Jump to content


Photo
- - - - -

Ostati ili otići?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3457 replies to this topic

#16 teoNS

teoNS
  • Members
  • 4,663 posts

Posted 01 October 2009 - 23:35

Otisao bih na Kipar i ne bih se vratio nikada. Otvorio bih kafic i ziveo svoj zivot. Nazalost nemam para za taj poduhvat.

#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 October 2009 - 23:54

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :ph34r:


Da li da odes, ili ne?
Niko ti ne moze odgovoriti na to pitanje, posto niko ne zna kako se ti osecas.
Ako odes napolje, budi spremna da bacis sve ono sto si stekla u Srbiji. Mislim na iskustvo, prijatelje, navike i svakodnevnicu.
Iskustvo ces morati da stices iz pocetka, posto te ceka nova (ne)kultura, kako sam ja mislio kad sam dosao u US. Oni se drugacije ponasaju, zive, rade itd. Sto je interesantno raduju se istim stvarima kojima se i mi radujemo. Ima ih i pijanaca, propalica a ima i ljudi koji brinu o svojoj porodici isto placaju svojoj deci studiranje do 28 godine i sve rade ko sto su nasi roditelji radili.
Prijatelji ce ti ostati u Srbiji i vidjaces ih samo kad ti dodju u posetu ili ti odes nazad u Srbiju. Nove prijatelje ces steci tek nakon tvoje odluke da zivis tu gde jesi, ali ti oni nikada nece biti prijatelji ko sto si ih ostavila.
Budi spremna da ces se iz pocetka roditi i da neces moci da dobijes kredit ni za sta prvih par meseci, a to ti je kad ti najvise treba. Hocu da kazem da moras u pocetku da imas posao, kako bi mogla da opstanes.

Dobra strana zivota ovde u Kaliforniji je po meni jedino to sto imam isto koliko i drugi, nikome ne bodem oci i decu mi niko ne napada da im uzmu nove patike ili naocare za sunce.
Naravno i ovde postoje mesta gde ne smes sam ni danju da prosetas, ali se to bar zna pa ljudi paze, za razliku od Srbije gde moze da ti se desi svuda.

Vidis ovo crveno bold je kod mene prevagnulo inace bi moj licni standard verovatno bio slican.

#18 Annemonabg78

Annemonabg78
  • Members
  • 189 posts

Posted 02 October 2009 - 00:00

Ostati ! Jos `97 `98 ludacki sam zudela da odem odavde, oni protesti me unistise, izgubila sam zdravlje i nadu da ce ovde ikada biti bolje a onda sam otisla na kratko u Bec. Tamo je sve bilo divno i blistavo a ja tuzna. Tada sam shvatila da gde god odem osecacu se kao stranac a ovde ostaviti vrlo malo vrednih ljudi koji ce doprineti promenama. Mozda ce te promene osetiti tek moja deca ali mislim da sam spremna da se zrtvujem za to. Ja sam vise za varijantu putuj ali se uvek vrati. Ej bre kakvo bezanje nikad ne odustaj da svoj grad i zemlju ucinis boljim mestom za zivot ma koliko ti to izgledalo nedostizno. Mislim da se ljudi zavaravaju da je tamo negde bolje, bolji standard u nekoj drugoj zemlji nije ono sto treba da privlaci ja smatram da to treba da se ostvari ovde. Ja ustvari iskreno navijam da se oni koji su otisli vrate !

#19 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 02 October 2009 - 00:01

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :ph34r:

Gimnazijalko, svaka ti cast! Eto nekoga od mladih tko misli - i to svojom glavom!

Ako odes, bit' ce ti' kao jedinki najvjerojatnije bolje - u smislu standarda. No, da li ces biti sretnija? Ne postoji objektivan odgovor na tvoje pitanje, posto se radi o subjektivnom dozivljaju stvari.

Nekoga usrecuje da gomila porculan i posudje u kuci, netko drugi je sretan ako se bavi drustveno korisnim radom (aktivizmom) i pozitivno utjece na okolinu. Sve se svodi na ljubav - e, da li je to ljubav prema sebi, prema porodici, prijateljima ili covjecanstvu, na to svatko treba odgovoriti sam sebi.
Svatko zasluzuje srecu u zivotu, pogotovo ako je sam stvara (tj. ne pada mu s neba, odnosno, ne iskoristava druge). Dakle, ostanak/odlazak je individualna odluka. Ne sugeriram odlazak (ostanak je jednako plemenita odluka, pa na neki nacin i zrtva), ali ako odlucis da odes na ovu stranu, posalji PM ako ti mogu pomoci (materijalno sam tanak, al' pismo/sponsorship il' nesto sto mogu, rado cu uciniti).

#20 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 October 2009 - 00:27

Zdravo, dobri ljudi!
Trenutno radim na predstavi u svojoj gimn,. bilo bi mi zaista od koristi kada biste sa mnom podelili svoje stavove u vezi sa ovom temom.....
Kako vi vidite ovu unutrasnju borbu u mnogima od nas, koja se odigrava gotovo svakodnevno?!
Koji su vasi argumenti, razlozi za ostanak / odlazak iz zemlje nam Srbije ?! Sta time dobijamo/gubimo?
Unapred se radujem saradnji. Ukoliko bi neko zeleo i esej da mi napise u vezi sa ovom temom, neka mi posalje poruku i ja cu dati svoj mail.
Hvala unapred!!! :ph34r:

na to pitanje niko ne moze da ti da odgovor a necije iskustvo je irelevantno posto ti nisi kopija te osobe.
U svakoj opciji nesto gubis a nesto i dobijas.Na tebi je da odlucis sta ti je bitno u zivotu.

#21 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 02 October 2009 - 00:30

incognito, ne znam odakle znas za moje simpatije prema Isidori, ali ukoliko odem, dela ce mi slati ljudi odavde... sada je to bar sve funkcionalno, zar ne? :ph34r:

Ostalo u malom mozgu da si se svojedobno hvalila time da voles Isidoru Bjelicu... Ako nju volis, zaista ne vidim razlog zasto bi isla iz ove zemlje, pa Srbija se pretvara u njen i njenog firera od muza - dreamland :)

Edited by incognito, 02 October 2009 - 00:30.


#22 Kit Louch

Kit Louch
  • Members
  • 3,226 posts

Posted 02 October 2009 - 00:48

Ostalo u malom mozgu da si se svojedobno hvalila time da voles Isidoru Bjelicu... Ako nju volis, zaista ne vidim razlog zasto bi isla iz ove zemlje, pa Srbija se pretvara u njen i njenog firera od muza - dreamland :ph34r:


Nemoj, Firer od muza je autor par filmskih repera urbanog BG.
A supruga od Firera je u svom poslednjem TV nastupu iskreno porucila mladima da sto vise putuju i vide sveta.
(upravo se bila vratila sa krstarenja po Mediteranu)

#23 Vlada R.

Vlada R.
  • Members
  • 240 posts

Posted 02 October 2009 - 01:02

Ej bre kakvo bezanje nikad ne odustaj da svoj grad i zemlju ucinis boljim mestom za zivot ma koliko ti to izgledalo nedostizno. Mislim da se ljudi zavaravaju da je tamo negde bolje, bolji standard u nekoj drugoj zemlji nije ono sto treba da privlaci ja smatram da to treba da se ostvari ovde. Ja ustvari iskreno navijam da se oni koji su otisli vrate !


Hvala na lepim zeljama, to se veoma retko cuje od ljudi koji su (privremeno) odlucili da ostanu. I ja sam mislio da cemo se vratiti dok deca ne podju u skolu, moja supruga je cak prognozirala max 2 godine. Trt. Citamo vesti, posecujemo bivsi velegrad i zakljucili smo isto - nikada se u njega ne bismo vratili iako smo u njemu rodjeni i odrasli.

Sto se tice "ne odustaj od svog grada i zemlje" - ako si ozbiljna to je Sizifov posao. Ti si ocigledno idealista. Sta je taj grad ucinio za tebe?

#24 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 02 October 2009 - 01:30

Jel mogu ja nesto da pitam?A zasto je autorka u svom uvodnom postu stavila smajl koji prevrce ocima?jel to ima neko skriveno znacenje il sta?

#25 Milenko Puzigaca

Milenko Puzigaca
  • Members
  • 1,427 posts

Posted 02 October 2009 - 01:38

Na kraju, uvek pomislim da i ako odem negde, opet bih radio neki posao, imao neke svoje redovne brige i opet bih se logovao na iste forume. A to sve mogu odavde.

Ovako govori mudar covek. Sve dok negde ne pocnu da padaju pečene ševe sa neba i dok te ne ustolice za faraona cim stignes, svuda je isto.

#26 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 02 October 2009 - 01:57

Ispalo je da nemam hrabrosti da presečem. Ne plašim se da ne bih mogao da se snađem ili kako već, prosto, nisam želeo da restartujem svoj život na nekom drugom mestu. proračunam koliko bi trebalo vremena da se, što se kažu, snađem, završim ovo ili ono, vidim koliko bih posle toga imao godina i... Ma koliko mi stvari ovde ponekad izgledale loše, ispalo je da se nadam da će biti bolje... Da li postaje bolje teško je izmeriti. Tako, rasteš, menjaš se, pa je teško reći da li ti je pre 5 godina bilo bolje ili gore. Na kraju, uvek pomislim da i ako odem negde, opet bih radio neki posao, imao neke svoje redovne brige i opet bih se logovao na iste forume. A to sve mogu odavde. Kako sada stoje stvari, sem neke direktne pretnje po moj život, teško da bi me nešto moglo oterati. Ima toga još, ali mi se spava :)

Mah. Ko zna jesi li se zajebao? Vjerovatno nisi. Jedno je sigurno ko dan, od 10 ljudi iz onih nasih krajeva jedva da ima jedan koji bas ne folira da mu nista iz starog zivota (da ne kazem ono otrcano zavicaja) ne fali. Ima jedno 10-ak godina kako sam imao nekog audia 100 i nesto mi radio jedan sarajevski lakirer skupa sa svojim pomocnikom za vrijeme odmora u Sarajevu. I sad zezam se ja s tim momkom i kazem mu: evo jbt izadjes vani, snadjes se ko i ja i kupis ovakav audi. Gleda on mene lukavo i smjeska se i kaze: ja vala ne mislim nigdje odavde, a kontam kupiti bolji auto od ovog tvog. :ph34r:

#27 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 02 October 2009 - 02:19

Mislim da se ljudi zavaravaju da je tamo negde bolje...

mislim da lose mislis i da ti je ova izjava malcice potcenjivacka :ph34r:

#28 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 02 October 2009 - 02:24

mislim da lose mislis i da ti je ova izjava malcice potcenjivacka :ph34r:

mozda i nije...
jbg,ako odes preko moras da radis i da radis i tako...
ovde uvek mozes da blejis,ni sa cim pametnim da se bavis i o5 prezivis..
sve zavisi od toga sta volis.

ako si radnik,realista i poznajes jezike begaj...

ako si chiller,zivis u svojoj zemlji,ne pogadja te finansijski nesto ova kriza,ostaj :)

#29 estel

estel
  • Members
  • 1,079 posts

Posted 02 October 2009 - 02:28

mozda i nije...
jbg,ako odes preko moras da radis i da radis i tako...
ovde uvek mozes da blejis,ni sa cim pametnim da se bavis i o5 prezivis..
sve zavisi od toga sta volis.

ako si radnik,realista i poznajes jezike begaj...

ako si chiller,zivis u svojoj zemlji,ne pogadja te finansijski nesto ova kriza,ostaj :ph34r:

ne volim da prezivljavam :). volim da u jednoj godini budem na cetiri kontinenta i planiram svoju buducnost godinama unapred ( a sve to radeci ono sto volim :D )

#30 radele

radele
  • Members
  • 610 posts

Posted 02 October 2009 - 02:30

ne volim da prezivljavam :). volim da u jednoj godini budem na cetiri kontinenta i planiram svoju buducnost godinama unapred ( a sve to radeci ono sto volim :D )


svaka cast!

pogotovo za cetiri kontinenta,ja toliko nisam uspeo da posetim za zivota a kamoli za godinu...mada mlad sam jos :ph34r: