Jump to content


Photo

SRPSKA DIASPORA - Kome to treba ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
129 replies to this topic

#46 cybersrk

cybersrk
  • Members
  • 1,378 posts

Posted 23 February 2003 - 10:37

Brane:
Takav covek moze da pomogne svojoj zemlji. Zato sto hoce i zato sto je znalac. I ocuti hiljade gorih uvreda, jer veruje u visi cilj. On nije kao HIGHFELDER i njegov advokat cybersmrk pa da te uvrede i traze onda izvinjenje... jer oni zive na Zapadu. A rade ko zna sta... I da, veliki su strucnjaci pogotovo po pitanju pravoslavne duhovnosti...


Oprosti,
smireni i pokajani Znalche,
(a uveren sam da si pokajan cim upotrebljavas tako prefinjene izraze, pa jos i za hriscansku sabracu),
no ti si jedini koji dosledno ovde baca uvrede na ljude. Pritom si samozvani spokeperson za spc, sa cesto cak i jeretickim stavovima: npr., ti znas unutrasnjost bozjeg uma - dosta cudno, s obzirom da ni Hristos nije imao takvo znanje; pa onda govoris ovima da ce se spasti, a onima da nece - opet cudno, s obzirom da je taj sud na Hristu, a ne na tebi; govoris dusi koja je ocigledno bogolika da je jadna i da ti se "facka za njezino misljenje".

Prostacki bez presedana.

Znalac ekonomije ocigledno nisi, poznavaoc prilika u rasejanju jos manje jesi. U teologiji si katastrofalno los, pritom i neoriginalan jer u velikome kopiras stil biskupa Irineja (Ignacia) Lojole.

Jedino sto je jasno je da imas nekakav ozbiljan licni problem (koji se ogleda cesto u paranoidnim napadima), medjutim ja ne kapiram zbog cega ljudi koji se javljaju na ovaj forum moraju biti meta tvojoj neurozi?

Iskuliraj se od Intereta malo, idi u prirodu, idi na liturgiju, i napisi nam nesto lepo iz Srbije, o Srbiji.

Verujem da se ni FBI tada nece ljutiti.

#47 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 23 February 2003 - 23:42

cybersmrk:
Oprosti, 
smireni i pokajani Znalche,
(a uveren sam da si pokajan cim upotrebljavas tako prefinjene izraze, pa jos i za hriscansku sabracu),
no ti si jedini koji dosledno ovde baca uvrede na ljude. Pritom si samozvani spokeperson za spc, sa cesto cak i jeretickim stavovima: npr., ti znas unutrasnjost bozjeg uma - dosta cudno, s obzirom da ni Hristos nije imao takvo znanje; pa onda govoris ovima da ce se spasti, a onima da nece - opet cudno, s obzirom da je taj sud na Hristu, a ne na tebi; govoris dusi koja je ocigledno bogolika da je jadna i da ti se "facka za njezino misljenje".

ovo su najobicnije izmisljotinje u vezi mojih pisanija i ja ih u potpunosti odbacujem.

#48 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 February 2003 - 01:49

2 Milovan
..........

Moze, moze Milovane. U nekoj drugoj zemlji, a ne kod nas.

Al' najbolje bi bilo da kupimo puno sperploce!
Svi: Koje, bre, sperploce?

Vic.
U jednom kolhozu, posle zetve i dobijene drzavne novcane premije, sede kolhoznici u kolhoznom domu i raspravljaju sta dalje. Jedni kazu - da okrecimo dom, jedni - da kupimo novi kinoprojektor, jedni - da posaljemo zene i decu na more! A iz zadnjih redova jedan deda stalno dobacuje: a da kupimo puno sperploce? I posto nikako da se dogovore sta je najbolje, jedan kaze - a da pustimo starog da kaze do kraja? Ustane deda i kaze: ma da kupimo puno sperploce, napravimo avijon i odletimo odavde ... u materinu!

Fly by JAT ovamo - onamo!

#49 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 24 February 2003 - 02:29

BRANE

CITAT
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Cak i ova rasprava pokazuje da nema neke ideje ijasne vizije. Jos niko nije dao predlog ili neku ideju sta on misli sta dijaspora moze i sta ocekuje zauzvrat ? I da li uopste vredi o tome razmisljati.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Brane evo da pokusam da formulisem zahtjeve dijaspore prema drzavi, i sto mi ocekujemo od drzave.
Da se politicari bave politikom i zakonodavstvom.
Da sve institucije sistema funkcionisu.
Da se kriminalci i zlocinci smjeste u zatvor.
Da se politicari ne mijesaju i intervenisu u ekonomiji.
Da se stvore pravila igre gdje svi ucesnici postuju ta pravila.
Da telefoni rade, da ima struje i da se transport i posta podignu na Evropskom nivou.
Da se kapital slobodno krece i roba bez birokrackih prepreka, carinskih barijera zelenaskih kamata i.t.d.
Da mozemo bez konja uci u javni klozet.
Da nam policija ne moze naplacivati kaznu, nego mora pisati prijavu, takode i carina.
Da mozemo registrovati firmu za jedan dan.
Da mozemo sklapati ugovore sa nasim firmama i zastupati iste u inostranstvu uz zakonske obaveze i proizvodaca i zastupnika.
Da mozemo osigurati imovinu, pokretnu i nepokretnu i od osiguranja dobiti novac.
Da g. Batic pazi svoj posao.
Da nas g. Kostunica ne dijeli po broju pasosa.
Da nam ne pregaze g. Dindica kamionom.
Ima toga jos...........................

Da ponovim zahtjeve, mozda se jos neko sjeti od ucesnika da komentarise, izgleda misle da sam poludio, nije im se cudit.

#50 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 24 February 2003 - 16:50

Sto se tice rasejanja sigurno da ono sto je g. Milovan naveo, spada u ocekivanja ljudi izvan otadzbine. Ne treba zaboraviti da su ljudi koje cesto zovu gastarbajteri drzali pozamasne sume novca u ondasnjim YU bankama. Samo da Vas podsetim da je u trezorima narodne banke bilo neki 11 Milijardi US $ na privatnim racunika, od cega je vise od 65% pripadalo ljudima koji su ziveli i radili izvan zemlje. Sta se desilo s tim novcem ? pojela maca. Sada se guverner, jadnik, hvali s 2 Milijarde US $ drzavnih rzervi jer je zateko rezerve od svega nekoliko stotina miliona US $, nakon sto je SPS " digo " ruke od vlasti.

Ako govorimo o odnosima Matice i njenog rasejanja, to su veoma kompleksne i zahtevne stvari koje iziskuju jedan ozbiljan pristup i dugorocan plan. Najcelishodnije bi bilo pogledati kako to cine neke Evropske zemlje koje imaju dugogodisnje iskustvo u toj oblasti. Recimo Francuska, Britania, Portugal ...

Sto se tice toga ko zna sta mi ovde radimo, odmah cu odgovoriti zainresovanom gospodinu - nista ! Mi ovde ne radimo apsolutno nista jer nas novac radi za nas, pa nam ostavlja sirom otvorena vrata da razmisljamo i brinemo tamo o vama u Matici. ( primer - U Frankfurtu, Nemacka za jedno vece je prikupljeno, u prisustvu premijera Djindjica preko 100.000 Eura za hram Sv. Save na Vracaru. Eto to je ta musava, krezava i primitivna Diaspora u stanju da ucini za svoju otadzbinu. Samo takvi ko sto ste vi gospodine Nik ne sluze na cast otadzbiti i sto pre se pogledajte u ogledalo da vidite u cemu je vas problem.

Pozdrav !

#51 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 24 February 2003 - 16:51

Sto se tice rasejanja sigurno da ono sto je g. Milovan naveo, spada u ocekivanja ljudi izvan otadzbine. Ne treba zaboraviti da su ljudi koje cesto zovu gastarbajteri drzali pozamasne sume novca u ondasnjim YU bankama. Samo da Vas podsetim da je u trezorima narodne banke bilo neki 11 Milijardi US $ na privatnim racunika, od cega je vise od 65% pripadalo ljudima koji su ziveli i radili izvan zemlje. Sta se desilo s tim novcem ? pojela maca. Sada se guverner, jadnik, hvali s 2 Milijarde US $ drzavnih rzervi jer je zateko rezerve od svega nekoliko stotina miliona US $, nakon sto je SPS " digo " ruke od vlasti.

Ako govorimo o odnosima Matice i njenog rasejanja, to su veoma kompleksne i zahtevne stvari koje iziskuju jedan ozbiljan pristup i dugorocan plan. Najcelishodnije bi bilo pogledati kako to cine neke Evropske zemlje koje imaju dugogodisnje iskustvo u toj oblasti. Recimo Francuska, Britania, Portugal ...

Sto se tice toga ko zna sta mi ovde radimo, odmah cu odgovoriti zainresovanom gospodinu - nista ! Mi ovde ne radimo apsolutno nista jer nas novac radi za nas, pa nam ostavlja sirom otvorena vrata da razmisljamo i brinemo tamo o vama u Matici. ( primer - U Frankfurtu, Nemacka za jedno vece je prikupljeno, u prisustvu premijera Djindjica preko 100.000 Eura za hram Sv. Save na Vracaru. Eto to je ta musava, krezava i primitivna Diaspora u stanju da ucini za svoju otadzbinu. Samo takvi ko sto ste vi gospodine Nik ne sluze na cast otadzbiti i sto pre se pogledajte u ogledalo da vidite u cemu je vas problem.

Pozdrav !

#52 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 24 February 2003 - 16:59

Polednja receneica moje poruke se ne odnosi na NIk vec na Brane - izvinjavam se !

#53 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 24 February 2003 - 21:13

Prihvatam izvinjenje.

