Jump to content


Photo
- - - - -

Akcentovanje - nova moda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
365 replies to this topic

#316 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 28 August 2009 - 22:09

Ne, nego na sproću. Ti možeš okačiti mačku na rep svoj salonski i snobovski stav da srbi ne znaju da govore. Došlo je vreme da se ta pravila koja stalno pominješ promene jer su zastarela.

Zaboravio si da dodaš: ...i jer ja to kažem.

A ti odlučuješ i kad pravila zastarevaju.

Evo, legneš da spavaš i sutra se probudiš sa novim pravilima. Tako to funkcioniše u jeziku. Ali kad uhvatiš zlatnu ribicu.

Srbi znaju da govore, samo što ni jedan književni jezik nije prosta reprodukcija govora. Zapravo, ovog našeg salonskog i snobovskog jeste. :ph34r: Šta ćeš, plava krv... :)

#317 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 28 August 2009 - 22:27

Zaboravio si da dodaš: ...i jer ja to kažem.

A ti odlučuješ i kad pravila zastarevaju.

Evo, legneš da spavaš i sutra se probudiš sa novim pravilima. Tako to funkcioniše u jeziku. Ali kad uhvatiš zlatnu ribicu.

Srbi znaju da govore, samo što ni jedan književni jezik nije prosta reprodukcija govora. Zapravo, ovog našeg salonskog i snobovskog jeste. :ph34r: Šta ćeš, plava krv... :)



Da to kazem samo ja ni po jada.

A sto se to nece desiti, niti ne ocekujem. Kao sto to nece znaciti da si ti u pravu. To sto se mi kao narod ni o cemu ne mozemo dogovoriti ni uraditi kako treba nas je stari problem. Zato i vodimo ovakve rasprave o ociglednom.

Tvoja pravila pobijena su, ne zato sto ja kazem ovo ili ono nego zato sto su daleko od zivota. Ja nemam problem da prihvatim da postoje pravila o poslednjem slogu, dugosilaznim akcentima unutra i sta god. Ti si taj koji ima problem da shvati da zivot ima prednost. Ovde je rec samo o tome a ne sta je pravilno (a za pravilno je zapravo sinonim propisano).

#318 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 28 August 2009 - 22:38

Da to kazem samo ja ni po jada.

A sto se to nece desiti, niti ne ocekujem. Kao sto to nece znaciti da si ti u pravu. To sto se mi kao narod ni o cemu ne mozemo dogovoriti ni uraditi kako treba nas je stari problem. Zato i vodimo ovakve rasprave o ociglednom.

Tvoja pravila pobijena su, ne zato sto ja kazem ovo ili ono nego zato sto su daleko od zivota. Ja nemam problem da prihvatim da postoje pravila o poslednjem slogu, dugosilaznim akcentima unutra i sta god. Ti si taj koji ima problem da shvati da zivot ima prednost. Ovde je rec samo o tome a ne sta je pravilno (a za pravilno je zapravo sinonim propisano).

...zato što to kaže nas 10 miliona koji svi zajedno nemamo minimum kompetencije.

Smisao ostaje nepromenjen. Ništa bez zlatne ribice.

Moja pravila su daleko od života. Zato što živim već 160 godina pa sam ih pisao za mrtve ljude.

#319 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 28 August 2009 - 23:19

Aman čoveče, o kakvoj ti kompetenciji pričaš???

Ti se pozivaš na pravila, pri tom ne znaš ni na temelju čega su napisana, ni ko ih je uspostavio, niti kako se ona uspostavljaju!!!


Gledajući ko je sve i kako u Srbiji postao akademik, doktor nauka, i slična "kompetentna" osoba, potpuno mi je jasno kako je došlo do toga da pojedina jezička pravila nemaju utemeljenje! Ponavljam: narod ne akcentuje na osnovu pravila, već se pravila zasnivaju na osnovu jezika kako ga narod govori!

Sve više stičem utisak da si ti taj lektor sa RTS koji je sve zakuvao! :ph34r:

#320 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 29 August 2009 - 00:10

Aman čoveče, o kakvoj ti kompetenciji pričaš???

Ti se pozivaš na pravila, pri tom ne znaš ni na temelju čega su napisana, ni ko ih je uspostavio, niti kako se ona uspostavljaju!!!


Gledajući ko je sve i kako u Srbiji postao akademik, doktor nauka, i slična "kompetentna" osoba, potpuno mi je jasno kako je došlo do toga da pojedina jezička pravila nemaju utemeljenje! Ponavljam: narod ne akcentuje na osnovu pravila, već se pravila zasnivaju na osnovu jezika kako ga narod govori!

Sve više stičem utisak da si ti taj lektor sa RTS koji je sve zakuvao! :ph34r:

Provalio si me.

Vrlo dobro znam na temelju čega su napisana pravila, ko ih je uspostavio i kako se uspostavljaju, i u tome se razlikujem od tebe i ostalih.

A Vuk Karadžić mora da se sada prevrće u grobu. I ne samo on nego i mnogi njegovi sledbenici. Ceo život posvetili borbi za narodni jezik da bi se sad našao neki pametnjaković da tvrdi da naš književni jezik nije proistekao iz jezika kojim narod govori. Nego, pretpostavljam iz mukanja, kokodakanja, blejanja, meketanja... I to sa sve tri uzvičnika. Valjda se smatra da si pametniji i kompetentniji ako više uzvičnika staviš.

#321 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 29 August 2009 - 09:06

Provalio si me.

Vrlo dobro znam na temelju čega su napisana pravila, ko ih je uspostavio i kako se uspostavljaju, i u tome se razlikujem od tebe i ostalih.

A Vuk Karadžić mora da se sada prevrće u grobu. I ne samo on nego i mnogi njegovi sledbenici. Ceo život posvetili borbi za narodni jezik da bi se sad našao neki pametnjaković da tvrdi da naš književni jezik nije proistekao iz jezika kojim narod govori. Nego, pretpostavljam iz mukanja, kokodakanja, blejanja, meketanja... I to sa sve tri uzvičnika. Valjda se smatra da si pametniji i kompetentniji ako više uzvičnika staviš.


Onda bih te molio da mi odgovoriš na sledeća pitanja:

1. Koji govor je služio za utemeljenje pravila, odnosno koji deo srpskog naroda tako govori, a ako se radi o prošlom vremenu, kad je taj deo srpskog naroda tako govorio?

2. Ko je pisac pravila na koje se pozivaš?


A što se tiče Vuka Karadžića, molim te nemoj da se kriješ iza njega jer ako se zbog nečega prevrće u grobu, onda su to tvoji stavovi. Da si bio Vukov savremenik, siguran sam da bi bio žestok pobornik slavenosrpskog jezika s obzirom da je to bio jezik "obrazovanih ljudi".

I kada nas ovde redom prozivaš za nedostatak "stručnosti i kompetencije" zbog čega to radiš? Zato što nismo završili filološki fakultet? Pa nije ni Vuk Karadžić, pa se kuneš u njega!

#322 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 29 August 2009 - 09:46

Onda bih te molio da mi odgovoriš na sledeća pitanja:

1. Koji govor je služio za utemeljenje pravila, odnosno koji deo srpskog naroda tako govori, a ako se radi o prošlom vremenu, kad je taj deo srpskog naroda tako govorio?

2. Ko je pisac pravila na koje se pozivaš?


A što se tiče Vuka Karadžića, molim te nemoj da se kriješ iza njega jer ako se zbog nečega prevrće u grobu, onda su to tvoji stavovi. Da si bio Vukov savremenik, siguran sam da bi bio žestok pobornik slavenosrpskog jezika s obzirom da je to bio jezik "obrazovanih ljudi".

I kada nas ovde redom prozivaš za nedostatak "stručnosti i kompetencije" zbog čega to radiš? Zato što nismo završili filološki fakultet? Pa nije ni Vuk Karadžić, pa se kuneš u njega!

