Jump to content


Photo
- - - - -

Akcentovanje - nova moda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
365 replies to this topic

#286 dacha011

dacha011
  • Members
  • 456 posts

Posted 23 August 2009 - 13:28

A ti si promašio temu.


Jel' to sve što imaš pametno da kažeš?

#287 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 August 2009 - 13:37

Jel' to sve što imaš pametno da kažeš?


Ne, ja sam rekao mnogo toga pametnog na ovom topic-u. Vrati se malo unazad, pa ćeš videti. Mogu i s tobom da diskutujem kad se upoznaš sa temom diskusije.

#288 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 23 August 2009 - 13:45

[quote name='Pseudo-zvezdaš' date='23.08.2009, 14:21' post='2414199']

Lokalizam je sam po sebi nepravilan. A onaj iz kosovsko-resavskog koji govori dEvojka je verovatno i lud i blesav, za razluku od onih koji govore devOjka.




Sve drugo sto si napisao nije vazno osim ove recenice. Tu je razlog celog nesporazuma. Lokalizmi sami po sebi nisu ni pravilni ni nepravilni. Oni sami po sebi postoje jer ljudi generacijama tako govore. Niko nema prava da uzme jedno narecje kao pravilno pa da ga natura ostalima koji bi bili nepravilni. Juzna pruga je isto tako pravilna oko Vranja kao i hercegovacki u svom kraju.

Ako odes na pr, u Hravatsku, da li bi u nekom razgovoru o jeziku zastupao tezu da su dalmatinski i zagorski nepravilni? Ako je to zaista stav lingvistike, tim gore za lingvistiku. U pomoravlju je deVOJka isto tako pravilna kao u Beogradu DEvojka.

Hoce se reci, ako u nekom kraju upotrebljavaju dugosilazni u unutrasnjem slogu onda to u tom kraju ne moze biti nepravilno. A ovde u Beogradu gde ja zivim, dovoljno ljudi ga upotrebljava da bi mu, recimo to tako, dalo legitimitet.

#289 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 August 2009 - 15:24

Lokalizam je sam po sebi nepravilan. A onaj iz kosovsko-resavskog koji govori dEvojka je verovatno i lud i blesav, za razluku od onih koji govore devOjka.




Sve drugo sto si napisao nije vazno osim ove recenice. Tu je razlog celog nesporazuma. Lokalizmi sami po sebi nisu ni pravilni ni nepravilni. Oni sami po sebi postoje jer ljudi generacijama tako govore. Niko nema prava da uzme jedno narecje kao pravilno pa da ga natura ostalima koji bi bili nepravilni. Juzna pruga je isto tako pravilna oko Vranja kao i hercegovacki u svom kraju.

Ako odes na pr, u Hravatsku, da li bi u nekom razgovoru o jeziku zastupao tezu da su dalmatinski i zagorski nepravilni? Ako je to zaista stav lingvistike, tim gore za lingvistiku. U pomoravlju je deVOJka isto tako pravilna kao u Beogradu DEvojka.

Hoce se reci, ako u nekom kraju upotrebljavaju dugosilazni u unutrasnjem slogu onda to u tom kraju ne moze biti nepravilno. A ovde u Beogradu gde ja zivim, dovoljno ljudi ga upotrebljava da bi mu, recimo to tako, dalo legitimitet.

Lokalizam se naziva tako upravo zato što je deo lokalnog, regionalnog, perifernog govora, i nije deo niti norme niti govora većine jezičkog područja. Znači ako te neko smatra za kompetentnog po tom pitanju i pita: ''Da li je pravilno reći s mene?'', ti ćeš ga prvo pitati odakle je, pa ako ti odgovri da je, recimo, iz Vranja, odgovorićeš mu da je pravilno. A ako ti kaže da je, npr. iz Trstenika, odgovorićeš da nije. Jesam li u pravu?

Stav lingvistike je upravo ono što ti zastupaš - da je sve što se čuje u govoru - pravilno. Tačnije, lingvistika se zalaže za jednu vrstu anarhije u jeziku, baš kao i ti. Dakle, da govori kako ko hoće i da je sve ispravno. Lingvistika, baš kao i ti, se zalaže za ukidanje nastave maternjeg jezika u školama jer nema potrebe učiti decu jezičkim pravilima, jer je sve što se čuje u govoru, pravilno.

I dok sam kucao ovo za lingvistiku nakostrešila mi se kosa na glavi, bukvalno.

#290 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 23 August 2009 - 16:34

Lokalizam se naziva tako upravo zato što je deo lokalnog, regionalnog, perifernog govora, i nije deo niti norme niti govora većine jezičkog područja. Znači ako te neko smatra za kompetentnog po tom pitanju i pita: ''Da li je pravilno reći s mene?'', ti ćeš ga prvo pitati odakle je, pa ako ti odgovri da je, recimo, iz Vranja, odgovorićeš mu da je pravilno. A ako ti kaže da je, npr. iz Trstenika, odgovorićeš da nije. Jesam li u pravu?

Stav lingvistike je upravo ono što ti zastupaš - da je sve što se čuje u govoru - pravilno. Tačnije, lingvistika se zalaže za jednu vrstu anarhije u jeziku, baš kao i ti. Dakle, da govori kako ko hoće i da je sve ispravno. Lingvistika, baš kao i ti, se zalaže za ukidanje nastave maternjeg jezika u školama jer nema potrebe učiti decu jezičkim pravilima, jer je sve što se čuje u govoru, pravilno.

I dok sam kucao ovo za lingvistiku nakostrešila mi se kosa na glavi, bukvalno.



Šta ti se na moj upis nakostrešilo a šta ne nije moj problem i nema potrebe da me o tome obaveštavaš. Moje mišljenje je da lingvistika pre svega treba da bude deskriptivna i komparativna, kao biologija, a ne namećuća i obavezujuća. Ako se ti sa tim ne slažeš, u redu.

#291 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 August 2009 - 16:56

Šta ti se na moj upis nakostrešilo a šta ne nije moj problem i nema potrebe da me o tome obaveštavaš. Moje mišljenje je da lingvistika pre svega treba da bude deskriptivna i komparativna, kao biologija, a ne namećuća i obavezujuća. Ako se ti sa tim ne slažeš, u redu.

Na moj upis mi se nakostrešila kosa na glavi, ne na tvoj. A taman tako, lingvistika to i jeste - kao biologija, i toliko i ima veze sa ovim o čemu mi diskutujemo.

#292 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 23 August 2009 - 17:07

ApSOlutno neveROvatno koliko je ovakvo akcentovanje šundavo. Ko roKOko. :ph34r:

#293 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 23 August 2009 - 19:43

ApSOlutno neveROvatno koliko je ovakvo akcentovanje šundavo. Ko roKOko. :)


E, da, stari dobri RokOko :ph34r:
Molio bih da mi se, osim standardizovane akcentuacije, objasni i kako izgovarati kraj ove reci, e da ne bi (daleko bilo!) zvucala lacmanski. Mozda bi ono poslednje "o" trebalo malo otegnuti, zapévajuci na prekodrinski nacin (kao treci, a bogme i cetrvrti slog u "telEvizija"). To jest, ne mozda, nego sasvim sigurno! Ako bismo se, naime, resili da to "o" na kraju izgovaramo kratko, odsecno, onda bi rec zvucala kao ime kakvog centralnoafrickog plemena, n'est pas? Ili kao neki zez-pojam preuzet iz italijanskog (rococco? da, moze se naci na googlu, ali je tesko reci sta zaista znaci). Sve u svemu, cenim da ce tu biti jos ohoho posla za vrle nam lingviste.

#294 Transatlantic

Transatlantic
  • Members
  • 45 posts

Posted 23 August 2009 - 20:22

Stav lingvistike je upravo ono što ti zastupaš - da je sve što se čuje u govoru - pravilno. Tačnije, lingvistika se zalaže za jednu vrstu anarhije u jeziku, baš kao i ti. Dakle, da govori kako ko hoće i da je sve ispravno. Lingvistika, baš kao i ti, se zalaže za ukidanje nastave maternjeg jezika u školama jer nema potrebe učiti decu jezičkim pravilima, jer je sve što se čuje u govoru, pravilno.

