Jump to content


Photo
- - - - -

Žene u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
152 replies to this topic

#31 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 15 April 2010 - 19:51

Овде нема никакве дискриминације, јер послодавац би дао и мушкарцима мањи проценат да може, јер то му је у интересу. Истина је да жене пристају на мање, јер њихова очекивања су мања.
Мушкарци једноставно траже више и труде се добију више, лактају се што би се рекло, јер дефинишимо успешног и пожељног мушкарца, један од главних критеријума је да добро зарађује. Код жене успешност и пожељност много мање зависе од количине новаца која жена зарађује, чак жене више воле сигуран и релативно добро плаћен посао (ако имају и више слободног времена онда је то за неке најбоље што могу да нађу).
Мушкарци се једноставно више труде да боље зарађују од жена, чак и кад раде исто као и жене због тог става, ако мисле да не зарађују довољно много пре ће да реагују него жене и да изборе повишицу, јер много више им зависи од тога колико зарађују.

nisam sigurna da ti razumes sta znaci reci diskriminacija. dakle, prvo:

Discrimination is a sociological term referring to the treatment taken toward or against a person of a certain group in consideration based solely on class or category.

znaci, ako zakljucujes da ce zena pristati na manje, zato sto je zena (consideration based solely on class or category) i ponudis joj zato u startu manje (treatment taken toward or against a person), de facto diskriminises.

ono sto dalje navodis moze da objasni sto muskarci cesce napreduju, ali ne pobija da je slucaj koji sam ja navela diskriminacija.

#32 posejdonis

posejdonis
  • Members
  • 283 posts

Posted 15 April 2010 - 20:07

nisam sigurna da ti razumes sta znaci reci diskriminacija. dakle, prvo:

Discrimination is a sociological term referring to the treatment taken toward or against a person of a certain group in consideration based solely on class or category.

znaci, ako zakljucujes da ce zena pristati na manje, zato sto je zena (consideration based solely on class or category) i ponudis joj zato u startu manje (treatment taken toward or against a person), de facto diskriminises.

ono sto dalje navodis moze da objasni sto muskarci cesce napreduju, ali ne pobija da je slucaj koji sam ja navela diskriminacija.


Није, ако и мушкарцима и женама се понуди исти проценат у почетку преговора или ако максималан проценат који послодавац је спреман да плати не зависи од пола.
Нема никакве предрасуде, проценат зависи само од способности радника да преговара без разлике у половима. Ово у пракси доводи до разлике и међу мушкарцима.
Чак као послодавцу би ми било у интересу да имам више продаваца којима морам да дам мањи проценат (од којих би већина биле жене), кад бих могао да их нађем.

#33 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 15 April 2010 - 21:35

Zene u s. (nemam vishe ni jedan razlog da OVO pishem velikim slovom), bar one koje su relativno normalne ("relativno"zbog istorijskih okolnosti, manje kao stecena ili urodjena mana) su: umorne, besne, site svega, ponizene, obespravljene, omalovazene, nevoljene, voljene na pogreshan nacin, depresivne, sedirane, bolesne, sludjene, raspamecene, rastrzane, zbunjene.......hajde malo da pricamo o tome koliko smo prvo LJUDI, pa GRADJANI pa cemo jednog dana da dodjemo i do teme "Zene u s".
Mama me je rodila kao zensko, tata me je 45 godina oslov;ljavao sa "sine"i muskom verzijom mog imena jer sam mu prvo dete i u toj dilemi sta sam, utvrdila sam da je vaznije ko sam. Smeta mi kad se apostrofira polozaj zene u s. drustvu jer, izgleda da mi uopste i nemamo drudhtvo, bar ne u modernom smislu, vishe smo onako, kao horda, banda, buljuk.
Kad budemo "drustvo", imacemo i drustvene nauke koje ce da se bave zenama u s. kako treba, naucnom metodom.

"zene u s.", kako to UZALUDNO zvuci!

Edited by highlanderka, 15 April 2010 - 21:36.


#34 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 16 April 2010 - 11:29

Zene u s. (nemam vishe ni jedan razlog da OVO pishem velikim slovom), bar one koje su relativno normalne ("relativno"zbog istorijskih okolnosti, manje kao stecena ili urodjena mana) su: umorne, besne, site svega, ponizene, obespravljene, omalovazene, nevoljene, voljene na pogreshan nacin, depresivne, sedirane, bolesne, sludjene, raspamecene, rastrzane, zbunjene.......hajde malo da pricamo o tome koliko smo prvo LJUDI, pa GRADJANI pa cemo jednog dana da dodjemo i do teme "Zene u s".
Mama me je rodila kao zensko, tata me je 45 godina oslov;ljavao sa "sine"i muskom verzijom mog imena jer sam mu prvo dete i u toj dilemi sta sam, utvrdila sam da je vaznije ko sam. Smeta mi kad se apostrofira polozaj zene u s. drustvu jer, izgleda da mi uopste i nemamo drudhtvo, bar ne u modernom smislu, vishe smo onako, kao horda, banda, buljuk.
Kad budemo "drustvo", imacemo i drustvene nauke koje ce da se bave zenama u s. kako treba, naucnom metodom.

"zene u s.", kako to UZALUDNO zvuci!


'Zene u Srbiji' naslov topica je slucajno izabran, ja sam apostrofirao placenost zena u Srbiji. Sad, nije da nema o cemu da se prica sto se tice polozaja zena u Srbiji, ti slobodno postavi nov topic...
mada bi placenost zena u Srbiji bio, cini mi se, neraskidiv deo polozaja zena...

#35 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 16 April 2010 - 12:50

U iole civilizovanim drustvima nije uopste neuobicajeno da recimo zena iskoristi prvu polovinu prodiljskog, a muskarac drugu. Da li je taj "papucar" koji se onda drznuo da srusi tradicionalni macho princip osudjen na diskriminaciju i ostaje uskracen za povisicu do daljnjeg?

Naravno, nije neuobicajeno da se porodiljsko podeli. Ali u tim iole civilizovanim drustvima ne presudi to ko jeste i nije papucar nego sta se vise isplati. Cista racunica i stvar medjusobnog dogovora glede kucne ekonomije. Radje ostaje kod kuce onaj ko zaradjuje manje jer taj manje i gubi (ekonomski). To su cesto zene. Isto tako cesce zene ostaju kod kuce sa bolesnom decom nego muzevi. Narocito ako je muz usred neke zesce karijere i zaradjuje dobro. Cist pragmatizam. Izlgeda da je "najravnopravnija" raspodela duznosti izmedju onih koji otprilike zaradjuju isto.

Mislim da je veci problem to sto generalno postoje zanimanja koja su slabo placena a njih mahom imaju zene.

#36 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 16 April 2010 - 15:46

nekoliko zanimljivosti iz UK:

* zene su ukupno manje placene, ali su od ljudi koji rade part-time zene znatno vise placene.
* od ukupnog broja zena koje rade, gotovo polovina radi part-time.
* po istrazivanje, najsrecnije (u vezi svoje situacije sa poslom) su zene koje rade part-time.

#37 posejdonis

posejdonis
  • Members
  • 283 posts

Posted 16 April 2010 - 18:48

Naravno, nije neuobicajeno da se porodiljsko podeli. Ali u tim iole civilizovanim drustvima ne presudi to ko jeste i nije papucar nego sta se vise isplati. Cista racunica i stvar medjusobnog dogovora glede kucne ekonomije. Radje ostaje kod kuce onaj ko zaradjuje manje jer taj manje i gubi (ekonomski). To su cesto zene. Isto tako cesce zene ostaju kod kuce sa bolesnom decom nego muzevi. Narocito ako je muz usred neke zesce karijere i zaradjuje dobro. Cist pragmatizam. Izlgeda da je "najravnopravnija" raspodela duznosti izmedju onih koji otprilike zaradjuju isto.

Mislim da je veci problem to sto generalno postoje zanimanja koja su slabo placena a njih mahom imaju zene.


Баш тако, закон повратне спреге.

Будимо конструктивни. Ево како би ја покушао мало да исправим ствари, да не испадне да само критикујем.

Старосна граница, за пензију и број година радног стажа за пензију исти за мушкарце и жене. Чисто да уклонимо полну дискриминацију између жена које не рађају и мушкараца, кад тврдимо да желимо да уклонимо полну дискриминацију.
Трудничко и породиљско се рачуна дупло у стаж, жене обавезно породиљско 1 година, мушкарци 6 месеци. Свима је у интересу сем послодавцима да се иде на породиљско, и поштрити казне за послодавце који дискриминишу према томе да ли хоћеш да имаш децу.

Па ако немаш деце радиш дуже до пензије, ако имаш деце деца раде за тебе. Мајке раде мање него очеви за пензију, а очеви мање од оних који немају децу. Ово је државна пензија, ако неко хоће додатну нека сам уплаћује, поготову они који немају деце, нека само одвоје оне паре који родитељи одвајају за децу и требало би да буду збринути.
Молио бих коментраре и још конструктивних предлога.

#38 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 April 2010 - 18:14

Ja se nado da ce zene malo vise komentarisati ovaj topic, al' izgleda... nista :ph34r:

#39 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 20 April 2010 - 22:39

ja sam citala sa interesovanjem... ranije bih se i ukljucila i diskusiju, sad prosto ne znam sta da kazem.

prosle nedelje sam cula da ce koleginica u Kanadi (gde je porodiljsko godinu dana) ostati bez pozicije kad se sa porodiljskog vrati, a poznajuci je to verovatno znaci da ce napustiti firmu. Vlasnik firme je zakljucio da je ona "totalno izgubila focus" i da mu treba ili zena u cetrdesetim, "post-baby" ili - muskarac. Njoj je ovo druga beba, porodiljsko je koristila koliko je omoguceno zakonom, kad ode kuci vise se ne javlja na blackberry, ne radi vikendima i sl. E sad, vlasnik za tu poziciju zapravo zeli da razmotri i jednu trudnicu, ali koja na ulasku u 9. mesec i dalje radi (ukljucujuci voznju po GTA), koja je vec najavila da ce biti odsutna minimalno, par meseci. Ona je izuzetan radnik (i izuzetna osoba) i ja otprilike znam da je do sada preskakana u raznoraznim situacijama zato sto se ocekivalo da ce u nekom trenutku poceti da radja decu i "izgubiti fokus". Medjutim sad kad se trudnoca dogodila i kad je ona na neki nacin pokazala da materinstvo nece uticati (ili ce samo minimalno uticati) na njen posao, vizura se promenila.

Obrni-okreni sve se svodi na efikasnost. Cinjenica je da poslodavcima smeta ako neka pozicija pocne da "slabi", naravno kad su u pitanju malo vise pozicije, za neke jednostavne poslove nema problema, zamena se caskom obuci, posao ne trpi. Dok kod "uhodavanja" zamene za neke malo komplexnije poslove neretko posao "padne". Imamo u firmi i neke koje su trazile part-time... dobile su za sad ali nisam sigurna koliko dugo ce da potraju.

Da dodam jos i da nisam najsigurnija da je bas "za istu poziciju, isti posao... sve isto" plata manja. Mogu i dva muskarca da imaju razlicite plate na istoj poziciji, mislim da je to uvek relativno isto i da nema bas puno poslovnih klonova.

Ja sam svojevremeno u Kanadi citala neku studiju koja kaze da razlike u statistici poticu uglavnom sto zene rade u firmama koje manje placaju ali su i flexibilnije i manje zahtevne, npr. arhitekta ce se zaposliti pre u nekoj gradskoj sluzbi nego u gradjevinskoj korporaciji, hemicar u ekoloskoj laboratoriji pre nego u farmaceutskoj industriji itd itd Mislim da ima nesto i u tome. U protivnom s aspekta poslodavca koji bi uvek da plate sto manje, ne znam zasto onda zene ne bi bile privilegovane kod zaposljavanja (jer kostaju manje), a najcesce nisu.

edit: pardon, pitanje je bilo zene u Srbiji. Ne znam kako je sada, ranije sam imala utisak da u jednoj firmi za isti stepen strucne spreme svi startuju isto, ali ja sam radila samo u drzavnoj firmi, nemam iskustva s privatnicima.

