Jump to content


Photo
- - - - -

90 godina Vojvodine u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1342 replies to this topic

#46 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 September 2008 - 19:31

što ? :ph34r:


Pa evo spominje se kulturni genocid nad vojvođanskim Srbima, a oni vojvođanski Srbi imaju, razume se, svetlu istoriju, oni su imali županije, dok su divljaci iz Pašaluka, imali srezove. Pa gde to može zajedno. Doduše može se zajedno sa Englezima, Špancima, Fincima ali ne može se sa Srbima preko Save i Dunava. Deli nas nepremostiv jaz. I jezik nam se razlikuje, pretpostavljam. Činjenica je da postoji vojvođanski jezik, samo je zabranjen od vlasti iz Pašaluka.

Ne znam, zaista čemu predstave. Jasno je da treba da postoji odgovornost za sopstveni razvoj, da ne može iz jednog centra, Beograda, da se odlučuje koja ulica u Kikindi će da se asfaltira, ali čemu besmislene priče o monarhiji koja se raspala, kao tada je bilo sve sjajno. Novi krug priča o eksploataciji, o državama, zastavama, istorijskim pravima samo odlažu priču o pravim stvarima. Jedini pravi problem su novci, a rešenje nisu autonomije same po sebi, a pogotovu ne autonomije koje se zasnivaju na besmislenim osnovama.

Zašto autonomija Vojvodine mora da bude drugačija od autonomije Timočke krajine, naprimer. Ako Vojvođani dobiju autonomiju kakvu žele, šta im smeta da istu autonomiju ima i Timočka krajina i Šumadija. Zašto autonomija Vojvodine mora da bude asimetrična? Da bi se bilo različito, po svaku cenu.?

#47 misemefhein

misemefhein
  • Members
  • 73 posts

Posted 22 September 2008 - 19:35

I ja te podrzavam da je potrebno da se donese novi ustav Srbije.
I naravno da treba da se Srbija definise kao gradjanska drzava i da se decentralizuje... Ja recimo predlazem da se Srbija podeli na jedno 6 pokrajina (ili jos vise). Svaka pokrajina po recimo 700000-1000000 stanovnika. I svaka bi imala zakonodavnu i izvrsnu vlast u delu svoga ovlascenja (definisanog ustavom). Sudsku vlast bih zadrzao na nivou Srbije.

Medjutim, ne znam sta podrazumevas pod "da se Vojvodini vrati njena oteta imovina". Koja je to imovina i ko je oteo i kad? Milosevic, komunisti '45-te?
Recimo i Beogradu su "oteli" imovinu... ali i Nisu, Kragujevcu, itd... Zasto je Vojvodina tu nesto specijalna?

Zalazi se da se desentralizuje cela Srbija sto vise, i spusti vlast na lokalni nivo, u opstine i gradove i (nove) pokrajine... Ovako, ovo "vojvodjanizovanje" ne vodi nicemu osim sto ce se vlast sa nivoa republike Srbije (centrala u Bg-u) pomeriti na pokrajinski nivo (u Novi Sad). Opet centralizovanje...

Ja smatram da treba ici jos dalje, i da se vlast spusti sto vise na nivo blize gradjanima - opstine i gradovi. I da se Srbija podeli na sto vise okruga/pokrajina. Cak bih i samu Vojvodinu podelio na Srem, Banat i Backu.


P.S.
I nikad nikada svi problemi nece biti reseni... to je cisto onako da znas... drugarski.


Odusevljen tekstom. Potpisujem

#48 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 22 September 2008 - 19:55

Zašto autonomija Vojvodine mora da bude drugačija od autonomije Timočke krajine, naprimer. Ako Vojvođani dobiju autonomiju kakvu žele, šta im smeta da istu autonomiju ima i Timočka krajina i Šumadija. Zašto autonomija Vojvodine mora da bude asimetrična? Da bi se bilo različito, po svaku cenu.?


Jasno,decentralizacija na nivo opština i treba da bude imperativ.Da opštine raspolažu određenim budžetskim sredstvima i nije upitno.Autonomija Vojvodine mora ipak biti drugačija srazmerno stanovništvu koja obitava tamo za razliku od timočke krajine.U krajevma gde Srbi ne predstavljaju apsolutnu većinu red je da se opštinske službe,prilagode....i mrsko mi je da
polemišem....

#49 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 22 September 2008 - 20:08

Pa evo spominje se kulturni genocid nad vojvođanskim Srbima, a oni vojvođanski Srbi imaju, razume se, svetlu istoriju, oni su imali županije, dok su divljaci iz Pašaluka, imali srezove. Pa gde to može zajedno. Doduše može se zajedno sa Englezima, Špancima, Fincima ali ne može se sa Srbima preko Save i Dunava. Deli nas nepremostiv jaz. I jezik nam se razlikuje, pretpostavljam. Činjenica je da postoji vojvođanski jezik, samo je zabranjen od vlasti iz Pašaluka.

Ne znam, zaista čemu predstave. Jasno je da treba da postoji odgovornost za sopstveni razvoj, da ne može iz jednog centra, Beograda, da se odlučuje koja ulica u Kikindi će da se asfaltira, ali čemu besmislene priče o monarhiji koja se raspala, kao tada je bilo sve sjajno. Novi krug priča o eksploataciji, o državama, zastavama, istorijskim pravima samo odlažu priču o pravim stvarima. Jedini pravi problem su novci, a rešenje nisu autonomije same po sebi, a pogotovu ne autonomije koje se zasnivaju na besmislenim osnovama.

Zašto autonomija Vojvodine mora da bude drugačija od autonomije Timočke krajine, naprimer. Ako Vojvođani dobiju autonomiju kakvu žele, šta im smeta da istu autonomiju ima i Timočka krajina i Šumadija. Zašto autonomija Vojvodine mora da bude asimetrična? Da bi se bilo različito, po svaku cenu.?



Stvarno ne razumem zasto je ovakav odnos balkanskih Srba prema vojvodjanskim Srbima. To je samo dokaz koliko Srbija ne razume Vojvodinu. Nije uspela da je shvati za ovih 90 godina. Hajde sto su ostali narodi pobegli od beogradske uprave, ali zar Srbi sa juzne strane Save i Dunava ne mogu da se sloze sa svojom bracom severno. Dakle mi samo zelimo da nam se vrati oteto i nesto od unistenog dostojanstva. Da li Vi znate da je jos dinastija Karadjordjevic odmah nakon ujedninjenja aktivno radila na tome se Matica srpska ukine ili prenese u Beograd, samo da bi se osobenost Srba precana ugusila. Pre koju godinu, Srpska pravoslavana crkva je zabranila da se u Vojvodini grade srpske crkve u baroku, dakle onako kako su oduvek gradjene u Vojvodini. Sada i kod nas kad se gradi neki srpski hram mora da bude u vizantijskom stilu, opet iz razloga da se asimiluje svaka posebnost Srba severno od Balkana. Eto to je deo tog kulturnog genocida.
Vojvodjanski Srbi su najvitalniji i najnapredniji deo srpskog etnickog korpusa, oni su srednjoevropski Srbi i ni u kom slucaju nisu manje patriote od svoje brace na Balakanu. Da nije bilo Austro-Ugarskih Srba, srpski Ustanci protiv Turaka verovatno ne bi ni uspeli. No da ne sirimo pricu.
Pisao sam na ranijjim postovima zasto more biti asimetricna autonomija. Voleo bih da se neko iz Beograda ili Pasaluka javi i da kaze- bravo braco Srbi iz Vojvodine, imate pravo da vam se sve vrati sto je oteto i da odlucujete sami o sebi a mi iz Srbije cemo da se ugledamo na vas i da krenemo sa slicnim procesima kod nas, da se decentralizujemo.. Ne, nego za uzvrat, srpski nacionalizam posto je sateran u zid nakon sto je dobio po usima od svih susedskih naroda sada napada Srbe same. Dakle to sto mi trazimo da nam se vrati sve oteto, mi smo odmah najgori. Sad ce i ustasama da nas prozovu, ne brinite. Dakle to ce biti problemi u nastanku. Secesionizma nema, ali ako Vojvodina ne dobije sve ono sto joj se oteto, nece biti uopste dobro, i ocekuje nas srpsko-srpski sukob.

#50 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 22 September 2008 - 20:13

Golijate.ovo je već nakaradno :ph34r:

#51 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 22 September 2008 - 20:16

Golijate.ovo je već nakaradno :ph34r:



STa konkretno?

#52 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 22 September 2008 - 20:18

Stvarno ne razumem zasto je ovakav odnos balkanskih Srba prema vojvodjanskim Srbima. To je samo dokaz koliko Srbija ne razume Vojvodinu. Nije uspela da je shvati za ovih 90 godina. Hajde sto su ostali narodi pobegli od beogradske uprave, ali zar Srbi sa juzne strane Save i Dunava ne mogu da se sloze sa svojom bracom severno. Dakle mi samo zelimo da nam se vrati oteto i nesto od unistenog dostojanstva.


Ma sve ce vam vratimo ( mi balkanski Srbi) nego kako bre dostojanstvo da vam vratimo?
Pa nismo vam ga ni uzimali.

#53 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 22 September 2008 - 20:22

Ma sve ce vam vratimo ( mi balkanski Srbi) nego kako bre dostojanstvo da vam vratimo?
Pa nismo vam ga ni uzimali.



Dostojanstvo mozemo da kompenzujemo tako sto cete nam vratiti grad Zemun, sa okolinom, znaci i aerodrom, i Coca-Cola, i Galenika.. a boga mi i banatski deo "metropole", tamo oko Padinske skele, sa Frikomom, PKB, Imlekom.. Brzo cemo se dogovoriti :ph34r: Salim se naravno. Sto se Zemuna tice, ja sam za referendum da li zemunci zele da budu grad u vojvodjanskom Sremu ili beogradska prigradska opstina, pa nek odluce...

#54 Aloha

Aloha
  • Banned
  • 1,355 posts

Posted 22 September 2008 - 20:24

Golijate.ovo je već nakaradno :ph34r:



Daleko od nakaradnog, covek govori istinu potkrepljenu cinjenicama.

Nakaradna ideja je bila i agresija na Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Kosovo tokom 20 godina (barem meni), ipak se desila.

Sada, kada je veliko-dedinjskim umovima ponestalo neprijatelja i novca da odrze svoj fancy lifestile, radjaju se novi neprijatelji srBstva. Ovoga puta su to Srbi koji zive severnije. Ne da je bljak, nego ako ovde jos ima ljudi koji to nisu razumeli onda je i fuj i bljak.

Edited by Aloha, 22 September 2008 - 20:27.


#55 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 22 September 2008 - 20:27

Daleko od nakaradnog, covek govori istinu potkrepljenu cinjenicama.

Nakaradna ideja je bila i agresija na Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Kosovo tokom 20 godina (barem meni), ipak se desila.

Sada, kada je veliko-dedinjskim umovima ponestalo neprijatelja i novca da odrze svoj fancy lifestile, radjaju se novi neprijatelji srBstva. Ovoga puta su to Srbi koji zive severnije. Ne da je bljak, nego ako ovde jos ima ljudi koji to nisu razumeli onda je i fuj i bljak.


Hvala ti Aloha sto nisam vise sam.. Pa ne mogu da se nosim sa svima... :ph34r:

#56 Aloha

Aloha
  • Banned
  • 1,355 posts

Posted 22 September 2008 - 20:32

Hvala ti Aloha sto nisam vise sam.. Pa ne mogu da se nosim sa svima... :ph34r:



Nema na cemu, problem je sto ce sutra izmisliti neprijatelja i u Sumadiji.
Mozda je to razlog sto prosiruju Nemirov Mokrogorski Zoo. Verujem da grade sigurnu teritoriju jer im je jasno da ce tamo zavrsiti.
To ce izgleda biti prvi zatvor za maloumnike i zlocince na otvorenom prostoru, naravno ogradjen propisno.

#57 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 22 September 2008 - 20:43

Dostojanstvo mozemo da kompenzujemo tako sto cete nam vratiti grad Zemun, sa okolinom, znaci i aerodrom, i Coca-Cola, i Galenika.. a boga mi i banatski deo "metropole", tamo oko Padinske skele, sa Frikomom, PKB, Imlekom.. Brzo cemo se dogovoriti :ph34r: Salim se naravno. Sto se Zemuna tice, ja sam za referendum da li zemunci zele da budu grad u vojvodjanskom Sremu ili beogradska prigradska opstina, pa nek odluce...


Kome se vi (europejski Srbi) ovde obracate?
Ja vam nisam nista oduzimala nit imam namere da se naseljavam u vashe ravnice.
A kolko znam niko iz Timocke Krajine ne namerava da vam bilo sto oduzima, ali ni vraca.

#58 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 22 September 2008 - 20:53

Kome se vi (europejski Srbi) ovde obracate?
Ja vam nisam nista oduzimala nit imam namere da se naseljavam u vashe ravnice.
A kolko znam niko iz Timocke Krajine ne namerava da vam bilo sto oduzima, ali ni vraca.

A Rumunima? :ph34r:

#59 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 22 September 2008 - 20:56

Hvala ti Aloha sto nisam vise sam.. Pa ne mogu da se nosim sa svima... :ph34r:


-Mirko, pazi metak.
-Hvala ti, Slavko

#60 Aloha

Aloha
  • Banned
  • 1,355 posts

Posted 22 September 2008 - 20:57

Kome se vi (europejski Srbi) ovde obracate?
Ja vam nisam nista oduzimala nit imam namere da se naseljavam u vashe ravnice.
A kolko znam niko iz Timocke Krajine ne namerava da vam bilo sto oduzima, ali ni vraca.


Kome se ti bre to obracas iz Nemacke, sta si ti? Neeuropejackinja?
Sto se ne vratis u domovinu, tvoju rodnu grudu i selo ili grad odakle si vec da branis Srbe od Srba.

I, koga ovde uopste zanima gde ti zelis da se naselis?

Ovde se vodi rasprava o tome da je pocela hajka Srba protiv Srba zarad par dedinjskih morona sa tri osnovne.

Edited by Aloha, 22 September 2008 - 20:59.