Jump to content


Photo
- - - - -

Žene u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#16 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 15 April 2010 - 15:18

Slazem se potpuno, valjda ce se neko setiti da to istrazi :ph34r: ... inace, ja da sam neka vlast i ako to ekonomija dozvoljava ( al' znamo da nikad nece ) i majkama/domacicama bi dao platu i radni staz... jbt, to je tek posao...

pa, jedini nacin da majkama das platu, je da uzmes od njihovih muzeva i ostalih koji rade...jedino tako, malo diskriminises ljude bez dece, i zene koje su majke, a nisu domacice, nego rade. po drugoj strani, zene koje nemaju muza, a ne rade, vec dobijaju platu (tj. socjalnu pomoc). recimo, u britaniji, imaju milioni zena koje se odlucuju za to zanimanje.

Edited by Lift Going Up.., 15 April 2010 - 15:21.


#17 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 15:21

pa, jedini nacin da majkama das platu, je da uzmes od njihovih muzeva...jedino tako, malo diskriminises ljude bez dece, i zene koje su majke, a nisu domacice, nego rade.



Pa, nisam bas mislio na zakidanje drugom zarad njih... nesto postenije, al' ako smislim cu ti javim :ph34r:

#18 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 15 April 2010 - 15:40

Slazem se potpuno, valjda ce se neko setiti da to istrazi :ph34r: ... inace, ja da sam neka vlast i ako to ekonomija dozvoljava ( al' znamo da nikad nece ) i majkama/domacicama bi dao platu i radni staz... jbt, to je tek posao...


Kod mene,dozvoljava. Ne platu ali penziju zenama koje ne rade ili cak nikada i nisu radile.

U Australiji isto - provesti u Oz 25 godina, radio ne radio, penzija sleduje. Ako je manje od 25 godina, onda manje, pro-rata.

#19 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 15 April 2010 - 16:30

Postoje domaćice i "domaćice". One prve su žene koliko-toliko imućnih ljudi (dobro zarađuju) ili su pak dovoljno zaradile/nasledile/šta već da ne moraju da rade. Ove druge su tipične srpske domaćice - pre će žicati od roditelja i vegetirati sa 200e koje mužić izboksa od gazde (naravski na crno) nego da mrdnu svoje lenjo dupe. I sad njima treba dati staž, pemziju, 400 e po detetu....pa nije ovo Rusija.

#20 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 16:45

Kod mene,dozvoljava. Ne platu ali penziju zenama koje ne rade ili cak nikada i nisu radile.

U Australiji isto - provesti u Oz 25 godina, radio ne radio, penzija sleduje. Ako je manje od 25 godina, onda manje, pro-rata.


Za penziju bi se, svakako, kvalifikovale time sto bih im dao platu i radni staz.

#21 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 16:50

Postoje domaćice i "domaćice". One prve su žene koliko-toliko imućnih ljudi (dobro zarađuju) ili su pak dovoljno zaradile/nasledile/šta već da ne moraju da rade. Ove druge su tipične srpske domaćice - pre će žicati od roditelja i vegetirati sa 200e koje mužić izboksa od gazde (naravski na crno) nego da mrdnu svoje lenjo dupe. I sad njima treba dati staž, pemziju, 400 e po detetu....pa nije ovo Rusija.



Pa da ukinemo onda naplatu putarine posto smo i tamo imali zloupotrebu?

#22 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 15 April 2010 - 16:58

inace, ja da sam neka vlast i ako to ekonomija dozvoljava ( al' znamo da nikad nece ) i majkama/domacicama bi dao platu i radni staz... jbt, to je tek posao...

Ne dozvoljava ekonomija, a i da dozvoljava, ovo je nesto sa cim se apsolutno ne slazem. A ne slazem se ni sa "to je tek posao", jer jeste samo kad se obavlja kako treba, ali otkud ces to da znas? Koliko sam samo puta videla musavu i zapustenu decu od takozvanih proud stay-at-home-mothers. Ti mozes da podrazumevas da se ona ceo dan igra sa decom, da im je uvek spremljeno home-made meal itd. A u stvarnosti mozda deca jedu cips i virsle tri puta dnevno i piju gazirana pica, dok majka sedi sa komsinicom i ispija kafu za kafom. I sad treba to da joj neko jos plati, dok istovremeno vrtic (u Ontariju) kosta citavo bogatstvo. Ako ekonomija dozvoljava, postenije je da se prvo plate troskovi vrtica zaposlenim majkama, ili barem deo toga.

PS. Objasnjenje za vrtic ovde: od 4 godine dete moze da ide u public kindergarten i to je besplatno. Maternity leave je godinu dana, zaposlenim roditeljima ostaje da plate 3 godine.