#54 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 25 February 2003 - 09:30

HIGHFELDER:
" Ne treba zaboraviti da su ljudi koje cesto zovu gastarbajteri drzali pozamasne sume novca u ondasnjim YU bankama. "

sonjal:
Bila sam stedisa nekadasnje "Ljubljanske banke" sa nekim manjim ulogom (za nase prilike ne tako mali)-stara devizna stednja.Jednom kada sam dosla u banku da uzmem nekakvu "crkavicu" koju su davali za godinu dana )oko 100 ili 200DM ,dosla je i starija zena koja je radila u Nemackoj i prenela svu svoju zaradjenu ustedjevinu u nekadasnju nasu banku ,sa namerom da od toga zivi.Secam se kukala je za svojim novcem a imala je na knjizici oko 350 000DM.
Ko zna koliko je takvih slicnih vecih i manjih uloga bilo u nasoj zemlji volela bih da znam.

#55 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 25 February 2003 - 11:02

Braca:
Mozda se ni meni ne svidja za koga bi "dijaspora" glasala, ali gospodo, pa to je demokratija.


A za koga bi to dijaspora glasala? Cudno je da se toliko "zna" za koga bi dijaspora glasala, a da je tu "cinjenicu" Milosevic propustio da iskoristi na izborima od '90 pa na ovamo. Treba li da vas podsecam da je Milosevic po potrebi dozvoljavao izbeglicama iz Hrvatske i BiH da glasaju kad je procenjivao da ce imati korist od tih glasova. Normalno je da se namece pitanje zasto isti taj Milosevic koji je imao nos za glasace sve ove godine nije dozvoljavao da se glasa van zemlje ako bi imao vecinu tih glasova. Nadam se da se u ovom slucaju ne radi o generalizaciji? A jos gori bi slucaj bio da se radi o slici stecenoj citanjem serbiancafe i slicnih foruma.

Mozda ipak ne bi imao vecinu tih glasova?

#56 Hromi Daba

Hromi Daba
  • Members
  • 5,761 posts

Posted 25 February 2003 - 18:37

Koga briga Rosbacher, presuda je vec donesena. Vec i vrapci znaju da je srpska dijaspora skup nacionalistickih mitomana - ja citao ovde.

#57 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 26 February 2003 - 15:15

OVI MOJI IZ BERANA I OKOLINE U DANSKOJ, 90% BI GLASALO ZA SLOBA.

#58 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 26 February 2003 - 15:26

Suva istina. Dijaspora je tokom ranih devedesetih, a i nesto pre bila totalno sludjena, euforicna u svom obozavanju Slobodana Milosevica kao najveceg srpskog sina kojeg je rodila majka, da ne samo da su previdjali cinjenicu da se radi o komunistickom apartchiku i centarforu sistema protiv koga su ceo svoj apatridski vek proveli, vec su njegove oponente blanko nazivali komunistima! Ili stranim agentima, sto protivno privrzenosti korenima znaci, da su morali biti komunisti! U svojoj slepoj zelji samo da se sto pre rasturi komunisticka tamnica srpskog naroda, zvana SFRJ, dijasera je previdela cinjenicu da je njihov novi omiljeni vozd, zajedno sa miropomazanim vojvodom, zapravo postao nacional-socijalista, i u tom pravcu gurnuo sudbinu celog naroda.

Naravno, dijaspori ni dan danas ni dlaka ni pet para ne fale, dok ljudi u na Balkanu zive sa posledicama te kratkovidosti.

#59 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 26 February 2003 - 15:35

Neka je to suva istina. Iako decidan odgovor na pitanje o stavu dijaspore vuce na zastoku generalizaciju, ali da ne trazimo dlaku u jajetu.

I sve to nije odgovor na pitanje "Zasto SPS (Sloba) nije dozvoljavao glasanje dijaspori?".

Naravno, dijaspori ni dan danas ni dlaka ni pet para ne fale, dok ljudi u na Balkanu zive sa posledicama te kratkovidosti.


Cije kratkovidosti? Ne mislis valjda na kratkovidost dijaspore???

[ Izmena poruke: Rosbacher na dan 2003-02-26 15:38 ]

#60 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 26 February 2003 - 15:45

G. Tromotorac - pa ko je glasao za G. Milosevica ? Diaspora ?

Pa zasto bi dlaka falila s glave onima koji su ionako gradjani drugog reda, svoje otadzbine. Ovde postoji tipicna zamena teze. Sumnja se da bi diaspora glasala ovako ili onako. Pa ljudi, Vi ste ga sve to vreme glasali bez ikakve pomoci rasejanja. O cemu Vi to zaboga govorite.

Pa nisu samo politicari Srbije rasejanje proglasili, gradjanima drugog reda, vec kako se da procitati svaki od vas je ubedjen da je rasejanje jedna opasna pojava - koje se dobro treba cuvati.

Diaspora bi glasala ovako ili onako - pa to je najblaze receno smesno.

G. Braca vam je vec objasnio da ne postoji ogranicena demokratija - tj. pravo glasa. Radi se o pitanju zasto ne moze da se glasa u ambasadama Srbije sirom sveta ? Sve drzave, normalne, omogucavaju to svojim gradjanima - sem Srbije, to je pitanje, zasto ?