Ja sam pokazao do sad veliko strpljenje u ovoj diskusiji, ali nisu ni moji živci od čelika. S toga mi ne pada na pamet da citiram sebe i ponovo kucam iste stvari. Prelistaj malo temu, edukuj se, pa se javi.

Prevrće se u grobu zbog mene koji se zalažem za poštovanje norme, kao i dosledniju primenu književnog jezika u nastavi jezika, a ne zbog vas koji tvrdite da književni jezik koji je on uveo nije narodni, već je pretpostavljam životinjski.

Pa prozivam vas za nedostatak stručnosti i kompetencije iz prostog razloga što ste nestručni i nekompetentni u ovoj oblasti. Ne samo da niste završili Filološki fakultet, već apsoltno ne znate o čemu pričate. I s toga nemate nikakvih argumenata osim sopstvene sujete koja vam nikako ne dozvoljava da prihvatite pravo stanje stvari.

#323 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 29 August 2009 - 10:09

Pseudo-zvezdaš,

da pojednostavimo priču. Na osnovu svega što si izložio jasno se može zaključiti da:

a) velik deo našeg naroda akcentuje netačno;
b) je ogromna većina našeg naroda učena od neukih i nepismenih profesora srpsko-hrvatskog nepravilnom akcentu u toku proteklih 50-70 godina;
c) je mnoštvo naših eminentnih javnih medijskih ličnosti (posebno spikera sa radija i televizije) u toku proteklih 50-70 godina (pošto za periode od ranije nemamo nikakvih dokaza u vidu snimljenih zabeleški) govorilo nakaradno i netačno;
d) su postojeća pravila naglašavanja koja su početa da se usvajaju od 1962. naovamo (jer nisi izneo nijedan dokaz ili naveo primer kako su se reči naglašavale u raniji periodima, osim fotografija rečnika iz 1968. koji potvrđuje tvoje stavove) jedino valjana i krajnji cilj (barem kada je naglašavanje u pitanju) kome treba da teže svi koji se trude da govore ispravno.

Edited by mmilovan, 29 August 2009 - 10:11.


#324 bsbsbsbs

bsbsbsbs
  • Members
  • 108 posts

Posted 29 August 2009 - 10:21

Ja sam pokazao do sad veliko strpljenje u ovoj diskusiji, ali nisu ni moji živci od čelika. S toga mi ne pada na pamet da citiram sebe i ponovo kucam iste stvari. Prelistaj malo temu, edukuj se, pa se javi.

Prevrće se u grobu zbog mene koji se zalažem za poštovanje norme, kao i dosledniju primenu književnog jezika u nastavi jezika, a ne zbog vas koji tvrdite da književni jezik koji je on uveo nije narodni, već je pretpostavljam životinjski.

Pa prozivam vas za nedostatak stručnosti i kompetencije iz prostog razloga što ste nestručni i nekompetentni u ovoj oblasti. Ne samo da niste završili Filološki fakultet, već apsoltno ne znate o čemu pričate. I s toga nemate nikakvih argumenata osim sopstvene sujete koja vam nikako ne dozvoljava da prihvatite pravo stanje stvari.


Pažljivo sam pročitao temu, zato sam ti i postavio ova dva pitanja. I ti znaš da do sada nisi dao odgovor na njih, i kao uvek do sada izbegavaš da daš odgovor ili zato što ga ne znaš, ili zato što ne ide u prilog tvom stavu.

A što se tiče argumenata, bojim se da ti si u nedostatku a ne mi.

I prestani da se pozivaš na neškolovanog, i samim tim nestručnog i nekompetentnog Vuka Karadžića. To prepusti nama koji smo takođe neškolovani.

Edited by bsbsbsbs, 29 August 2009 - 10:25.


#325 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 29 August 2009 - 10:34

Pseudo-zvezdaš,

da pojednostavimo priču. Na osnovu svega što si izložio jasno se može zaključiti da:

a) velik deo našeg naroda akcentuje netačno;
b) je ogromna većina našeg naroda učena od neukih i nepismenih profesora srpsko-hrvatskog nepravilnom akcentu u toku proteklih 50-70 godina;
c) je mnoštvo naših eminentnih javnih medijskih ličnosti (posebno spikera sa radija i televizije) u toku proteklih 50-70 godina (pošto za periode od ranije nemamo nikakvih dokaza u vidu snimljenih zabeleški) govorilo nakaradno i netačno;
d) su postojeća pravila naglašavanja koja su početa da se usvajaju od 1962. naovamo (jer nisi izneo nijedan dokaz ili naveo primer kako su se reči naglašavale u raniji periodima, osim fotografija rečnika iz 1968. koji potvrđuje tvoje stavove) jedino valjana i krajnji cilj (barem kada je naglašavanje u pitanju) kome treba da teže svi koji se trude da govore ispravno.

a) OK.

b) Ako ti tako kažeš.

c) Pre 70 godina je bilo televizije?

d) Molim te prekini da se brukaš i idi da se baviš stvarima o kojima iole imaš pojma. Znači ako ja nisam fotografisao rečnik od pre '62, to znači da su te godine počela da se primenjuju ova pravila. Ovo stvarno više nema smisla. Edukuj se malo, prolistaj rečnike, gramatike, pravopise, i na Internetu može da se dođe do nekih podataka. Pa nisam ti ja Narodna biblioteka. Tvoj argument je da ako nisam fotografisao rečnik, znači da nisam u pravu. Pa fotografiši ti, daj neki argument da si u pravu. Nemoj da tvoj jedini arument bude navodni nedostatak mojih argumenata.

#326 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 29 August 2009 - 10:39

Pažljivo sam pročitao temu, zato sam ti i postavio ova dva pitanja. I ti znaš da do sada nisi dao odgovor na njih, i kao uvek do sada izbegavaš da daš odgovor ili zato što ga ne znaš, ili zato što ne ide u prilog tvom stavu.

A što se tiče argumenata, bojim se da ti si u nedostatku a ne mi.

I prestani da se pozivaš na neškolovanog, i samim tim nestručnog i nekompetentnog Vuka Karadžića. To prepusti nama koji smo takođe neškolovani.

Isto važi i za tebe. Gde su tvioi argumenti? Tvoj argument je u tome što ti i tvoje komšije ne pričate tako. A ja vam po ko zna koji put kažem: nijedan književni jezik nije prosta reprodukcija govora.

Aktuelnu normu nije pisao samo jedan čovek. Njen temelj je u Vukovoj reformi, doživela je mnoga modifikovanja tokom 20-og veka. U osnovicu srpskog književnog jeziku ušli su štokavsko narečje, istočnohercegovački ijekavskog i šumadijsko-vojvođanski dijalekat ekavskog izgovora. Sve se to uči u osnovnoj školi koju si ti izgleda prespavao.

Apelujem i na tebe da se suzdržih glupih pitanja i još glupljih argumenata jer postaješ tragikomičan.

edit: A na koga se ti pozivaš, molim te? Na sebe samog?

Edited by Pseudo-zvezdaš, 29 August 2009 - 10:41.


#327 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 29 August 2009 - 11:01

b) Ako ti tako kažeš.


Ne, to nisam ja rekao, to si ti rekao. Da li treba da tražim ono što si pisao i citiram ili ćeš se toga već sam setiti?

c) Pre 70 godina je bilo televizije?


Ne (u stvari bilo ju je pre 71 godinu unazad).
Međutim bilo je radija i zvučnih zabeleški. Poslušaj malo kako se govorilo u Srbiji, obrazuj se, proširi svoje vidike. Po tvojoj logici ispada da su svi ljudi koji su govorili, glumili, javno nastupali (a pri tom bili priznati u svojoj struci) govorili nakaradno. Moguće, ali smo mi onda bili okruženi najgorim mogućim diletantima svih vrsta. Mada ja u to ne verujem.

d) Molim te prekini da se brukaš i idi da se baviš stvarima o kojima iole imaš pojma. Znači ako ja nisam fotografisao rečnik od pre '62, to znači da su te godine počela da se primenjuju ova pravila. Ovo stvarno više nema smisla. Edukuj se malo, prolistaj rečnike, gramatike, pravopise, i na Internetu može da se dođe do nekih podataka. Pa nisam ti ja Narodna biblioteka. Tvoj argument je da ako nisam fotografisao rečnik, znači da nisam u pravu. Pa fotografiši ti, daj neki argument da si u pravu. Nemoj da tvoj jedini arument bude navodni nedostatak mojih argumenata.


