Jump to content


Photo
- - - - -

SIR


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
337 replies to this topic

#271 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 09 January 2014 - 11:19

huhu uz par gutljaja dobrog vina i pokoju maslinu - cisti raj!

 

Ih (!) pa kakva bi to bila dijeta bez (par gutljaja dobrog) vina! ;)

Ovaj kremasti (with garlic, herbs, cranberry & peppers) prosto trazi vino.

 

Yummy samo tako.

Attached Files



#272 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 January 2014 - 18:47

...

 

 

...



#273 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 January 2014 - 07:45

U vecim beogradskim supermarketima otkrio sam sir za koji ranije nisam znao a koji se meni jako svidja. Zove se "Kozari", ima ga vise vrsta, nije uopste jeftin, ali je izvanredan.



#274 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 10 January 2014 - 11:39

U vecim beogradskim supermarketima otkrio sam sir za koji ranije nisam znao a koji se meni jako svidja. Zove se "Kozari", ima ga vise vrsta, nije uopste jeftin, ali je izvanredan.

 

 

Misliš ovaj, Kaseri?

 

340144.jpg

 

Stari ovčiji, tvrd i slan. Odličan!



#275 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 January 2014 - 11:58

Mislim da to nije taj; radi se o drugom siru, takodje kozjem, mada se pravi negde u Sremu, cini mi se.



#276 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 11 January 2014 - 06:37

U vecim beogradskim supermarketima otkrio sam sir za koji ranije nisam znao a koji se meni jako svidja. Zove se "Kozari", ima ga vise vrsta, nije uopste jeftin, ali je izvanredan.

 

Ja sam jesenas u Beogradu kupovala fantastican dimljeni kozji sir u Veru.

Nedavno sam bezuspesno pokusala da se setim kako se zove jer mi je zatrebalo. Sada sam u dilemi jer mi ovo ime zvuci poznato. Da nije taj?

Pakovan je u okrugle drvenaste kutijice.



#277 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 January 2014 - 07:48

Sir o kojem sam pisao jeste kozji, a cini mi se da postoji u vise razlicitih pakovanja, zavisno od vrste/podvrste. I ja ga kupujem u 'Veru'.



#278 frle034

frle034
  • Members
  • 17 posts

Posted 08 May 2014 - 08:08

e ovo je nesto o IMLEKU i posto licno poznajem gospodina znam da je tacno...

 

Pismo nekadasnjeg direktora marketinga IMLEK - a

 

Zlatko Šćepanović

Hranu koju ne treba davati svojoj deci jer nije zdrava niti biološki vredna

 

Podsticaj da napišem ovaj tekst je reklama na televiziji u kojoj se pojavljuje popularni pevač Željko Joksimović i preporučuje margarine deci za jelo, pod sloganom zdrave hrane. Margarin nije nikako zdrava hrana, to je potpuno veštačka i biološki bezvredna hrana, jer se sastoji od vode, lošeg ulja i gomile umetnutih i veštačkih konzervansa i stabilizatora, veštačkih boja, veštačkih vitamina i veštačkih aroma.

 

Reklamirati margarin kao zdravu hranu je potpuno licemerje, zavodjenje i manipulacija potrošačima, kao i zdravljem nacije. Margarin je veštačka i loša kopija maslaca, butera, i nikako se ne može izjednačavati sa prirodnim proizvodom. Naravno, ne radi to Željko Joksimović namerno i svesno, on to radi za pare proizvodjača margarina koji to proizvodi i nama prodaje upakovano u lažnu priču i tvrdnju.

 

Ista moja zamerka se odnosi i na prevarantsko i manipulativno reklamiranje viršli, parizera i pašteta kao zdravog doručka i zdrave hrane za decu.

 

Svestan sam da nikakvo regulatorno telo a ni Asocijacija za zaštitu potrošača neće moći da se izbori sa medijskim lažima i da ovakve spotove kao obmanjujuće skine sa tv ekrana, pa sam rešio da napišem ovaj tekst. Svestan sam i da će mnoga deca i mnogi roditelji ili staraoci dece biti žrtve ovakvih reklama i propagandnih poruka i svojoj će deci mirne savesti davati lošu i nezdravu hranu, verujući da je sve istina što se tvrdi u medijima. Zato i pišem ovaj tekst, makar za malobrojne koji će ga pročitati i razmisliti o njemu i hrani koju daju svojoj deci.

 

Kako se pravi topljeni sir, pašteta, viršla i industrijska hrana

Pre 10-ak godina sam se zaposlio kao direktor marketinga u Imleku.

Prvih dana sam obilazio fabriku. Kolege su me odvele do Topione sira. Ušao sam u zgradu i u veliku sobu, svu u keramičkim pločicama. Na sred velike sobe, na podu, naspram uredjaja za topljenje, stajala je velika gomila nabacanih pokvarenih sireva. Sirevi su svi bili iz asortimana Imlek-a, bili su raznih dimenzija i vrsta, deformisani, sasušeni, zeleni i beli od budji i plesni koja se uhvatila na njima, neki su bili naduti od procesa vrenja koji je počeo da se odvija u njima na sobnoj temperaturi i pored izvora toplote. Gomila užegle hrane za bacanje.

Smeće.

Upitao sam kolegu: "Da li su ovi sirevi za bacanje?"

Kolega mi je odgovorio: "Ne, ne nikako. Ništa se kod nas ne baca. Ovo su sirevi iz povraćaja iz prodavnica, koji su se pokvarili, oštetili ili im je istekao rok trajanja, i koji se ovakvi kakve vidite stavljaju u topionik, istope se, i onda se mlečna mast i protein iz njih procedi, dodaju se začini i sve to ide u kalupe za topljeni sir.

Od te mase dobijamo topljeni sir, one male trougliće sira za dečiji doručak, ono što se popularno zove "Zdenka sir".

Od tog dana, mi nikada nismo više kupili topljeni "zdenka" sir niti moja deca znaju šta je topljeni sir. Istovetan proizvod topljenom siru je i sir za sendviče u listićima, koji se pravi na isti način i koje takodje ne kupujemo deci za ishranu.

Isto mišljenje i naš stav prema nezdravoj hrani se odnosi i na paštetu, parizer i na viršle, proizvode koji se na sličan način dobijaju od otpadaka životinja u industriji prerade mesa. Mesna industrija sve iznutrice, kožu, nokte, papke, creva, žile, salo, masnoće, kosti, ligamente, i svo ono manje kvalitetno meso životinja, fino samelje do neprepoznavanja, doda povrće, soju i začine, plus konzervanse i stabilizatore, i upakuje to kao ukusnu namirnicu zvanu pašteta, parizer i viršla. Osim veštačkih aditiva problem takve hrane je i gomila soli koja se stavlja u preradjevine da bi se iste održale od brzog kvarenja.



#279 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 17 April 2015 - 16:38

...
 
Sirevi kao svadbene torte & mesne torte
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...


#280 MicikaJa

MicikaJa
  • Members
  • 29 posts

Posted 27 May 2015 - 15:37

Nema bolje opcije od toga da sir pravite sami. :D Ako imate pristup selu, tim bolje. Prvo sto je po vasem ukusu, drugo sto znate tacno sta se u njemu nalazi. :D



#281 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 May 2015 - 23:18

...

 

 

Problem je samo u tome sto ne mozes drzati kozu na terasi.

;)

 

Ovi lagani svezi sirevi i nisu toliko komplikovani - oni drugi, to vec zahteva i poznavanje tehnologije, prostor i visoki nivo higijene.

Normalno i odgovarajuce mleko, a ne ovo sa aditivima. 

 

...



#282 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 May 2015 - 23:23

...

 

 

...