I dok sam kucao ovo za lingvistiku nakostrešila mi se kosa na glavi, bukvalno.


Ti imaš jedan problem sa lingvistikom: ne poznaješ je.

#295 mmilovan

mmilovan
  • Members
  • 507 posts

Posted 23 August 2009 - 20:28

Pokušavao sam da nađem teLEviziju koja je lišena prakse ove novokomponovane nakarade naglašavanja :ph34r: (nazovimo stvari pravim imenom, a uostalom "praksa" će, saznadosmo, da uskoro postane i standard - samo još da se dogovore stručnjaci) i uspeo sam da pronađem program VOA na srpskom.

Trudio sam se silno da čujem vaTROgasace, arHItekte, paTRIjarha, inDOnezije i slične, toliko nam drage reči. I... pogađate već - nijedna greška i novotarija. Besprekorno. Preporuka.

Verovatno zato što su "lokalnog" značaja, kako to reče jedan od sagovornika na ovom PDF-u. I zato što tamo, po svemu sudeći, rade "nepismeni koLEKtori".

Edited by mmilovan, 24 August 2009 - 00:43.


#296 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 23 August 2009 - 21:19

Verovatno zato što su "lokalnog" značaja, kako to reče jedan od sagovornika na ovom PDF-u. I zato što tamo, po svemu sudeći rade "nepismeni koLEKtori".


word.
i fali mu knjiška potvrda. iz leksikoni i rečnici.

#297 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 August 2009 - 23:52

E, da, stari dobri RokOko :ph34r:
Molio bih da mi se, osim standardizovane akcentuacije, objasni i kako izgovarati kraj ove reci, e da ne bi (daleko bilo!) zvucala lacmanski. Mozda bi ono poslednje "o" trebalo malo otegnuti, zapévajuci na prekodrinski nacin (kao treci, a bogme i cetrvrti slog u "telEvizija"). To jest, ne mozda, nego sasvim sigurno! Ako bismo se, naime, resili da to "o" na kraju izgovaramo kratko, odsecno, onda bi rec zvucala kao ime kakvog centralnoafrickog plemena, n'est pas? Ili kao neki zez-pojam preuzet iz italijanskog (rococco? da, moze se naci na googlu, ali je tesko reci sta zaista znaci). Sve u svemu, cenim da ce tu biti jos ohoho posla za vrle nam lingviste.


Ima dužina na poslednjem slogu.

#298 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 August 2009 - 23:55

Pokušavao sam da nađem teLEviziju koja je lišena prakse ove novokomponovane nakarade naglašavanja :ph34r: (nazovimo stvari pravim imenom, a uostalom "praksa" će, saznadosmo, da uskoro postane i standard - samo još da se dogovore stručnjaci) i uspeo sam da pronađem program VOA na srpskom.

Trudio sam se silno da čujem vaTROgasace, arHItekte, paTRIjarha, inDOnezije i sličnih, toliko nam drage reči. I... pogađate već - nijedna greška i novotarija. Besprekorno. Preporuka.

Verovatno zato što su "lokalnog" značaja, kako to reče jedan od sagovornika na ovom PDF-u. I zato što tamo, po svemu sudeći rade "nepismeni koLEKtori".


Ne, nego oni ni nemaju ''kolektore''. A praksa već i jeste standard, ne znam šta to saznadosmo?

#299 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 August 2009 - 23:58

Ti imaš jedan problem sa lingvistikom: ne poznaješ je.



Pa moguće je, ionako štrčim ovde, jedini znam o čemu pišem i ne lupam gluposti. Sad mi je lakše, nisam crna ovca. A lingvistiku nisam prvi ni pomenuo, složimo se da joj ovde nije mesto.

#300 Transatlantic

Transatlantic
  • Members
  • 45 posts

Posted 24 August 2009 - 03:25

Naravno. Lingvistici nije mesto na raspravi o jeziku. :ph34r: