Jump to content


Photo
- - - - -

Crna Gora


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3364 replies to this topic

#16 solanik

solanik
  • Members
  • 586 posts

Posted 16 February 2010 - 16:33

Po mom misljenju Crna Gora treba da se usresredi na resurse koje ima. A to su turizam i skoro netaknuta priroda. Da je pameti (kao sto nije) Crnogorci bi napravili dugorocnu strategiju razvoja u dogovoru sa komsijama. Na primjer: saradnja na turistickom nivou sa Hrvatskom (Dubrovacka zupanija) i Albanijom. Proslo je vrijeme turista kojima je dovoljno more i sunce. Ljudi hoce bogat sadrzaj za svoje pare. Zasto ne bi bila moguca neka regionalizacija citavog Juznog Jadrana. Koristi bi imali svi. (Veceras u prelijepom Dubrovniku sutra u Budvi na party-u). Onda iskoristiti sjever Crne Gore kao bazu za ekoloski turizam (sta znaju stranci sta je vukojebina). Samo od turizma 600 000 Crnogoraca moze sasvim lijepo da zivi. Ono jeste ima jedna kvaka u svemu tome. Naime visoko kvalitetni turizam zahtijeva rad i pristojnost a toga u Crnoj Gori jos manjka.
Onda bila je tema prikljucka Crne Gore na jadranski autoput koji za sada seze do Dubrovnika. Ne znam dokle su stigli, ali to bi im bio odlican potez. O infrastrukturi u unutrasnjosti bolje da jos i ne razmisljamo (pruga Beograd-Bar npr).
dakle Crna Gora ima veoma dobre sanse za razvoj, ali treba dosta istinskog rada.

Edited by solanik, 16 February 2010 - 16:33.


#17 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 16 February 2010 - 21:48

Po mom misljenju Crna Gora treba da se usresredi na resurse koje ima. A to su turizam i skoro netaknuta priroda. Da je pameti (kao sto nije) Crnogorci bi napravili dugorocnu strategiju razvoja u dogovoru sa komsijama. Na primjer: saradnja na turistickom nivou sa Hrvatskom (Dubrovacka zupanija) i Albanijom. Proslo je vrijeme turista kojima je dovoljno more i sunce. Ljudi hoce bogat sadrzaj za svoje pare. Zasto ne bi bila moguca neka regionalizacija citavog Juznog Jadrana. Koristi bi imali svi. (Veceras u prelijepom Dubrovniku sutra u Budvi na party-u). Onda iskoristiti sjever Crne Gore kao bazu za ekoloski turizam (sta znaju stranci sta je vukojebina). Samo od turizma 600 000 Crnogoraca moze sasvim lijepo da zivi. Ono jeste ima jedna kvaka u svemu tome. Naime visoko kvalitetni turizam zahtijeva rad i pristojnost a toga u Crnoj Gori jos manjka.
Onda bila je tema prikljucka Crne Gore na jadranski autoput koji za sada seze do Dubrovnika. Ne znam dokle su stigli, ali to bi im bio odlican potez. O infrastrukturi u unutrasnjosti bolje da jos i ne razmisljamo (pruga Beograd-Bar npr).
dakle Crna Gora ima veoma dobre sanse za razvoj, ali treba dosta istinskog rada.


Pa dolaze turisti koji borave u Dubvornik npr u Kotor, imaju ture i sl. Naravno nije savrseno.

Kad sam bio poslom u Budvi jesenas zapanjilo me je koliko dole ima Rusa - ruska odeljenja po skolama, ruska radio-stanica, hoteli u ruskom vlasnistvu, prospekti po hotelima na cronogorskom(srpskom, whatever) i ruskom....

Neko mi je objasnjavao da su Rusi dosli tako sto su njihovi oligarsi kupovali nekretnine (cele blokove) po Moskvi, pa je sirotinja dobila dosta para (a opet nedovoljno za novi smestaj u Moskvi koji neverovatno mnogo kosta) te su im ponudili kupovinu nekretnina u CG i poslove u ruskim firmama po CG.

E sad, ja zaista ne znam da li je ovo tacno, zato i pitam.

Da li neko od gospode Crnogoraca na forumu moze da ostavi komentar?

ps. nemam nista licno protiv Rusa (ok, malo su tvrdi za saradanju, da budem potpuno iskren), interesuje me sta se desavalo/desava.


Ja ne znam gdje ljudi cuju samo ruski jezik. Ja kad sam u BD cujem ruski, ali ne toliko koliko ga ljudi predstave. I to samo ljeti, jer je najvise turista. A to da su se Rusi preselili u CG, nije ih bas tako puno. Dosta njih imaju nekretnine, ali oni su daleko od sirotinje.

#18 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 17 February 2010 - 00:18

Premijer Laterm je rekao da je Crna Gora na putu ka Evropskoj uniji postigla izuzetne rezultate u kratkom periodu, zbog čega, kako je ocenio, može očekivati da ubrzo postane kandidat za članstvo u EU.

www.blic.rs

#19 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 00:19

Premijer Laterm je rekao da je Crna Gora na putu ka Evropskoj uniji postigla izuzetne rezultate u kratkom periodu, zbog čega, kako je ocenio, može očekivati da ubrzo postane kandidat za članstvo u EU.

www.blic.rs

Moja procena je da CG ima dobre sanse da udje u EU zajedno sa Hrvatskom.

#20 logoff

logoff
  • Members
  • 253 posts

Posted 17 February 2010 - 09:12

Moja procena je da CG ima dobre sanse da udje u EU zajedno sa Hrvatskom.


Teško, Hrvatska je daleko odmakla u pregovorima a Crna Gora je tek na početku. To je razlika od minimum 5 godina, jedino ako se desi neki ustupak. Kao, da ne ide sama Cro nego imamo mali paket (CRO + MNE). Eto zato ja volim što smo maleni.
Samo, jedna stvar je najbitnija u cijeloj priči: jako bi dobro bilo da MNE uđe u EU dok je Milo na vlasti, na žalost. Mislim da bi drugačiji scenario mogao biti baš problematičan. I to šire, ne samo za CG.

#21 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 17 February 2010 - 09:54

Đukanović: Ne primamo naloge

Komentarišući slučaj Darka Šarića za kojim je raspisana Interpolova poternica, Milo Đukanović izjavio je da je Podgorica spremna za saradnju sa svim zemljama u borbi protiv organizovanog kriminala ali da, kako je rekao, "ne prima naloge sa drugih adresa".

U isto vreme Miljko Radisavljević, srpski tužilac za organizovani kriminal tvrdi da je moguće da se Darko Šarić, za kojim se traga zbog trgovine kokainom, nalazi upravo u Crnoj Gori, a Slovačka proverava otkud Šariću državljanstvo te zemlje.

U međuvremenu se Darkom Šarićem bavi slovačko ministarstvo unutrašnjih poslova koje proverava kako je čovek za kojim traga interpol, dobio državljantsvo te zemlje. Iz Slovačke poručuju da se na slučaju radi u tesnoj komunikaciji sa policijom Srbije.

-------------------------------------------------------------------
Dakle saradnja moze izuzev kada su u pitanju kriminalci milijarderi- oni su ipak zasticena vrsta. Ne primate naloge od drugih izuzev kada vam se naredi da priznate neku drzavu a o tempiranju termina bolje ne pricati. I da u emisiji Jugoslava Cosica rekoste da vi gospodina Sarica nikada niste upoznali- gospodine Djukanovicu pa vi u zemlji od nekoliko stotina hiljada stanovnika verovatno znate i sta je polovina od njh vecerala a da ne znate da u komsiluku imate coveka koji kako cujemo ima godisnji obrt od milijardu dolara- pa tesko da bi vam i osnovci poverovali!!!
(veljo, 16. februar 2010 21:20)
Milo Djukanovic je eklatantni egzamplar poremecenog sistema vrednosti na prostorima bivse Jugoslavije. Glavno pitanje je dokle mogu takvi ljudi da opstaju i da obmanjuju javnost... Od skromnog partijskog aktiviste pre 20 godina na 'zutoj gredi' u skromnom dzemperu do... Takav progres je nezabelezen u svetu. Mozda moze da se uporedi sa Markosom po moci, samo sto je empirijski naucio da nije dobro otvoreno biti diktator. Ovako, retoricki se igra sa celokupnim javnim mnjenjem u regionu i vredja inteligenciju prosecnog gradjanina koji poslednjih 20 godina zivi kako mora i u jednom krajnje pravno i ekonomski nesigurnom ambijentu. Nazalost narkomafije u svetu su iznad sistema i u mnogo jacim i pravno uredjenijim zemljama. Gradjani Crne Gore, ustanite i usprotivite se ovom zlu! Dosta je bilo. Kaznite ih svojim glasovima. Prekinite vise ovu agoniju. Dvadeset godina na vlasti, na ovaj ili neki drugi nacin, pa jos izjavljuje kako ce svima pokazati kako je vest poslovni covek, a ne samo politicar. Pa i Slobodan Milosevic je davao izjave kako nije obavesten i kako mu je javljeno da je izgubio izbore i kako jedva ceka da se igra sa unukom Markom i povuce iz politickog zivota... Licemeri nevidjeni. Ne smeju se zaboraviti zlodela koja su se desila i desavala, pa po cenu da se dokaze da su ljudi u Crnoj Gori u bliskim vezama sa ljudima iz Srbije, a u javnom mnjenju se kreira slika kako nema medjusobne komunikacije. Dosli smo do tacke kada nema povratka i kada se ove stvari moraju rascistiti... Samo tako mozemo da napravimo bolju buducnost za sve nas. I neophodno jeda nam dobronamerni ljudi sa strane pokazu put, jer ocigledno smo negde zalutali u ovoj globalizaciji. Posrnuli smo nevidjeno, kada ovakvi ljudi kao Milo i dalje opstaju...
(george vip, 16. februar 2010 23:30)

#22 solanik

solanik
  • Members
  • 586 posts

Posted 17 February 2010 - 11:37

Pa dolaze turisti koji borave u Dubvornik npr u Kotor, imaju ture i sl. Naravno nije savrseno.



Ja ne znam gdje ljudi cuju samo ruski jezik. Ja kad sam u BD cujem ruski, ali ne toliko koliko ga ljudi predstave. I to samo ljeti, jer je najvise turista. A to da su se Rusi preselili u CG, nije ih bas tako puno. Dosta njih imaju nekretnine, ali oni su daleko od sirotinje.


I meni je upalo za oko jako mnogo Rusa, ali vise onako porodicnih ljudi iz nekog srednjeg staleza. Dakle ni pijani probisvjeti a ni bahati oligarhi.

Edited by solanik, 17 February 2010 - 11:37.


#23 1.maj

1.maj
  • Members
  • 735 posts

Posted 17 February 2010 - 12:24

Evo stize prvo leto bez viza. Videcemo sada koliko ce turista u CG a koliko u Grcku. Ja izuzetno cenim i volim crnogorski narod ali da su nisu propustili ijednu sansu da se zamere Srbima u Srbiji, nisu. Sve je to pragmaticnost, priznanje realnosti, ugled i rec nezavisne CG drzave uvek ima neki izgovor. Samo nemojte posle da se ljutite sto Srbija ima isto tako svoje razloge. ne verujem da ce zvanicnoj Podgorici ikada Tirana ili Pristina biti polji i blizi prijatelj ili komsija od Zvanicnog Beograda.

#24 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 12:24

Teško, Hrvatska je daleko odmakla u pregovorima a Crna Gora je tek na početku. To je razlika od minimum 5 godina, jedino ako se desi neki ustupak. Kao, da ne ide sama Cro nego imamo mali paket (CRO + MNE). Eto zato ja volim što smo maleni.
Samo, jedna stvar je najbitnija u cijeloj priči: jako bi dobro bilo da MNE uđe u EU dok je Milo na vlasti, na žalost. Mislim da bi drugačiji scenario mogao biti baš problematičan. I to šire, ne samo za CG.

naravno da sam mislio na ustupak tipa Bugarska ili Rumunija a u ovom slucaju velicina je prednost.Realno nece ni Hrvatska bas sutra u EU a zadnjih godina Hrvatska tapka u mestu dok je CG zabelezila znacajan napredak.

#25 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 12:36

..ne verujem da ce zvanicnoj Podgorici ikada Tirana ili Pristina biti polji i blizi prijatelj ili komsija od Zvanicnog Beograda.

mislis, "nikad veceg prijatelja od starijeg brata"?
kad prestanemo da budemo braca, mozda postanemo i dobri prijatelji.

#26 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 17 February 2010 - 12:54

kad prestanemo da budemo braca, mozda postanemo i dobri prijatelji.


To u životu nikad ne biva...uostalom, to više nije ni bitno


Važno da nam kese više nisu sestre

#27 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 February 2010 - 13:09

To u životu nikad ne biva...uostalom, to više nije ni bitno

biva, biva...a i bitno je.

Važno da nam kese više nisu sestre

naravno.
kao sto rekoh, bilo bi dobro da i bratska retorika (a i ne samo ona) slijedi primjer.

Edited by muras, 17 February 2010 - 13:10.


#28 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 February 2010 - 14:08

To u životu nikad ne biva...uostalom, to više nije ni bitno


Važno da nam kese više nisu sestre

Jos samo da Milo prestane da savetuje crnogorsku listu i organizuje vozove kada se glasa u Srbiji

#29 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 17 February 2010 - 15:05

Jos samo da Milo prestane da savetuje crnogorsku listu i organizuje vozove kada se glasa u Srbiji


Nisam shvatio šta si hteo da kažeš. 

#30 slow

slow
  • Members
  • 3,778 posts

Posted 17 February 2010 - 15:23

biva, biva...a i bitno je.


bratstvo > kumstvo > pobratimstvo >prijateljstvo

Razbraćena braća se odriču jedan drugog, više ne žele da znaju jedan za drugog, u najboljem slučaju. Ne mogu biti prijatelji.

Edited by slowmotion, 17 February 2010 - 15:23.