Edited by kiti, 20 April 2010 - 22:50.


#40 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 20 April 2010 - 23:01

Ja sam svojevremeno u Kanadi citala neku studiju koja kaze da razlike u statistici poticu uglavnom sto zene rade u firmama koje manje placaju ali su i flexibilnije i manje zahtevne, npr. arhitekta ce se zaposliti pre u nekoj gradskoj sluzbi nego u gradjevinskoj korporaciji, hemicar u ekoloskoj laboratoriji pre nego u farmaceutskoj industriji itd itd Mislim da ima nesto i u tome. U protivnom s aspekta poslodavca koji bi uvek da plate sto manje, ne znam zasto onda zene ne bi bile privilegovane kod zaposljavanja (jer kostaju manje), a najcesce nisu.

mislim da je jasno da vecina zena ne zeli da u potpunosti bude posvecena poslu, nego zeli da ima vreme i za decu i partnera, i jasno je da i zena ima samo 24h u danu, pa onda traze takve poslove. to je sasvim ok.

e sada, blond kaze da i tim zenama sto zele da se posvete porodici i kuci, treba da budu placene za to posvecivanje. mnoge drzave to na neki nacin i rade (raznim subvencijama i preferncijalnim poreskim tretmanom). pitanje je sta onda, po blondu, sa onim zenama koje i rade i brinu o porodici? da budu placene 2x, ili sta?

ovo cisto na teoretskoj ravni, na stranu to ko bi to platio, i koliko bi njih islo na posao ako moze da dobija 'platu' da sedi kod kuce, i koliko pre nego sto bi i muskarci krenuli da zahtevaju da i njima bude placeno....

EDIT: zapravo hocu da kazem, da li je uopste problem sto su zene manje placene ako je to njihova odluka, da im je vaznija porodica od karijere. ja mislim da nije.

Edited by Lift Going Up.., 20 April 2010 - 23:08.


#41 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 20 April 2010 - 23:30

EDIT: zapravo hocu da kazem, da li je uopste problem sto su zene manje placene ako je to njihova odluka, da im je vaznija porodica od karijere. ja mislim da nije.


ja isto mislim da nije problem. Nekakav izbor postoji: zene danas mogu da grade karijeru (ne tako davno to bas i nije bilo izvodljivo), da budu domacice, ili da imaju neki posao koji nije karijera uz porodicu. Ja cesto cujem kako "izbor zapravo ne postoji", ali to je zato sto se ne moze izabrati i zahtevna karijera i posvecivanje puno vremena porodici u isto vreme, jer dan kao sto je navedeno ima samo 24h. Ja znam da ce moja bivsa koleginica biti ogorcena i reci da su je otpustili muski sovinisti, ali jednostavno to sto je ona trazila - visoka pozicija uz relativno mali broj radnih sati, nije uopste bilo u ponudi, nikome u firmi. Kao kad udjete u radnju gde ima crnih i crvenih cipela, a vi hocete bas zute, pa onda kazete da ne postoji izbor. Postoji, izmedju crvenih i crnih.

Problem moze da bude za one zene ciji izbor poslodavac ne propoznaje/priznaje - primer moje druge koleginice koja je bila na "stend baju" sve dok nije ostala trudna i "dokazala" da je zaista zena od karijere. Ta presumpcija definitivno nije fer, ma koliko je statistika opravdavala.

edit: neretko cujem i argument da se ne moze uvek izabrati da se bude domacica ili part time iz ekonomskih razloga, jedna plata nije dovoljna i sl. E pa tu vec dolaze do izrazaja licne sposobnosti, ne zive svi u istom smestaju, ne voze svi isti auto, nemaju svi iste mogucnosti da se lece... neko moze da priusti da ne radi, neko ne. To je onda jedno sire drustveno pitanje i tice se celog sistema, a ne samo rodne ravnopravnosti. A kad je konkretno Srbija u pitanju situacija je jos teza jer su i drzava i drustvo osiromaseni i iscrpljeni, jasno da standard nije neki ni kad dvoje rade...

Edited by kiti, 20 April 2010 - 23:37.


#42 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 21 April 2010 - 05:37

mislim da je jasno da vecina zena ne zeli da u potpunosti bude posvecena poslu, nego zeli da ima vreme i za decu i partnera, i jasno je da i zena ima samo 24h u danu, pa onda traze takve poslove. to je sasvim ok.

e sada, blond kaze da i tim zenama sto zele da se posvete porodici i kuci, treba da budu placene za to posvecivanje. mnoge drzave to na neki nacin i rade (raznim subvencijama i preferncijalnim poreskim tretmanom). pitanje je sta onda, po blondu, sa onim zenama koje i rade i brinu o porodici? da budu placene 2x, ili sta?

ovo cisto na teoretskoj ravni, na stranu to ko bi to platio, i koliko bi njih islo na posao ako moze da dobija 'platu' da sedi kod kuce, i koliko pre nego sto bi i muskarci krenuli da zahtevaju da i njima bude placeno....

EDIT: zapravo hocu da kazem, da li je uopste problem sto su zene manje placene ako je to njihova odluka, da im je vaznija porodica od karijere. ja mislim da nije.



Ja samo da ponovim da je ideja o placenim zenama/domacicama nabacena ( od mene, naravno ) i da nije tema ovog topica, daleko da imam resenje :ph34r: ... tema je zena koja je obrazovana/iskusna/posvecena poslu onoliko koliko i muskarac i kompenzacija iste

#43 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 21 April 2010 - 10:26

tema je zena koja je obrazovana/iskusna/posvecena poslu onoliko koliko i muskarac i kompenzacija iste

tu nekako se pitam isto sto i kiti. ako zena ima iste rezultate kao muskarac a manje je placena, ne bi bilo nezaposlenih zena, jer bi imale prednost kao jeftinije. tako da mislim da moze neka zena da bude zakinuta neko vreme, ali pre ili kasnije ce to primetiti i naci novi posao, tj. naci ce je neki headhunter, jer iskustvo i posvecenost poslu ne prolaze neprimeceno, kao sto je to bio slucaj one zene koju je pomenula kiti (sto je napredovala nakon sto se pokazala u trudnoci).

tako da moj savet zeni koja misli da je zakinuta u odnosu na muske kolege: naci novi posao. meni se pri svakoj promeni posla znatno povecala plata (naravno to podrazumeva da ima rezultate koji govore sami za sebe).

#44 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 21 April 2010 - 16:20

[quote name='Lift Going Up..' date='21.04.2010, 10:26' post='2748691']
tu nekako se pitam isto sto i kiti. ako zena ima iste rezultate kao muskarac a manje je placena, ne bi bilo nezaposlenih zena, jer bi imale prednost kao jeftinije. tako da mislim da moze neka zena da bude zakinuta neko vreme, ali pre ili kasnije ce to primetiti i naci novi posao, tj. naci ce je neki headhunter, jer iskustvo i posvecenost poslu ne prolaze neprimeceno, kao sto je to bio slucaj one zene koju je pomenula kiti (sto je napredovala nakon sto se pokazala u trudnoci).

tako da moj savet zeni koja misli da je zakinuta u odnosu na muske kolege: naci novi posao. meni se pri svakoj promeni posla znatno povecala plata (naravno to podrazumeva da ima rezultate koji govore sami za sebe).
[/quo
'Novi posao', 'headhunter' u Srbiji? Nemo' se ljutis, al' to malo sutra u Srbiji, posebno danas, SEKA je sveprisutna...

#45 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 21 April 2010 - 16:32

'Novi posao', 'headhunter' u Srbiji? Nemo' se ljutis, al' to malo sutra u Srbiji, posebno danas, SEKA je sveprisutna...

a sto bi se ljutila? znam da od dvehiljaditih i tek kako headhunteri maznjavaju human resources, jer znam ljude koji su tako headhuntovani. pogotovu u srbiji, gde no compete ne postoji, pogovovo za poslove gde nema dovoljno stvarno strucnih. naravno, radi se o professionals.

a, da, jos da kazem, to se odnosi i na zene i na muskarce...

Edited by Lift Going Up.., 21 April 2010 - 16:44.