Jump to content


Photo

Gmail


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
74 replies to this topic

#31 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 10 August 2007 - 09:03

QUOTE(FranziskaKafka @ 10 Aug 2007, 09:18) <{POST_SNAPBACK}>
A da to nema veze s tim sto te svoje adrese uopste ne koristim, odn. vise od godinu dana se sa njih nije nista slalo (a ni ranije, osim "pozivnica")??


a zbog cega se onda uopste brines?

na stranu sto ocigledno neko ima pogresne adrese u glavi pa tebi salje umesto toj drugoj franciski. meni povremeno stigne po koji zalutali mejl (adrese nisu iste mada slicne), ja ga obrisem i mirna backa

#32 Carlos

Carlos
  • Members
  • 335 posts

Posted 10 August 2007 - 09:29

QUOTE(Kudravi Gaucos @ 10 Aug 2007, 05:58) <{POST_SNAPBACK}>
Protokol je takav da ne prepoznaje tacke, nema gmail veze s tim. Naime, tacku DNS prepoznaje kao sledeci "podfolder" da ga tako nazovem. Npr. kod adrese "forum.b92.net", DNS protokol prvo ode na domen .net, pa tamo potrazi ima li adrese "b92", pa kad je nadje tamo potrazi adresu "forum" i tako dalje. Ako u svom mailu imas "pera.peric@gmail.com", nastaje problem, jer ne postoji domen "peric". Ovo je reseno trikom u koji ne bih ulazio ovom prilikom, ali samo da naglasim da je mogucnost stavljanja tacke u adresu novijeg datuma. Svi problemi koje si ti primetio se desavaju zato sto neko salje spam automatski, dodavajuci razne prefikse i sufikse oko nekog logicnog imena - takve stvari brisi i ne moras razmisljati kako rade stvari koje rade kako treba.
Na kraju, nema potrebe pljuvati gmail, jer je dosta napredniji od konkurencije.

Ovo nije tacno. DNS nema veze sa korisnickim imenom u mail adresi, znaci sa onim sto stoji do znaka '@'.

#33 mathematician

mathematician
  • Members
  • 555 posts

Posted 10 August 2007 - 10:22

QUOTE(Carlos @ 10 Aug 2007, 10:29) <{POST_SNAPBACK}>
Ovo nije tacno. DNS nema veze sa korisnickim imenom u mail adresi, znaci sa onim sto stoji do znaka '@'.


Upravo tako... `ebe se DNS-u za username, on nije deo domena. DNS se brine da se pronadje mail server, a mail server brine o username-ovima...

#34 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 10 August 2007 - 10:55

QUOTE(Point @ 10 Aug 2007, 11:22) <{POST_SNAPBACK}>
Upravo tako... `ebe se DNS-u za username, on nije deo domena. DNS se brine da se pronadje mail server, a mail server brine o username-ovima...


I meni je ovo logicno. Jer koliko sam ranije citao, DNS je samo posle monkeya.

#35 Carlos

Carlos
  • Members
  • 335 posts

Posted 10 August 2007 - 11:50

Pa da zavrsimo pricu o DNS-u :-)

Elem, svaki domen koji moze da prima mail, ima MX (Mail eXchanger) resource record, koji ukazuje na ime servera koji prima mail za domen. Domen nije ogranicen na jedan MX, vec ih moze imati nekoliko, sa raznim prioritetom. Ime servera koje je ukazano u MX rr-u, ima i A (Address) RR, koji ukazuje na IP adresu servera.

Kada saljete mail nekome, server prvo putem DNS-a nadje MX za domen, posle toga (naravno, putem DNS-a) nadje adresu servera koji je ukazan kao MX, a tek onda uspostavi TCP konekciju ka serveru, a tek onda, putem SMTP protokola, salje postu za korisnika_tog_i_tog.

Konkretno za gmail,

CODE
G:\SYSTEM\KEEPASS>host gmail.com
gmail.com has address 64.233.161.83
gmail.com has address 64.233.171.83
gmail.com has address 72.14.253.83
gmail.com mail is handled by 10 alt1.gmail-smtp-in.l.google.com.
gmail.com mail is handled by 10 alt2.gmail-smtp-in.l.google.com.
gmail.com mail is handled by 50 gsmtp163.google.com.
gmail.com mail is handled by 50 gsmtp183.google.com.
gmail.com mail is handled by 5 gmail-smtp-in.l.google.com.

G:\SYSTEM\KEEPASS>host gmail-smtp-in.l.google.com
gmail-smtp-in.l.google.com has address 64.233.183.27
gmail-smtp-in.l.google.com has address 64.233.183.114


Pozdrav.

#36 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 August 2007 - 14:13

Pa i ne brinem se, vise me zanima u čemu je problem. A i da proverim da li je bezbedno koristiti Gmail u budućnosti. smile.gif

Uradila sam ono sa Bcc. Jeste tako ispalo... osim sto nije stigla porukica u kojoj se navodi samo jedna jedina adresa - ova moja prava. biggrin.gif sad.gif Nema je nigde, ni u Spamu (btw. probala sam i sa Gmaila da saljem sebi - isto se desilo, osim sto je sve zavrsilo u Spamu biggrin.gif).
Odustajem...

#37 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 10 August 2007 - 14:23

QUOTE(Zli Gli @ 10 Aug 2007, 00:06) <{POST_SNAPBACK}>
Nego,jel se i vama gmail otvara sporo? Loading potraje i po 30-ak sekundi,bas zna da smori...



da, a uz to imam i dodatni problem: ne mogu da saljem attachment uz mail. najcesce koristim ie7, nesto rjedje mozillu (u kojoj gmail radi nesto brze mada je slanje maila s attachmentom i u njoj neizvjesno)

Edited by morgana, 10 August 2007 - 14:24.


#38 dunno

dunno
  • Members
  • 342 posts

Posted 10 August 2007 - 14:35

QUOTE(Massive_Attack @ 9 Aug 2007, 20:55) <{POST_SNAPBACK}>
Imas na Hotmailu na options > junk e-mail protection > block senders da dodas e-mail ili domen sa kojeg ne zelis postu. Kada nekoga tamo stavis u listu, vise nema teoretske sanse da mail sa iste adrese stigne na tvoju...
Ne znam zasto na Gmailu nema jos uvek ove opcije? Btw na Gmail-u svaki dan dobijem od 5-10 spam,spam,spam.... mad.gif


Da, znam za to ali je problem sto ovo stize sa onih fantomskih adresa koje se stalno menjaju (a i nisu verodostojne) tako da se time ne resava problem. Hvala u svakom slucaju.

#39 Zli Gli

Zli Gli
  • Members
  • 2,211 posts

Posted 10 August 2007 - 16:16

QUOTE(morgana @ 10 Aug 2007, 15:23) <{POST_SNAPBACK}>
da, a uz to imam i dodatni problem: ne mogu da saljem attachment uz mail. najcesce koristim ie7, nesto rjedje mozillu (u kojoj gmail radi nesto brze mada je slanje maila s attachmentom i u njoj neizvjesno)


Probaj sa Operom,ja sa tim nemam nikakvih problema.

#40 morgana

morgana
  • Members
  • 1,815 posts

Posted 10 August 2007 - 20:38

QUOTE(Zli Gli @ 10 Aug 2007, 17:16) <{POST_SNAPBACK}>
Probaj sa Operom,ja sa tim nemam nikakvih problema.



hvala, pokusacu smile.gif

#41 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 10 August 2007 - 20:39

otvorila ovaj topik danas, i sad mi se gmail ucitava po ure

#42 Kudravi Gaucos

Kudravi Gaucos
  • Members
  • 270 posts

Posted 13 August 2007 - 11:20

QUOTE(Point @ 10 Aug 2007, 11:22) <{POST_SNAPBACK}>
Upravo tako... `ebe se DNS-u za username, on nije deo domena. DNS se brine da se pronadje mail server, a mail server brine o username-ovima...


Ovde je nesporazum u tome sto DNS nije samo trazenje gmailovog servera. Kao sto je jasno, to uopste nije jedan servar i da biste dobili pravo mesto gde se cuva neciji nalog, sam gmailov LAN (koji uopste i nije LAN, samo se tako ponasa) mora traziti username pomocu DNS-a. Lokalna adresa na kojoj je odredjeni username je "sifrovana" i tacke itekako imaju uticaja na trazenje doticnog. Ovo se ne vidi iz spoljnjeg interneta, ali postoji. Pitanje je kako je taj problem resen:
Kada mail dodje na mail server, prvo sto se desi s njim je brisanje svih tacaka iz username-a. Znaci, ako posaljes mail na adresu pera.peric, to se prvo pretvori u peraperic, pa onda krece potraga za tim korisnikom i prosledjivanje samog maila. Iz ovoga sledi da ne moze postojati user sa imenom pera.peric ako vec postoji peraperic, kao i obrnuto. Naravno, ne moze postojati ni p.e.r.a.p.e.r.i.c kao ni pe.ra.p.e.ric, je r se sve to pretvara u jednu te istu adresu. Ono sto moze da zbuni je sto prilikom logovanja moras otkucati tu tacku ukoliko ona postoji ili server odbija da te uloguje kontajuci da takav user ne postoji. Ovo se desava zato sto u spisku korisnika, oni navedeni onako kako si ih i prijavio i sto se pretrazivaca usera tice, pera.peric nije isto sto i peraperic.
Sve ovo se ne tice onoga koji salje mail, jer je njemu svejedno koliko tacaka ce napisati u imenu. Probajte ovo tako sto otvorite nalog (npr. probninalog), a zatim sa svog starog naloga posaljite mail na p.r.o.b.n.i.n.a.l.o.g@gmail.com i videcete da ce stici bez problema. Toliko o misteriji tacaka u imenu.

#43 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 23 August 2007 - 08:18

Od nedavno koristim gmail i izuzetno sam zadovoljna. Nikakvih problema, brz je, nema spama, radi attach, sve 5. Daleko bolji od hotmaila.

#44 Zli Gli

Zli Gli
  • Members
  • 2,211 posts

Posted 23 August 2007 - 08:28

"Brz je" u kom smislu? Meni otvaranje traje citavu vecnost dok posle ide normalno. Pre sam mislio da je do dialup-a ali sada sam na ADSL-u (doduse,kod Euneta rolleyes.gif ) i opet ide isto.

#45 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 23 August 2007 - 08:42

QUOTE(Kudravi Gaucos @ 13 Aug 2007, 12:20) <{POST_SNAPBACK}>
Ovde je nesporazum u tome sto DNS nije samo trazenje gmailovog servera. Kao sto je jasno, to uopste nije jedan servar i da biste dobili pravo mesto gde se cuva neciji nalog, sam gmailov LAN (koji uopste i nije LAN, samo se tako ponasa) mora traziti username pomocu DNS-a. Lokalna adresa na kojoj je odredjeni username je "sifrovana" i tacke itekako imaju uticaja na trazenje doticnog. Ovo se ne vidi iz spoljnjeg interneta, ali postoji. Pitanje je kako je taj problem resen:
Kada mail dodje na mail server, prvo sto se desi s njim je brisanje svih tacaka iz username-a. Znaci, ako posaljes mail na adresu pera.peric, to se prvo pretvori u peraperic, pa onda krece potraga za tim korisnikom i prosledjivanje samog maila. Iz ovoga sledi da ne moze postojati user sa imenom pera.peric ako vec postoji peraperic, kao i obrnuto. Naravno, ne moze postojati ni p.e.r.a.p.e.r.i.c kao ni pe.ra.p.e.ric, je r se sve to pretvara u jednu te istu adresu. Ono sto moze da zbuni je sto prilikom logovanja moras otkucati tu tacku ukoliko ona postoji ili server odbija da te uloguje kontajuci da takav user ne postoji. Ovo se desava zato sto u spisku korisnika, oni navedeni onako kako si ih i prijavio i sto se pretrazivaca usera tice, pera.peric nije isto sto i peraperic.
Sve ovo se ne tice onoga koji salje mail, jer je njemu svejedno koliko tacaka ce napisati u imenu. Probajte ovo tako sto otvorite nalog (npr. probninalog), a zatim sa svog starog naloga posaljite mail na p.r.o.b.n.i.n.a.l.o.g@gmail.com i videcete da ce stici bez problema. Toliko o misteriji tacaka u imenu.


poruka bez i jedne tacne informacije. bravo!

QUOTE(Zli Gli @ 23 Aug 2007, 09:28) <{POST_SNAPBACK}>
"Brz je" u kom smislu? Meni otvaranje traje citavu vecnost dok posle ide normalno. Pre sam mislio da je do dialup-a ali sada sam na ADSL-u (doduse,kod Euneta rolleyes.gif ) i opet ide isto.


u svakom. na dialup.u traje nesto duze init jer je klijent poprilicno kompleksan, ali ni to nije predugo. pogotovo spram onoga sto ti daje