Jump to content


Photo

SRPSKA DIASPORA - Kome to treba ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
129 replies to this topic

#16 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 20 February 2003 - 16:13

Braca

Član od: May 27, 2001
Lokacija: Pariz
Poruka poslata: 2003-02-20 13:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ne znam da li je rekao nesto za glasanje u inostranstvu, ali ni ovo nije lose na tu temu :

"Drugog kruga predsednickih izbora ne sme da bude. Mi nemamo vremena da ga arcimo, poput oni koji imaju drugacije sudbine, koji su dosli iz raznih Bolivija, i drugih svetova da nam ovde uredjuju drzavu. Neki ljudi iz Vlade Srbije imaju gde da odu, ali mi sa njima nemamo nista zajednickog. Ovde se, brate, mnogo namnozilo onih sa duplim drzavljanstvima, a valjda ova zemlja ume da pronadje snage u sebi"
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

NEMAM DUPLO DRZAVLJANSTVO,
ALI MI JE SVE JASNO.

#17 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 20 February 2003 - 17:03

Ministarko,

Ako se na svom poslu ponasas kao na forumu, siguran sam da je narodu u Srbiji "sve jasno a svakim danom i sve jasnije" koje to kadrove moze da ponudi DSS (da te ne podsecam na kolegu Obrena Joksimovica, sramotu od ministra kakvog se ni Milosevic nije usudio da postavi). Ja ipak preferiram jednog Djelica ili Udovicki, pa makar imali i duplo drzavljanstvo. Kad budem bio u prilici, shodno tome cu i da glasam.

#18 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 20 February 2003 - 21:54

Malo malo pa se neko na ovom forumu oglasi po "pitanju dijaspore". To uglavnom pokrecu oni koji su otisli iz Srbije i sad osecaju nostalgiju za rodnim krajem ili nesto slicno, ali ni u ludilu to nece da priznaju vec pljuju po Srbiji i po svima nama koji smo ostali da se borimo za demokratiju u ovoj zemlji.

#19 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 20 February 2003 - 22:04

da o$ecaju no$talgiju ha ha hahahha :lol:

#20 milovan

milovan
  • Members
  • 4,995 posts

Posted 20 February 2003 - 22:47

Kada bi i druge stvari uspijevale kao podjele, bili bi jako uspjesni.

#21 elle

elle
  • Members
  • 4,479 posts

Posted 21 February 2003 - 01:25

Joj. Pobunjeni, procita li ti na sta se odnose postovi? Nisi im'o vremena? Evo da ti kazem: Kostunica izjavio da nam / vam / mu ne trebaju "oni sa duplim pasosima", a to ti se odnosilo na vas/nas (?) / one, koji se upinju da demokratiju zapate u Srbiji. Direktno je vrisnuo na Bozidara Djelica i Kori Udovicki.
Jasnije?

A nostalgija + pljuvanje po Srbiji, well, daj neki primer, mozda i toga ima, pojedinacno ili zajedno.





[ Izmena poruke: elle na dan 2003-02-21 01:32 ]

#22 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 21 February 2003 - 05:06

pa ne treba ni on nama takav kakav je, jel' tako? ima li on jos neku (stvarnu) funkciju ili lupa privatno?!

#23 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 21 February 2003 - 09:12

Jedan od glavnih razloga naseg poraza je u potpunom odsustvu kontakta a samim tim i pomoci i podrzske ljudi iz dijaspore. Dok su Hrvati a posebno ########i bili oslonjeni na nesebicnu podrsku i lobiranje svojih iseljenika mi smo se i dalje drzali nasledjenog stava da svi dobronamerni ljudi zive u svojoj domovini i da su svi koji su otisli izdajnici svoje domovine (pardon, otadzbine). Znaci potrebne su cvrste veze i uzajamna podrska. Neophodni su!!!

E, ali pravo glasa je nesto drugo. Mozemo da se dogovaramo, da se posavetujemo, da pomognemo jedan drugom ali u mojoj kuci se pitamo mi koji u njoj zivimo. Znaci pravo glasa samo onima sa stalnim prebivalistem i drzavljanstvom. Zasto? Bio sam svedok da su mnogi iz dijaspore (otisli pre 1991.) zdusno podrzavali Milosevica i srbovali po zapadnim nemackama. Mi cemo ovde lepo da zivimo a vi da nam cuvate ime i obraz. Sto reko narod po tudjoj guzici i sto batina. Izbori direktno uticu na kvalitet i nacin zivota, istovremeno i pruzaju ali i obavezuju. Glasaj protiv izrucenja Mladica ali i izdrzi posledice!

#24 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 21 February 2003 - 09:24

Aman, ponovo, ne radi se o pravu glasa. Svi koji imaju drzavljanstvo imaju pravo glasa, ma gde ziveli. Tacka. Radi se samo o tehnickom resenju mesta glasanja.

Mozda se ni meni ne svidja za koga bi "dijaspora" glasala, ali gospodo, pa to je demokratija. Godinama mi se nije svidjalo par miliona Milosevicevih glasaca, ali mi nikad nije palo na pamet da trazim da im se zabrani ili prakticno onemoguci glasanje.

Mozda ti koji zive u inostranstvu ne snose direktno posledice, ali svi imaju ponekog u Srbiji do kog im je stalo i za koga bi voleli da bolje zivi. Uostalom, to je prva pretpostavka demokratije, da svi koji glasaju i svi koji su birani to rade za opste dobro.

Za one iz zadjneg reda ponavljam : ne moze se neko pravo oduzeti ili uskratiti zato sto nam se ne svidja kako neko to pravo koristi !!!

#25 sonjal

sonjal
  • Banned
  • 3,375 posts

Posted 21 February 2003 - 09:35

Braca:
Ne znam da li je rekao nesto za glasanje u inostranstvu, ali ni ovo nije lose na tu temu :

"Drugog kruga predsednickih izbora ne sme da bude. Mi nemamo vremena da ga arcimo, poput oni koji imaju drugacije sudbine, koji su dosli iz raznih Bolivija, i drugih svetova da nam ovde uredjuju drzavu. Neki ljudi iz Vlade Srbije imaju gde da odu, ali mi sa njima nemamo nista zajednickog. Ovde se, brate, mnogo namnozilo onih sa duplim drzavljanstvima, a valjda ova zemlja ume da pronadje snage u sebi"

sonjal:
Neozbiljan politicar, kao i njegova izjava samo stete ovom jadnom napacenom i osiromasenom narodu.
Ponosna sam na sve moje kolege koje su u inostranstvu, a ima ih pino i to su mahom nasi najobrazovaniji ljudi ,koji nisu mogli sebi da dozvole( od 91- godine pa na ovamo) da ne mogu svojoj deci da omoguce pristojan zivot.Najstrucniji iz informaticke sruke, pa i iz drugih struka, su otisli za cim ja zalim.To su danas u inostranstvu vrlo cenjeni i ugledni ljudi, a ja o takvom standardu ,koji oni imaju samo mogu da sanjam.Najvise bih volela kada bi se ovde jednog dana stekli uslovi, da se svi vrate, a do tada da im se omoguci glasanje u svim zemljama, gde postoje nase ambasade.
Svi ti ljudi imaju "nekoga" i "nesto" u svojoj zemlji, gde su se rodili i glupo je reci da oni ovamo ne ulazu svoj novac i znanje na razne nacine(da vam sada ne objasnjavam) Puno puta sam odgovarala po ovoj temi i sada sam bas iznervirana sto sam morala ove ogavne reci, koje je naveo Buca ponovo da citam.To je nasa sramota i iskreno se nadam da ce nam biti oprosteno,
ali bez zaborava.

#26 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 21 February 2003 - 10:50

Znam ja da svi imaju pravo glasa. Ja samo smatram da ga (privremeno) treba oduzeti onima koji ne zive ovde.

Ne radi se o tome da ja hocu da oduzmem pravo glasa onima za koje znam kako ce glasati. Ne znam ja kako ce oni glasati. I ne ulazim u to. Posebno sada kada je Milosevic proslost.

Ja sam samo shvatio iz ovog perioda da oni koji ne zive ovde ne treba ni da odlucuju ko ce ovde da vlada. To je samo jedan slucaj na kome se vidi zasto to moze i jeste pogresno. A to sto oni imaju nekog ovde to obesi macku o rep. One najblize namire sa par stotina evra a ostali ...

Kad ovdasnja gologuzija glasa Milosevica to je problem sociologa i psihijatara. I ja im to pravo ne sporim. Ne moze neko da ode i da odatle odlucuje sta cemo mi ovde da radimo. Ako hoce da se vrati uvek je dobrodosao. Ali dotle ne moze da se pita.

#27 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 21 February 2003 - 11:29

Braca:
Mozda ti koji zive u inostranstvu ne snose direktno posledice, ali svi imaju ponekog u Srbiji do kog im je stalo i za koga bi voleli da bolje zivi.

Hm. Da naravno da bi mi svi voleli i da nasi bliznji zive bolje ali sta znaci bolje. Koliko puta sam cuo da dijaspora svojima salje lovu. Ali pazi sad: za vreme Miska dovoljno je bilo poslati roditeljima 200 DEM i oni bi ovde ziveli super. Sada to nije dovoljno, treba poslati 500 DEM za koju godinu dijaspora nece vise ni moci da pomaze.

