Jump to content

Photo
- - - - -

Ostati ili otići?

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3457 replies to this topic

#31 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 02 October 2009 - 02:43

Zdravo, dobri ljudi!...

vidi, ja sam ti malo posebna vrsta. ja sam oduvek znala da necu provesti zivot na jednom mestu, da zelim da zivim u razlicitim zemljama itd. tj. ja bih otisla i da srbije nije to sto jeste danas. e sad, to sto srbija jeste danas ima za posledicu da ne da nemam nameru da se ikad tamo vratim, nego ne zelim ni da je posecujem (uvek bih radije platila kartu nekome da mi dodje ovde nego da ja idem tamo). sto se tice onog "pa to je tvoja zemlja..." - ja prema 'svojoj' zemlji imam isti odnos kao prema svojjoj porodici - nismo ih birali. i ako postoji nesto za sta osecam da je fundamentalno pogresno, imam pravo da mislim i osecam u skladu sa time.
nikad nisam razumela stav da ljudi mogu da budu najsrecniji iskljucivo tamo gde su se rodili i vise puta sam upala u rasprave (sto online, sto offline) sa ljudima koji su pokusali da mi objasne kako ja bas i ne znam sta mislim i osecam, tj. da je moja tvrdnja da sam neopisivo srecna sto sam otisla iz srbije - cisto samozavaravanje...
ja sam otisla pre vise od dve i po godine i jos uvek ponekad imam kosmare sa istim motivom - sanjam da dolazim na dve nedelje i onda shvatam da ne mogu da odem...

#32 Raidenko

Raidenko
  • Members
  • 396 posts

Posted 02 October 2009 - 03:19

Ehh i ja sam stigo do te tacke, kad razmisljam o svojim opcijama. Cetvrt veka mi vec ima vratio se zivotu posle lutanja i studijama sam se cak vratio, i sad je pitanje biti ili nebiti. Medjutim svako ko mi neshto znachi mi uvek govori isto poslednjih par godina: " Nije ovo mesto za tebe, si razmisljao da probash da nadjesh neshto van Srbije?". Svaki put mi to pitanje struji kroz misli, dovoljno jako da provedem sledece noci bez minuta sna. Imam cak i oca kao iskustvo, kako je i on imao jednom takvu sansu al je propustio s verom da ce ovde najzad krenuti na bolje. Pokajio se u medjuvremenu, proshlo je dvadeset godina, nema nazad sada mada nije kao da mu zamerim. Al evo sad mene, imam rodbinu sa strane, znam jezike, medjutim ne znam koliko sam sprema da stavim sve na jednu kocku. Sad svi kazu: " Radi se tesko tamo, radi se tesko ovde, nema tu neke razlike". Vala ima!!!! Tamo se zna ako si sprema da radis da dash sve, sve ce da dodje na svoje mesto kako treba. Ovde? Ovde u ovakvoj magli, nemash pojma sta te ceka na sledecoj ostroj krivini. Ta neizvestnost je ogromna omcha na tvoju produktivnost ne samo kao radnik, vec kao i ljudsko bice uopshte. Sad je jedino pitanje da li si spremna da prelomish i da izvrsis taj skok sudbine. Ja sam veoma blizu toga kako se dani odmichu, tako da se nadam da cu da odpalim za godinu-dve...
Youtube Video ->Original Video

#33 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 02 October 2009 - 03:28

Ehh i ja sam stigo do te tacke, kad razmisljam o svojim opcijama. Cetvrt veka mi vec ima vratio se zivotu posle lutanja i studijama sam se cak vratio, i sad je pitanje biti ili nebiti. Medjutim svako ko mi neshto znachi mi uvek govori isto poslednjih par godina: " Nije ovo mesto za tebe, si razmisljao da probash da nadjesh neshto van Srbije?". Svaki put mi to pitanje struji kroz misli, dovoljno jako da provedem sledece noci bez minuta sna. Imam cak i oca kao iskustvo, kako je i on imao jednom takvu sansu al je propustio s verom da ce ovde najzad krenuti na bolje. Pokajio se u medjuvremenu, proshlo je dvadeset godina, nema nazad sada mada nije kao da mu zamerim. Al evo sad mene, imam rodbinu sa strane, znam jezike, medjutim ne znam koliko sam sprema da stavim sve na jednu kocku. Sad svi kazu: " Radi se tesko tamo, radi se tesko ovde, nema tu neke razlike". Vala ima!!!! Tamo se zna ako si sprema da radis da dash sve, sve ce da dodje na svoje mesto kako treba. Ovde? Ovde u ovakvoj magli, nemash pojma sta te ceka na sledecoj ostroj krivini. Ta neizvestnost je ogromna omcha na tvoju produktivnost ne samo kao radnik, vec kao i ljudsko bice uopshte. Sad je jedino pitanje da li si spremna da prelomish i da izvrsis taj skok sudbine. Ja sam veoma blizu toga kako se dani odmichu, tako da se nadam da cu da odpalim za godinu-dve...

