objasni gde sam im pobegao ), al' nista ne potpisujem, to papirce je ionako mogao da primi bilo ko... A sve i da si primio, i da si potpisao, i da se ne pojavis samo ce malko cesce da ti salju nekakve prazne pretnje (sto sam ja resio time sto sam se preselio i presao na drugi vojni odsek i sad oni opet pokusavaju da mi uvale nesto al' paz da ne primim) - ne mogu ti nista! ... I da te tuze, cekao bi na sudjenje, kakvo je trenutno stanje stvari, jedno 10-ak godina... A uzevsi iskustva u proteklih 8 godina - na svakih par godina se pravi opsta `amnestija` gde se povuku sve tuzbe pa se ide jovo na novo... Pritom, u proteklih par godina nije podnesena nijedna tuzba za neodazivanje na vapaj otadzbine za tvojim misicima a u sluzbu ciscenja kasarni od jesenjeg lisca...

#9 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 15 June 2010 - 21:21

Pritom, u proteklih par godina nije podnesena nijedna tuzba za neodazivanje na vapaj otadzbine za tvojim misicima a u sluzbu ciscenja kasarni od jesenjeg lisca...


ovo je sve tacno, ja sam bio ali ima ljudi koji nisu i ja samo ne dobijam razglednice o vecim praznicima.

kaka bre vojska, 2 aviona i 3 tenka :ph34r:

Edited by misko1, 15 June 2010 - 21:22.


#10 Lennon

Lennon
  • Members
  • 264 posts

Posted 16 June 2010 - 09:01

Sta raditi??? Imam jos sedam dana do krajnjeg roka za odaziv.[/size]


Prijatno, septembar. :D :)



A i koja će te ako vojsku ne odslužiš :ph34r:

#11 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 16 June 2010 - 09:28

ja sam za vreme slobe dobio milion takvih poziva, svi su zavrsili u kanti...

#12 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 16 June 2010 - 09:35

Trebaju mi neke sugestije oko odlaganja-izbegavanja vojnog roka. Naime, imam 27 godina i student sam biologije. Stigao mi je poziv za vojsku koji sam ko pravi kreten uz potpis preuzeo u posti. Treba da se javim 22.juna da me upute na sluzenje VR u septembru kao POSLEDNJU klasu. Posto imam 27 godina ne mogu vise da odlazem sluzenje preko faksa. Stvar je u tome da mi je ostalo jos pet ispita do kraja i stvarno ne bih da bespotrebno izgubim jos 6-9 meseci zivota.
Razmisljao sam o par opcija:

Jedna je da uzmem sa faksa uverenje da sam student i koliko mi je ispita preostalo (pet komada), pa da uz to prilozim i molbu da mi dozvole jos jedno odlaganje.

Drugo je da odem do lekara da mi napisu uverenje ili sta vec da nisam dobrog zdravstvenog stanja, posto zaista imam povisen krvni pritisak vec osam godina, srcani zalistak mi ne radi dobro, a imam i problema sa zelucem zbog koga sam i u bolnicu zaglavljivao. Kontam da bi me onda poslali u vojnu bolnicu da to i oni ustanove, pa onda zbogom djaci.

Treca je i najjednostavnija-jednostavno da se ne pojavljujem u vojnom odseku (iako mi je na minut od kuce). Ne znam koliko je ovo dobro tj. da li bi dolazili po mene, da li bi morao da platim kaznu za neodazivanje posto imaju moj potpis (kreten)...

Sta raditi??? Imam jos sedam dana do krajnjeg roka za odaziv.


Zar nije decembarska klasa zadnja?

1. Od tog uverenja nema nista, to zaboravi.

2. Povisen pritisak i problemi sa srcem i zelucem bi spadali pod ograniceno sposoban, ne pod nesposoban.

3. Kockanje...

Ja vidim da realno imas dve opcije:

1. Odlazak u "zelenu" vojsku. Tamo ces ici na lekarski pregled u startu, gde ce ti (verovatno) potvrditi hipertenziju i ostale tegobe, ubaciti sifre za ograniceno sposobne i slicno. Prvih 7 dana traje ono sto se zove "period prilagodjavanja". Po mom iskustvu ("junac" 2008), i po danasnjim pravilima u vojsci, svako ko je dovoljno iskukao u tih 7 dana bio je pusten kuci. Jednostavno, ni oni nece nekoga ko ocajnicki ne zeli da bude tu. To podrazumeva razgovore sa komandirom voda, koji ce ti reci "Idi kod komandira cete." Ovaj ce te saslusati, i uglavnom uputiti kod komandanta kasarne. Ako i njemu dovoljno iskukas, tj. ako mu se dovoljno zgadis, mozda te i izbaci napolje. Ako zaglavis unutra, uvek mozes da jauces na zdravstvene probleme, da trazis postede i slicno. Znam da su bez razmisljanja pustali likove sa dzanki dosijeom, teske depresivce (ili pak jako dobre glumce), momke sa epilepsijom, psorijazom, bilo kakvim oblikom psihicke smetnje. U mojoj ceti je od 90 vojnika u pocetku posle 7 dana ostalo oko 75.

2. A civilna?

P.S. U koju kasarnu te salju, posto ni to nije zanemarljivo?

#13 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 16 June 2010 - 09:37

Ja sam 89. godište i već par godina se ne odazivam na pozive za uvođenje u evidenciju/lekarski pregled/regrutaciju... Jednom sam bio, posle prvog poziva, ima 2 godine, ali mi falio neki dokument (tipa krštenica) pa mi rekli da dođem sutra a ja nisam... Da budem bezbrižan ili da odem samoinicijativno (nikad nisam ništa potpisao)?

#14 Peshadijski_dabar

Peshadijski_dabar
  • Banned
  • 1,140 posts

Posted 16 June 2010 - 09:45

Ako i njemu dovoljno iskukas, tj. ako mu se dovoljno zgadis...


:) :D :D :D :D

:ph34r:

#15 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 June 2010 - 09:50

Kakva "bruka", pa sta bi s onim " rado Srbin ide u vojnike"?
Ni omladina nije sto je bila... c c c... :ph34r: