Jump to content


Photo
- - - - -

LCD vs Plasm


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
69 replies to this topic

#46 Pitalica

Pitalica
  • Members
  • 18 posts

Posted 06 February 2008 - 08:14

Znaci kod obe tehnologije je bitno gledati da je kontrast sto veci i da je vreme odazivanja sto manje?Da li sam dobr oshvatio :rolleyes:

#47 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 06 February 2008 - 10:01

Nisi nista shvatio. Svaki nov model ima specifikacije daleko iznad onoga sto moze da se vidi. Da li je tako i u praksi moras videti sam. Znaci uporedi vise komada pa odaberi onaj gde ti se slika i cena vise svidja. Pogledaj (znaci svojim ocima ne u brosuri) ugao gledanja - koliko se menja slika kad gledas iskosa, koliko na crnoj pozadini probija svetlo narocito oko ivica. Posto sebi kupujes subjektivan osecaj ti je vazniji od specifikacia koje uglavnom i nisu tacne.

#48 Amsterdamer

Amsterdamer
  • Members
  • 854 posts

Posted 06 February 2008 - 11:40

Da se nadovezem na temu treperenja. Kada se priblizis tako nekom velikom ekranu od 42-50 inca na jedan metar u prodavnici vidis treperenje slike , neke kockice , crtice ... Ali kada se odmaknes 5-6 metara slika odmah deluje bolje. Negde sam procitao da je najoptimalnije za gledanje postaviti Tv na udaljenost pomnozenu 5 puta sa dijagonalom ekrana. Znaci Tv sa dijagonalom ekrana 1 metar treba gledati sa udaljenosti od 5 metara. Van pameti je stavljati ogroman Tv u malu prostoriju , nego ga treba prilagoditi velicini prostora i rastojanju od mesta sa kog ga najcesce gledas.

#49 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 06 February 2008 - 12:24

:huh:

TV Pale

Mjesavina papanske price i malogradjanstine :rolleyes:


Ne znam. Nisam nikada gledao. Jel' bar HD? :)

Edited by down with the sickness, 06 February 2008 - 12:47.


#50 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 06 February 2008 - 15:09

To je vrlo diskutabilno....... da li ti je isti napor za oci CRT ili LCD kompjuterski monitor? Kudikamo manje naprezanja za oci kod LCD.
Mozda sam malo dosadan sa pominjanjem te famozne frekvencije, ali to je ono sto itekako utice na naprezanje ociju, daleko je manje sa vecim osvezenjem ekrana od 120Hz.

Kos kompjutera gledamo uglavnom staticnu sliku na manjim ekranima, ali u pravu si za frekvenciju, 120 Hz je skok naprijed, ali jos uvijek nije to to.
Osim toga CRT ima mnogo manju rezoluciju, tj manje linija da ispise, kao i polusliku, pa ispisuje samo pola slike u jednom prolazu...

Vidis sto se tice tog treperenja ja nisam ni primecivao madaje to mozda zbog cinjenice da sam corav a TV obicno gledam bez cvikera.

Pa ti si kupio TV zbog komsija, da se hvalis :rolleyes:

Ne znam. Nisam nikada gledao. Jel' bar HD? :huh:

Pogledacemo jednom zajedno...

#51 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 February 2008 - 15:11

Pa ti si kupio TV zbog komsija, da se hvalis :rolleyes:

Zato ga i drzim na terasi pa im pokazujem tri prsta na TV-u.

#52 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 06 February 2008 - 15:26

Zato ga i drzim na terasi pa im pokazujem tri prsta na TV-u.

Jes, kad bi smio od komsije Hrvata :rolleyes:

#53 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 06 February 2008 - 16:32

Jesi li ti sm(e)io? Al' iskreno?

#54 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 06 February 2008 - 18:00

U cemu je realna razlika izmedju 3ms i 6ms i 60 i 120Hz kad ljudsko oko ne vidi vise od 25 frejmova sto dodje 40ms. Inace u PAL sistemu je to 50 i 100Hz a slika na lcd ne treperi bez obzira na frekvenciju.


Postoji velika razlika kod ove frekvencije, jeste da tvoje oko i mozak ne registruju tu razliku ali kod visecasovnog gledanja se oko zamara.
Nemojmo mesati broj frejmova u sekundi, 24 kod filmske trake, 25 u PAL sistemu, 30 u NTSC.......to je nesto drugo, ovde se radi o osvezenju ekrana u jedini vremena, sto ce reci, u jednoj sekundi se slika na ekrenu pojavljuje 60 puta, ili 120.

CRT vs LCD, vrlo je jednostavno, seti se starih CRT monitora od 50Hz, glava puca posle sat vremena rada. Iz licnog iskustva ti mogu reci posto buljim 8 sati u monitor radeci u AutoCAD-u, ne smem ni da pomislim sta bi mi se desilo sa ocima da moram sve to vreme da se skoncentrisem na crtez radeci na CRT monitoru, odlepio bih posle mesec dana......

#55 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 06 February 2008 - 18:02

Znaci kod obe tehnologije je bitno gledati da je kontrast sto veci i da je vreme odazivanja sto manje?Da li sam dobr oshvatio :rolleyes:


Nije bitno koliki je kontrast, to je prenaduvana prica, nemoj da te prodavac u radnji ubedjuje kako je neki TV bolji zato sto ima kontrast 1:8000, to je glupost.
Vreme odaziva sto manje, osvezenje ekrana sto vece, to je najbitnije.

Edited by Klika, 06 February 2008 - 18:04.


#56 jddipqd

jddipqd
  • Members
  • 384 posts

Posted 06 February 2008 - 19:17

LCD nema refresh rate u smislu u kojem ga ima CRT. Tačka. Slika na LCD se ne iscrtava već se prikazuje trenutno (u smislu da se piksel u gornjem levom i donjem desnom uglu upale u istom trenutku).
120Hz na LCD jeste bolje nego 60 ali iz potpuno drugačijeg razloga. Naime, filmovi se snimaju u 24fps. 120 jeste deljivo sa 24, što znači da svaki pojedinačni frejm može da se prikaže takav kakav je. 60 nije deljivo sa 24, što znači da mora da se radi pulldown. Za objašnjenje šta je pulldown: http://en.wikipedia....ate_differences

#57 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 06 February 2008 - 20:05

edit

Edited by Klika, 06 February 2008 - 20:14.


#58 Razzy

Razzy
  • Members
  • 44 posts

Posted 08 February 2008 - 08:00

ako misliš uzimat LCD ili plazmu da bi gledo samo TV. Tu govorim o kablovskoj koju daju SBB etc provideri onda ti je to loš posao.

Ako misliš na taj LCD gledat puno DVD-a i imat Digitalnu Satelitsku onda je to pravi posao.

Ako gledaš malo DVD-a tj pretežno divixe i TV samo onda opet ti je to loš posao.

Jednostavni ti je razlog jer niti SBB niti jedan TV provider čak ni običnu antenu da imaš da hvata RTS 1,2 etc slika če ti biti mutna.

Mutna je zato šta je analogna slika a ne digitalna.

Na DVD-u če ti biti slika fenomenalna (oštra,super boje,"glatka"), na kablovskoj TV če ti biti slika mutna,preljevat če se malo,jednostavno lošija kvaliteta nego i najjeftiniji CRT.

LCD ti ima skoro ista svojstva ko plazma osim jedne stvari a to ti je CRNA boja koja je kod Plazme daleko bolja. Na LCD-u crno će ti biti sivo/crno.

LCD-Plazma trenutno za gledanje TV-a isključivo je propao deal. Nemoj to uzimat.

Uzmi rađe neki slim CRT, nisu tako teški a slika je daleko bolja trenutno. A dok pređu kablovski provideri i RTS i ostali programi na digitalac tebi če taj TV imat već 10 godina. :rolleyes:

naravno zaboravio sam reć ako misliš na to sve uzimat i 16/9 sistem TV-a onda če i svi likovi bit "debeli i razvućeni" na TV-u. Osim naravno na DVD-u pošto je taj format rađen po DVD-u.

I nakraju uzmeš 109cm recimo LCD 16/9 kod gledanja TV-a da na nešto ti glumci izgledaju moraš prebacit na 4/3 i onda ti se desi da više nemaš dijagonalu kakvu si kupio nego recimo 81. (sa 109). A da ne govorim da smara te crte crne sa ljeve i desne strane ekrana.

#59 sch0ll7

sch0ll7
  • Members
  • 21 posts

Posted 13 February 2008 - 19:27

Ja sam kupio PLAZMU LG model 85i [tako nesto neda mi se trazit|....40"...kostalo me oko 1300€ i stvarno sam zadovoljan slikom.....al moram reci da gledam vecinoma samo hd i blueray kvalitete filmova ili serija....prosli dan sam gledo film 1408....i tek posle tog filma sam bio prezadovoljan sa slikom..jer ima puno scena sa vodom, vatrom, mjesanjem boje i drugim forama gdje tek tad vidis da je plazma plazma:D

#60 FETI

FETI
  • Members
  • 11 posts

Posted 29 March 2008 - 13:09

Ako zivis u Srbiji i imas neki kablovski sistem onda uzmi neki dobar TV :rolleyes: . Zezam se :huh: . Ja sam kupio LCD Sony BRAVIA 40" S seriju i imam odlicnu sliku preko istog cak i te signale koji su realno budjavi lepo "pegla". Sport mogu da gledam i ako sam na nekoj normalnoj udaljenosti sve je OK. Ako se odlucis za tu opciju gledaj da ne uzmes U seriju jerbo ti je ona najlosija , sve ostale serije su super. To je moje iskustvo.