Jump to content


Photo

Gmail


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
74 replies to this topic

#16 Ragnar

Ragnar
  • Members
  • 1,431 posts

Posted 09 August 2007 - 21:44

Koliko dugo imas taj gmal nalog? Mozda ste i ti i franziska.kafka kreirali nalog pre nego sto su uveli to nema-veze-interpunkcija pravilo.

#17 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 09 August 2007 - 22:08

Ne znam tacno... jos kad se nalog dobijao preko "pozivnica" (dakle, odavno).

#18 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 09 August 2007 - 22:21

Napravio sam jedan eksperiment. Znaci slicna situacija. I slao sam emailove i sa drugih lokacija. Vise puta. I nema problema.

Probacu da guglam da vidim da li je jos neko imao slican problem, pa cu ti javiti ako nadjem nesto. smile.gif

Edited by tiger, 09 August 2007 - 22:21.


#19 gotivac

gotivac
  • Members
  • 3,096 posts

Posted 09 August 2007 - 22:35

QUOTE(FranziskaKafka @ 9 Aug 2007, 21:24) <{POST_SNAPBACK}>
Pisala sam, tj. prosledila sam postu osobi (nazovimo je) franciskakafka25, i ona se zahvalila i rekla da je deo poste zaista namenjen njoj, a deo uopste nije (iako je rec o "pravim ljudima" koji pisu o sebi, cak i neke svoje nevine slatke tajne).

Klasičan phishing. Ne nasedaj. Gmail radi ispravno.

#20 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 09 August 2007 - 22:39

QUOTE(gotivac @ 9 Aug 2007, 23:35) <{POST_SNAPBACK}>
Klasičan phishing. Ne nasedaj. Gmail radi ispravno.


Bilo bi dobro kad bi nam rekla sta joj pise u show details (tj. u tzv. email headerima), pa da vidimo da li je rec o ovome.

#21 Zli Gli

Zli Gli
  • Members
  • 2,211 posts

Posted 09 August 2007 - 23:06

Nego,jel se i vama gmail otvara sporo? Loading potraje i po 30-ak sekundi,bas zna da smori...Nekad se desi da mi zatreba dok mi radi download i u tim slucajevima ima neke timeout error-e ili nesto slicno. Doduse,ima i ona opcija da se otvori samo kao HTML strana ali to nisam probao. Sto se tice spama,nemam nikakvih problema.

Yahoo,s druge strane,otvara brzo ali sam napravio kardinalnu gresku - registrovao se na elitefitness.com i sada me bombarduju glupostima tipa "6% tinejdzerki u Americi uzima steroide" ph34r.gif i slicnim,uglavnom sve u vezi steroida. Elitefitnes my ass dry.gif

#22 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 09 August 2007 - 23:26

Kanda se nisam dobro izrazila kod tih "nevinih slatkih tajni". Svi "niciji" mejlovi su namenjeni jednoj istoj osobi, jasno se vidi. Zbrka je izgleda nastala oko nekog oglasa na teletekstu (koji ja, naravno, nisam dala - jos manje u TOJ drzavi biggrin.gif ). A ni doticna (recimo) franciskakafka25 (a postoji, bre, i franciskag- razlika je samo u jednom slovu) kojoj sam poslala deo poste (a koja delimicno jeste njena - osim ove u vezi sa "oglasom" biggrin.gif sad.gif ).
Ne nasedam, samo mislim da je ovo gore od spama.
A i sta mi mogu - naloge uopste ne koristim. Samo jednom-dvaput godisnje pogledam kakvog djubreta ima. tongue.gif Pa pocistim (tako da sad ne mogu da kazem kakvi su headeri). A i to cu bataliti. laugh.gif

P.S. Meni se Yahoo otvara presporo... a sve cesce i "puca". sad.gif

Edited by FranziskaKafka, 09 August 2007 - 23:32.


