Jump to content


Photo
- - - - -

Minimalisti i minimalizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
769 replies to this topic

#46 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 10 February 2009 - 17:24

Nemam više šta pametno da kažem.
Ko voli - nek izvoli. Jedino ne volim one koje u svemu nađu manu, koji sve pljuju i omalovažavaju. Ako osoba voli da provodi dane radeći ništa i uživajući, i ako može tako da živi, ako nikom ne predstavlja smetnju i njoj je dobro, tada je dobro i svima onima oko nje. I ja to poštujem.


Ljudi imaju potrebu da veruju da zive na "ispravan nacin" i da ono sto su vec proziveli nije bilo tracenje vremena. Da bi bili sigurni da je njihov nacin zivot ispravan, potrebna im je potvrda, odobravanje (makar i precutno) drugih ljudi. Ako ti drugi ljudi zive kao i oni sami, onda to znaci da se slazu sa njihovim nacinom zivota (da ga precutno odobravaju). Isto tako, propagiranje nekog drugog nacina zivota automatski ugrozava njihovu sigurnost da ovde ispunjen zivot. Ukratko da bi bili sigurni da zive kako treba, mnogim ljudima je potrebno da vide da svi zive kao i oni. Otuda ta kritika svega sto je radikalno drugacije.

Edited by Merlin, 10 February 2009 - 17:32.


#47 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 10 February 2009 - 17:44

Minimalist shvata da u organizovanom drustvu postoje neke sluzbe (policija, hitna pomoc itd) u kojima moraju biti zaposleni ljudi cije je vreme drustveno, oduzeto, prinudno. MInimalist duboko postuje i zali ove ljude i smatra da citavo drustvo treba da ceni zrtvu cistaca, policajaca, bolnicara, lekara, sofera, itd.


Ja sam duboko uverena da vecina nas koji radimo ne zeli da nas neko duboko zali zbogtoga sto radimo. Narocito ne onaj koji ne radi a zove se minimalista. Da me zali onaj koji parazitira na meni i ostatku drustva? Ne hvala!

Rad treba da se ceni. Ali ne na taj nacin koji ti propovedas. Ti kao cenis neciji rad tako sto ga zalis? Meni to zvuci licemerno.

Ja vise volim da cenim neciji rad tako sto ga dobro platim za taj rad i omogucim mu sto bolje uslove za rad.

Ne znam kako minimalisti po tvom modelu vide one koji rade ono sto vole? Pri tom ne mislim na pomoc komsiji da popravi bojler. Mislim na nekoga koga interesuje neka oblast od vitalnog znacaja za razvoj drustva. Jel ima tih tvojih minimalista neimara, hirurga, naucnika ...? Kako se resava taj unutrasnji konflikt?

#48 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 10 February 2009 - 20:44

Nekako neprimeceno, u ovo doba krize, sirom sveta, pa i u Srbiji, pojavljuje se sve vise ljudi koji dobrovoljno zele da zive u skladu sa ideologijom minimalizma.


Pa naravno da tako zive. Kako da drukcije zive kad nemaju prihode ni osnovna sredstva za kvalitetan zivot? Moraju se ljudi snaci. Samo, to se ne zove minimalizam, nego nuznost.

minimalisti po pravilu nemaju kola, malo rade, veliku vaznost poklanjaju vaspitanju dece i sopstvenom prisustvuu kuci, prijateljima. ne streme nikakvim poslovnim ili drugim uspesima nego samodovoljnosti. Kupuju stvari za zajednicku upotrebu, iznajmljuju zemlju izvan grada i gaje povrce itd.


Jesus, evo nas (opet, a tako je sa svim tvojim temama) po n-ti put kod drustvenog uredjenja zvanog - komuna. :) Kako ti nije jasno da su SVA poznata mikro-drustva bazirana po tom principu propala naprosto zato sto se takvim nazovi "zakonima" protivi ljudska priroda koju je nemoguce drzati pod kontrolom pod takvim "komunalnim" (hehe) uvjetima. Prvo, zato sto se gubi osjecaj slobode, a drugo, zato sto nam je evolucijski urodjeno da napredujemo, kopamo naprijed i da se dokazujemo i pokazujemo; ako ne pred suprotnim spolom, a onda pred prvim komsijom - da smo utamanili veceg bivola, sašili bolje krzno i izradili ostriji noz. A onda komsija vidi, pofizdi i krene u vlastitu izradu; tako je nastalo trziste, a pocetak datira iz pecinskog doba. Nista se znacajno u ljudskom umu nije promijenilo, osim sto smo sazrijeli po "tehnickom" pitanju. Mislim, nije da ne bih zeljela tvoju viziju. Ona medjutim, nije moguca i nema realnih pokazatelja da ce ikad biti.

MInimalist duboko postuje i zali ove ljude i smatra da citavo drustvo treba da ceni zrtvu cistaca, policajaca, bolnicara, lekara, sofera, itd.


Jebote, kakve ti nebuloze pricas, pa to je savrseno za Monty P. nastavak Crne guje. Hajde da razjasnimo ono kljucno; minimalisti su vrlo bogati ljudi koji su u stanju ostvariti svoje zelje za - organic food, slow food, seoskim velebnim vilama, najskupljim privatnim skolama i generalno, natural life a sto van balkanskih granica vec duze vrijeme nije nikakva novost. Naime, upravo zbog te zelje za minimalizmom, bogati strani turisti masno placaju samo da bi si priustili branje maslina od jutra do mraka, a o cemu sam btw, pisala na ovom topicu koji, mada tad nije izazvao vece zanimanje, po mom misljenju i sad vise govori o stvarnom problemu nego trendu koji ti pokusavas svesti NA SVJESNU ZELJU za siromastvom, a sto nema blage veze s istinom. Nitko, tko je imalo iskren, nece reci da ZELI biti siromasan i gladan zato da bi takvi poput tebe svršavali. Podsjecas me na popa koji pod debelim finacijskim okriljem crkve, okolo propovijeda neukim i zatucanim ljudima kako je bas dobro imati devetoro djece. Pa neka su i gladna. Who cares, kad umru ceka ih raj. Bljak. :ph34r:

#49 samuraj22

samuraj22
  • Members
  • 240 posts

Posted 10 February 2009 - 21:08

Baš tako. Osim u slučaju ako neko do koga ti je stalo, recimo dobar prijatelj, postane minimalista. Tada ćeš ga zveknuti po tintari i reći alo bre dečko šta radiš to, ne tripuj se.

:ph34r:

Minimilizam kao nacin zivota, onako kako je to postavljac teme definisao, mi ne djeluje iskreno prije svega. Tripovanje je najbolja klasifikacija istog.

Ipak, to ne znaci da je kapitalizam sveta krava. Nije. Niti je to konzumentski stil zivota. Cijela filozofija koja je postavljena na nacin da radis sto vise da bi mogao da potrosis sto vise, najjaci opstaju a najslabije ko j..e, je antihumana, primitivna i na kraju krajeva animalna. Radno vrijeme od 9 do 17 je veliki problem, prije svega zbog podizanja porodice, a ne zbog utroska od 8 sati kao sto minimalisti nagovjestavaju. 7 do 15 ili 8-16 je neuporedivo humanije i zdravije radno vrijeme. Problem je eksploatacija radnika, prekovremeni rad koji nije placen itd. Zakon o radu je to fino formulisao ali sta vrijedi kad ga niko ne postuje.

Dakle, osnovna postavka zivota je da moras raditi ukoliko hoces da jedes, zivis itd. Price kako minimalisti sami sebi gaje povrce je otrcana, jer su profesije i nastale zbog toga da se rad podjeli i time drustvo u cjelini ucini efikasnijim. Zahvaljujuci takvoj podjeli rada imamo danas internet, stanove, kola, energiju, struju, hranu, putovanja, TV, zabavu, visoko sofisticirano zdravstvo, uredjene drzave itd. Minimalistickim nacinoim zivota bi imali samo oskudne poljoprivredne proizvode do kojih bi dolazili mukotrpnim radom. I to vecim od navedenih 8 sati.

Dakle, umjereni rad, potrebe formulisati tako da ti podizu kvalitet zivota, a ne besomucna jurnjava za svim povrsnostima koje kapitalizam nudi.

#50 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 11 February 2009 - 00:27

Ako nije greška u kucanju pa si mislio na reorganizaciju, molim te da mi objasniš kako deorganizacija može u bilo čemu i bilo kome da pomogne. A ako je greška u kucanju, onda mi objasni šta bi radio i od čega bi u tom slučaju živeo višak resursa.

Jesi li ti minimalista?


organizacija je neophodna u uslovima konkurentnog trosenja resursa, recimo saobracajna pravila su nuzna jer mnogo automobilista koristi put. Ukidanjem potrosnje nestaje potreba za organizacijom. Nisam se dobro izrazio.

rekao bih da tezimminimalizmu

#51 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 11 February 2009 - 00:29

MInimalisti ne gaje same sebi povrce ako mogu drugacije d aga nabave jeftino

#52 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 11 February 2009 - 09:54

MInimalisti ne gaje same sebi povrce ako mogu drugacije d aga nabave jeftino


Da nabave povrce jeftinije kod nekog koga duboko zale? Jel to mislis?

#53 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 11 February 2009 - 10:08

MInimalisti ne gaje same sebi povrce ako mogu drugacije d aga nabave jeftino

ti tvoji minimalisti kanda neke lenje shlihtare...

#54 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 11 February 2009 - 10:35

MInimalisti ne gaje same sebi povrce ako mogu drugacije d aga nabave jeftino


Blowjob za šargarepu i celer?

#55 turbulencija

turbulencija
  • Members
  • 822 posts

Posted 11 February 2009 - 10:40

MInimalisti ne gaje same sebi povrce ako mogu drugacije d aga nabave jeftino

A mogu i DŽ.
Možda i postoje minimalisti, ali minimalizam, zasigurno, ne.

#56 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 11 February 2009 - 10:43

Da nabave povrce jeftinije kod nekog koga duboko zale? Jel to mislis?


recimo

#57 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 11 February 2009 - 10:46

recimo


I ti ne smatras da je to bezobrazluk? Parazitiranje.

#58 RaleRale

RaleRale
  • Members
  • 1,304 posts

Posted 11 February 2009 - 12:08

kao i za nadala neshto,sam danas video malog roma koji nema vishe od 10 godina,ali ima ruku,osecaj,pokret nogu i tela za tenis.njegova porodica zivi u troshnoj kuci blizu moje zgrade.kada bi neka vlada,neko odeljenje ili td. ulozila u obrazovanje zapozlenje i brigu,nebi oni ceo svoj vek skupljali djubre sa deponija.molim nadlezne i koji imaju veze u pravdi"ne novine",da uzmu u obzir i to da svako ima pravo na bolju buducnost.a ja u potpunosti podrzavam b92 akciju prijavi se.


edit:i samo da dodam.kada bi ucili male rome da pevaju/sviraju(muzicko u osnovnoj ili nvo,npr.da sviraju/pevaju neshto drugo,popularno,rok,lakshi jazz itd. i oni bi zaradjivali vishe para a i imali shanse za bolju buducnost.


second edit:i zashto,zaboga,dozvoljavaju da isti ti romi,zive uglavnom na smetlishtima,u centru i predgradju glavnog grada,shireci bolesti i odbijajuci svaki normalan kontakt ostalog sveta sa njima.kartonska i ostala romska naselja se lako mogu zameniti kontejnerskim naseljima,kontejneri za zivot su bdw.jeftini,sa uredjenim sistemom vodovoda i kanalizacije.ne bi im to bio veliki troshak a pokazali bi se kao humanisti u ocima sveta.mozda i nisam najbolji pisac ali mislim da imam par dobrih ideja za poboljshanje zivota ugrozenih.

Edited by Rale84, 11 February 2009 - 15:13.


#59 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 11 February 2009 - 12:21

I ti ne smatras da je to bezobrazluk? Parazitiranje.


ne, radi se o trgovini, ja im posteno platim

#60 samuraj22

samuraj22
  • Members
  • 240 posts

Posted 11 February 2009 - 12:29

ne, radi se o trgovini, ja im posteno platim

Hajde ti jos jednom fomulisi znacenje pojma minimalizma. Mozda smo te pogresno shvatili.

Edited by samuraj22, 11 February 2009 - 12:29.