Jump to content


Photo
- - - - -

Ostati ili otići?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3457 replies to this topic

#46 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 02 October 2009 - 09:17

Koliko različitih mišljenja na samo tri strane. Zaista ozbiljna i tema i dilema u kojoj nema pravog opšteg odgovora.

#47 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 02 October 2009 - 09:18

Koliko sam ja razumeo, "gimnazijalka" ima neku agendu, hoce da uradi neki esej ( mozda za diplomski ili ts. ) sa temom zivota nasilj ljudi u emigraciji . Dakle, ne razmislja ona o odlasku, nego hoce da napravi neku vrsta istrazivanja o nasim ljudima vani, koji su prednosti i nedostaci zivota u emigraciji. Kako se meni cini, ona ima neku agendu u ovoj prici ?

#48 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 02 October 2009 - 09:26

Koliko sam ja razumeo, "gimnazijalka" ima neku agendu, hoce da uradi neki esej ( mozda za diplomski ili ts. ) sa temom zivota nasilj ljudi u emigraciji . Dakle, ne razmislja ona o odlasku, nego hoce da napravi neku vrsta istrazivanja o nasim ljudima vani, koji su prednosti i nedostaci zivota u emigraciji. Kako se meni cini, ona ima neku agendu u ovoj prici ?



Ako napravi predstavu, i u njoj se pojavi yossarian, moze da me igra samo Clooney ili ne dam copyright :ph34r:

#49 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 02 October 2009 - 09:33

Ako napravi predstavu, i u njoj se pojavi yossarian, moze da me igra samo Clooney ili ne dam copyright :ph34r:

Ako je vec tako onda bi bio red da nam se prvo predstavi " glavom i bradom " i da objasni o cemu se tacno radi. jer ona iz rasprave izvlaci nesto sto ce njoj sutra biti od koristiti, dakle nije obicno chatovanje prema tome bio bi kucni red da znamo o cemu se tacno radi?

#50 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 02 October 2009 - 09:51

Ako je vec tako onda bi bio red da nam se prvo predstavi " glavom i bradom " i da objasni o cemu se tacno radi. jer ona iz rasprave izvlaci nesto sto ce njoj sutra biti od koristiti, dakle nije obicno chatovanje prema tome bio bi kucni red da znamo o cemu se tacno radi?



Zasto bi se predstavljala?

Pa i mi smo samo nickovi na forumu, kao i ona. Pise ko sta hoce a cita ko hoce. Zato sam se i zavitlavao oko Clooney-a i "copyrighta" :ph34r: na svoje forumske postove. :)




P.S. Ovaj forum moze da cita svako, a ne samo clanovi. Svako ko ukuca "forum.b92.net" moze da procita sve postove na svim temama.

Dakle, gimnazijalka je mogla i da se nikada ne uclani, a opet da iskopira i iscita sve sto pise na potforumu "emigracija i imigracija", pa na osnovu toga napise 100 eseja. Niko to ne bi ni saznao.

Edited by yossarian, 02 October 2009 - 10:01.


#51 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 02 October 2009 - 10:32

Ma ne bre, u redu je... Gimnazijalka samo hoće da se prošvera sa zadatkom, da neko drugi umesto nje odradi esej, a da ona kopipejstuje - prefrigani su ovi mladi danas :ph34r:
Ali hajde, ako ti zaista trebaju konkretne smernice (u slučaju da, recimo, režiraš predstavu) - ja predlažem da likove gradiš po onoj liniji razgraničenja koju sam izneo malo gorije... Borbu između "idem, moram da živim" i "ostajem, tu je moj dom" - ja bih preneo na karakterizaciju likova: prvi su racionalisti, drugi emotivci. Napraviš na početku oštar sukob dve filozofije, do granice krvoprolića, a onda nađeš neku tačku vezivanja (neki događaj recimo, dvojici zakrvljene braće rikne keva) gde oba suprotstavljena pola dožive katarzu i potpuno urušavanje, takoreći imploziju, dotadašnjih mikrosmosa - kako bi otkrili da je istina uvek negde između... Ta idi, mož da se igraš samo tako :)

#52 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 02 October 2009 - 10:47

Ma ne bre, u redu je... Gimnazijalka samo hoće da se prošvera sa zadatkom, da neko drugi umesto nje odradi esej, a da ona kopipejstuje - prefrigani su ovi mladi danas :ph34r:



Uopste tako nesto nisam pomislio, nikakvo "svercovanje" i kopipejstovanje, vec da joj trebaju razliciti stavovi razlicitih ljudi (a toga je mnogo, evo vec sada, na samo cetiri stranice) o kojima moze da razmisli i koje moze da obradi.

Edited by yossarian, 02 October 2009 - 10:49.