#23 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 09 August 2007 - 23:32

prebacite ga u outlook i spema nema

#24 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 09 August 2007 - 23:55

Drugim rečima, dobijaš tuđu poštu zato što pošiljaoci napišu pogrešnu adresu. To ti se može desiti svuda. Otkud je sad zbog toga Gmail njesra?

#25 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 09 August 2007 - 23:58

QUOTE(FranziskaKafka @ 9 Aug 2007, 21:24) <{POST_SNAPBACK}>
Pisala sam, tj. prosledila sam postu osobi (nazovimo je) franciskakafka25, i ona se zahvalila i rekla da je deo poste zaista namenjen njoj, a deo uopste nije (iako je rec o "pravim ljudima" koji pisu o sebi, cak i neke svoje nevine slatke tajne). sad.gif
Dakle, moglo se desiti da je neko poslednji put zaboravio da stavi ono 25 u adresu... ali zasto bi ista kuckao ako je obican Reply? (I vidi se da sam dobila Reply!)
Dakle, izmenjano je dosta poste, sto se vidi iz "razgovora"...

Danas vidim da je stiglo nesto za (recimo) franciska.kafka. Neki link i pozdrav...
Svasta.


From: xy
To: franziska.kafka
ili

To: franziskakafka25
ili

To: franziskakafkag
...

a nijedno nije moja adresa...
I jos tvrde da izborom npr. franciskakafka automatski eliminises svaku mogucnost da neko uzme ime "sa tackom", npr. franziska.kafka.
Toliko, da se ne ponavljam.

Edited by FranziskaKafka, 10 August 2007 - 00:14.


#26 Tale Surovi

Tale Surovi
  • Members
  • 363 posts

Posted 10 August 2007 - 01:27

Jedino što je tačno jeste da Gmail peraperic@gmail.com i pera.peric@gmail.com tretira kao iste juzere/adrese. Meni se to čini kao dobra ideja, tim pre što prilikom otvaranja računa Gmail sam forsira adrese tipa ime.prezime@gmail.com (to je ono što ti odmah ponudi), pa se tako izbegava mogućnost ta se pošta izgubi ako pošiljalac zaboravi da upiše tačku.

E sad, postoji priča da ovo pravilo nije važilo na samome početku, tako da možda postoji mogućnost da si ti uzela juzernejm s tačkom, a neko drugi bez tačke.

Ima i drugi štos - ako se pošalje mejl na pera.peric+tralala@gmail.com (znači: juzer pa plus pa nešto), biće isporučen na pera.peric@gmail.com i dobiće automatski label "tralala". Ali to ovde nije relevantno.

Samo to i ništa više.

Nema šanse je da je pošiljalac eksplicitno poslao mejl na adresu tipa juzernejm25@gmail.com, a Gmail onda to isporučio na juzernejm@gmail.com

Druga je pak stvar ako je u pitanju spamming ili phishing. Ko se malo razume u način na koji pošta putuje internetom, taj zna da ono što piše u "To:" polju nije zapravo relevantno (bitno je jedino "RCPT TO" u SMTP sesiji, ko zna o čemu pričam), tako da ti se može desiti da dobiješ mejl gde piše "To: george.bush@whitehouse.gov". To naravno ne znači da si slučajno dobila Bušov mejl, već ga je pošiljalac namerno ili slučajno poslao baš tebi, baš na tvoju email adresu. Namerno to rade spammeri/phisheri, a slučajno se može desiti ako pošiljalac ima loše konfigurisan ili bagovit e-mail klijent (i to baš neki opskurni).

Uostalom, probaj i sama (ali sa nekog drugog provajdera, nemoj sa Gmaila):

Napiši e-mail tako što ćeš u "To:" polje staviti nestototalnobezveze@gmail.com, a onda u "Bcc:" polje upiši svoju adresu na Gmailu.