#23 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 15 April 2010 - 17:03

Za penziju bi se, svakako, kvalifikovale time sto bih im dao platu i radni staz.


Sta bre?

To je zakon, cak i ako se nikada nisu udavale i nikad radile, imaju penziju.

#24 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 15 April 2010 - 17:43

Ne dozvoljava ekonomija, a i da dozvoljava, ovo je nesto sa cim se apsolutno ne slazem. A ne slazem se ni sa "to je tek posao", jer jeste samo kad se obavlja kako treba, ali otkud ces to da znas? Koliko sam samo puta videla musavu i zapustenu decu od takozvanih proud stay-at-home-mothers. Ti mozes da podrazumevas da se ona ceo dan igra sa decom, da im je uvek spremljeno home-made meal itd. A u stvarnosti mozda deca jedu cips i virsle tri puta dnevno i piju gazirana pica, dok majka sedi sa komsinicom i ispija kafu za kafom. I sad treba to da joj neko jos plati, dok istovremeno vrtic (u Ontariju) kosta citavo bogatstvo. Ako ekonomija dozvoljava, postenije je da se prvo plate troskovi vrtica zaposlenim majkama, ili barem deo toga.

PS. Objasnjenje za vrtic ovde: od 4 godine dete moze da ide u public kindergarten i to je besplatno. Maternity leave je godinu dana, zaposlenim roditeljima ostaje da plate 3 godine.



Slazem se 100%, nas prijatelj koji zivi u Torontu je, zahvaljujuci idiotskom zakonu najebao totalno- Zena mu uzela pola imovine a nikad nije bila h od housewife, jos sad trosi pare na svog nekog lika sa kojim se spandjala, da ne pricam kako je decu odgajala dok je radio i zaradjivao ono cemu ona nije doprinela ni promila...

#25 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 18:09

Sta bre?

To je zakon, cak i ako se nikada nisu udavale i nikad radile, imaju penziju.



Nisi me razumeo, znam da je zakon... ja sam pricao o Srbiji, naravno da bi imale penziju kad bih im dao platu i radni staz...

#26 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 18:14

Ne dozvoljava ekonomija, a i da dozvoljava, ovo je nesto sa cim se apsolutno ne slazem. A ne slazem se ni sa "to je tek posao", jer jeste samo kad se obavlja kako treba, ali otkud ces to da znas? Koliko sam samo puta videla musavu i zapustenu decu od takozvanih proud stay-at-home-mothers. Ti mozes da podrazumevas da se ona ceo dan igra sa decom, da im je uvek spremljeno home-made meal itd. A u stvarnosti mozda deca jedu cips i virsle tri puta dnevno i piju gazirana pica, dok majka sedi sa komsinicom i ispija kafu za kafom. I sad treba to da joj neko jos plati, dok istovremeno vrtic (u Ontariju) kosta citavo bogatstvo. Ako ekonomija dozvoljava, postenije je da se prvo plate troskovi vrtica zaposlenim majkama, ili barem deo toga.

PS. Objasnjenje za vrtic ovde: od 4 godine dete moze da ide u public kindergarten i to je besplatno. Maternity leave je godinu dana, zaposlenim roditeljima ostaje da plate 3 godine.



Pa ne bih imao nista protiv da se zaposlenim majkama plate troskovi vrtica.
A znas koliko ja dece dnevno vidjam koja su sredjena a njihove majke su housewifes? I sta tvoj primer dokazuje? Da bi trebali da odustanemo od te ideje zato sto bi bilo zloupotrebe?
Jel' si sigurna da bi velika vecina majki bile tako neodgovorne?

#27 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 15 April 2010 - 18:45

Cuj, mi mozemo ovako kolko hocemo, ionako je ceo predlog u domenu ciste fantastike. U stvarnosti se i u najbogatijim zemljama borbe vode kad treba porodiljsko da se produzi za neki mesec, a ti bi hteo da majka ne radi koliko godina?

Isto mislim i u slucaju da nezaposlene majke potpuno savesno obavljaju svoju duznost: i dalje ne vidim opravdanje za platu i radni staz.

Moj primer je samo trebao da ukaze koliko je mnogo tesko odrediti koliko ta majka zapravo radi (dok npr bilo da je u pitanju zaposleni u firmi ili neko ko radi od kuce, ne bi proslo dugo dok naj ko ne radi ne bude najuren ili mu biznis propadne). Daleko da mislim da se vecina SAHM neodgovorna prema deci.

