Jump to content


Photo
- - - - -

Crna Gora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3364 replies to this topic

#31 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 15:37

bratstvo > kumstvo > pobratimstvo >prijateljstvo

Razbraćena braća se odriču jedan drugog, više ne žele da znaju jedan za drugog, u najboljem slučaju. Ne mogu biti prijatelji.

lol brate razbraceni, al si ga nagario...
kad se s "bracom" (krvnim srodnicima) napusti/ne njeguje odnos koji se bazira na krvnoj/etnickoj srodnosti, nego se taj odnos zasniva na necemu drugom, moze vrlo jednostavno doci do bliskosti, kao i do prijateljstva.
mozes s bratom od strica biti sasvim dobar prijatelj, a da to sto ste braca nema nikakvog znacaja.

#32 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 15:53

Nisam shvatio šta si hteo da kažeš. 

Ma nista.Zapeo Milo da otvori jedno 15 konzulata u Srbiji.

#33 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 17 February 2010 - 16:04

lol brate razbraceni, al si ga nagario...
kad se s "bracom" (krvnim srodnicima) napusti/ne njeguje odnos koji se bazira na krvnoj/etnickoj srodnosti, nego se taj odnos zasniva na necemu drugom, moze vrlo jednostavno doci do bliskosti, kao i do prijateljstva.
mozes s bratom od strica biti sasvim dobar prijatelj, a da to sto ste braca nema nikakvog znacaja.

Iskreno postoje neke stvari - napr. crnogorski studenti se na univerzitetima u Srbiji tretiraju kao domaci, tj. skolarine nema ukoliko je u pitanju redovni student, a za nesretnike Srbe/Cronogorce koji sami finansiraju studije skolarina je identicna. Eto, to je bratski :ph34r:
Grci i ostala 'braca' nikada nisu na budzetu i placaju mnogo vise.

Da me ne shvatite pogresno, ja nisam za to da Crnogorci placaju full scholarship, iako to ide na racun poreskih obveznika u Srbiji, jer smatram da srpski i crnogorski narod, ma sta ko pricao, imaju jake i specificne veze. Da li je to bratstvo/kumstvo/prijateljstvo/whatever potpuno je nebitno, kako god da se zove i sta god da je, i kakva god da je trenutna politika vladajucih garnitura u Crnogoraca i u Srba, odnose treba negovati. Jbg, zivelo se i pre Mila i Slobe/Tadica, zivece se i posle njih. Mnogo, ali zaista mnogo srpskih porodica vuce korene iz CG (sto, siguran sam, znate i sami).

ps. izvinjavam se ako se prica o skolovanju promenila u zadnjih godinu/dve (nisam pratio sta se tacno desava na Univerzitetu), ako prica iz prvog pasusa ne vazi, ignorisite to u putpunosti.

Edited by aleksandars, 17 February 2010 - 16:08.


#34 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 February 2010 - 17:04

Mene interesuje da li se zna koliko u Srbiji zivi ljudi koji su rodjeni u Crnoj Gori ili ciji su roditelji rodjeni u Crnoj Gori ?

#35 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 17 February 2010 - 17:08

...Sicilija ili Švajcarska...

Mozda sam propustio ali unazad neko vreme Crna Gora nema svoj topic a zasluzuje ga...


Sicilija ili Švajcarska?

Kamo sreće da je Crna Gora slična Siciliji, da je premrežena modernim auto-putevima, da ima pravni sistem kao Italija, da u svakoj većoj luci ima značajnu ribarsku flotu, da razvija stočarstvo, da proizvodi masline, vino i voće za izvoz od kojega koristi ima veliki broj ljudi, da ne pominjem turizam itd, itd...
Ali, poređenje Crne Gore i Sicilije, u ovom slučaju, nema veze sa životnim pitanjima, već više s mitologijom, na kraju, s Holivudom. Kao što je sicilijanska mafija postala sinonim za Siciliju, tako se Srbijancima želi nametnuti Milo Đukanović kao sinonim za mafiju, na kraju kao sinonim za državu, ustvari, nezavisnu državu Crnu Goru.
Iako, lično, nemam nikakve simpatije za Đukanovića (samim tim što je dvadeset godina na vlasti, u meni izaziva nelagodu; kao da Crna Gora nema nikog drugog, koji je sposoban da vodi državu?), ono što je rekao nedavno Jugoslavu Ćosiću o svojim zaslugama, apsolutno je u pravu!
Kada se svuda okolo* ratovalo, Crna Gora je ostala mirna, obnovljene državnosti pred vratima NATO, na putu ka EU.
Sada su sve zemlje na "tom putu", ali uzimajući u obzir srbijanska "lutanja" u vremenu "bratskog zagrljaja", zasluga Đukanovića još više dobija na značaju.

Ono o čemu se šuška, odnosno o sprezi vrha crnogorske države s raznim "gospodinima Šarićima", svakako nije na srbijanskim političarima i državi da otkrivaju. Dovoljno ima učešća "naših ljudi" u kriminalnim aktivnostima, veza i vezica naših vlastodržaca s organizovanim kriminalima, kojima bi se naši mediji mogli baviti godinama.
Ali to, kako stvari stoje, nije zanimljivo, možebiti i da je opasno..

Pa udri na "kvazidržavu" i njenog šefa, ustalasaj, uskomešaj, zamuti, ubaci malo Velikog Brata i dobićeš amorfnu masu koja kao mantru ponavlja isečke iz "medija".
"Milo je mafijaš, Crna Gora je Kolumbija (Sicilija)"...

Za sve postupke, one loše (slučaj Željka Ivanovića mi pade na pamet..) i dobre, Milo Đukanović ima odgovarati samo građanima Crne Gore, eventualno nadležnom sudu pred kojim bi bio optužen, a na optužbe srbijanskih medija i kvazipolitičara može samo da se "zaštuca".




*Voleo bih da je premijer malo detaljnije objasnio "mirnoću", jer iako je u Crnoj Gori bilo mirno (a deportacije?), Dubrovčani svakako nisu videli ni M od mirnoće.
Ali Srbijance to ne žulja..To je bilo dok je Milo "bio dobar"..

Ko je rekao Švajcarska!

#36 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 17:15

Iskreno postoje neke stvari - napr. crnogorski studenti se na univerzitetima u Srbiji tretiraju kao domaci, tj. skolarine nema ukoliko je u pitanju redovni student, a za nesretnike Srbe/Cronogorce koji sami finansiraju studije skolarina je identicna. Eto, to je bratski :ph34r:
Grci i ostala 'braca' nikada nisu na budzetu i placaju mnogo vise.

ps. izvinjavam se ako se prica o skolovanju promenila u zadnjih godinu/dve (nisam pratio sta se tacno desava na Univerzitetu), ako prica iz prvog pasusa ne vazi, ignorisite to u putpunosti.

Zar nije to odluka Srbije koja se odnosi na studente iz CG koji su Srbi?Ako su crnogorci to pravilo ne vazi barem po pisanju medija

Da me ne shvatite pogresno, ja nisam za to da Crnogorci placaju full scholarship, iako to ide na racun poreskih obveznika u Srbiji, jer smatram da srpski i crnogorski narod, ma sta ko pricao, imaju jake i specificne veze. Da li je to bratstvo/kumstvo/prijateljstvo/whatever potpuno je nebitno, kako god da se zove i sta god da je, i kakva god da je trenutna politika vladajucih garnitura u Crnogoraca i u Srba, odnose treba negovati. Jbg, zivelo se i pre Mila i Slobe/Tadica, zivece se i posle njih. Mnogo, ali zaista mnogo srpskih porodica vuce korene iz CG (sto, siguran sam, znate i sami).

Osim ako ne postoji sporazum po kojem studenti iz Srbije imaju besplatno skolovanje u CG ne vidim razlog zbog cega ne bi placali skolarinu.
Ovako srbovanje mora da se plati

#37 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 17 February 2010 - 18:43

Zar nije to odluka Srbije koja se odnosi na studente iz CG koji su Srbi?Ako su crnogorci to pravilo ne vazi barem po pisanju medija


Ne znam magripa, mislim da se u praksi svaki student iz Crne Gore, koji studira u Srbiji, deklarise kao Srbin iz CG (sto je, jel' da, i normalno, pare su u pitanju :ph34r: ). Pun iznos studija za strane studente je nimalo naivna cifra, to opet zavisi od fakulteta do fakulteta, a oni skuplji (napr stomatologija) ubijaju od cena. Naravno 'ubijaju od cena' se odnosi na srpske platezne mogucnosti, recimo Grcima se i dalje isplati da dolaze ovde i studiraju jer ih to kosta manje nego placanje studija u Grckoj.


Inace pitanje je koliko ovo odgovara Crnoj Gori posto gro zavrsenih studenata trazi posao u inostranstvu ili posao u Beogradu. Nekako mi to lici na famozni 'odliv mozgova', mozda gresim. Ono sto sam ja primetio radeci u Crnoj Gori da postoji veliki deficit strucnih lica dole, makar u mojoj struci (IT).


Osim ako ne postoji sporazum po kojem studenti iz Srbije imaju besplatno skolovanje u CG ne vidim razlog zbog cega ne bi placali skolarinu.
Ovako srbovanje mora da se plati



Sumnjam da postoji sporazum, ne znam stvarno. 

Mislim da ne govorimo o nekoj ogromnoj cifri crnogorskih studenata, verovatno cine ne vise od 2-3% ukupnog broja studentarije u Srbiji; ne kazem da nisi u pravu sto trazis reciprocitet, to je sasvim validno, ali opet - zbog toliko isprepletanih veza izmedju CG i Srbije u ovom slucaju bi trebalo da se progleda kroz prste, pa iako to (uslovno receno) ide na stetu gradjana Srbije. Kazem uslovno zato sto veliki broj svrsenih crnogorskih studenata na kraju ostane u Srbiji i ovde provede vecinu radnog zivota.


Naravno postoje i ti emotivni razlozi, ja licno ne poticem iz CG niti bilo ko iz moje familije (koreni su mi u istocnoj Srbiji), ali zaista postoji znacajan procenat stanovnistva koji su poreklom iz CG. 

#38 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 19:02

Ne znam magripa, mislim da se u praksi svaki student iz Crne Gore, koji studira u Srbiji, deklarise kao Srbin iz CG (sto je, jel' da, i normalno, pare su u pitanju :ph34r: ). Pun iznos studija za strane studente je nimalo naivna cifra, to opet zavisi od fakulteta do fakulteta, a oni skuplji (napr stomatologija) ubijaju od cena. Naravno 'ubijaju od cena' se odnosi na srpske platezne mogucnosti, recimo Grcima se i dalje isplati da dolaze ovde i studiraju jer ih to kosta manje nego placanje studija u Grckoj.

Pa normalno da se deklarise kao Srbin dok studira jer je Srbija donela taj tupavi zakon.nemam ja nista protiv nekoga iz CG ili Slovenije ali ne vidim kakvu korist od toga imaju poreski obveznici u Srbiji.Pojavi se neko iz Slovenije kao Srbin i dobije besplatno skolovanje a onda neko ko je iz Srbije mora da placa.

Inace pitanje je koliko ovo odgovara Crnoj Gori posto gro zavrsenih studenata trazi posao u inostranstvu ili posao u Beogradu. Nekako mi to lici na famozni 'odliv mozgova', mozda gresim. Ono sto sam ja primetio radeci u Crnoj Gori da postoji veliki deficit strucnih lica dole, makar u mojoj struci (IT).

Ne odgovara CG i to je bila i namera kod donosenja tog zakona ali dugorocno ne odgovara ni Srbiji.Sutra ce CG da postane clanica EU pa ce taj Srbin iz CG fino da besplatno zavrsi stomatologiju u Beogradu i ode da radi u Bec.Kakvu tek korist tu Srbija ima nije mi jasno.

Sumnjam da postoji sporazum, ne znam stvarno. 

Mislim da ne govorimo o nekoj ogromnoj cifri crnogorskih studenata, verovatno cine ne vise od 2-3% ukupnog broja studentarije u Srbiji; ne kazem da nisi u pravu sto trazis reciprocitet, to je sasvim validno, ali opet - zbog toliko isprepletanih veza izmedju CG i Srbije u ovom slucaju bi trebalo da se progleda kroz prste, pa iako to (uslovno receno) ide na stetu gradjana Srbije. Kazem uslovno zato sto veliki broj svrsenih crnogorskih studenata na kraju ostane u Srbiji i ovde provede vecinu radnog zivota.

Koliko je meni poznato sporazuma nema kao sto ga nema ni sa Slovenijom a isto pravilo vazi za Srbe iz Slovenije.Ukratko jos jedna od budalastina iz kuhinje Tadic/Kostunica samo sto ljudi bacaju krivicu na sudente iz CG a ne na one koji su doneli zakon koji to omogucava.Ako sutra CG i Srbija potpisu sporazum o razmeni studenata koji ce vaziti za sve gradjane tih drzava ja nemam nista protiv toga.Ovako kako je sada cista glupost od strane Srbije.

#39 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 February 2010 - 19:15

Tretiranje studenata iz Crne Gore kao domacih je prava stvar  :ph34r:

Sitna je to lova, a dolaze pametni ljudi, jer zele da imaju kvalitetniju nastavu i dobar dio njih ce da doprinose razvoju Srbije, mnogo vise nego sto im se nije naplatilo skolovanje kao Grcima.

#40 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 19:32

Iskreno postoje neke stvari - napr. crnogorski studenti se na univerzitetima u Srbiji tretiraju kao domaci, tj. skolarine nema ukoliko je u pitanju redovni student...

cg studenti treba da placaju svoje studiranje kao i bilo koji strani studenti.
naravno moze se napraviti i kakav medjudrzavni ugovor o reciprocitetu u nekoj mjeri.
ne vidim zasto bi cg studenti bili privilegovani.

ovako to je samo ogledalo licemjerne politike bg.
jer ne tretiraju se "crnogorski studenti na univerzitetima u srbiji kao domaci", nego studenti-srbi iz cg.
licemjerje beogradske politike se ogleda u tome sto je omogucila cg studentima da potpisujuci papirce i "postanu srbi" tj na taj nacin zadovolje taj znacajni uslov.
nude se mladim ljudima besplatne studije da bi se odrekli svoje nacije. makar i na kratko...lol
sve pod plastom brige o "bratskom" narodu. a ustvari se "uvecava" broj "srba" u cg.
beograd "investira" u neki novi (bolje reci stari) buduci drzavni status crne gore.
usput stimulisuci vazda pozeljan odijum prema cg (jer "uzimaju mesta nama, domacim").

kvarno...

#41 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 17 February 2010 - 19:37

cg studenti treba da placaju svoje studiranje kao i bilo koji strani studenti.
naravno moze se napraviti i kakav medjudrzavni ugovor o reciprocitetu u nekoj mjeri.
ne vidim zasto bi cg studenti bili privilegovani.

ovako to je samo ogledalo licemjerne politike bg.
jer ne tretiraju se "crnogorski studenti na univerzitetima u srbiji kao domaci", nego studenti-srbi iz cg.
licemjerje beogradske politike se ogleda u tome sto je omogucila cg studentima da potpisujuci papirce i "postanu srbi" tj na taj nacin zadovolje taj znacajni uslov.
nude se mladim ljudima besplatne studije da bi se odrekli svoje nacije. makar i na kratko...lol
sve pod plastom brige o "bratskom" narodu. a ustvari se "uvecava" broj "srba" u cg.
beograd "investira" u neki novi (bolje reci stari) buduci drzavni status crne gore.
usput stimulisuci vazda pozeljan odijum prema cg (jer "uzimaju mesta nama, domacim").

kvarno...


Jel može neko da mi objasni situaciju pošto ne poznajem problematiku, kakvo papirče (a da nije ono o prihvatanju srbijanskog državljanstva jer onda i nisu crnogorski studenti nego naši domaći)?

#42 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 19:37

Mene interesuje da li se zna koliko u Srbiji zivi ljudi koji su rodjeni u Crnoj Gori ili ciji su roditelji rodjeni u Crnoj Gori ?

sta bi pak tebe i interesovalo sta drugo sem brojanja krvnih zrnaca, da mi je znati... :ph34r:

#43 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 February 2010 - 19:38

jer ne tretiraju se "crnogorski studenti na univerzitetima u srbiji kao domaci", nego studenti-srbi iz cg.


licemjerje beogradske politike se ogleda u tome sto je omogucila cg studentima da potpisujuci papirce i "postanu srbi" tj na taj nacin zadovolje taj znacajni uslov.
nude se mladim ljudima besplatne studije da bi se odrekli svoje nacije. makar i na kratko...lol

Hoces da kazes da ne postoje Srbi u Crnoj Gori, nego se svi ti studenti inace izjasnjavaju kao Crnogorci.


Ako studenti koji se inace izjasnjavaju kao Crnogorci, zbog studiranja u Beogradu, izjasnjavaju kao Srbi, onda su oni kvarni, jer lazu i spremni su biti sta god zelis, iz materijalne koristi.


sta bi pak tebe i interesovalo sta drugo sem brojanja krvnih zrnaca, da mi je znati... 


Za brojanje krvnih zrnaca si ipak bolji strucnjak, a da citas, umjesto sto srices, mogao bi da vidis da ja ne spominjem nikakve nacije, nego samo ljude koji su rodjeni ili porijeklom iz Crne Gore, bez nacionalne odrednice.

Edited by alek33, 17 February 2010 - 19:41.


#44 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 19:44

Jel može neko da mi objasni situaciju pošto ne poznajem problematiku, kakvo papirče (a da nije ono o prihvatanju srbijanskog državljanstva jer onda i nisu crnogorski studenti nego naši domaći)?

ne radi se prihvatanju srpskog/srbijanskog drzavljanstva.
dovoljno je samo pismeno se deklarisati kao srbin.
bar koliko ja znam...

#45 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 19:51

Hoces da kazes da ne postoje Srbi u Crnoj Gori, nego se svi ti studenti inace izjasnjavaju kao Crnogorci.

poznati problemi s citanjem... :ph34r:

Ako studenti koji se inace izjasnjavaju kao Crnogorci, zbog studiranja u Beogradu, izjasnjavaju kao Srbi, onda su oni kvarni, jer lazu i spremni su biti sta god zelis, iz materijalne koristi.

ja ne bih bio tako strog prema tim mladim ljudima...
ali ako ce te do zadovoljiti - da, i oni su kvarni.
toliko koliko je neko kvaran ko sitnom podvalom dobija besplatne studije...

Za brojanje krvnih zrnaca si ipak bolji strucnjak, a da citas, umjesto sto srices, mogao bi da vidis da ja ne spominjem nikakve nacije, nego samo ljude koji su rodjeni ili porijeklom iz Crne Gore, bez nacionalne odrednice.

na ovo samo loool
bio si pozvan da se isprsis, pa si umukao i podvio rep.
bar cuti...