Jump to content


Photo
- - - - -

Žene u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#151 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 May 2010 - 04:31

Ako bi radila anketu među majkama da li bi više volele američki sistem koji je ovde pominjan - 45 dana neplaćenog kada rode bebu ali zato značajnije bolji tretman u firmi ili ovaj postojeći sistem od godinu dana bolovanja, šta misliš koji bi rezultat bio i zašto?


ne razumem - ja sam htela krace 'porodiljsko' jer bi se pela po plafonu sa bebom a bez nekih 'adult' razgovora.

Mislim da ovaj primer iz ne tako davne prošlosti Srbije dovoljno govori o stavu žena prema porodiljskom bolovanju.

Ja sam uvek za opcije - moja drugarica treba da se porodi u narednih 2-3 nedelje u BG i planira da uzme godinu dana, ima visoku funkciju u medjunarodnoj firmi, i to je legitimno. Ja ne bi mogla, ja sam 10 ipo meseci bila sa bebom i nakon toga mi je stvarno trebao posao, htela sam da posizim.

Znam sigurno da većina žena ipak želi da ostane pored bebe za neki period od bar godinu dana.

Individualna procena.

Ipak se ne može na silu takav obrazac nametati svim ženama jer većina nije spremna na takav korak, a objašnjenje zbog čega sigurno ne leži prevashodno u društvenim okolnostima i vaspitanju, ima dosta i u emocijama.

E to je poenta - izbor!!!! Nije pogrosno ni jedno ni drugo.

#152 Gita Og

Gita Og
  • Members
  • 128 posts

Posted 08 May 2010 - 11:01

ne razumem - ja sam htela krace 'porodiljsko' jer bi se pela po plafonu sa bebom a bez nekih 'adult' razgovora.

Ja sam uvek za opcije - moja drugarica treba da se porodi u narednih 2-3 nedelje u BG i planira da uzme godinu dana, ima visoku funkciju u medjunarodnoj firmi, i to je legitimno. Ja ne bi mogla, ja sam 10 ipo meseci bila sa bebom i nakon toga mi je stvarno trebao posao, htela sam da posizim.

Individualna procena.

E to je poenta - izbor!!!! Nije pogrosno ni jedno ni drugo.


Iako bih volela dinamičniji razgovor, mogu samo da konstatujem da se slažem sa tobom o svemu i da razumem ove situacije.

Ja priznajem da mi je sa starijim sinom bilo malo godinu dana, ali sam se ipak vratila na posao. Sa mlađim sam od 11og meseca počela da brojim dane do povratka na posao, jer mi je sa dvoje male dece jednostavno trebao malo duži izlaz svakog dana.

#153 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 13 May 2010 - 10:45

zanimljivost: danas naslov vesti: CEO Pay Breaks Glass Ceiling as Bartz Gets $47.2 Million in ‘09

i prva recenica:


By Alexis Leondis
May 13 (Bloomberg) -- Chief executive officers’ pay is
shattering the glass ceiling.
Boosted by a $47.2 million package for Carol Bartz of
Yahoo! Inc. and $26.3 million for Irene Rosenfeld of Kraft Foods
Inc., compensation for woman CEOs at the biggest U.S. companies
is booming.


znaci, CEO pay glass ceiling shuttered by zene :ph34r:

EDIT: i dalje


Sixteen women heading companies in the Standard & Poor’s
500 Index averaged earnings of $14.2 million in their latest
fiscal years, 43 percent more than the male average, according
to data compiled by Bloomberg News from proxy filings. The women
who were also CEOs in 2008 got a 19 percent raise in 2009 --
while the men took a 5 percent cut.


Edited by Lift Going Up.., 13 May 2010 - 10:46.