Kako si i sam priznao, ne znas odakle bi trebale da dodju te pare. U teoriji niko nema nista protiv da sve nekakve zajednicke potrebe budu od negde placene, samo kad bi postali dovoljno bogata drustva...sto nismo i ako moze da se pri tome ne dodaju novi porezi...sto opet ne moze.

Zato se prave prioriteti i u tome (po mom mislenju) nezaposlene majke nisu negde pri vrhu te liste, a kako vidis nisu ni vrtici.

#28 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 18:56

Cuj, mi mozemo ovako kolko hocemo, ionako je ceo predlog u domenu ciste fantastike. U stvarnosti se i u najbogatijim zemljama borbe vode kad treba porodiljsko da se produzi za neki mesec, a ti bi hteo da majka ne radi koliko godina?

Isto mislim i u slucaju da nezaposlene majke potpuno savesno obavljaju svoju duznost: i dalje ne vidim opravdanje za platu i radni staz.

Moj primer je samo trebao da ukaze koliko je mnogo tesko odrediti koliko ta majka zapravo radi (dok npr bilo da je u pitanju zaposleni u firmi ili neko ko radi od kuce, ne bi proslo dugo dok naj ko ne radi ne bude najuren ili mu biznis propadne). Daleko da mislim da se vecina SAHM neodgovorna prema deci.

Kako si i sam priznao, ne znas odakle bi trebale da dodju te pare. U teoriji niko nema nista protiv da sve nekakve zajednicke potrebe budu od negde placene, samo kad bi postali dovoljno bogata drustva...sto nismo i ako moze da se pri tome ne dodaju novi porezi...sto opet ne moze.

Zato se prave prioriteti i u tome (po mom mislenju) nezaposlene majke nisu negde pri vrhu te liste, a kako vidis nisu ni vrtici.


Ja kad bi' znao odgovor verovatno bi dobio Nobelovu nagradu ( ili barem Oskara :ph34r: ). Topic je ionako nesto drugo...

#29 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 15 April 2010 - 19:08

Ja kad bi' znao odgovor verovatno bi dobio Nobelovu nagradu ( ili barem Oskara :ph34r: ). Topic je ionako nesto drugo...

Nemam sta da se ne slazem sa ovim. Izvinjavam se za digresiju, ali ti si prvi poceo :)
Na temu nemam sta posebno da kazem, dok sam ja radila u Srbiji nisam imala prilike da na svojoj kozi osetim ovu vrstu diskriminacije iz tri razloga razloga

- u drzavnom preduzecu se svelo na manje-vise isto, jer je drzavno
- kod srpskog privatnika se svelo na manje vise isto, jer su i zenski i muski bili placeni bez razlike bedno. Da me je neko pitao ko sto nije, radije bih pristala su muske kolege imali vise od mene ali da sam i ja bila zadovoljna platom, nego sto smo svi bili nezadovoljni
- davno bese kad sam radila u Srbiji

#30 posejdonis

posejdonis
  • Members
  • 283 posts

Posted 15 April 2010 - 19:34

Fakat si u jednom samo u pravu. Tvoj stav po tom pitanju je definitivno i stav ogromne vecine sabanskih srpskih gazda. A zapravo se radi o najprostijoj diskriminaciji koja cak i u Srbiji podleze zakonima, koji se pak ne primenjuju, naravno.

Ја стварно не знам земљу у којој закон обавезује послодавца да да некоме повишицу.
Ево како је ствари изгледају у приватној страној фирми.
Повишицу не морају да добије сви, некад је неће добити нико, али углавном неће је сви добити у истом износу сем ако тако није политика фирме за ту годину, а то се врло ретко дешава, криза па плате свима навише за инфлацију (али ону у развијеним земљама 2%), углавном имаш пресек на 6 месеци или годину дана и онда добијаш повишицу, наравно некад можеш да кажеш и да ниси задовољан итд, али то је редак случај.
Али повишицу нећеш добити или ћеш је добити нижи износ ако си одсутан дуже времена са посла без обзира на разлог и пол. Може особа да будеш на трудничком, породиљском, у војци или да је узела неплаћено, разлог није важан, важно је да је одсудна дуже времена са посла. Зависно где радиш имаш и инструкције и колико одмора максимално можеш да искористиш одједном. Политика је да су дужа одсуства са посла штетна за фирму.
Што је фирма већа, то се радник све више гледа кроз цифре, постоји систем када си дошао, када се отишао, када си одсуствовао са посла и колико дана. Целокупна статистика. Ако се некоме повећа плата, а има лошу статистику онда онај који је повећао плату мора да објашњава зашто ју је повећао. Тако се то ради у великим фирмама.