#53 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 02 October 2009 - 10:56

Borbu između "idem, moram da živim" i "ostajem, tu je moj dom" - ja bih preneo na karakterizaciju likova: prvi su racionalisti, drugi emotivci.

ja moram malo da ti kvarim koncept :ph34r:
negde pred moj odlazak odem kod frizera i tu sad naravno chit-chat...i "sta ti radis, je l studiras", ne rekoh, ja sam zavrsila, "pa sta si zavrsila i sta sad radis?" i ja kazem sta i da cekam vizu za NZ i tu krene prica...udruzeno - frizerka, njen muz i neka treca: "a zasto ides? a zasto ne ostanes ovde? evo ja znam asistenta na tvom fakultetu kome su svasta nudili vani ali on nije hteo da ode...", ok, reko, lepo za njega ali kakve to veze ima samnom?...i sve u tom stilu da bi u zaru izlaganja treca gospodja izjavila: "vratices se ti!", reko - necu se vratiti."hoces, hoces! ako si emotivac - vratices se!" reko, gospodjo...ja idem zato sto sam emotivac... od tad vise ne pricam s frizerima. :)

#54 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 02 October 2009 - 10:59

(neki događaj recimo, dvojici zakrvljene braće rikne keva) gde oba suprotstavljena pola dožive katarzu i potpuno urušavanje, takoreći imploziju, dotadašnjih mikrosmosa - kako bi otkrili da je istina uvek negde između... Ta idi, mož da se igraš samo tako :D


suftilan si u 3 PM



moz' da rikne pas, ili recimo drzava matica, ne mora bash crni talas da se fura do koske. to sad vise nije IN :ph34r:

samo da dodam jos pokoju, ako uspeju oni orbitalni jeroplani, a uspece, i ici ce se do Australije za 2-3 sata, samo se ne zna kace :D , i sa ubrzavanjem interneta sto je sigurica, otici ili ostati nije vise dilema. niti moras da prodas sve da bi otisao, niti moras da raskines socijalne kontakte zbog udaljenosti, niti ces imati vize, niti ce te ko pitati jesi li otis'o i sto si dos'o i slicno. moci ces da odes/vratis se za vreme i po ceni po kojoj danas ides do Vrchina. wellcome to 21st century.

evo ga zakljucak za esej, pa makar i da je utopija!

:)

Edited by misko1, 02 October 2009 - 11:13.


#55 eagles

eagles
  • Banned
  • 1,445 posts

Posted 02 October 2009 - 12:08

Ma ne bre, u redu je... Gimnazijalka samo hoće da se prošvera sa zadatkom, da neko drugi umesto nje odradi esej, a da ona kopipejstuje - prefrigani su ovi mladi danas :ph34r:
Ali hajde, ako ti zaista trebaju konkretne smernice (u slučaju da, recimo, režiraš predstavu) - ja predlažem da likove gradiš po onoj liniji razgraničenja koju sam izneo malo gorije... Borbu između "idem, moram da živim" i "ostajem, tu je moj dom" - ja bih preneo na karakterizaciju likova: prvi su racionalisti, drugi emotivci. Napraviš na početku oštar sukob dve filozofije, do granice krvoprolića, a onda nađeš neku tačku vezivanja (neki događaj recimo, dvojici zakrvljene braće rikne keva) gde oba suprotstavljena pola dožive katarzu i potpuno urušavanje, takoreći imploziju, dotadašnjih mikrosmosa - kako bi otkrili da je istina uvek negde između... Ta idi, mož da se igraš samo tako :)


Ne mora da kopira, moj predlog je da napravi set pitanja i neka onda svi zainteresovani odgovore.

#56 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 October 2009 - 12:51

To sto je >50% stranaca ne znaci da i ti nisi taj, tj stranac.... to sto se i lokalci osecaju strancima further proves my point.


To ne dokazuje nishta, nemash ti nikakav point.

I kad sam odlazio, odlazio sam sa namerom da se vratim pa sam se tako i organizovao.


Pa tako reci, shto nas zavlachish. Ti si otishao zbog para.

Nisam tamo kupovao nekretnine nego ovde,


Jesi zidao ili si kupio?

nisam tamo pocinjao posao nego ovde.


PRAKTICHNO TI TAMO NISI NI ZIVEO, SAMO SI DISAO.

A to sto sam i ovde postao "stranac" i nije lose. ............ u stvari, ponasas se isto kao sto si se ponasao i napolju

.

E do qrca, sad tek nishta ne razumem, TAMO nije dobro biti stranac, dobro je biti stranac OVDE u Srbiji :ph34r: .....

Edited by down with the sickness, 02 October 2009 - 14:26.


#57 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 October 2009 - 13:17

Ko resi da ide mora da se pomiri sa tim da ce tamo negde zauvek da bude stranac.

Pa kad se ovako potkujes apriori (mentalna segregacija) onda nema potrebe nigde ni da ides. :ph34r: Ko kaze da covek mora da se pomiri sa bilo cim? Nisi ni prvi ni poslednji koji koristi ovaj kvaziargument kao neko sveto pravilo. Tebi naravno ostaje pravo da se miris sa cim hoces tj. sa svim onim sto (u)mislis ...

Ako ide samo zbog para, prva stvar koju naucis je da je "dovoljno para" relativan pojam, koliko god da imas naviknes se i trebalo bi ti jos. Dobijes povisicu i onda si happy jedno 2-3 meseca, a onda vidis da ni to nije to. Ta se zedj parama ne gasi...

A zar je potrebno potezati nekud da bi se to ukapiralo? :)

#58 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 October 2009 - 13:23

To da ce neko iz cista mira da (ti) pise eseje mozes da zaboravis. :)

Ali ti mozes radi lakseg pregleda da sortiras utiske u cetiri grupe:

1) ostali i zadovoljni odlukom
2) ostali i nezadovoljni odlukom
3) otisli i zadovoljni odlukom
4) otisli i nezadovljni odlukom

Eto, zamisli da imas cetiri korpe pa nas samo ubacuj i gledaj sta ti je ciniti i kakve zakljucke izvlaciti. :ph34r:

Srecno!

Edited by cyberwor/L/d, 02 October 2009 - 13:24.


#59 serb_pagan

serb_pagan
  • Banned
  • 924 posts

Posted 02 October 2009 - 13:41

Gleda on mene lukavo i smjeska se i kaze: ja vala ne mislim nigdje odavde, a kontam kupiti bolji auto od ovog tvog. :ph34r:

taj je sto posto clan jedne od (sigurno 100) auto-mafija po BiH koja se bavi preprodajom kradenih automobila, prekucavanjima shasija, ucenjivanjem ljudi nakon kradje automobila (plati pa cemo da ti vratimo), muljanjem, prevarama i ko-zna-cime jos..znas kad ce obican, posten lakirer automobila, koji se ne bavi prevarama i kriminalom u srbiji/bih itd. da kupi nekog dobrog audija? nikad pa ni tad.. pusti te price, ovde ko ima para za kupovinu novog, ili bar novijeg audija, neke drumske krstarice i sl. taj je u 90 % slucajeva kriminalac, lopov, drustveni talog i olosh...cast izuzecima, takvih je malo i sve ih je manje...

za postenog coveka ovo je pakao, i moze samo da se zdere iznutra gledajuci kako taj shljam uziva... dugo ste preko, pa mislite i dalje po onoj staroj jugoslovenskoj "nigde se ne radi manje a ne zivi bolje nego kod nas"..nema od toga nista..sve je ovde jad i cemer..bukvalno i u svakom smislu...ko je budala da se vraca ovde, mislim od ovih koji su otisli, pa da gleda non stop nesposobne kadrove koji napreduju zbog partijsko/burazerskih veza, ljude koji su u 45-50 godina postali tehnoloski visak i nemaju sta da jedu, a niko nece da ih zaposli, ulicni sljam koji moze da radi sta hoce, djubre na svakom koraku...
celokupan sistem u ovom talogu od zemlje (tu mislim i na BiH, sve je to ista bagra) napravljen je za ljudski shljam, kao sto je kanalizacija idealno stanoviste za pacove...i pravo da ti kazem, citajuci neke stare postove henrija chinaskog shvatam da je on potpuno u pravu..jedini izlaz, kako bi se bar malo mirnije osecao u dusi jeste da pocnes da uzivas u njihovoj propasti, da se radujes svakom njihovom porazu (kojih je sve vise i bice ih jos)...pa dok se sve totalno ne raspadne a ti dozivis katarzu...

Edited by serb_pagan, 02 October 2009 - 13:56.


#60 gimnazijalka

gimnazijalka
  • Members
  • 127 posts

Posted 02 October 2009 - 13:50

Dragi moji, hvala svima na trudu i diskusiji koja se, primecujem, razvila. Doduse, cini mi se da me nisu svi shvatili. Ja se jos uvek nigde ne selim, ne kazem da jednog dana necu.
Dakle, tema nije naceta zbog toga. Da li bi iko , zaboga, mogao da donese tako bitnu odluku na osnovu postova nepoznatih lica?! U svakom slucaju, mislim da je moje pravo, kao i svacije, da koristim ovaj forum. Ukoliko nikoga ne vredjam, ne remetim, sto nisam cinila, mislim da je potpuno ok da razmenjujemo misljenja i iskustva, pretpostavljam da u idealnim uslovima, forumi zbog toga i postoje. Nijedna o vasih replika nece biti zloupotrebljena. Nemojmo se zanositi. Niko od vas nije vrsni pisac, niti sam ja profesionalac. Dakle, cisto se raspitujem na svim mestima u svom okruzenju u vezi sa ovom temom. Hvala jos jednom.
P.S. nisam mogla da odolim a da ne primetim da su neki ljudi zaista podrobno posmatrali i proucavali moje postove....
Isidora Bjelica, smajlici koje postavljam..... hm.... Veliki Brat posmatra..... definitivno je Orvel imao poentu....
zivela Isidora i moji smajlici..... :ph34r: (ovaj smajli je tu samo da bih ostala dosledna, kao i uvek)