Prakticno u jednom momentu ce i odlazak u dijasporu biti finasijski besmislen i svesce se na avanturu. Naravno daj Boze da tako bude. Ne samo to, cene nekretnina su drasticno skocile u Srbiji, uopste po svemu se priblizavamo Evropskim cenama. Sto znaci da ljudi koji razmisljaju o povratku moraju znatno vise novca da izdvoje nego za vreme Miska.

Sad treba onako biti iskren i dobro se zamisliti sta dijaspori ustvari odgovara. I imaju li razloga da zale za Miskom. Evo jedan ilustrativan i paradoxalan primer.

Culi ste svi za Bidzu. Ko nije samo da kazem da je on Svilajncu bio alfa i omega, clan SPS ali vise neka vrsta bega nego Milosevicevac. E on je u Svilajncu zaustavio gastarbajtersku svadbu i trazio da svaki auto da 100 DEM. Kad su ga pitali da li je normalan on je rekao: da ste nama ostavili stare roditelje da negujemo i decu da vam skolujemo na ovu nasu bedu i ima nesto i da platite ! A paradox je da je on bio protagonista takvog sistema koji je to gastarbajterima omogucavao !

#28 HIGHFELDER

HIGHFELDER
  • Members
  • 248 posts

Posted 21 February 2003 - 11:52

Dragi moji. Diaspora nije krmaca, koja zivi u svinjcu, jede pomije, i strasno smrdi. Al' posto nam " daje" meso i slaninu neka dobrovoljno dodje da je zakoljemo a usput neka povede i svoje prasice, dobro ce doci oko praznika.

Kada citam pojedine komentare, pomislim da se u Srbiji svi bave samo nuklearnom fizikom i svi rade u nekakvim uglancanim institutima, svako vece idu u pozoriste a posle toga procitaju najmanje po trideset strana neke novele ili romana, pre nego li zaspe. Kada Vas tako slusam pomislim da je zapravo mnogo bolje sto diaspora ne glasa, inace bi bili jos optuzeni za Milosevica, Kostunicu, Djindjica i ko zna koga sve jos.
Samo se pitam ko ih je to sve glasao do sada tako uspesno.

Dragi moji, iaspora nisu masni, krezavi, nepismeni ( kako ih je neko potretirao u ovoj temi ) vec su to Srpska deca. Puno Srpske dece, sirom Sveta o kojoj niko ne vodi brigu, ninakav nacin ( osim SPC ).

Kada ce prestati da izbija taj nas los Srpski mentalitet od koga pobegose Slovenci, Hravati, ########i i ostali? Ako se diaspora dozivljava kao neprijatelj Matice, ( cast izuzetcima na Forumu ) onda zaista nemam sta da kazem.

Ja sam verovao da ce doci vreme, posle komunista - koji su imali puno neprijatelja sirom Sveta, "sveza Srpaska krv " koja ce prevazici malogradjanstinu i koja ce prevazici samu sebe - radi sebe !

Ja cu verovatno, najpametnije je, prestati svojoj deci da pricam o Srbiji - sigurno ce i njima biti tako lakse. Neko rece da diaspora boluje od nostalgije. Verujem posle ovoga - nostalgicari ce se preispitati.

Zelim Vam svako dobro !

#29 DIRTY

DIRTY
  • Members
  • 675 posts

Posted 21 February 2003 - 11:56

Postovana dijasporo vase interese koji su dakako ugrozeni moze zastupati samo neko ko je i sam bio u vasoj kozi. Moje znamenite zasluge u borbi za ljudska prava mozete potvrditi a sa zadovoljstvom ce biti uslisena vasa svaka konstruktivna ideja i predlog.

#30 Brane

Brane
  • Members
  • 1,312 posts

Posted 21 February 2003 - 12:07

Jao HIGHFELDERU pa sta nam to naprica ?

Puno Srpske dece, sirom Sveta o kojoj niko ne vodi brigu, nikakav nacin ( osim SPC ).

Prvo, nemoj da lazes i da siris ovde demagagogiju nego govori o cinjenicama i konkretno. Drugo, nisi ti nikakvo dete, otisao si samovoljno i uvek mozes da se vratis i dobro nam dosao i srecno ti bilo u dijaspori !

A trece daj leba ti predlozi nesto konkretno:

1) sta ti konkretno ocekujes od matice. Reci jasno. To i to hocu.
2) sta mislis da bi ti konkretno mogao da pomognes matici.

Ljudi, pa ne moze se samo govoriti tako neodredjeno, mi smo mladi, mi smo inteligencija, snaga, mi imamo ideje. Mi uopste ne trazimo mislotinju od vas, kako vi to ne razumete. Evo skupite se osmislite nesto neki plan program, postavite svoje uslove pa da vidimo da razmotrimo sta moze a sta ne !