Youtube Video ->http://www.youtube.c...></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.c...mc&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">Original Video

Nemoj da slusas nikoga. Svako ti prenosi svoje iskustvo i ulepsava.
Ja sam uvek smatrao da ako ne probam, necu moci da se pogledam u ogledalo.
Meni se ne vraca, ali znam ljude koji su se vratili.
Ako odes pa ti se ne dopadne, mlada si vratices se i poceti iz pocetka tu u Srbiji. Ako ne probas, uvek ces misliti sta bi bilo da sam probala.
Na tebi je da odlucis.
:ph34r:

#34 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 02 October 2009 - 03:39

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :ph34r:

Ako sam te dobro razumeo dilema otići ili ostati nije lična, već je predmet proučavanja jel? Imaš izraz "brain drain" (guglaj malo) iliti na srpskom "odliv mozgova" (u našem slučaju priličniji bi bio izraz "drenaža mozgova"). Ta sintagma vrlo lepo oslikava suštinu tvoje dileme - imaš dva tipa ljudi: moždane i srčane. Ovi koji imaju mozga odu preko, ovi koji "razmišljaju srcem" ostanu tu da se makljaju oko svojih ideala. I to ti je to. Preduslov je naravno da uopšte i jedni i drugi imaju mogućnosti da izađu...
Obrađujući svojevremeno politički aspekt ove problematike ja sam svoj stav izneo u jednoj fotomontaži. Ali zadržimo se radije na sociološkom aspektu, politika će samo odvesti u off. Tema je lepa i želim joj puno uspeha :)

#35 Zlopamtilo

Zlopamtilo
  • Members
  • 38 posts

Posted 02 October 2009 - 04:03

Uh sto smo bili bas u toj dilemi pre 7-8 godina kad smo dobili vize. Przili smo se na tihoj vatri nekoliko nedelja da li da odemo. Imali smo super posao (i zena, i ja), dobre plate, super krug prijatelja, ziveli na idealnoj lokaciji - sve je radilo za nas. Ipak smo resili da odemo zato sto smo to mogli samo tada. Da su nam vize propale, ne bismo dobili drugu sansu.
Rezultat: nije nam zao. Stekli smo vredna iskustva, naucili kako rade i razmisljaju anglo-saksonci, usavrsili jezik, nesto sitno i ustedeli, proputovali i videli puno toga.
Sad razmisljamo o povratku - veliki problem je pronaci pristojan posao, ali radicemo na tome. Nemamo velika ocekivanja, znamo gde se vracamo ali zelimo da budemo blize roditeljima, braci, sestrama i njihovoj deci i prijateljima (onima koji jos uvek zive u Srbiji). Treba jos par kockica da se poklopi (valjda u narednih 6-12 meseci), ali nam je iskrena zelja i plan da se vratimo. Znamo mnoge koji su se vratili pa se predomislili i ponovo otisli - svesni smo i te opasnosti. Zivimo u (mozda varljivom) ubedjenju da smo pazljivije isplanirali celu akciju i da se nama to nece dogoditi. Videcemo, fingers crossed.
Ako odete, racunajte i na to da ce vas mnogi prijatelji (u koje se sada kunete) otpisati ili ce se udaljiti od vas. Nas su neki iskusniji emigranti upozorili na taj fenomen ali im nismo verovali. Medjutim to je ziva istina. Zasto? Nemamo pojma, ali je mnogo tuzno. Mozda se situacija promeni kad se vratimo.

#36 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 October 2009 - 06:04

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.

Dilema otici ili ostati nije realna iz tvoje perspektive, trebalo bi da se pitash hoce li uopshte neko da te primi?

Morash sine da pochnesh da se bavish nechim ozbiljnijim, ako hocesh da te uopshte neko pripusti u zemlju, nije to zayebancija i pozorishte, to su ozbiljne stvari i to su ozbiljne drzave.

Pod uslovom da steknesh neke kvalifikacije, da nauchish jezik, da saznash shta ti hocesh od svog zivota .... ipak cenim da cesh da se patish u emigraciji, pa je onda bolje i da ne razmishljash o tome.

Svi koji su ovde, koje znam, a nedostaju im Isidore Bjelice, Kuste i Karajlici, Kapori i slichni likovi su nesrecni i pate se.

Zashto ti to treba?

#37 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 02 October 2009 - 06:40

Bio sam napolju 13 godina a pre 2 sam se vratio. Nisam pogresio ni sto sam otisao a ni sto sam se vratio.

Ko resi da ide mora da se pomiri sa tim da ce tamo negde zauvek da bude stranac. Ako ide samo zbog para, prva stvar koju naucis je da je "dovoljno para" relativan pojam, koliko god da imas naviknes se i trebalo bi ti jos. Dobijes povisicu i onda si happy jedno 2-3 meseca, a onda vidis da ni to nije to. Ta se zedj parama ne gasi...

Ovima koji sada razmisljaju da se vrate, pogotovo ako su duze napolju, neka se pomire da su stranci u rodjenoj zemlji, toliko se sve promeni - narocito ljudi. Ko bi se vratio samo kad bi mogao u Srbiji da dobije dobar posao - bolje da nije ni odlazio i bolje i da se ne vraca. Jer nista nije ni shvatio ni naucio.

#38 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 October 2009 - 07:05

Bio sam napolju 13 godina a pre 2 sam se vratio. Nisam pogresio ni sto sam otisao a ni sto sam se vratio.

Ko resi da ide mora da se pomiri sa tim da ce tamo negde zauvek da bude stranac. Ako ide samo zbog para, prva stvar koju naucis je da je "dovoljno para" relativan pojam, koliko god da imas naviknes se i trebalo bi ti jos. Dobijes povisicu i onda si happy jedno 2-3 meseca, a onda vidis da ni to nije to. Ta se zedj parama ne gasi...

Ovima koji sada razmisljaju da se vrate, pogotovo ako su duze napolju, neka se pomire da su stranci u rodjenoj zemlji, toliko se sve promeni - narocito ljudi. Ko bi se vratio samo kad bi mogao u Srbiji da dobije dobar posao - bolje da nije ni odlazio i bolje i da se ne vraca. Jer nista nije ni shvatio ni naucio.

Ne znam gde si bio, ali ... ja teshko mogu da se osecam kao stranac u gradu u kojem su >50% stanovnika stranci (i 80% shkolske dece :) ). Znachi da se i domaci osecaju kao stranci ..... kako je tek njima :ph34r: ?

Chim se razmishlja o povratku znachi da do odlaska nije ni trebalo da dodje. To je cepanje ljudi, potpuno bespotrebno. Zao mi je.

Povratak posle 13 godina, yebote, ti si hrabar chovek ..... ne znam shta da ti kazem. Sad si stvarno stranac :D .

Pare ...... pare su nebitne u ovoj prichi, pare su bitne u zivotu, naravno, ali u ovoj prichi su samo dekoracija.

#39 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 02 October 2009 - 07:14

Dilema otici ili ostati nije realna iz tvoje perspektive, trebalo bi da se pitash hoce li uopshte neko da te primi?

Morash sine da pochnesh da se bavish nechim ozbiljnijim, ako hocesh da te uopshte neko pripusti u zemlju, nije to zayebancija i pozorishte, to su ozbiljne stvari i to su ozbiljne drzave.

Pod uslovom da steknesh neke kvalifikacije, da nauchish jezik, da saznash shta ti hocesh od svog zivota .... ipak cenim da cesh da se patish u emigraciji, pa je onda bolje i da ne razmishljash o tome.

Svi koji su ovde, koje znam, a nedostaju im Isidore Bjelice, Kuste i Karajlici, Kapori i slichni likovi su nesrecni i pate se.

Zashto ti to treba?

Što je zaskoči tako mladu i neiskusnu :ph34r: Daj joj šansu što si takav...
Ako sam je dobro razumeo dilema je još uvek samo na filozofskoj razini. U savršenom je dobu za daydreaming i kovanje snova o lepšem sutra. Kad će ako neće sad? Niti je pozorište i kulturna delatnost neka zajebancija, može se i sa tim napolje, ako ne trajno, a ono bar da se oproba. Nisam u emigraciji i ne znam iz ličnog iskustva, ali mislim da je tvrdnja da u inostranstvu uspevaju samo formirani stručnjaci - preterivanje i bespotrebna generalizacija. U krajnjoj liniji, inostranstvo je savršeno mesto za stilsko evoluiranje i zaboravljanje ovdašnjih mediokreteniteta.

Ja sam, evo priznajem, prešao na level 2 ovakvih dilema - da li da odem iz zemlje ili da povedem zemlju sa sobom :)

#40 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 02 October 2009 - 07:25

Ja sam, evo priznajem, prešao na level 2 ovakvih dilema - da li da odem iz zemlje ili da povedem zemlju sa sobom :)

:ph34r:

Ostati ili otići? DA!

#41 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 02 October 2009 - 07:34

... Nemamo velika ocekivanja, znamo gde se vracamo ali zelimo da budemo blize roditeljima, braci, sestrama i njihovoj deci i prijateljima (onima koji jos uvek zive u Srbiji)...

Ne odgovaram direktno tebi, nego onako uopšteno: a zašto ti roditelji, rođaci i prijatelji ne odu tamo, nego neko treba da se vraća ovamo. Zašto se niko iz npr. Beograda nije vratio u neko blatnjavo selo, nego dovuče svu rodbinu u Beograd. Možda sam ovih dana malo depresivan zbog svega što se dogodilo (nasilje, ubistvo, Obraz, navijači...), ali zašto biste želeli da vam deca odrastaju u kaljuzi kada imate i druge mogućnosti...

#42 JKT

JKT
  • Banned
  • 2,554 posts

Posted 02 October 2009 - 07:54

Ne znam gde si bio, ali ... ja teshko mogu da se osecam kao stranac u gradu u kojem su >50% stanovnika stranci (i 80% shkolske dece :) ). Znachi da se i domaci osecaju kao stranci ..... kako je tek njima :ph34r: ?

Chim se razmishlja o povratku znachi da do odlaska nije ni trebalo da dodje. To je cepanje ljudi, potpuno bespotrebno. Zao mi je.

Povratak posle 13 godina, yebote, ti si hrabar chovek ..... ne znam shta da ti kazem. Sad si stvarno stranac :D .

Pare ...... pare su nebitne u ovoj prichi, pare su bitne u zivotu, naravno, ali u ovoj prichi su samo dekoracija.

To sto je >50% stranaca ne znaci da i ti nisi taj, tj stranac.... to sto se i lokalci osecaju strancima further proves my point.

I kad sam odlazio, odlazio sam sa namerom da se vratim pa sam se tako i organizovao. Nisam tamo kupovao nekretnine nego ovde, nisam tamo pocinjao posao nego ovde. I nisam hrabar uopste jer sam hteo da se vratim jos na "desetogodisnjicu" a ostao sam do poslednjeg momenta koji sam samom sebi zadao jos odavno. I to tek posto mi je posao u Srbiji pouzdano krenuo i posle dve godine uspesnog rada. Da nije... pa sigurno ne bih grlom u jagode.

A to sto sam i ovde postao "stranac" i nije lose. Malo drugacije gledas na stvari, malo si vise "detached" od proseka, manje si podlozan lokalnoj kenyazi, malo drugacije citas novine na primer... u stvari, ponasas se isto kao sto si se ponasao i napolju.

Edited by JKT, 02 October 2009 - 07:55.

#43 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 October 2009 - 07:58

Što je zaskoči tako mladu i neiskusnu :ph34r: Daj joj šansu što si takav...
Ako sam je dobro razumeo dilema je još uvek samo na filozofskoj razini. U savršenom je dobu za daydreaming i kovanje snova o lepšem sutra. Kad će ako neće sad? Niti je pozorište i kulturna delatnost neka zajebancija, može se i sa tim napolje, ako ne trajno, a ono bar da se oproba. Nisam u emigraciji i ne znam iz ličnog iskustva, ali mislim da je tvrdnja da u inostranstvu uspevaju samo formirani stručnjaci - preterivanje i bespotrebna generalizacija. U krajnjoj liniji, inostranstvo je savršeno mesto za stilsko evoluiranje i zaboravljanje ovdašnjih mediokreteniteta.

Ja sam, evo priznajem, prešao na level 2 ovakvih dilema - da li da odem iz zemlje ili da povedem zemlju sa sobom :D

Pa ne valja previshe daydreaming :) , a ona mi bash onako prototipna, malo da je trgnem. Dilema je, koliko ja vidim na veoma filozofskoj razini.

Pozorishte i kulturna delatnost ovde bash nije zayebancija, vec krvav lebac sa 14 kora. Moze se postati uspeshan,narochito u oblastima u kojima ne postoji jezichka barijera. Kao primer uspeshnog u Torontu naveo bih nasheg karikaturistu Dushana Petrichica, za one koji ga ne znaju, muz glumice Dragane Varagic :D .

Nema pesnichkih vecheri, likovnih kolonija i ostalih komunistichkih recidiva sa masnim krkanlukom, sve placeno iz opshtinske kase ..... imash li ti nekoga ko ce da plati tu tvoju kulturu ili nemash? Suprotno vecini sa foruma verujem, meni se taj sistem veoma dopada jer eliminishe sve moguce folirante i smarache koji su u Srbiji uvek dobro radjali. Jednostavno oni ostaju vrlo brzo gladni i nalaze sebi adekvatne poslove utovara-istovara i slichnih manje umetnichki izazovnih poslova.

Ne kazem da uspevaju samo struchnjaci, na zalost emigrantsko resheto danas je veoma sitno, pa ukoliko se nema neka rodbina spremna da zalegne za tebe ja ne vidim drugog nachina da se ode osim pomenute struchnosti, makar i formalne.

Edited by down with the sickness, 02 October 2009 - 08:00.

#44 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 02 October 2009 - 08:18

Zdravo, dobri ljudi!

Na odlazak u inostranstvo se u Srbiji, zbog ratova, sankcija, krize i neopravdano dugog i strogog viznog rezima, gleda na drugaciji nacin nego ranije i na drugaciji nacin nego u ostalim drzavama.
U toku tih teskih godina, to je bila cesto ili-ili odluka, za neke i bekstvo, put u jednom pravcu. Veliki prekid.

Kada se stvari normalizuju, to ce biti jedna normalna stvar i reverzibilna odluka.

Navescu primer Holandije, u kojoj je savrseno normalno da mladi posle skole ili studija odu na neko vreme u inostranstvo, pa se vrate.

Pogotovo kod visokoobrazovanih se to cak i stimulise, na fakultetima (pogotovo prirodnonaucnim i tehnickim) je cak i tesko naci nekog predavaca koji je celu karijeru proveo iskljucivo ovde, u svojoj drzavi. To se smatra korisnim - odes negde, naucis nesto novo, pa to znanje doneses kuci.

Vecina udzbenika na fakultetima se ni ne prevodi, vec su na engleskom, a stimulise se i pisanje diplomskih na engleskom (osim, naravno, na pravima i slicnim fakultetimana kojima su bas kvalitet finese u holandskom esencijalne). Cilj je da studenti lakse menjaju drzave. Naravno, veliki je i broj stranaca koji ovde rade, a nisu svi imigranti. Ima jako mnogo Engleza, Francuza, Nemaca, Amerikanaca, Rusa...

Ovo ne vazi samo za fakultetski obrazovane. Znam, naprimer, i coveka koji gaji cvece u stakleniku, srednji sin hoce da nasledi firmu, pa ga je tata poslao kod kolege iz Amerike da tamo godinu dana malo radi, vidi kako to tamo ide, i kako je kada radis za drugoga. Kazu da to nije neuobicajeno u tom svetu staklenika (ogromna vecina su porodicne firmice).

U Vojvodini je pre II svetskog rata postojala i institucija "vandrovanja". Kalfa je morao da bar godinu dana radi kod majstorovog kolege negde daleko i tek kada se vrati postajao je i on majstor.

Dakle, nesto sto i nije neobicno za mlade ljude je vremenom zbog ratova i sankcija postalo veoma tesko i optereceno pitanje.

Mlada si, neko je vec rekao da je dobra ideja ucestvovati u nekoj razmeni studenata, videti kako je, zapravo, na taj nacin se lakse upoznaje druga zemlja i lakse sticu poznanstva nego kada odmah uletis u rad od jutra do mraka.

Akoi se najzad ukinu te uzasne vize, sve ce postati lakse i manje optereceno. Gledam koliko Poljaka je ovde doslo, a samo nekoliko procenata imaju ideju da ostanu za stalno, vecina ce se vratiti se vratila. Cilj im je da nabace koji evro da tamo nesto zapocnu ili nastave vec zapoceto.

#45 Eraserhead

Eraserhead
  • Members
  • 9,436 posts

Posted 02 October 2009 - 08:59

Lazna dilema, pali dok mozes.