Jump to content


Photo
- - - - -

Poll - Nova pravila diskusije na forumu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
238 replies to this topic

Poll: Nova pravila - da ili ne? (130 member(s) have cast votes)

Predlozi:

  1. Nista ne treba da se menja (31 votes [26.50%])

    Percentage of vote: 26.50%

  2. Potrebno je vece ogranicavanje licnih kvalifikacija, uvreda i prozivanja (68 votes [58.12%])

    Percentage of vote: 58.12%

  3. Potrebno je manje ogranicavanja (18 votes [15.38%])

    Percentage of vote: 15.38%

Vote

#46 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 February 2010 - 14:49

Ja bih, ipak, da se razlikujem od njih.
Prostakluci jednog nacionaliste ili jednog demokrate su samo prostakluci, a oni vređaju sve učesnike diskusije, vređaju Forum. Recimo, mene lično teško da može da uvredi čovek koga ne poštujem bilo zbog stavova bilo zbog vokabulara, ali se osećam postiđeno kada prisustvujem razmeni fekalija čiji je jedini cilj nečije lično zadovoljsvo tipa, "al sam mu reko".

Pa da opet bude mesta da Balašević otpeva" Krivi smo mi što smo ih pustili"
Ne radi se o vokabularu, već o onome na šta su oni sve spremni čim im se ukaže prilika.

#47 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 22 February 2010 - 14:55

Da se razumemo, Report se odnosi samo na licne kvalifikacije a ne i na kvalifikacije neke teme i necega sto je neko rekao. Dakle, striktno razdvajanje licnog od onog sta je receno i onoga sta je tema. Oni kojima licne kvalifikacije ne smetaju ne bi pritiskali Report i to bi ostalo. Posao moderacije je da oceni da li je nesto licna kvalifikacija ili ne a na taj nacim mnogo vise vremena ostaje za uredjivanje foruma, tj. bavljenje onim drugim aspektima o kojima su govorili pojedinac i muras.


i do sada je tako funkcionisalo. problem su forumaši koji neće da reportuju ličnu uvredu već im je lakše/zanimljivije/prihvatljivije da sami odgovore na uvrede čime dolazimo u situaciju da moderator postaje sudija u sporu izmedju sagovornika koji se medjusobno vredjaju. inicijalni post čak ne mora da sadrži direktno obraćanje onome koji se osetio uvredjenim, dovoljno je da se neko prepozna u nečijem pisanju i na njega reaguje uzvraćanjem "uvrede".

i ovako kako sada funkcioniše forum potrebno mu posvetiti neverovatno mnogo vremena. lično mislim da je "sterilizacija" foruma apsolutno nemoguća bez saradnje svih forumaša, prvenstveno ličnom samokontrolom i neizgovaranjem uvreda na tudj račun. bez toga, sve postaje sizifov posao.

#48 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 22 February 2010 - 14:59

Misliš da se jedan fašista može edukovati na FB92? Ne sigurno.Postaju još agresivniji čim osete da ih ima malo više.Nekima ne pomaže što su guzice smestili u prekookenake zemlje.Oni su još gori od ovioh domaćih.Pljuju i na one koje ih hrane i izdržavaju.
Zar je neophodno sa fašistima kulturno, uljudno diskutovati??? Ne sigurno, takođe postaju još agresivniji i smatraju te slabićem.
Nacionalizam, šovinizam primitiviziam i svi drugi negativni "izmi" se iskorenjuju na jedan jedini način. Na način koji ti isti nacionalisti, šovinisti kad preovladavaju i čine.Treba im uzvraćati istom merom, da se opet ne nakote..Bez milosti....


Evo par stvari pa mi ti kazi...

Ako je za nekog nedvosmisleno utvrdjeno da je fashista*, on se verovatno nalazi u zatvoru a ne na forumu. Ako je vec uspeo da izbegne zatvor i registruje se na forum onda ce prilikom izricanja prvog fashistichkog stava biti ili upozoren ili poslat kod Jelachica.

Ako si vec toliko ubedjen da mozesh da prepoznash fashistu koji se provukao pored moderacije, gde je tu smisao i svrha shto ces ti njemu skresati u virtuelno lice bujicu psovki i uvreda (a deca chitaju)? Shta ces ti vishe postici od moderacije?

Kada je u pitanju forum, sa svima treba uljudno diskutovati. Ako suprotna strana postane agresivna bice odstranjena ali u tom sluchaju njenom krivicom.

Primitinim osobama odgovaraju buka i galama. Vishe vikanja - manja potreba za argumentima. Verujem da si u okruzenju imao nekog bukadziju i da si primetio da obichno shtuca i zamuckuje ako pokusha da bez vikanja objasni svoj stav.

Oko boldovanog imam totalno suprotan stav. Mislim da takav nachin vodi ka stvaranju spirale, odnosno "tuche" u kojoj imash dve strane koje koriste ista prljava sredstva.

BTW Fashizam je u proslom veku porazen snagom oruzija ali on kao oruzana sila vishe ne postoji. Za njegovo suzbijanje koriste se neke druge metode.

*moze i bilo koji drugi "izam".

PS Kazesh postaju agresivniji kad osete da ih je vishe. Eto, ja trazim recept da kulturnijih bude vishe.

#49 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 22 February 2010 - 15:02

i do sada je tako funkcionisalo. problem su forumaši koji neće da reportuju ličnu uvredu već im je lakše/zanimljivije/prihvatljivije da sami odgovore na uvrede čime dolazimo u situaciju da moderator postaje sudija u sporu izmedju sagovornika koji se medjusobno vredjaju. inicijalni post čak ne mora da sadrži direktno obraćanje onome koji se osetio uvredjenim, dovoljno je da se neko prepozna u nečijem pisanju i na njega reaguje uzvraćanjem "uvrede".

i ovako kako sada funkcioniše forum potrebno mu posvetiti neverovatno mnogo vremena. lično mislim da je "sterilizacija" foruma apsolutno nemoguća bez saradnje svih forumaša, prvenstveno ličnom samokontrolom i neizgovaranjem uvreda na tudj račun. bez toga, sve postaje sizifov posao.


Slazem se da je i do sada postojao prostor za ovo o cemu govorimo. No, ocigledno je da to nije funkcionisalo najbolje, pa zato i ova javna rasprava sa ciljem popularisanja opcije Report. Ovako, ako krenemo sa novim rezimom, niko nece moci da kaze nisam video, nisam znao itd. Inace, ne verujem da ce doci do neke sterilizacije foruma ali ce zato verovatno doci do diversifikacije, tj. kao i u RL ce forumasi morati da pripaze kome se kako obracaju.

#50 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 22 February 2010 - 15:10

Nije mi jasno šta biva ukoliko riport pritisne neko ko nije učesnik u konkretnoj diskusiji. Po meni vrlo je lako moderaciji kao i svakome da utvrdi koji post ili deo posta je usmeren na samog forumaša a ne na teze ili argumente koje zastupa.

Možda bi u početku taj posao bio izrazito naporan ali posle kratkog vremena i par kazni postalo bi jasno da se ad hominem napadi jednostavno ne tolerišu bez obzira na ideološku provenijenciju te bi većina vrlo brzo svoje ponašanje prilagodila okolnostima.

Instrument zaštite ideološkog karaktera foruma bilo bi banovanje na osnovu uređivačke politike a ne na osnovu reakcije na verbalno iživljavanje zaštićenih nikova koje očigledno srozava diskusiju na nivo žute štampe.

U takvoj situaciji nesumnjivo bi do izražaja došli valjani argumenti.

#51 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 22 February 2010 - 15:10

Slazem se da je i do sada postojao prostor za ovo o cemu govorimo. No, ocigledno je da to nije funkcionisalo najbolje, pa zato i ova javna rasprava sa ciljem popularisanja opcije Report. Ovako, ako krenemo sa novim rezimom, niko nece moci da kaze nisam video, nisam znao itd. Inace, ne verujem da ce doci do neke sterilizacije foruma ali ce zato verovatno doci do diversifikacije, tj. kao i u RL ce forumasi morati da pripaze kome se kako obracaju.


Pa ne mozes usporedjivati RL i forum, niti pokusavati pribliziti te dvije kategorije jer ljudi u RL rijetko kad ispijaju kave i "cavrljaju" sa politickim neistomisljenicima i osobama koje im nisu generalno bliske po zivotnom nazoru.

A kod primjene opcije "report" bi vi moderatori, ako sam dobro shvatila, prije svakog brisanja provjeravali da li je report opravdan ili ne sto bi ti oduzelo jos duplo vise vremena jer bi bilo duplo vise reporta nego sada. U tim okolnostima bi moderaciji bilo jos teze kvalitetno odradjivati ionako naporan posao.

#52 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 February 2010 - 15:19

o tome šta je uvreda onaj koji izriče uvredu i uvredjeni redovno imaju potpuno različito mišljenje. ne bi verovao šta sve forumaši reportuju kao uvrede.


Gore Anduril poziva ljude da koriste to dugme kad god se osete uvredjeni, a umesto da se sami upustaju u rasprave gde i sami cesto skliznu u kontravredjanje. Ovde saznajemo da od strane moderacije to moze biti procenjeno kao "ne bi verovao sta sve". Licno me ne bi pogodilo ako moj zahtev izrazen na ovaj nacin ne bi bio uvazen, ali bogami bi ako bih saznala da se neko nad njim ismeva i proglasava ga glupavim kalimerisanjem.

Naravno da se misljenje onog ko izrice uvredu i uvredjenog jako razlikuju. Zato je tu moderacija da proceni, ali je sada pitanje sta treba da bude predmet procene. Npr. neko misli da sam ja krava. Moje misljenje se po tom pitanju bitno razlikuje od njegovog. Moderacija ne treba da procenjuje da li sam ja krava jer je cinjenica da nisam. Ona treba da proceni da li je kvalifikacija izrecena s namerom da me povredi i da onom ko je to izrekao da za pravo da to cini ili mu to pravo uskrati. Nije problem u biljnim i zivotinjskim vrstama, nego u onom sto one personifikuju. To bi trebalo da vazi i u slucaju perfidnijih kvalifikacija. Nije isto nekoj zeni reci da joj se stavovi poklapaju sa stavovima Jorgovanke Tabakovic ili da je ona licno ta Jorgovanka. Tim pre sto ovo potonje sadrzi i tesku mizoginu notu.

Nesto drugaciji slucaj je onaj sa sovinistima, nacionalistima, a narocito s fasistima i nacistima. Tu moderacija zaista treba da proceni da li je pomenuti to ili nije. U prvom slucaju momentalno i zauvek banovati fasistu; u drugom sankcionisati onog ko je to izrekao.
I ne mora uvreda da bude izrecena bas direktno, nismo deca. Ako mi neko kaze da su mi stavovi nacisticki, pa valjda to znaci da sam i ja nacista. Ako to zaista jesam, ne bi me trebalo ostaviti na forumu ni jedan jedini minut, sve i ako mi se proteklih pet i po godina gledalo kroz prste. Ako nisam, ne morate mene pitati da li sam uvredjena. Naravno da jesam.

Sve je to mnogo jednostavnije nego sto izgleda. Pitanje je samo ima li volje.
Glasala za #2, a moglo bi i #1, uz dosledno postovanje odavno proklamovanih, a vrlo cesto pogazenih pravila igre.

#53 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 22 February 2010 - 15:22

Slazem se da je i do sada postojao prostor za ovo o cemu govorimo. No, ocigledno je da to nije funkcionisalo najbolje, pa zato i ova javna rasprava sa ciljem popularisanja opcije Report. Ovako, ako krenemo sa novim rezimom, niko nece moci da kaze nisam video, nisam znao itd. Inace, ne verujem da ce doci do neke sterilizacije foruma ali ce zato verovatno doci do diversifikacije, tj. kao i u RL ce forumasi morati da pripaze kome se kako obracaju.

Ne bih se uopste slozio sa ovim izrazom sterilizacija foruma. Prije svega vjerujem da bi svi normalni ljudi zeljeli sterilizaciju u RL. Cak i ovi koji vole da vrijedjaju i koji vrijedjaju to ne rade u RL. Najvise iz straha, a pomalo i iz stida, jer nije lako reci nekome glup si ili nesto jos gore, osim ako to nije tvoj neki dobar prijatelj kao sto je Zoran spomenuo. Mnogi ce se oduseviti kada u nekim zemljama dozive kad nekoga slucajno gurnu na ulici da im se taj isti izvinjava. Medjutim ljudska priroda je takva da se hrabri i casni ljudi poznaju po nenasilju, odbrani slabijih i slicno, dok ce pokvareni udariti uvijek s ledja i iza ledja nekog jaceg. Da bi u RL nekoga tako uvrijedio moras da budes prije svega siguran da si fizicki jaci od njega, ili da imas jakog prijatelja koji ce da bude tvoja zastita. Zar moderatori zele to da budu, zastitari ? Ne vjerujem.


Dakle, zasto ljudi koji zele sterilizaciju RL, zele suprotno na forumu ? Nema nikakve potrebe da se strahuje da ce forum postati los, neinteresantan, necitan ako se sankcionise samo ono sto pise u pravilima foruma.

Takodje, moje misljenje je da ovde postoji tih 4-5 ekstremista koji vole tako da vrijedjaju ljude, kao jedno 4-5 onih koji vole da se pridruze. To je sve. Tih 4-5 je ovde godinama. Niko novi takav se ne pojavljuje, a pojavljuje se mnogo onih dijametralno suprotnih. Eto tek za razmisliti, da ako neko misli da ce da promijeni nesto prije svega u Srbiji, na taj nacin, mora biti svjestan da cini suprotno.

Glasao sam za 2, mada po ovim diskusijama, vise mi se cini da ova anketa vise sluzi u neku drugu svrhu.

Hvala na paznji. 

Edited by alek33, 22 February 2010 - 15:25.


#54 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 22 February 2010 - 15:29

Misliš da se jedan fašista može edukovati na FB92? Ne sigurno.Postaju još agresivniji čim osete da ih ima malo više.Nekima ne pomaže što su guzice smestili u prekookenake zemlje.Oni su još gori od ovioh domaćih.Pljuju i na one koje ih hrane i izdržavaju.
Zar je neophodno sa fašistima kulturno, uljudno diskutovati??? Ne sigurno, takođe postaju još agresivniji i smatraju te slabićem.
Nacionalizam, šovinizam primitiviziam i svi drugi negativni "izmi" se iskorenjuju na jedan jedini način. Na način koji ti isti nacionalisti, šovinisti kad preovladavaju i čine.Treba im uzvraćati istom merom, da se opet ne nakote..Bez milosti....


Vec sam jednom postavio pitanje. Sta ako takav jedan "fasista" kaze da nije fasista?
Ili cak nazove onog sto ga je prozvao isto tako fasistom, sovinistom, primitivcem... i josh to potkrepi nekim linkovima.
:ph34r:

#55 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 22 February 2010 - 15:31

Takodje, moje misljenje je da ovde postoji tih 4-5 ekstremista koji vole tako da vrijedjaju ljude, kao jedno 4-5 onih koji vole da se pridruze. To je sve. Tih 4-5 je ovde godinama. Niko novi takav se ne pojavljuje, a pojavljuje se mnogo onih dijametralno suprotnih. Eto tek za razmisliti, da ako neko misli da ce da promijeni nesto prije svega u Srbiji, na taj nacin, mora biti svjestan da cini suprotno.

Glasao sam za 2, mada po ovim diskusijama, vise mi se cini da ova anketa vise sluzi u neku drugu svrhu.

Hvala na paznji. 

Koji su jbt, da otvorimo jos jedan poll, pa da ih izbacimo sa foruma? Da se forum napokon upristoji, privuche nove, svjeze forumashe i da se nivo diskusije podigne, pa da fB92 pocnu citirati i svjetske novinske agencije.

#56 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 22 February 2010 - 15:33

Nije problem u biljnim i zivotinjskim vrstama, nego u onom sto one personifikuju. To bi trebalo da vazi i u slucaju perfidnijih kvalifikacija. Nije isto nekoj zeni reci da joj se stavovi poklapaju sa stavovima Jorgovanke Tabakovic ili da je ona licno ta Jorgovanka. Tim pre sto ovo potonje sadrzi i tesku mizoginu notu.


upravo o tome se radi. ako ti pristalica SNS kaže da ličiš na jorgovanku tabaković on će to izreći kao kompliment dok za tebe, koja eventualno nisi njihov pristalica, takvo poredjenje može da znači uvredu.

u suštini, takvo poredjenje u normalnoj raspravi ne može biti shvaćeno kao lično vredjanje (neko ti, na primer, kaže da imaš stavove kao j.tabaković) iako ga ti možeš shvatiti kao uvredu.

#57 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 22 February 2010 - 15:48

Koji su jbt, da otvorimo jos jedan poll, pa da ih izbacimo sa foruma? Da se forum napokon upristoji, privuche nove, svjeze forumashe i da se nivo diskusije podigne, pa da fB92 pocnu citirati i svjetske novinske agencije.


:ph34r:

#58 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 February 2010 - 15:59

upravo o tome se radi. ako ti pristalica SNS kaže da ličiš na jorgovanku tabaković on će to izreći kao kompliment dok za tebe, koja eventualno nisi njihov pristalica, takvo poredjenje može da znači uvredu.

u suštini, takvo poredjenje u normalnoj raspravi ne može biti shvaćeno kao lično vredjanje (neko ti, na primer, kaže da imaš stavove kao j.tabaković) iako ga ti možeš shvatiti kao uvredu.



Mislila sam na ovakve slucajeve:

Mango, ti si Jorgovanka Tabakovic.


Nijedno od ovo dvoje nije simpatizer SNS, tako da malicioznost nije upitna. Slazem se da zvuci benigno, ali search Jorgovanka/DWS daje devet postova, pri cemu je J. samo u nominativu i nijednom se ne radi o njoj lisno, nego je uvek upotrebljena kao sredstvo za vredjanje neke od forumasica. Sta bi bilo da sam je jos menjala po padezima :ph34r:
Nije bitan konkretan slucaj jer slicnih primera ima mnogo, nego je moja dilema da li bi ovo vredelo reportovati ili s tim treba ziveti.

#59 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 22 February 2010 - 16:02

Nije mi jasno šta biva ukoliko riport pritisne neko ko nije učesnik u konkretnoj diskusiji. Po meni vrlo je lako moderaciji kao i svakome da utvrdi koji post ili deo posta je usmeren na samog forumaša a ne na teze ili argumente koje zastupa.

Možda bi u početku taj posao bio izrazito naporan ali posle kratkog vremena i par kazni postalo bi jasno da se ad hominem napadi jednostavno ne tolerišu bez obzira na ideološku provenijenciju te bi većina vrlo brzo svoje ponašanje prilagodila okolnostima.

Instrument zaštite ideološkog karaktera foruma bilo bi banovanje na osnovu uređivačke politike a ne na osnovu reakcije na verbalno iživljavanje zaštićenih nikova koje očigledno srozava diskusiju na nivo žute štampe.

U takvoj situaciji nesumnjivo bi do izražaja došli valjani argumenti.

Sad meni ovo nije jasno. Ko želi u neku ideologiju, taj valjda ide u stranku, i na njenom sajtu da iskazuje stavove. A u suprotnom, trbalo bi da se definiše kakvu forum ideologiju ima i gde je objavljena.

#60 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 22 February 2010 - 16:14

Postoje neki stavovi koji su ideološki neprihvatljivi tj. nisu u skladu sa uređivačkom politikom. Po meni bi takve stavove trebalo pobijati argumentima i istinom ali i prosto banovanje je bolje od ovog sadašnjeg sistema po kome se podstiče vređanje (protivno pravilima) nika koji nije na liniji da bi se izazvala njegova reakcija na osnovu koje bi bio banovan u skladu sa pravilima.