#283 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 28 May 2015 - 17:06

Nema bolje opcije od toga da sir pravite sami. :D Ako imate pristup selu, tim bolje. Prvo sto je po vasem ukusu, drugo sto znate tacno sta se u njemu nalazi. :D

 

To stoji, ukoliko je riječ o mladom siru, cottage cheese i sl. Zahtjevnije sireve, kojima je potrebna fermentacija, kontrolirano zrenje, plemenite plijesni ili bakterije, nemoguće je proizvoditi u kućnim, urbanim uvjetima. Za kultivaciju 'plavih sireva' poput Gorgonzole, Stiltona ili Roqueforta, potrebno je ili da ih proizvodite u istoimenim pećinama, ili da uz pomoć veterinarskog instituta i laboratorija u vašem susjedstvu nabavite adekvatne biokulture i, uz dosta ulaganja, osigurate prostor i klimu potrebnu za kvalitetno zrenje. Naravno, naoružajte se strpljenjem. Mladi sir spreman je za konzumaciju veoma brzo, već nakon nekoliko sati do par dana, dok je ostalima nužno osigurati vrijeme dozrijevanja koje varira od 3-4 mjeseca, do nekoliko godina.

 

...

 

 

Problem je samo u tome sto ne mozes drzati kozu na terasi.

;)

 

Ovi lagani svezi sirevi i nisu toliko komplikovani - oni drugi, to vec zahteva i poznavanje tehnologije, prostor i visoki nivo higijene.

Normalno i odgovarajuce mleko, a ne ovo sa aditivima. 

 

...

 

Spot on. Usput, jedna priča o siru: krajem ljeta 1987. neki talijanski prijatelji mog punca, hvalili su proljetnu 'berbu' paškog sira i, kao iskusni poslovni ljudi odmah ukazali na problem s kojim se suočavala (ne samo sirarska) industrija bivše države. Sir je bio odličan, i kvalitetom je premašivao parmske ekvivalente i to ne po prvi put. Sirovine nisu bile upitne, mlijeko je bilo prvorazredno, prehrana tamošnjih ovaca se nije mijenjala stoljećima, kao niti bura, a higijenski standardi nisu bili upitni. Upitni su bili standardi sazrijevanja. Parmigiano Reggiano, uz gore pobrojane uslove ima striktno propisane standarde ciklusa zrenja, pa je tako bilo moguće da paški sir, u dobroj sezoni, okusom i aromom daleko nadmaši parmezan, ali da mu već slijedeće godine, ili par godina za redom bude inferioran. Parmigiano Reggiano nikad ne podbacuje - njegova kvaliteta ne varira izvan tolerancije, a takav način razmišljanja paški sirari su počeli usvajati tek dosta kasnije.

 

P.S. bold: Tko kaže?! Sve se može u Woodskoj.

http://www.prijedor2...koza-na-balkonu


Edited by ironside, 28 May 2015 - 17:08.


#284 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 28 May 2015 - 17:09

pa da.

 

cak i da imamo koze i krave na terasi tesko bismo napravili bilo koji sir iz selection de fromages :heart:



#285 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 28 May 2015 - 17:17

ali ako znamo ovo, mozemo emmental

 

Nastanak rupa u nekim sirevima nije nimalo slučajan, već je posledica prisustva mikročestica sena u mleku", navode stručnjaci Agroskopa, prenosi sajt "24 heures".

Oni napominju da doziranjem čestica, mlekari mogu da kontrolišu broj rupa u siru.

Zamenom muže krava s otvorenim kofama automatizovanim sistemima smanjena je opasnost od mikrobiološke kontaminacije, ali se ovim postupkom, takođe, eliminišu i čestice sena u mleku, a samim tim i rupe u siru.

"Biće sve manje rupa u sirevima", napominju švajcarski stručnjaci. <_<

Da bi došli do ovog zaključka, istraživači Agroskopa su tokom 130 dana proučavali formiranje rupa u ementaleru i apencelu.

Prisustvo rupa u sirevima je oduvek intrigiralo naučnike. Još 1917. godine Amerikanac Vilijam Klark je izneo hipotezu po kojoj su za ovaj fenomen odgovorne bakterije u siru.