Onda idi na Gmail... i gle! Poruka je stigla na tvoju adresu, a piše "To: nestototalnobezveze@gmail.com" i tvoje adrese nigde nema!

Jbg, tako funkioniše e-mail. Gmail tu ništa nije kriv. cool.gif

#27 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 10 August 2007 - 01:47

QUOTE(Tale Surovi @ 10 Aug 2007, 02:27) <{POST_SNAPBACK}>
Ima i drugi štos - ako se pošalje mejl na pera.peric+tralala@gmail.com (znači: juzer pa plus pa nešto), biće isporučen na pera.peric@gmail.com i dobiće automatski label "tralala". Ali to ovde nije relevantno.


Pazi stvarno. blink.gif Probao sam i stvarno salje. smile.gif

QUOTE
Napiši e-mail tako što ćeš u "To:" polje staviti nestototalnobezveze@gmail.com, a onda u "Bcc:" polje upiši svoju adresu na Gmailu.

Onda idi na Gmail... i gle! Poruka je stigla na tvoju adresu, a piše "To: nestototalnobezveze@gmail.com" i tvoje adrese nigde nema!


Ovo je jedino racionalno objasnjenje.

Edited by tiger, 10 August 2007 - 01:48.


#28 Kudravi Gaucos

Kudravi Gaucos
  • Members
  • 270 posts

Posted 10 August 2007 - 03:58

Protokol je takav da ne prepoznaje tacke, nema gmail veze s tim. Naime, tacku DNS prepoznaje kao sledeci "podfolder" da ga tako nazovem. Npr. kod adrese "forum.b92.net", DNS protokol prvo ode na domen .net, pa tamo potrazi ima li adrese "b92", pa kad je nadje tamo potrazi adresu "forum" i tako dalje. Ako u svom mailu imas "pera.peric@gmail.com", nastaje problem, jer ne postoji domen "peric". Ovo je reseno trikom u koji ne bih ulazio ovom prilikom, ali samo da naglasim da je mogucnost stavljanja tacke u adresu novijeg datuma. Svi problemi koje si ti primetio se desavaju zato sto neko salje spam automatski, dodavajuci razne prefikse i sufikse oko nekog logicnog imena - takve stvari brisi i ne moras razmisljati kako rade stvari koje rade kako treba.
Na kraju, nema potrebe pljuvati gmail, jer je dosta napredniji od konkurencije.

#29 tiger

tiger
  • Members
  • 402 posts

Posted 10 August 2007 - 07:05

Kudravi Gaucos, jel mozes MOLIM TE da mi objasnis kakav trik je u pitanju?

Guglam i trazim objasnjenje ali ne mogu ga naci. sad.gif

#30 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 10 August 2007 - 08:18

QUOTE(Tale Surovi @ 10 Aug 2007, 02:27) <{POST_SNAPBACK}>
E sad, postoji priča da ovo pravilo nije važilo na samome početku, tako da možda postoji mogućnost da si ti uzela juzernejm s tačkom, a neko drugi bez tačke.

Ali to nije fer... sad.gif
Na ostale mogucnosti sam pomisljala i sama, ali opet... nebitno.

P.S. Probala sad razne varijante sa slanjem samoj sebi na Gmail, da je prava adresa u Bcc (cak i obrnuto). I NARAVNO pise da je user (u oba slucaja izmisljene adrese) nepoznat.
A kad otvorim postu (nalog na koji sam slala sebi) - nema nicega, nikakve poste.
Cak ni kad posaljem bas sebi na tu (pravu) adresu, bez ikakvog Bcc i sl. sad.gif

Mislim... proslo je vise od deset minuta... ili je Gmail prespor, ili je nesto gore u pitanju.

A da to nema veze s tim sto te svoje adrese uopste ne koristim, odn. vise od godinu dana se sa njih nije nista slalo (a ni ranije, osim "pozivnica")??

Edited by FranziskaKafka, 10 August 2007 - 08:48.