Jump to content


Photo

SRPSKA DIASPORA - Kome to treba ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
129 replies to this topic

#61 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 26 February 2003 - 15:51

Greska.
Molim, obrisite post.

[ Izmena poruke: Rosbacher na dan 2003-02-26 16:24 ]

#62 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 26 February 2003 - 16:18

G. Braca vam je vec objasnio da ne postoji ogranicena demokratija - tj. pravo glasa. Radi se o pitanju zasto ne moze da se glasa u ambasadama Srbije sirom sveta ? Sve drzave, normalne, omogucavaju to svojim gradjanima - sem Srbije, to je pitanje, zasto ?


Zato sto vlada generalizovano misljenje o dijaspori i zato sto postoji strah od glasova dijaspore sto samo pokazuje da i stara i nova vlast nemaju mogucnost "kontrole" nad glasacima u dijaspori. I onda je najlakse kompletnu dijasporu ubaciti u isti kos po arsinima "sve su to izdajice i prodane duse" ili "sve je to radikal do socijaliste". A istina je, kao u gomili drugih stvari, negde izmedju.

Mora se jos na jednu stvar obratiti paznja. Dijaspora je ipak "glasala" na svim prethodnim izborima. Iz mog vlastitog primera, i primera za jos dosta ljudi koji rade u inostranstvu, znam da su svi bili upisani u glasacki spisak i samim tim su upali u one koje nisu izasli na glasanje. A to je mozda i odlucivalo ove zadnje izbore. Pitam se gde je tu doslednost?

#63 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 26 February 2003 - 16:23

Pa neka dijaspora ima pravo glasanja. Nemam ja nista protiv toga. I oni su drzavljani, nek i oni ucestvuju u krojenju sudbine. Ni sa ni bez njih se nismo pokazali nesto pametnijim.


To opet ne menja cinjenicu o iluzijama i kolektivnom slepilu dijaspore sa pocetka
devedesetih, i vremena obozavanja Milosevica, i njegovog kovanja u sam vrh srpskog sazvezdja. Suva istina, i tu nista nemoze da se promeni.

Dijasera mozda nije imala omoguceno glasanje po konzulatima, koji su ionako bili sve cesce zatvarani, medjutim imala je udela u mnogim sferama "nove srpske elite" kroz raznorazna ucesca u zajmovima, iseljenickim kongresima, primanjima, htitorskim hvalospevima na rts, i

da ne nabrajam. Dijaspori je izuzetno prijalo medijsko svetlo, a to je Milosevicev rezim, finansijski i UDBAski itekako pametno koristio. Bili su to veliki magarci, kao i ostali slojevi drustva, penzioneri, radnici, mitingasi i svi ostali.


PS. Nije uopste pohvalno biti u sredina izmedju "izdajica" i "radikala, socijalista" !

#64 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 26 February 2003 - 16:34

Tromotorac:

To opet ne menja cinjenicu o iluzijama i kolektivnom slepilu dijaspore sa pocetka 
devedesetih, i vremena obozavanja Milosevica, i njegovog kovanja u sam vrh srpskog  sazvezdja. Suva istina, i tu nista nemoze da se promeni. 


Pa po cemu je to bas cinjenica? Sta te navodi na takav generalni stav o kolektivnom slepilu? Jesi li svoj stav zasnovao na licnom iskustvu u kontaktu sa vecim brojem dijasporaca ili samo nagadjas na osnovu onih koje je Sloba vukao po Srbiji tipa Radmile Milentijevic i ostalih?

Bili su to veliki magarci, kao i ostali slojevi drustva, penzioneri, radnici, mitingasi i svi ostali.


I Djelic i Udovicki?

PS. Nije uopste pohvalno biti u sredina izmedju "izdajica" i "radikala, socijalista" !


Jel' to znaci da je pohvalnije biti "izdajica" ili "radikal, socijalista"? :wink:

#65 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 26 February 2003 - 16:40

Pa jel su Djelic i Udovicki bili ugledni i uticajni "velikodostojnici" dijasere iz perioda o kom govorim?

Da se razumemo, ima pametnih pojedinaca svuda, i u dijaseri i u matici. Ali kao kolektivitet i jedni i drugi su glupi ko noc.


Da, licno iskustvo. Zato, bolje da se pokrijete usima ako hocete da branite ono sto je bilo u dijaseri za vreme Rtesovstine i dogadjanja naroda. Istoriju mozete da falsifikujete, ali m* za bubrege nemozete da prodajete.


Da ponovim, ako se ja pitam neka glasa svako ko je drzavljanin. To nam je sto nam je.

#66 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 26 February 2003 - 16:58

!-- BBCode Quote Start -->
Citat:
]
Rosbacher:

Tromotorac:

PS. Nije uopste pohvalno biti u sredina izmedju "izdajica" i "radikala, socijalista" !


Jel' to znaci da je pohvalnije biti "izdajica" ili "radikal, socijalista"? :wink:


Tvoje podpitanje, neozbiljno ili ne, podrazumeva da ova ekstrema cine okvir opcija koje se nalaze izmedju njih; takvu paradigmu je zapravo Miloseviceva propagandna masinerija gajila, i na koji se primila i dijasera, jedan od velikih udbaskih uspeha, velicine raskola u dijaseri SPC.

Ja smatram da postoji citav spektrum izbora nasuprot tzv "izdajnika", fasista, socijalista, i radikala. Postoji jos puno opcija, koje nemaju veze sa radikalsko-socijalisticko-patriotsko-izdajnickim vidjenjem nacionalne politike.

#67 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 26 February 2003 - 17:01

Tromotorac:
Pa jel su Djelic i Udovicki bili ugledni i uticajni "velikodostojnici" dijasere iz perioda o kom govorim?

Da se razumemo, ima pametnih pojedinaca svuda, i u dijaseri i u matici. Ali kao kolektivitet i jedni i drugi su glupi ko noc.


Da, licno iskustvo. Zato, bolje da se pokrijete usima ako hocete da branite ono sto je bilo u dijaseri za vreme Rtesovstine i dogadjanja naroda. Istoriju mozete da falsifikujete, ali m* za bubrege nemozete da prodajete.


Da ponovim, ako se ja pitam neka glasa svako ko je drzavljanin. To nam je sto nam je.


A koji su to bili uglednici iz dijaspore o kojima ti govoris? I kako su oni to vrsili uticaj na desavanja u Srbiji?

Ovako da prevedem tvoj drugi pasus. Ti kazes da ima pametnih pojedinaca i u matici i u dijaspori, ali da su kolektiv glupi i jedni i drugi. Mislim, u redu je biti samokritican, ali bas toliko? :wink:

Ne znam kakve veze ima RTS-ovstina sa dijasporom?!

#68 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 26 February 2003 - 17:17

Tromotorac:
Tvoje podpitanje, neozbiljno ili ne, podrazumeva da ova ekstrema cine okvir opcija koje se nalaze izmedju njih; takvu paradigmu je zapravo Miloseviceva propagandna masinerija gajila, i na koji se primila i dijasera, jedan od velikih udbaskih uspeha, velicine raskola u dijaseri SPC. 

Ja smatram da postoji citav spektrum izbora nasuprot tzv "izdajnika", fasista, socijalista, i radikala. Postoji jos puno opcija, koje nemaju veze sa radikalsko-socijalisticko-patriotsko-izdajnickim vidjenjem nacionalne politike.


Zar nisam ja napisao "da ima dosta toga izmedju" na sta si ti reagovao da nije pohvalno biti u sredini. Biti izdajnik srpstva kako je to Slobina masinerija prikazivala sa jedne strane, i biti pripadnik dijaspore nacionalno ostrascene, listom za Slobu i Seselja, kako ti prikazujes su na suprotnim stranama neke politicke skale i sve ostalo je izmedju. Znaci da tvoja opaska o "pohvalnosti" nikako ne stoji.

Sa druge strane tvrdis da je Slobina propaganda napravila raskol u dijaspori (ne znam sta ti igra ulogu SPC u tome). Mogao bih se sloziti sa tobom u vezi toga. Ali zar ne radis istu vrstu generalizacije kad prikazujes dijasporu "nacionalsovinistickom"?

#69 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 26 February 2003 - 17:18

Rosbacher:

Ne znam kakve veze ima RTS-ovstina sa dijasporom?!



Zato sto su mucenici, napaceni nostalgijom, gastarbajsterstinom, hladnim suncem tudjeg neba i svim ostalim, 'ladno gutali satelitski program RTSa i jos lakse se primali na Cukicevstinu, Komrakovstinu i ostala potemkinova sela. Ljudima u matici je bilo mnogo lakse da ukapiraju da RTS laze, nego onim sirotanima u tudjini.

Daj bre, pa to su cinjenice iz istorije dijaspore 1990tih.

#70 Rosbacher

Rosbacher
  • Members
  • 8,612 posts

Posted 26 February 2003 - 17:50

Tromotorac:

Rosbacher:

Ne znam kakve veze ima RTS-ovstina sa dijasporom?!



Zato sto su mucenici, napaceni nostalgijom, gastarbajsterstinom, hladnim suncem tudjeg neba i svim ostalim, 'ladno gutali satelitski program RTSa i jos lakse se primali na Cukicevstinu, Komrakovstinu i ostala potemkinova sela. Ljudima u matici je bilo mnogo lakse da ukapiraju da RTS laze, nego onim sirotanima u tudjini.

Daj bre, pa to su cinjenice iz istorije dijaspore 1990tih.


Opet generalizujes. Kao sto je imala priliku da gleda RTS preko satelita, ista je ta dijaspora imala priliku i da gleda gomilu "domacih" programa koji su mnogo objektivnije prikazivali dogadjaje u ex-YU. Uostalom, vidim da se ovde javlja dosta ljudi iz dijaspore, pa ne vidim na njima uticaj RTS-ovstine.

#71 Tromotorac

Tromotorac
  • Members
  • 5,480 posts

Posted 26 February 2003 - 18:45

Opet govoris o pojedincima iz inostranstva, a ne o kolektivu kao politicko-sociolosko-psihogenom politickom varijablom poznatom pod terminom "Dijaspora".

Takodje, cinjenica je da ljudi koji se pojavljuju na B92 diskusiji iz inostranstva, nisu reprezentativan uzorak dijaspore. Bili u levo ili u desno, ovo je jedan malo bolji uzorak od celine koju cini kolektiv "dijaspora".

#72 The-Rebirth-Of-Cool Fight

The-Rebirth-Of-Cool Fight
  • Members
  • 144 posts

Posted 26 February 2003 - 21:18

Tromotorac:
Takodje, cinjenica je da ljudi koji se pojavljuju na B92 diskusiji iz inostranstva, nisu reprezentativan uzorak dijaspore. Bili u levo ili u desno, ovo je jedan mnogo bolji uzorak od celine koju cini kolektiv "dijaspora".


Jedno razmisljanje koje pripada emigraciji, ovoga puta anglo-ruskoj i njezinom predstavniku piscu Vladimiru Vladimirovichu Nabokovu, umetniku apstraktnog i dekadentnosti. Za mene je ovo razmisljanje zanimljivo, jer se kosi i moje percepcije o srpskosti, tacnije, o njenim 'kolektivno/nesvesno' zaugaonim predelima. Pokazani segment potiche iz Nabokovljeve anglo-jezichne monografije o drugom stvaraocu, Gogolju:

"...bolest...koja u sadasnju epohu tehnoloskih savrsenstava unosi i vec celovitu zarazenost coveka. Ta bolest je - naglost. Naglost, koja se zakljucuje sposobnoscu coveka da se ophodi s prezrenjem prema svemu onome sto ne razume, pri cemu se dubina te naglosti uvelicava srazmerno rastu besciljnosti i nistavnosti tih predmeta, stvari i pojava, koji u tom zarazenom coveku zazivaju ushicenje.

#73 The-Rebirth-Of-Cool Fight

The-Rebirth-Of-Cool Fight
  • Members
  • 144 posts

Posted 26 February 2003 - 21:37

half a million of young people that have left the country since nineties,
they are the bloody strenght of this bloody nation.

samo da se skinemo s pajda :wink:!

saalim se.

ej, meni su pisali neki drugari iz Medija-centra da je ta sva ekipa koja se vucarala oko smrada, prebegla kod kokija vec prvih dana oktobra 2000.-e. potom se javila neka opsta prepiska na netu oko tih prebega, bilo je rechi o tome da su to isti neki likovi koji su proneverili silne denge od pomoci zemlji za vreme smrada. nisam nesto primetio da se koki bunio sto sada ispovedaju njega kao najboljeg srpskog lidera, no mislim da su svi koji su imali biti obavijeshteni, dobili pravu info na vreme.

nismo bre mi pasli kukureke svih ovih godina.


pozdrav.
crna gora i srbija, to je jedna familija!
zvezda!
grobari nemaju pojma sa navijanjem!
:wink: :wink:

#74 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 February 2003 - 04:46

..........

Oko glasanja tzv. "dijaspore" (politickih, ekonomskih i dr. "e-migranata").
Pretpostavljam, kad neko odlazi iz ove zemlje na duze od 6 meseci, on ima obavezu da "odjavi / prijavi" odlazak / boravak i dr. Samo sto, verovatno, to ne radi. Pretpostavljam takodje, da ako tamo boravi, on to radi legalno sa dozvolom boravka / rada / osnovnim socijalnim / porezom koji sigurno placa. Pretpostavljam, da je tamo otisao iz njemu znanih razloga (ovih / onih i dr.) - da tamo zivi (kako god moze) i radi (koliko mora). Za sebe.

Pa me interesuje - a sto bi on ovde glasao? Bilo za "+", ili "-"? Zasto neko tamo, "preko", misli da je meni, ovde, stalo do njegovog "glasa"? Zasto bih ja razmisljao, - osim na nivou novinskog clanka o tome kako "srednji statisticki" Nemac, Francuz, Englez, Italijan, Amerikanac - glasa? Da (budala / pametnih) bude vise?

A jel' njemu stalo do mog "misljenja"? On bi, kao, da meni "pomogne" i glasa za / protiv XYZ - ZYX? Zasto? Oseca se da "pripada"? Pa cemu on to "pripada"? Voli me? Voli "zemlju", "drzavu" - zabrinut je za njih? Pa sto je otisao, ostavio ih bez svoje "ljubavi"? Tako lako.

Ne treba meni njegov "glas". A ni novcana pomoc. Neka on pomogne sebi. Neka bude uspesan, neka tamo gde zivi i radi bude dobar sebi, pa ce, posredno biti dobar i meni. Sto vise bude bio dobar sebi, manje ce misliti o mom "dobru". Jer, iskreno govoreci, ja tesko zivim i od domacih "dobrotvora". Sve se nesto "brinu" za mene. Ako ovako nastave - dobro mi se pise (#*@?!).

Ja bih hteo, da u nekim pristojnim civilizacijskim okvirima, sam sebi pomognem. Koliko mogu i koliko sam sposoban. U zadnjih nekoliko godina vise puta mi se dogodilo, da me ljudi sa strane, i visegodisnjim boravkom "tamo", uce sta treba da "radim". Obicno bih ustajao (ako sam kod njih) pozdravljao se i - na vrata.

Znaci: neko kuca /zvoni na vrata a ja pitam - ko je? A posle odgovora mogu i da ne otvorim. Ovih dana donosi se Povelja o ljudskim pravima, a tamo pise: nepovredivost doma!
Ja ne pitam za koga on, tamo glasa / ne glasa, sta radi u svojoj kuci. A sto bi on mene? Njegova kuca? Pa sto je onda tamo?

Ja da sam "tamo" - zvao bi se "John Donn", gledao sebe, i briga bi me bilo za mnogo sta.
Sto cinim i ovde, osim dve male stvari. Zovem se drugacije i finansije su mi nezavidne.

Kad smo kod finansija. Neko je spomenuo Djelica. Divno. Samo, plasim se, da je on usamljeni "ranger". Nije Djelic "dijaspora". On je kvalitetan i za sve druge, gde god radio, a samim tim i za nas. Ne treba brkati. Djelic, na mestu na kome je - je svetska liga. A nekoliko nasih kosarkaskih "bolida" nista ne bi promenili u ... FMP-u i drugim "klubovima". I sami bi poceli da tavore. Zato i jesu "tamo". Zar umesto Jordan-a, da ga "dribla" opstinski referent?

Neka "dijasporci" rade gde jesu, obogate se, postanu poznati, uspesni (Panic?) pa nek' dodju ovamo i nauce nas poslovnosti u uspesnosti. Uloze svoje pare. Pokrenu programe. Zaposle "radnike". (Sarkazam?)

Plasim se da ce se sve zavrsiti samo na praznim "velelepnim vilama" sa liftovima, ponekom bazenu, lavovima i andjelima na procelju, u kojima niko ne zivi. I kafanskim i svadbarskim lumperajkama za tabloide.

Progres ne zivi ovde.
Steta.

#75 gastarbeiter

gastarbeiter
  • Members
  • 1,942 posts

Posted 27 February 2003 - 08:34

[quote]
Kinik:

..........

Oko glasanja tzv. "dijaspore" (politickih, ekonomskih i dr. "e-migranata":wink:.
Pretpostavljam, kad neko odlazi iz ove zemlje na duze od 6 meseci, on ima obavezu da "odjavi / prijavi" odlazak / boravak i dr. Samo sto, verovatno, to ne radi. Pretpostavljam takodje, da ako tamo boravi, on to radi legalno sa dozvolom boravka / rada / osnovnim socijalnim / porezom koji sigurno placa. Pretpostavljam, da je tamo otisao iz njemu znanih razloga (ovih / onih i dr.) - da tamo zivi (kako god moze) i radi (koliko mora). Za sebe.


-Tacno, uglavnom sam saglasan sa gornjim tekstom.

Pa me interesuje - a sto bi on ovde glasao? Bilo za "+", ili "-"? Zasto neko tamo, "preko", misli da je meni, ovde, stalo do njegovog "glasa"? Zasto bih ja razmisljao, - osim na nivou novinskog clanka o tome kako "srednji statisticki" Nemac, Francuz, Englez, Italijan, Amerikanac - glasa? Da (budala / pametnih) bude vise?

A zasto ti meni osporavas pravo da glasam? Zar to treba da bude uslovljeno tvojim (ili nekoga drugog)misljenjem da ti je stalo ili nije stalo do mog glasa ili je to ipak i jos uvek moje pravo, jednako tvom pravu da izadjes i glasas.

A jel' njemu stalo do mog "misljenja"? On bi, kao, da meni "pomogne" i glasa za / protiv XYZ - ZYX? Zasto? Oseca se da "pripada"? Pa cemu on to "pripada"? Voli me? Voli "zemlju", "drzavu" - zabrinut je za njih? Pa sto je otisao, ostavio ih bez svoje "ljubavi"? Tako lako.

Malo sam iznenadjen ovakvim nacinom gledanja i razmisljanja. Zasto pravis takve razlike i takva poredjenja. Najlakse i najplitkije bi bilo da pomislim da je u pitanju zavist a citajuci tvoje ranije postove ne verujem da je to u pitanju.
U cemu je razlika izmedju moje ljubavi, osecanju pripadnosti, zelji da se bolje zivi i tvoje?
Usudjujem se da kazem da ja i mnogi drugi imamo mozda jaca ta osecanja od tebe a pride i teze uslove. Ne zaboravi da je svako od nas u dijaspori ipak stranac, da je sigurno ili verovatno svako od nas imao po neko lose iskustvo zbog te cinjenice, da se svako od nas bori da sebi i porodici obezbedi bar pristojnu egzistenciju, da svako od nas slepa na ledjima bar gomilu rodjaka iz domovine (a nekad nema ni elementarne zahvalnosti niti razumevanja) i da svako do nas ili bar vecina zeli da pomogne koliko moze da se i u domovini bolje i lakse zivi.
U cemu je onda problem? U tome sto smo otisli i ostavili vas bez ljubavi?

Ne treba meni njegov "glas". A ni novcana pomoc. Neka on pomogne sebi. Neka bude uspesan, neka tamo gde zivi i radi bude dobar sebi, pa ce, posredno biti dobar i meni. Sto vise bude bio dobar sebi, manje ce misliti o mom "dobru". Jer, iskreno govoreci, ja tesko zivim i od domacih "dobrotvora". Sve se nesto "brinu" za mene. Ako ovako nastave - dobro mi se pise (#*@?!).

Ja i ne dajem (ako glasam ili ako mi bude omoguceno da ovde glasam) moj glas tebi i zbog tebe vec iz istih razloga iz kojih i ti glasas. A materijalno, ja mogu da dam pomoc u novcu u nekoj konkretnoj akciji, u hrani ili odeci, lekovima, to sam vec radio. Mogao bih (i hteo bih) i da ulozim novac u neki posao a to je vec nesto drugo. Medjutim, kako stvari i dalje stoje, izgleda da cu morati jos da cekam. A od tako necega itekako bi imao koristi i ti ili neko drugi posredno ili neposredno. I ne verujem da bi i tada bio toliko principijelan pa odbio mogucnost da radis ono sto volis i zasta si kvalifikovan i da budes placen kako valja.
A o domacim "dobrotvorima" ne vredi pricati. Njima mogu da kazem hvala sto sam ovde gde jesam

Ja bih hteo, da u nekim pristojnim civilizacijskim okvirima, sam sebi pomognem. Koliko mogu i koliko sam sposoban. U zadnjih nekoliko godina vise puta mi se dogodilo, da me ljudi sa strane, i visegodisnjim boravkom "tamo", uce sta treba da "radim". Obicno bih ustajao (ako sam kod njih) pozdravljao se i - na vrata.

Znaci: neko kuca /zvoni na vrata a ja pitam - ko je? A posle odgovora mogu i da ne otvorim. Ovih dana donosi se Povelja o ljudskim pravima, a tamo pise: nepovredivost doma!
Ja ne pitam za koga on, tamo glasa / ne glasa, sta radi u svojoj kuci. A sto bi on mene? Njegova kuca? Pa sto je onda tamo?

Ja da sam "tamo" - zvao bi se "John Donn", gledao sebe, i briga bi me bilo za mnogo sta.
Sto cinim i ovde, osim dve male stvari. Zovem se drugacije i finansije su mi nezavidne.

Kad smo kod finansija. Neko je spomenuo Djelica. Divno. Samo, plasim se, da je on usamljeni "ranger". Nije Djelic "dijaspora". On je kvalitetan i za sve druge, gde god radio, a samim tim i za nas. Ne treba brkati. Djelic, na mestu na kome je - je svetska liga. A nekoliko nasih kosarkaskih "bolida" nista ne bi promenili u ... FMP-u i drugim "klubovima". I sami bi poceli da tavore. Zato i jesu "tamo". Zar umesto Jordan-a, da ga "dribla" opstinski referent?

Neka "dijasporci" rade gde jesu, obogate se, postanu poznati, uspesni (Panic?) pa nek' dodju ovamo i nauce nas poslovnosti u uspesnosti. Uloze svoje pare. Pokrenu programe. Zaposle "radnike". (Sarkazam?)

Plasim se da ce se sve zavrsiti samo na praznim "velelepnim vilama" sa liftovima, ponekom bazenu, lavovima i andjelima na procelju, u kojima niko ne zivi. I kafanskim i svadbarskim lumperajkama za tabloide.

Progres ne zivi ovde.
Steta.


Nisam bas siguran (mislim na pasus gde sam upotrebio bold) da bi se bas tako ponasao. Sto se tice kraja, kontradiktoran si. Mozda umor?

P.S. Eto, mozda sam prvi koji te nije ucio sta treba da radis :smile:

[ Izmena poruke: gastarbeiter na dan 2003-02-27 08:35 ]