Jump to content

Photo
- - - - -

Crna Gora

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3364 replies to this topic

#46 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 17 February 2010 - 19:59

Hoces da kazes da ne postoje Srbi u Crnoj Gori, nego se svi ti studenti inace izjasnjavaju kao Crnogorci.

Za brojanje krvnih zrnaca si ipak bolji strucnjak, a da citas, umjesto sto srices, mogao bi da vidis da ja ne spominjem nikakve nacije, nego samo ljude koji su rodjeni ili porijeklom iz Crne Gore, bez nacionalne odrednice.

Ko o čemu ovaj konstantno o naciji, porijeklu i drugim šumskim bakračima.Ne govori o naciji nego o poreklu.Svašta čovek može da čuje od ovakvih.
Hebala te nacija i nacionalna odrednica de te hebe. :ph34r:
Koji moron i to u 2010-oj godini.I to sa sigurne daljine.Gospode Bože

#47 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 17 February 2010 - 19:59

ne radi se prihvatanju srpskog/srbijanskog drzavljanstva.
dovoljno je samo pismeno se deklarisati kao srbin.
bar koliko ja znam...

Nadam se da nije istina... :ph34r:

#48 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 February 2010 - 20:08

Cudan je fanatizam. Srbija prakticno finansira studiranje mladih ljudi iz Crne Gore i fanatici u tome vide samo zavjeru.

O fanaticima koji me stalkuju, izlisno je govoriti i ne namjeravam na stalkovanja da odgovaram. To je do moderacije. Ako moderaciji misli da je to OK, onda je i meni OK.

Ako stalkeri napisu nesto normalno, onda cu naravno odgovoriti. Simple as that.

#49 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 20:16

Nadam se da nije istina... :ph34r:

Srpsko Ministarstvo prosvete donelo je 22. maja odluku po kojoj se "pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih drzava mogu školovati pod istim uslovima kao građani Srbije, uključujući pravo na budžetsko finansiranje". Kandidati svoju nacionalnu pripadnost potvrđuju pisanom izjavom.

#50 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 20:39

Najbolji deo je ovaj:

Susedne zemlje su Mađarska, Rumunija, Bugarska, Republika Srpska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora i Slovenija.“

Onom ko je pisao zakon geoigrafiju je predavao neko sa jaranovom pamecu

Edited by MAGRIPA65, 17 February 2010 - 21:52.

#51 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 17 February 2010 - 20:59

Najabolji deo je ovaj:
Onom ko je pisao zakon geoigrafiju je predavao neko sa jaranovom pamecu

Velikosrpska politika devedesetih je silovala historiju i geografiju, zašto bi se ta herojska rabota prekinula? Pazi razmaka između RS-a i BiH.

#52 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 17 February 2010 - 21:19

Da li ovakva praksa postoji i u drugim zemljama? Ovo vezano za studiranje?

Edited by aleksandars, 17 February 2010 - 21:20.

#53 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 17 February 2010 - 21:29

Da li ovakva praksa postoji i u drugim zemljama? Ovo vezano za studiranje?

Hrvatska ?

#54 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 17 February 2010 - 21:32

ne radi se prihvatanju srpskog/srbijanskog drzavljanstva.
dovoljno je samo pismeno se deklarisati kao srbin.
bar koliko ja znam...

Iz veoma bliskih prakticnih primera znam da "srpstvo" kao deklaracija nije nikakav uslov za tretiranje studenata kao domacih, pa ni za dobijanje drzavljanstva. Poznajem dovoljno Crnogoraca i Bosnjaka iz Crne Gore koji su studirali/studiraju na BU i uvek su smatrani za domace studente. Nekolicina ih je relativno brzo dobila i drzavljanstvo.

#55 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 21:41

Iz veoma bliskih prakticnih primera znam da "srpstvo" kao deklaracija nije nikakav uslov za tretiranje studenata kao domacih, pa ni za dobijanje drzavljanstva. Poznajem dovoljno Crnogoraca i Bosnjaka iz Crne Gore koji su studirali/studiraju na BU i uvek su smatrani za domace studente. Nekolicina ih je relativno brzo dobila i drzavljanstvo.

lijepo od domacih, ali ne vidim kakve veze ima sa onim sto si kvotovao....

edit
ovdje pise o cemu se radi, pa da ponovim

Srpsko Ministarstvo prosvete donelo je 22. maja odluku po kojoj se "pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih drzava mogu školovati pod istim uslovima kao građani Srbije, uključujući pravo na budžetsko finansiranje". Kandidati svoju nacionalnu pripadnost potvrđuju pisanom izjavom.

Edited by muras, 17 February 2010 - 22:51.

#56 ManicMiner

ManicMiner
  • Members
  • 1,278 posts

Posted 18 February 2010 - 00:49

Hrvatska ?

Ne znam, pitam. Pretpostavljam da postoji i da je relativno rasirena pojava po svetu. 

Stvarno nisam pridavao paznju politickim implikacijama ovakve politike, meni je iskreno vise zapadala za oko cinjenica da ce diplomci gotovo uvek da se odluce da ostanu i rade u mestu studiranja (pre svega BG/NS). A kao sto rekoh, jako dobro sam zapazio da CG vapi za strucnom radnom snagom, recimo u mojoj struci uglavnom poslove zavrsavaju firme iz Srbije ili Hrvatske. Cak sam se susreo sa problemom da nije uopste jednostavno naci tehnicare za odrzavanje sistema (u pitanju su IT sistemi).

Mada ok, pretpostavljam da je situacija dramaticno drugacija kada je u pitanju turizam, pa ljudi lepo plate ono cega nema dovoljno na domacem (CG) trzistu i svi srecni.

edit:slovo

Edited by aleksandars, 18 February 2010 - 00:53.

#57 logoff

logoff
  • Members
  • 253 posts

Posted 18 February 2010 - 11:21

Da razbijemo par zabluda:

1. Način studiranja domaćih/stranih lica u Srbiji je problem srpskih političara. To nema veze sa CG i zamolio bih forumaše iz SRB da sve primjedbe u vezi svog školstva šalju onome ko ga uređuje - svojoj vladi! A ako nekad CG zatraži da njeni građani besplatno studiraju u SRB (ili zatraže nešto drugo besplatno, npr. da joj poklone pola Vojvodine ili da za CG otplate dug MMF-u, ...) onda fino kažete NE.

2. Bratstvo i jedinstvo je cvjetalo i bili smo svi bratski i jedinstveni. Onda je jedinstvo otišlo (SLO, HR, ...) i ostalo je bratstvo. Kako je jedinstvo bilo krvavo i puno mržnje na svom kraju tako je i bratstvo moglo ispasti da je SRB bila 2006. na pozicijama moći kao 90-ih. Hajde da naučimo nešto iz svega toga. Istina je da dijelimo isti prostor i da je dosta stvari povezano (društveno, politički, istorijski, u kriminalu, ...) ali s druge strane je istina i da smo posebni i da svako ima svoje dvorište za uređivanje. Mislim na zapadni balkan. I to je sve. Nema bratstva, jedinstva, prijateljstva u politici ali ima nadležnosti, prava i odgovornosti. Hajde tako da razmišljamo.

#58 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 18 February 2010 - 11:52

Da razbijemo par zabluda:

1. Način studiranja domaćih/stranih lica u Srbiji je problem srpskih političara. To nema veze sa CG i zamolio bih forumaše iz SRB da sve primjedbe u vezi svog školstva šalju onome ko ga uređuje - svojoj vladi! A ako nekad CG zatraži da njeni građani besplatno studiraju u SRB (ili zatraže nešto drugo besplatno, npr. da joj poklone pola Vojvodine ili da za CG otplate dug MMF-u, ...) onda fino kažete NE.

2. Bratstvo i jedinstvo je cvjetalo i bili smo svi bratski i jedinstveni. Onda je jedinstvo otišlo (SLO, HR, ...) i ostalo je bratstvo. Kako je jedinstvo bilo krvavo i puno mržnje na svom kraju tako je i bratstvo moglo ispasti da je SRB bila 2006. na pozicijama moći kao 90-ih. Hajde da naučimo nešto iz svega toga. Istina je da dijelimo isti prostor i da je dosta stvari povezano (društveno, politički, istorijski, u kriminalu, ...) ali s druge strane je istina i da smo posebni i da svako ima svoje dvorište za uređivanje. Mislim na zapadni balkan. I to je sve. Nema bratstva, jedinstva, prijateljstva u politici ali ima nadležnosti, prava i odgovornosti. Hajde tako da razmišljamo.

Čijih zabluda?
Pročitah ovo nešto postova u vezi studenata i ne videh nikakve zamerke crnogorskoj vlasti. Vidim zamerke upravo srpskim politčarima i to zato što dozvoljavaju besplatne studije studentima iz, pored drugih zemalja, i Crne Gore.
No to nije ni važno, zanima me zašto ja ne bi mogao da komentarišem događanja u CG ili HR isto kao i ti, ili bilo ko drugi, u Srbiji. Ili treba da podignemo zidove oko svog dvorišta.

#59 emilius savicus

emilius savicus
  • Members
  • 888 posts

Posted 18 February 2010 - 11:53

lijepo od domacih, ali ne vidim kakve veze ima sa onim sto si kvotovao....

edit
ovdje pise o cemu se radi, pa da ponovim

Da pojasnim: studenti iz Crne Gore (i RS) mogu studirati u Srbiji kao domaci studenti bez obzira na etnicku pripadnost. Kao sto rekoh, to znam iz nekoliko bliskih primera. Ostaje nejasno da li su ne-Srbi iz CG i RS ovom odlukom sada "diskvalifikovani".

Uostalom, ako ima neki forumas da ima zaista insajderske informacije bilo bi dobro da ih podeli sa nama.

Muras ce mi, nadam se, oprostiti gresni post. :ph34r:

O bljutavosti etnicke dijaserske kvalifikacije - logican sled ustavnog definisanja Srbije i svih uzgrednih pojava koje takva definicija nosi.

#60 logoff

logoff
  • Members
  • 253 posts

Posted 18 February 2010 - 13:03

Čijih zabluda?
Pročitah ovo nešto postova u vezi studenata i ne videh nikakve zamerke crnogorskoj vlasti. Vidim zamerke upravo srpskim politčarima i to zato što dozvoljavaju besplatne studije studentima iz, pored drugih zemalja, i Crne Gore.
No to nije ni važno, zanima me zašto ja ne bi mogao da komentarišem događanja u CG ili HR isto kao i ti, ili bilo ko drugi, u Srbiji. Ili treba da podignemo zidove oko svog dvorišta.

Ok, ako je tako onda je moja greška. Naravno da možeš da komentarišeš. Ali što onda traži kritika SRB vlasti na CG topiku?
Prečesto mi se događalo da srbin, kad se ja pojavim a tako da čujem, komentariše trećem licu "besplatno sturdiranje CG-aca u Srbiji" a onda se okrene prema meni da nastavimo razgovor. Naučilo ih valjda sa RTS-a...

Edited by logoff, 18 February 2010 - 13:03.