Jump to content


Photo
- - - - -

Žene u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#1 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 05:36

Ne znam da li se ranije diskutovala ova tema, ali me zanima jesu li zene u Srbiji placene kao muskarci za obavljanje istog posla?

#2 posejdonis

posejdonis
  • Members
  • 283 posts

Posted 15 April 2010 - 06:43

Ne znam da li se ranije diskutovala ova tema, ali me zanima jesu li zene u Srbiji placene kao muskarci za obavljanje istog posla?


Ја мислим да као и свугде у свету на повећањем броја година стажа, жене у просеку бивају мање плаћене него мушкарци, мада има и жена које су плаћене исто или чак и више, али у мањем броју. Моје лично искуство што се тиче почетних плата ми говори да су почетне плате исте.
Мада у овој теми морамо да гледамо на ствари из више углова.
Угао послодавца и угао друштва, државе.
Такође морамо да узмемо и чињеницу да за исти посао у истој фирми људи (мушкарци или жене) не добијају исту плату и да висина плате не зависи само од посла који се обавља. Може да зависи од претходног стажа, од почетне плате (неко је бољи, а неко лошији у преговорима) или од сплета околности како су плате расле.
Али дефинитивно због женске физичке природе (рађање и у просеку више дана боловања), плус друге друштвене обавезе која углавном падају на терет жене (подизање деце), жене су у просеку мање усресређене на посао него мушкарци, којима је да будемо искрени рад примарна друштвена функција и као резултат тога жене временом у просеку имају мању плату него мушкарци.
Али овде говоримо о нето плати.
Постоји још један скривени део прихода који се не виде. То су приходи (можемо их назвати инвестиције) из пореза и доприноса. И жене и мушкарци улажу исто сразмерно плати за социјално и пензионо, али дефинитивно принос није исти.
Ово је врло занимљива тема у сваком случају.

#3 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 07:09

Ја мислим да као и свугде у свету на повећањем броја година стажа, жене у просеку бивају мање плаћене него мушкарци, мада има и жена које су плаћене исто или чак и више, али у мањем броју. Моје лично искуство што се тиче почетних плата ми говори да су почетне плате исте.
Мада у овој теми морамо да гледамо на ствари из више углова.
Угао послодавца и угао друштва, државе.
Такође морамо да узмемо и чињеницу да за исти посао у истој фирми људи (мушкарци или жене) не добијају исту плату и да висина плате не зависи само од посла који се обавља. Може да зависи од претходног стажа, од почетне плате (неко је бољи, а неко лошији у преговорима) или од сплета околности како су плате расле.
Али дефинитивно због женске физичке природе (рађање и у просеку више дана боловања), плус друге друштвене обавезе која углавном падају на терет жене (подизање деце), жене су у просеку мање усресређене на посао него мушкарци, којима је да будемо искрени рад примарна друштвена функција и као резултат тога жене временом у просеку имају мању плату него мушкарци.
Али овде говоримо о нето плати.
Постоји још један скривени део прихода који се не виде. То су приходи (можемо их назвати инвестиције) из пореза и доприноса. И жене и мушкарци улажу исто сразмерно плати за социјално и пензионо, али дефинитивно принос није исти.
Ово је врло занимљива тема у сваком случају.


Kad sam postavio pitanje podrazumevalo se da sam mislio na isti prethodni staz, iste pocetne plate. Jel' stvarno moguce da u danasnjoj Srbiji pocetne plate budu drasticno razlicite? Ako i jesu, ne verujem da imaju ikakve veze s polom!? Zapadnjaci s kojima radim mi potvrdjuju da su u njihovim zemljama zene manje placene nego muskarci, iako su njihova drustva humanija prema zenama nego sto je nase drustvo. Ja sam uvek mislio da su kod nas zene isto placene, al' mozda sam se za...

#4 Strani plaćenik

Strani plaćenik
  • Members
  • 660 posts

Posted 15 April 2010 - 09:01

Ja sam uvek mislio da su kod nas zene isto placene, al' mozda sam se za...


Jesi se za...

#5 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 15 April 2010 - 09:02

Kad sam postavio pitanje podrazumevalo se da sam mislio na isti prethodni staz, iste pocetne plate. Jel' stvarno moguce da u danasnjoj Srbiji pocetne plate budu drasticno razlicite? Ako i jesu, ne verujem da imaju ikakve veze s polom!? Zapadnjaci s kojima radim mi potvrdjuju da su u njihovim zemljama zene manje placene nego muskarci, iako su njihova drustva humanija prema zenama nego sto je nase drustvo. Ja sam uvek mislio da su kod nas zene isto placene, al' mozda sam se za...

da postavimo ovako pitanje: zasto bi 2 muskarca sa istim stazom i istom pocetnom platom, bila isto plcena posle 20 godina rada? da li 2 muskaraca sa istim stazom i istom pocetnom platom uvek isto doprinose na istom radnom mestu? da li je moguce da zene u proseku manje doprinose od muskaraca na svojim radnim mestima? i na kraju, da li moguce ako imamo muskarca i zenu koji imaju jednak track record, da se osecaj tog muskarca i zene, o tome koliko vrede (tj za koje pare bi pristali da rade), u proseku, razlikuje?

#6 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 15 April 2010 - 11:15

Али дефинитивно због женске физичке природе (рађање и у просеку више дана боловања), плус друге друштвене обавезе која углавном падају на терет жене (подизање деце), жене су у просеку мање усресређене на посао него мушкарци, којима је да будемо искрени рад примарна друштвена функција и као резултат тога жене временом у просеку имају мању плату него мушкарци.

Topik jos nije ni otvoren a dodjosmo vec do tipicne diskriminacije.

#7 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 April 2010 - 11:41

Ali ne razumes ti "ugao poslodavca", koji se siri na "primarne drustvene funkcije", mora da su ti u tom nerazumevanju bitan faktor "oni dani" u mesecu. :ph34r:

#8 posejdonis

posejdonis
  • Members
  • 283 posts

Posted 15 April 2010 - 11:56

Topik jos nije ni otvoren a dodjosmo vec do tipicne diskriminacije.


Лепо сам рекао да постоје два погледа, послодавац који плаћа рад који неко обавља код њега и друштва.
Ако је неко на трудничком и породиљском послодавац то плаћа, али му држава надокнађује исто. А трудничко и породиљско се рачуна у стаж, али када послодавац гледа коме ће да да повишицу, неће је дати жени која је на трудничком или породиљском већ ономе ко ради у том тренутку, такође ово важи и за унапређење. Мушкарац ће да добије повишицу, а жена не. Иако имају исти радни стаж у књижици, исту позицију, мушкарац ће имати већу плату и разлика ће се повећавати како године пролазе.
Овде говорим о приватном послу, а не о послу у државним фирмама где радио, не радио скоро да ти је исто, и у којима добар део жена воли и да ради због сигурности посла и више слободног времена.

Успут ни мушкарци који имају исте положаје немају исту плату, плата може да варира и до 20%, некад чак и више. Од много чега зависи колику ће плату неко да има после низа година.

#9 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 15 April 2010 - 12:40

Ali ne razumes ti "ugao poslodavca", koji se siri na "primarne drustvene funkcije", mora da su ti u tom nerazumevanju bitan faktor "oni dani" u mesecu. :)

Istina, evo objasnio mi covek :D

Лепо сам рекао да постоје два погледа, послодавац који плаћа рад који неко обавља код њега и друштва.
Ако је неко на трудничком и породиљском послодавац то плаћа, али му држава надокнађује исто. А трудничко и породиљско се рачуна у стаж, али када послодавац гледа коме ће да да повишицу, неће је дати жени која је на трудничком или породиљском већ ономе ко ради у том тренутку, такође ово важи и за унапређење. Мушкарац ће да добије повишицу, а жена не. Иако имају исти радни стаж у књижици, исту позицију, мушкарац ће имати већу плату и разлика ће се повећавати како године пролазе.
Овде говорим о приватном послу, а не о послу у државним фирмама где радио, не радио скоро да ти је исто, и у којима добар део жена воли и да ради због сигурности посла и више слободног времена.

Успут ни мушкарци који имају исте положаје немају исту плату, плата може да варира и до 20%, некад чак и више. Од много чега зависи колику ће плату неко да има после низа година.

Fakat si u jednom samo u pravu. Tvoj stav po tom pitanju je definitivno i stav ogromne vecine sabanskih srpskih gazda. A zapravo se radi o najprostijoj diskriminaciji koja cak i u Srbiji podleze zakonima, koji se pak ne primenjuju, naravno.

Ne placa gazda trudnicko i porodlljsko, vec drzava. I ovde ne govorimo o povisicama u toku navedena 2 bolovanja, koji se desavaju 1x plafon 2x (u proseku) tokom radnog staza, vec o povisicama koje se tesko dodeljuju i pre (iz straha da ne zatrudni) ali i posle. Drugo, kod firmi koje imaju iole savremeniju politiku poslovanja odavno je proslo vreme merila sedenja u office-u od 9 do 5, vec je merodavan ucinak. U zavisnosti od trudnoce i od motivisanosti, zene danas rade i do pred samog porodjaja. A cesto i u toku porodiljskog ostaju u kontaktu s desavanjima na poslu od kuce. Jasno, s opravdano manjim ucinkom, al' ne brini, nece gazda za tih par meseci da propadne :ph34r: One zene koje, medjutim, osete na svojoj kozi tu vrstu diskriminacije, otperjaju na trudnicko cim pre i boli ih uvo bas da doprinose gazdi, koji ne vrednuje njihov rad.

Vidim da ti je nepoznata i cinjenica da na primer po zakonu porodiljsko mogu da uzmu i ocevi, ali slepilo tradicionalnom podelom zadataka ti ne dozvoljava da dobacis malo dalje od "primarnih drustvenih funkcija". U iole civilizovanim drustvima nije uopste neuobicajeno da recimo zena iskoristi prvu polovinu prodiljskog, a muskarac drugu. Da li je taj "papucar" koji se onda drznuo da srusi tradicionalni macho princip osudjen na diskriminaciju i ostaje uskracen za povisicu do daljnjeg?

Taj prilicno neinteligentan i ulicarski "ugao gledanja" poslodavaca se leci primenom zakona. Trudnoca nije, niti sme da bude argument za diskriminaciju, a jos manje utice na ucinak, osim u tih par meseci do godinu dana. Pitam se, medjutim, koji je to prirodan izgovor za katastrofalan ucinak onog silnog muskog menadzerskog kadra koji rukovodi propalim srpskim preduzecima. Da nisu mozda prirodno permanentno trudni? :D

#10 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 15 April 2010 - 12:54

Fakat si u jednom samo u pravu. Tvoj stav po tom pitanju je definitivno i stav ogromne vecine sabanskih srpskih gazda. A zapravo se radi o najprostijoj diskriminaciji koja cak i u Srbiji podleze zakonima, koji se pak ne primenjuju, naravno.

Ne placa gazda trudnicko i porodlljsko, vec drzava. I ovde ne govorimo o povisicama u toku navedena 2 bolovanja, koji se desavaju 1x plafon 2x (u proseku) tokom radnog staza, vec o povisicama koje se tesko dodeljuju i pre (iz straha da ne zatrudni) ali i posle. Drugo, kod firmi koje imaju iole savremeniju politiku poslovanja odavno je proslo vreme merila sedenja u office-u od 9 do 5, vec je merodavan ucinak. U zavisnosti od trudnoce i od motivisanosti, zene danas rade i do pred samog porodjaja. A cesto i u toku porodiljskog ostaju u kontaktu s desavanjima na poslu od kuce. Jasno, s opravdano manjim ucinkom, al' ne brini, nece gazda za tih par meseci da propadne :ph34r: One zene koje, medjutim, osete na svojoj kozi tu vrstu diskriminacije, otperjaju na trudnicko cim pre i boli ih uvo bas da doprinose gazdi, koji ne vrednuje njihov rad.

Vidim da ti je nepoznata i cinjenica da na primer po zakonu porodiljsko mogu da uzmu i ocevi, ali slepilo tradicionalnom podelom zadataka ti ne dozvoljava da dobacis malo dalje od "primarnih drustvenih funkcija". U iole civilizovanim drustvima nije uopste neuobicajeno da recimo zena iskoristi prvu polovinu prodiljskog, a muskarac drugu. Da li je taj "papucar" koji se onda drznuo da srusi tradicionalni macho princip osudjen na diskriminaciju i ostaje uskracen za povisicu do daljnjeg?

Taj prilicno neinteligentan i ulicarski "ugao gledanja" poslodavaca se leci primenom zakona. Trudnoca nije, niti sme da bude argument za diskriminaciju, a jos manje utice na ucinak, osim u tih par meseci do godinu dana. Pitam se, medjutim, koji je to prirodan izgovor za katastrofalan ucinak onog silnog muskog menadzerskog kadra koji rukovodi propalim srpskim preduzecima. Da nisu mozda prirodno permanentno trudni? :)


Potpis, od pocetka do kraja!

I da se ova tema ne bi od starta pretvorila u musko-zensko prepucavanje, evo jednog malog istrazivanja:

Spoiler! --Click here to view--

Naravno da su zene diskriminisane po pitanju visine plata, ali izgleda da Srbija tu ipak nije na vrhu liste. Svojevremeno me je iznenadio podatak da je u Italiji razlika u platama daleko veca (ako se dobro secam, na primer u advokatskoj firmi, muskarac pripravnik je zaradjivao koliko i zena advokat sa godinama iskustva i gomilom dobijenih slucajeva).

Edited by Golubica, 15 April 2010 - 12:54.


#11 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 13:15

Jesi se za...



Zaboravio sam da naglasim da posmatram ceo problem sa stanovista nekog ko vec cetrneastak godina ne zivi Srbiji, zato sam se, valjda, i za...
rane devedesete ne mogu bitii neko merilo jer je sve bilo naopako, jbg, a period pre njih...

#12 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 13:34

Potpis, od pocetka do kraja!

I da se ova tema ne bi od starta pretvorila u musko-zensko prepucavanje, evo jednog malog istrazivanja:

Spoiler! --Click here to view--

Naravno da su zene diskriminisane po pitanju visine plata, ali izgleda da Srbija tu ipak nije na vrhu liste. Svojevremeno me je iznenadio podatak da je u Italiji razlika u platama daleko veca (ako se dobro secam, na primer u advokatskoj firmi, muskarac pripravnik je zaradjivao koliko i zena advokat sa godinama iskustva i gomilom dobijenih slucajeva).


Golubice, rezultat ovog istrazivanja moze da bude merodavan, al' ne mora.. ipak su to misljenja i utisci, sve dok ne uporedimo plate i ostale beneficije ( za sada transparentnost ocigledno nije prioritet drzavnih a jos manje privatnih firmi ) necemo imati pravu sliku. I zene i muskarci, ucesnici ove ankete, su skloni generalizovanju i zrtve su stereotipa. Ja bih da vidim neko 'opipljivije' istrazivanje :ph34r:

#13 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 15 April 2010 - 13:45

Golubice, rezultat ovog istrazivanja moze da bude merodavan, al' ne mora.. ipak su to misljenja i utisci, sve dok ne uporedimo plate i ostale beneficije ( za sada transparentnost ocigledno nije prioritet drzavnih a jos manje privatnih firmi ) necemo imati pravu sliku. I zene i muskarci, ucesnici ove ankete, su skloni generalizovanju i zrtve su stereotipa. Ja bih da vidim neko 'opipljivije' istrazivanje :ph34r:

ako zelis opipljivo istrazivanje mislim da je najbolje da pogledas sledece: na poslovima prodaje gde se radi 'na procenat', kao 'spoljni saradnik', ako zenama daju manji procenat od muskaraca, onda je sigurno diskriminacija u pitanju. u svim drugim slucajevima, moze da se razlika objasni i ovako i onako, sa ovim sto sam ja navela - nikako drugacije, do diskriminacijom. to bi mogao da ispita bilo koji par, musko i zensko, tako sto ce zvati te firme i pitati za uslove. eto ideje, za par novinara istrazivaca..

Edited by Lift Going Up.., 15 April 2010 - 13:45.


#14 kinky kitten

kinky kitten
  • Members
  • 2,915 posts

Posted 15 April 2010 - 14:38

I da se ova tema ne bi od starta pretvorila u musko-zensko prepucavanje...

Mozda bi za posejdonisa ovo bilo odraz musko-zenskog prepucavanja. Ja tu ne pravim polnu, vec obrazovnu i gradjansku razliku :ph34r:

Naravno da su zene diskriminisane po pitanju visine plata, ali izgleda da Srbija tu ipak nije na vrhu liste. Svojevremeno me je iznenadio podatak da je u Italiji razlika u platama daleko veca (ako se dobro secam, na primer u advokatskoj firmi, muskarac pripravnik je zaradjivao koliko i zena advokat sa godinama iskustva i gomilom dobijenih slucajeva).

Potpuno se slazem. Na polnu diskriminaciju i mizoginiju nisu imune ni mnoge EU zemlje, pa ni SAD. Italijnsko drustvo je dosta konzervativno. Iako nisam trazila nikakve zvanicne podatke za Grcku na primer, gotovo sam sigurna ovako na slepo da ni tamo polozaj zena nije u skladu s principima polne i rodne ravnopravnosti, odnosno ljudskim pravima.

Ovoj anketi ipak nedostaju zvanicna ispitivanja, mada zvakako moze da posluzi kao neki pokazatelj jer su i licni utisci do odredjene mere relevantni u istrazivanjima tog tipa.
Sto se zaposljavanja tice, i dalje postoje stereotipi koji su poslovi zenski a koji muski. Na primer, za poslove tipa kuvanja kafe, ciscenja, konobarisanja, "ofis asistenta" (u prevodu, sekretarice), poslodavci u najvecoj meri zaposljavaju zene. Ne sumnjam ni da se na konkurse tog tipa pretezno i prijavljuju zene, sto je samo odraz usadjenih stereotipa o podeli poslova. Direktorske i menadzerske pozicije su pretezno rezervisane za muskarce.

Nisam, medjutim, sklona bas da slepo poverujem u vecu razliku u zaradi kod stranih firmi u Srbiji. Srpski gazda je ipak srpski gazda. Ko je okusio zna o cemu govorim. No, i strane firme kod nas posluju ipak sa srpskim kadrovima, tako da sumnjam da mnogo zaostaju po tom pitanju.

Ima tu pregrst aspekata koji uticu na to da stanje bude takvo kakvo jeste. Cinjenica je da je ono daleko gore u konzervativnim sredinama gde se drustvena uloga i vecina poslova dele na muske i zenske.

#15 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 15:14

ako zelis opipljivo istrazivanje mislim da je najbolje da pogledas sledece: na poslovima prodaje gde se radi 'na procenat', kao 'spoljni saradnik', ako zenama daju manji procenat od muskaraca, onda je sigurno diskriminacija u pitanju. u svim drugim slucajevima, moze da se razlika objasni i ovako i onako, sa ovim sto sam ja navela - nikako drugacije, do diskriminacijom. to bi mogao da ispita bilo koji par, musko i zensko, tako sto ce zvati te firme i pitati za uslove. eto ideje, za par novinara istrazivaca..



Slazem se potpuno, valjda ce se neko setiti da to istrazi :ph34r: ... inace, ja da sam neka vlast i ako to ekonomija dozvoljava ( al' znamo da nikad nece ) i majkama/domacicama bi dao platu i radni staz... jbt, to je tek posao...