Ne placa gazda trudnicko i porodlljsko, vec drzava. I ovde ne govorimo o povisicama u toku navedena 2 bolovanja, koji se desavaju 1x plafon 2x (u proseku) tokom radnog staza, vec o povisicama koje se tesko dodeljuju i pre (iz straha da ne zatrudni) ali i posle. Drugo, kod firmi koje imaju iole savremeniju politiku poslovanja odavno je proslo vreme merila sedenja u office-u od 9 do 5, vec je merodavan ucinak. U zavisnosti od trudnoce i od motivisanosti, zene danas rade i do pred samog porodjaja. A cesto i u toku porodiljskog ostaju u kontaktu s desavanjima na poslu od kuce. Jasno, s opravdano manjim ucinkom, al' ne brini, nece gazda za tih par meseci da propadne :ph34r: One zene koje, medjutim, osete na svojoj kozi tu vrstu diskriminacije, otperjaju na trudnicko cim pre i boli ih uvo bas da doprinose gazdi, koji ne vrednuje njihov rad.

Све стоји, али жене ипак иду на трудничко и породиљско и онда имају мањи учинак. Неке мање неке више, али то обара просек, а овде се коментарише истраживање које даје просечне податке.
Као резултат имаћеш да неке жене не добију или добију мању повишицу, неке две, а неке чак и три. Ако узмеш да разлика у једној повишици може да буде 2-5%, а можда чак и више јер плата највише расте на почетку каријере око 30-их онда за час у просеку може да се створи разлика од 10% у просеку, ако не и више.

Vidim da ti je nepoznata i cinjenica da na primer po zakonu porodiljsko mogu da uzmu i ocevi, ali slepilo tradicionalnom podelom zadataka ti ne dozvoljava da dobacis malo dalje od "primarnih drustvenih funkcija". U iole civilizovanim drustvima nije uopste neuobicajeno da recimo zena iskoristi prvu polovinu prodiljskog, a muskarac drugu. Da li je taj "papucar" koji se onda drznuo da srusi tradicionalni macho princip osudjen na diskriminaciju i ostaje uskracen za povisicu do daljnjeg?

Taj prilicno neinteligentan i ulicarski "ugao gledanja" poslodavaca se leci primenom zakona. Trudnoca nije, niti sme da bude argument za diskriminaciju, a jos manje utice na ucinak, osim u tih par meseci do godinu dana. Pitam se, medjutim, koji je to prirodan izgovor za katastrofalan ucinak onog silnog muskog menadzerskog kadra koji rukovodi propalim srpskim preduzecima. Da nisu mozda prirodno permanentno trudni? :)


Знам за закон, али мало очева искористи ово право, можда поред тога што има и традиције и због тога што је економски боље по породицу. Ако муж који има већу плату одстуствује са посла то је већа штета него када то уради жена која има мању плату, поготову када држава има лимит на који износ плаћа породиљско, а да не причамо о случају када жена не ради.
Ово је лоше, али постоји добро решење, рецепт са Исланда. Жена има трудничко, плус 12 месеци обавезног породиљско и онда отац има обавезних 6 месеци породиљског. Окрени, обрни послодавац не може да избегне породиљско, мада може да измести фирму из земље.

ako zelis opipljivo istrazivanje mislim da je najbolje da pogledas sledece: na poslovima prodaje gde se radi 'na procenat', kao 'spoljni saradnik', ako zenama daju manji procenat od muskaraca, onda je sigurno diskriminacija u pitanju. u svim drugim slucajevima, moze da se razlika objasni i ovako i onako, sa ovim sto sam ja navela - nikako drugacije, do diskriminacijom. to bi mogao da ispita bilo koji par, musko i zensko, tako sto ce zvati te firme i pitati za uslove. eto ideje, za par novinara istrazivaca..

Овде нема никакве дискриминације, јер послодавац би дао и мушкарцима мањи проценат да може, јер то му је у интересу. Истина је да жене пристају на мање, јер њихова очекивања су мања.
Мушкарци једноставно траже више и труде се добију више, лактају се што би се рекло, јер дефинишимо успешног и пожељног мушкарца, један од главних критеријума је да добро зарађује. Код жене успешност и пожељност много мање зависе од количине новаца која жена зарађује, чак жене више воле сигуран и релативно добро плаћен посао (ако имају и више слободног времена онда је то за неке најбоље што могу да нађу).
Мушкарци се једноставно више труде да боље зарађују од жена, чак и кад раде исто као и жене због тог става, ако мисле да не зарађују довољно много пре ће да реагују него жене и да изборе повишицу, јер много више им зависи од тога колико зарађују.