Jump to content


Photo
- - - - -

Placate li TV pretplatu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
943 replies to this topic

#76 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 15 May 2007 - 11:34

QUOTE(7 @ 15 May 2007, 12:17) <{POST_SNAPBACK}>
Jbt, oni nas stvarno smatraju krajnjim imbecilima..


Nije mi namera da ikog vredjam, al' oni koji pristaju da placaju tu pretplatu nekako zasluzuju da ih ovi cene imbecilima. Mislim i ja bih smatrao za imbecila onog ko kupuje kod mene hleb a ja mu dajem pitu od govana, a on je jos ubedjen da je dobio hleb. Ili ti, ko daje pare za 'Javni servis' a za uzvrat dobija RTS in all it's glory, well, hebi ga, nije bas previse bistar ili je zaplasen ko-zna-cime.

Kao sto vec napisah, meni nikakav problem ne bi bio da dajem ne 350 nego 3500RSD, kad bi to finansiralo javni servis a ne ovakav debakl od televizije koji umesto da opismenjuje puk on isti dodatno zaglupljuje i vrsi PR funkciju dSS-a i nacionalizma uopste. Sorry, 48-sati-svadba, Zikina sarenica, Kvadratura kruga, etc. nisu emisije kakve bi smele da se pojavljuju na javnom servisu, stavise isti bi trebao da ukazuje ljudima kakav je to BS te da kulturno oplemenjuje gradjane.

Ne kazem ja da sad da RTS treba da se pretvori u BBC, za to treba mnogo vremena i novca, ali neka bar nauci sta je javni servis i zasto postoji, pa neka krenu odatle... Dakle da izbace sve sapunice, 'reality show' emisije, reklame... i da pocnu da proizvode ekonomski neisplativ program jer je to jedini razlog zasto se javnim servisima placa pretplata - masa ne voli bas da gleda dokumentarce o ovome ili onome, skolsko-edukativni program i sl. pa se produkcija istih tesko da finansirati od reklama, and that's where prepayment kicks in. O informativnom programu i da ne govorim, tu bi mogli da vide kako BBC radi. Ovima na pamet ne bi palo da stanu na zulj nekome u vlasti... Javni servis treba da bude medijska savest gradjana a ne veo koji se baca preko ociju onih koji to placaju.

#77 1234

1234
  • Members
  • 204 posts

Posted 15 May 2007 - 12:36

QUOTE(AxeZ @ 14 May 2007, 21:46) <{POST_SNAPBACK}>
Hmm www.rts.co.yu/forum

"korišćenje kukija i JavaScripta " biggrin.gif
Dobro nisu napisali cirilicom. Seljacine.

#78 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 15 May 2007 - 15:49

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Miki o Tijanicu

#79 Ljuban

Ljuban
  • Members
  • 654 posts

Posted 15 May 2007 - 18:32

QUOTE(1234 @ 15 May 2007, 13:36) <{POST_SNAPBACK}>
"korišćenje kukija i JavaScripta " biggrin.gif
Dobro nisu napisali cirilicom. Seljacine.

rolleyes.gif
Lepo je smejati se, ali treba znati čemu.
Ne bi postojao ni najmanji problem da je ovo napisano ćirilicom i svakako nije nešto za šta bi ih iko trebao nazvati seljačinama. Jasno je šta je ovde problem:
QUOTE(1234 @ 15 May 2007, 13:36) <{POST_SNAPBACK}>
JavaScripta

Ovakve stvari su već za oblakoder pravopisnog srama. Jedna od verzija tzv. zidarske deklinacije (termin nastao po uzoru na zidarski razlomak) gde se uzajmljene strane reči (nedajbože više reči) dekliniraju tako što se ostave u izvornom pisanom obliku, a onda se na kraju reči (ili sintagme) piči povlaka i padežan nastavak. Pojava se rasejala opisnim shvatanjem evropskih integracija em modernizacije em prefinjenoće gde je, božem, uz onolki hevirotejšn (< wink.gif gle) u govornom jeziku sramota umesto air condition napisati erkondišn.

Da rezimiram - advertising-a, advertisinga, my well being-a, my well beinga je nešto na šta bi dobro vaspitani prevodilac zaurlao kao svojevremeno Ruška Jakić u svojim modnim savetima - Ne! Nikako!

Valja pomenuti - primeri birani randomično, ne iz netrpeljivosti spram inkognita oder apotekarke.

#80 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 16 May 2007 - 00:27

QUOTE
Ukupno zaduženje za utrošenu električnu energiju i RTV pretplatu plaća se jednom uplatnicom.

Koliko kapiram svi oni koji plaćaju struju plaćaju zajedno sa TV prtplatom! ph34r.gif

#81 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 16 May 2007 - 00:47

QUOTE(Ljuban @ 15 May 2007, 19:32) <{POST_SNAPBACK}>
Da rezimiram - advertising-a, advertisinga, my well being-a, my well beinga je nešto na šta bi dobro vaspitani prevodilac zaurlao kao svojevremeno Ruška Jakić u svojim modnim savetima - Ne! Nikako!

Valja pomenuti - primeri birani randomično, ne iz netrpeljivosti spram inkognita oder apotekarke.


Ma nhf., heb' ga navikao sam da pricam tzv. Serbish obzirom da 2/3 komunikacije koju obavljam, i to pre svega mislim na 'kucanu' komunikaciju, obavljam na engleskom jeziku. Jednostavno nekad se ne mogu setiti adekvatne reci na srpskom jeziku (znam, znam, gorecu u paklu), a nekad jednostavno lepse zvuci kad se ubaci tudjica tek da razbije suvoparnost i formalnost teksta. Svakako se nikad ne bih na taj nacin obracao u formalnoj komunikaciji, no ekran i forum sve trpe, a ja se trudim da ipak ne preterujem wink.gif

Uostalom, jezik je ziva stvar, zasto ga ne prilagodjavati trenutnim potrebama? tongue.gif

QUOTE(sarište @ 16 May 2007, 01:27) <{POST_SNAPBACK}>
Koliko kapiram svi oni koji plaćaju struju plaćaju zajedno sa TV prtplatom! ph34r.gif


Placa se istom uplatnicom, ali ide na dva odvojena racuna, i to po kljucu - prvo se nadmiruju potraznje EPS-a pa sta preskoci ide na pretplatu (kao sto rekoh, EPS je uspeo ovo da izboksuje jer ih je nacin 'prvo RTS-u pa onda EPS-u' zakopalo tokom 90-ih). Ako dugujes 2000 dinara za struju, i 350 dinara za pretplatu, zbirni racun koji ti stize iznosi 2350 dinara ali je lepo naznaceno sta je dugovanje za pretplatu a sta za struju (bar takve racune EDB salje). Ukoliko uplatis samo 2000 dinara, na sledecem racunu ce ti stici utrosena el. energija + 700 din za pretplatu i tako dalje. Evo ja trenutno (proslomesecni racun, nije jos stigao za ovaj mesec) dugujem nekih 3000 i kusur RSD za struju i 4800 RSD za pretplatu. Kako sam uplatio 3000, na sledecem racunu ce mi stici dug od <koliko sam potrosio ovog meseca> + 5150 RSD za pretplatu... Koju naravno ne nameravam da platim.

edit: ... i naravno, EPS mi nece iseci struju jer njima relativno malo dugujem.

Edited by incognito, 16 May 2007 - 00:50.


#82 Joe D

Joe D
  • Members
  • 2,529 posts

Posted 16 May 2007 - 00:51

QUOTE(incognito @ 16 May 2007, 01:47) <{POST_SNAPBACK}>
Uostalom, jezik je ziva stvar, zasto ga ne prilagodjavati trenutnim potrebama? tongue.gif
Placa se istom uplatnicom, ali ide na dva odvojena racuna, i to po kljucu - prvo se nadmiruju potraznje EPS-a pa sta preskoci ide na pretplatu (kao sto rekoh, EPS je uspeo ovo da izboksuje jer ih je nacin 'prvo RTS-u pa onda EPS-u' zakopalo tokom 90-ih). Ako dugujes 2000 dinara za struju, i 350 dinara za pretplatu, zbirni racun koji ti stize iznosi 2350 dinara ali je lepo naznaceno sta je dugovanje za pretplatu a sta za struju (bar takve racune EDB salje). Ukoliko uplatis samo 2000 dinara, na sledecem racunu ce ti stici utrosena el. energija + 700 din za pretplatu i tako dalje. Evo ja trenutno (proslomesecni racun, nije jos stigao za ovaj mesec) dugujem nekih 3000 i kusur RSD za struju i 4800 RSD za pretplatu. Kako sam uplatio 3000, na sledecem racunu ce mi stici dug od <koliko sam potrosio ovog meseca> + 5150 RSD za pretplatu... Koju naravno ne nameravam da platim.

Poceli su da skidaju za pretplatu kada uplatis racun za struju. Cuo sam od vise ljudi da se to desava. E sad, ne znam po kom principu to rade, zasto se nekome desava, a nekome ne. Mogao bi neko ko ima iskustva sa time da kaze nesto vise.

#83 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 16 May 2007 - 00:57

QUOTE(Joe D @ 16 May 2007, 01:51) <{POST_SNAPBACK}>
Poceli su da skidaju za pretplatu kada uplatis racun za struju. Cuo sam od vise ljudi da se to desava. E sad, ne znam po kom principu to rade, zasto se nekome desava, a nekome ne. Mogao bi neko ko ima iskustva sa time da kaze nesto vise.


Ja jos nisam cuo za takve slucajeve, a znam sigurno 50 ljudi koji idu mojim principom i totalno ignorisu namet za 48-sati-svadba.

Inace kad bi to meni uradili momentalno bi popili tuzbu jer u ugovoru koji je sklopljen sa EPS-om jasno stoji da su oni provajderi elektricne energije a ne TV programa, te ako placam na njihov racun placam za utrosenu el. energiju. To sto su uspeli da nekako, totalno protivzakonito, spoje pretplatu uz racun za struju, to je njihov problem, ali na sudu ne bi imali sanse da odbrane tezu da su mi, recimo, iskljucili struju zato sto istu nisam placao - na uplatama se moze videti da sam redovno izmirivao racune za utrosenu el. energiju.

Edited by incognito, 16 May 2007 - 00:59.


#84 Conchita Martinez

Conchita Martinez
  • Members
  • 3,290 posts

Posted 16 May 2007 - 01:16

Meni je stiglo obaveštenje pre neki dan da će me tužiti ako ne platim! Prvo imaju li pravo?

#85 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 16 May 2007 - 07:52

QUOTE(sarište @ 16 May 2007, 02:16) <{POST_SNAPBACK}>
Meni je stiglo obaveštenje pre neki dan da će me tužiti ako ne platim! Prvo imaju li pravo?


Da li imaju pravo to neznam ali ako krenu da tuze onda ce vise od pola Srbije biti na sudu. Ako ne i cela. Ja sam juce placala racun za struju i da vam pravo kazem niko, ali bas niko, iz reda nije dao pare za pretplatu. Lepo naglasis da hoces da platis iskljucivo utrosenu el. energiju, takodje naglasis da za pretplatu neces da das ama bas nista i salterska sluzbenica ti naplati samo struju.

#86 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 16 May 2007 - 10:37

QUOTE(sarište @ 16 May 2007, 02:16) <{POST_SNAPBACK}>
Meni je stiglo obaveštenje pre neki dan da će me tužiti ako ne platim! Prvo imaju li pravo?


Stiglo mnogima, pa jos nikog nisu tuzili - plase mecku resetom, pa k'o sto rekoh, ko se upeca - upec'o se... Nisam pravnik ali sam slusao od par njih da RTS nema nikakvih zakonskih argumenata na osnovu kojih bi mogao da tuzi gradjane koji ne placaju namet. Cak i da imaju neki zakonski osnov, zakon je validan sve dok se istog pridrzava primetna vecina stanovnistva, ako je uveden uprkos vecini taj zakon nikada nece zaziveti jer sud nije u stanju da procesuira milione slucajeva niti ima mesta u zatvorima za milione ljudi koje bi oni osudili a oni odbili da plate. Jednostavno, ne postoji konsenzus medju gradjanima da je pretplata dobra stvar i ljudi to ne dozivljavaju kao javno dobro, pa samim tim to ne mozes ni sprovesti jer drzava nije Tijanic i ona nekulturna stoka iz Skupstine - drzavu pre svega cine njeni drzavljani a nas je mnogo vise nego ovih prvih.

Uostalom, sudovi vise ne procesuiraju ni vojne regrute koji odbiju da se odazovu, i ako nas je daleko manje nego potencijalnih TV pretplatnika, i uprkos tome sto je na tom polju cista zakonska osnova za tuzbu zato sto sudstvo ne bi moglo da podnese jos hiljade/desetine hiljada prijava godisnje, a kako bi se tek snasli sa milionima?

#87 LaRoja

LaRoja
  • Members
  • 31 posts

Posted 16 May 2007 - 19:10

QUOTE(incognito @ 16 May 2007, 11:37) <{POST_SNAPBACK}>
Uostalom, sudovi vise ne procesuiraju ni vojne regrute koji odbiju da se odazovu, i ako nas je daleko manje nego potencijalnih TV pretplatnika, i uprkos tome sto je na tom polju cista zakonska osnova za tuzbu zato sto sudstvo ne bi moglo da podnese jos hiljade/desetine hiljada prijava godisnje, a kako bi se tek snasli sa milionima?

sasvim fino i koncizno objasnjeno. Zasto da se pravim Englez, kad zivim na divljem Zapadu? Tako da, kakvo crno poredjenje sa BBC-jem ( rolleyes.gif ), sve prednosti divljine treba iskoristiti! Bar to malo sto uopste i postoji!

#88 vzlatic

vzlatic
  • Members
  • 42 posts

Posted 17 May 2007 - 13:25

NE NE NE ne placam. Bravo za temu. Rado bih placao za neku stvarno normalnu i profesionalnu televiziju. Inace imam predlog da bombardujemo RTS sa protesnim mail-ovima ja to vec neko vreme radim.

#89 brax

brax
  • Members
  • 543 posts

Posted 17 May 2007 - 15:39

QUOTE(vzlatic @ 17 May 2007, 14:25) <{POST_SNAPBACK}>
NE NE NE ne placam. Bravo za temu. Rado bih placao za neku stvarno normalnu i profesionalnu televiziju. Inace imam predlog da bombardujemo RTS sa protesnim mail-ovima ja to vec neko vreme radim.


Reci na koji mail saljes bombe? Da se i ja pridruzim tihom gradjanskom protestu.

#90 ckomi

ckomi
  • Members
  • 155 posts

Posted 17 May 2007 - 20:19

QUOTE(sarište @ 16 May 2007, 02:16) <{POST_SNAPBACK}>
Meni je stiglo obaveštenje pre neki dan da će me tužiti ako ne platim! Prvo imaju li pravo?


Sta ces da radis ako te stvarno tuze? Hoces li platiti?