Pogledaj pod c)
Meni možeš reći šta god hoćeš, pa i ovo o bavljenju stvarima o "kojima iole imam pojma". Moje trenutno bavljenje stvarima o "kojima iole imam pojma" nalaže da se bavim i jezikom i stalo mi je da se dođe do suvislog i tačnog odgovora na dileme koje me, možda više nego tebe, muče.

Ujedno, ovde nisam video da si napisao i dao odgovor na jednostavno pitanje: kada je sastavljeno pravilo naglašavanja po kome ti zasnivaš čitavu ovu raspravu?
To je barem jednostavno - kao jezički stručnjak, odgovor sigurno znaš napamet.
Ili ga uopšte ne znaš.

Edited by mmilovan, 29 August 2009 - 11:18.


#328 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 29 August 2009 - 11:29

Ne, to nisam ja rekao, to si ti rekao. Da li treba da tražim ono što si pisao i citiram ili ćeš se toga već sam setiti?


Ja sigurno nisam pisao kako se govorilo pre 70 godina jer tada ni moj ćale nije bio planiran.


Ne. Ali je bilo radija i zvučnih zabeleški. Poslušaj malo kako se govorilo u Srbiji, obrazuj se, proširi svoje vidike. Po tvojoj logici ispada da su svi ljudi koji su govorili, glumili, javno nastupali (a pri tom bili priznati u svojoj struci) govorili nakaradno.

Prvo, kaže se: po tvom mišljenju, ne po tebi.
Drugo, šta hoćeš da postigneš ovim? Da me ubediš da su pre 70 godina glumci nakaradno govorili? Verujem ti. I šta sad?

Moje trenutno bavljenje stvarima o "kojima iole imam pojma" nalaže da se bavim i jezikom i stalo mi je da se dođe do suvislog i tačnog odgovora na dileme koje me, možda više nego tebe, muče.


Ako je ovako, onda valjda treba da konsulutješ nekog ko ima iole pojma o ovome, ili stručnu literaturu. Ovako kako si krenuo nećeš nikada rešiti ni jednu dilemu vezanu za jezik, jer se tako dileme ne rešavaju.

Ujedno, ovde nisam video da si napisao i dao odgovor na jednostavno pitanje: kada je sastavljeno pravilo naglašavanja po kome ti zasnivaš čitavu ovu raspravu?
To je barem jednostavno, kao jezički stručnjak, odgovor sigurno znaš napamet.
Ili ga uopšte ne znaš.


A da napišeš ti ko je doneo pravila na kojima ti zasnivaš raspravu?

Ne znam da li si svestan da ovim svojim delovanjem odaješ utisak da nikada nisi ni video osnovnu školu niti si ikada držao i jednu gramatiku u ruci.

Odgovor: Vuk Stefanović Karadžić, Pismenica serbskoga jezika, 1814. I ovo više ne znam koji put pišem.

Edited by Pseudo-zvezdaš, 29 August 2009 - 11:30.


#329 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 29 August 2009 - 11:47

zvezdaš, spusti loptu. smeši ti se žuti karton zbog grube igre.


lingvistika je pdf za miran razgovor, nema potrebe da se dižu tenzije.

#330 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 29 August 2009 - 11:59

Pseudo, ne moraš više da se trudiš. Ako nam preporučuješ da mi danas treba da govorimo onako kako je Vuk zamislio 1814 godine posle svega što sa od tada na Balkanu dešavalo (migracije, mešanja naroda itd) onda nema ni potrebe da dalje čitamo i jedan tvoj post. Prijatan ti vikend želim i do viđenja.