Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#3211 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 02 August 2017 - 10:14

 

Otto je iščupao jedan veliki hren, koji čuvam do Nove godine.

 

Ja sam kupio korijen prije nekog vremena kada sam pravio drugu turu senfa. Mislim da nisam potrosio ni 1% i stvarno nemam pojma sta da radim sa ostatkom.

 

Molio bih za neke prijedloge kad uhvatis vremena. :)

 

 

edit: dodao manire :)


Edited by Honey Badger, 02 August 2017 - 10:15.

  • 0

#3212 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 02 August 2017 - 14:14

Ja sam kupio korijen prije nekog vremena kada sam pravio drugu turu senfa. Mislim da nisam potrosio ni 1% i stvarno nemam pojma sta da radim sa ostatkom.

 

Molio bih za neke prijedloge kad uhvatis vremena. :)

 

 

edit: dodao manire :)

 

Uhvatit ću vremena, pričekaj, molim te, još se nisam ni raspakirao.

A što su te manire? Da nisu, nadam se,one maline oko kojh u SRB luduju svako malo.


  • 0

#3213 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 02 August 2017 - 16:33

Uhvatit ću vremena, pričekaj, molim te, još se nisam ni raspakirao.

A što su te manire? Da nisu, nadam se,one maline oko kojh u SRB luduju svako malo.

 

Prvo napisao: "Daj neke prijedloge..." pa se sjetih da lijepa rijec i gvozdena vrata otvara i promijenio u "Molio bih..." :)

 

Nije zurba, ionako ne izgleda kao da ce nesto da mu bude. Sjedi u frizideru od kako sam ga kupio, nista mu nece biti.


  • 2

#3214 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 02 August 2017 - 18:36

...
 
>> ... Рен (биљка)
Из Википедије, слободне енциклопедије
 
Рен (Armoracia rusticana, или Cochlearia armoracia) је снажна вишегодишња зељаста биљка из фамилије крсташица (Brassicaceae). Расте по влажним местима, готово широм целог света, а вероватно је пореклом из Европе. Гаји се у многим земљама због корена који служи за зачин. Нарасте око 1 m. Има врло велике, по ободу назубљене листове и дугачке цвасти с белим ситним цветовима.
 
Корен је до 6 cm дебео и врло дугачак, око 1 m. Горе је задебљао и има више глава. Споља је жућкасто-сивкаст, а изнутра бео и, док је млад, није жилав. Укуса је љутог, топлог и пече. Без мириса је, али ако се струже, развија се посебан љут мирис који изазива јако сузење. Употребљава се само свеж корен. Може се дуго сачувати свеж у подруму закопан у влажан песак.
 
У састав рeнa улазе синигрин, који се распада на алил-изо-сулфоцијанид, гликоза и калијум-хидрогенсулфат. Има и шећера, аспарагина, глутамина и др. Рен је омиљен народни лек и здрав зачин. Деловање му је слично слачици. Највише се употребљава као пресан зачин, мање за лек.
Остала народна имена: хрен, крен, ледиња андрква, морска ротква, равељ, равет, торман, хрељ, хрин ... <<
 
Jedan zabavni dogadjaj sa likom koji je dosao na GO, odneo sa sobom - 5-6 korenova rena i sve zasadio u kraju baste! :ajme:
 
Naredne godine imao je zbun, a kroz dve godine malu sumicu.
I on, a i komsiluk.
Pa je pozvao lika za hortikulturu iz opstine - tamo moras imati dozvolu za sadnju necega u basti. Dodje lik, i sa ulaza se nasmeje. Postupak bio sledeci - ovaj ljubitelj rena je morao da ode u prodavnicu i kupi dva specijalna plasticna sanduka sa otvorima. Da iskopa sav ren, pobaca povecu kolicinu, napuni jedan sanduk sa korenima rena duzine 10 santimetara, i ponovo zakopa u zemlju. Ono sto je hteo da koristi za klopu - u drugi sanduk sa vlaznim peskom, pa u garazu. I svake jeseni, pred zimu - sanduk iz baste bi se vadio, ren prebirao - pa u garazu. A na prolece - ponovo u bastu.
Zalio se ljubitelj rena - nisam znao kakvo je to cudoviste!
:lol+:
 
Btw - rusi korise ren kao narodni lek. Sok narednanog rena i med. 
Ren je neizostavan sastojak za razne tursije (mlecnokiselo vrenje), gde pomaze da sacuva cvrstinu, a ne da bude gnjecavo.
 
Ima antibakterijsko delovanje, deluje tonizirajuce, poboljsava apetit, blagi je diuretik, deluje povoljno na krvotok.
Dobar je za kasalj i sinuse.
 
 
...

  • 1

#3215 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 02 August 2017 - 20:41

Ja sam kupio korijen prije nekog vremena kada sam pravio drugu turu senfa. Mislim da nisam potrosio ni 1% i stvarno nemam pojma sta da radim sa ostatkom.

.....................

 

Hren je divna stvar, a raste kao korov - ne treba mu nikakvo odrzavanje...

 

Par stvari, kako ih je radila moja baka:

- fino naribas svjezi korijen, dodas fino naribanu priblizno istu kolicinu jabuka. Srazmjer je po ukusu, a zavisi koliko je hren jak i koliko su jabike kisele. Dodas octa, ulja i soli - kao za salatu - i smijesas. Dobijes nesto sto se moze koristiti kao prilog uz razna pecenja i slicno

- hren skuhas u malo vode (ne previse jer vodu neces baciti). Onda u tavi napravis ajnpren (kako se ispravno kaze? zaprska ili nesto slicno?) - tj na ulju ili masti isprzis brasno dok ne pozuti. Kuhani (dovoljno da bude mekan) hren ispasiras, pa na ajnpren bacis i hren i vodu u kojoj se kuhao pa drzis na plamenu i mijesas jos par ili nekoliko minuta. Opet, ovdje mozes eksperimentirati sa zacinima. Malo soli, svakako, a ja sam vec dobio po nosu zbog svoje "kreativnosti" pa necu pametovati. Dodas i malo Vegete ili slicnoga, pa dobijes dobar hren-sos koji odlicno ide uz kuhanu govedinu

 

Ako radis bilo kakvu juhu od povrca, ili cak i pilecu ili govedju, komad hrena nece stetiti, samo ce poboljsati aromu.


Edited by zoran59, 03 August 2017 - 05:34.

  • 4

#3216 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 August 2017 - 14:03

Hren je divna stvar, a raste kao korov - ne treba mu nikakvo odrzavanje...

 

Par stvari, kako ih je radila moja baka:

- fino naribas svjezi korijen, dodas fino naribanu priblizno istu kolicinu jabuka. Srazmjer je po ukusu, a zavisi koliko je hren jak i koliko su jabike kisele. Dodas octa, ulja i soli - kao za salatu - i smijesas. Dobijes nesto sto se moze koristiti kao prilog uz razna pecenja i slicno

- hren skuhas u malo vode (ne previse jer vodu neces baciti). Onda u tavi napravis ajnpren (kako se ispravno kaze? zaprska ili nesto slicno?) - tj na ulju ili masti isprzis brasno dok ne pozuti. Kuhani (dovoljno da bude mekan) hren ispasiras, pa na ajnpren bacis i hren i vodu u kojoj se kuhao pa drzis na plamenu i mijesas jos par ili nekoliko minuta. Opet, ovdje mozes eksperimentirati sa zacinima. Malo soli, svakako, a ja sam vec dobio po nosu zbog svoje "kreativnosti" pa necu pametovati. Dodas i malo Vegete ili slicnoga, pa dobijes dobar hren-sos koji odlicno ide uz kuhanu govedinu

 

Ako radis bilo kakvu juhu od povrca, ili cak i pilecu ili govedju, komad hrena nece stetiti, samo ce poboljsati aromu.

 

Mora da postoji bolji nacin za horseradish sauce od przenog brasna i vegete? Ja kupim teglicu u supermarketu i ne cini se kao da ima brasna u njemu, a obozavam uz beef.  

 

Sve ostalo nemam problem da probam. Ovo sa kiselim jabukama pogotovo zvuci jebozovno. Ima li to neki svoj naziv? To bi moglo dobro da ide uz gammon ili pork belly.


Edited by Honey Badger, 03 August 2017 - 14:09.

  • 0

#3217 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 03 August 2017 - 14:45

Ja sam kupio korijen prije nekog vremena kada sam pravio drugu turu senfa. Mislim da nisam potrosio ni 1% i stvarno nemam pojma sta da radim sa ostatkom.

 

Molio bih za neke prijedloge kad uhvatis vremena. :)

 

 

edit: dodao manire :)

 

Ok za manire, hvala.

 

Sad bih, ako nisi protivan, dodao nešto recepata moje bake, sjajne kuharice, kojoj ja, kao kuhar, nisam nikad bio niti za prinijeti.

Ima tu puno hrena, ali i drugih divota.

 

Rasol za divljač

 

2 i pol l vode

1/4 l domaće crne kvasine

dvije veće mrkve

celer

peršin u korijenu + nasjeckano lišće

6 karanfilića

4 lovorova lista

sol, 20 zrna crnog papra.

 

Mrkva, peršin i celer se očiste, izrežu, operu i stave kuhati u octenu vodu. Voda se osoli, dodaju se ostali sastojci, pa se sve kuha zajedno, oko pola sata. Kad rasol ohladi, prelije se po izrezanom mesu, pa pokrije drugom zdjelom, ili se na meso stavi daska koja se optereti kamenom. Meso mora ostati pod rasolom.

.................................................

 

Zec iz istoimenog rasola

 

1 zečji hrbat

5 dag fine svinjske masti

15 dag špeka

5 malih žlica šećera

gorespomenuti rasol

1 limun

3 žlice brašna

 

Zeca očistiti od kožica i ostaviti u rasolu 2 dana. Izvaditi ga iz rasola, nabosti slaninom i peći na vreloj masti, pa staviti u pećnicu. Zelen iz rasola kratko popržiti na zečjoj masnoći, pa užutiti sa šećerom dok ne bude mekano.

Posipati brašnom, podlijevati rasolom i ostaviti da kuha. Umak se pasira, doda se malo limunovog soka, a na zeca se pospe sitno kosane limunove korice. U to se stavi izrezani pečeni sec i pospe umakom.

Servira se s okruglicama od kruha, makaronima ili rezancima.

...............................................................................................

 

Umak od hrena à l'ancienne

 

3 žlice brašna

2 velike žlice maslaca

1 žumance

sok 1 limuna

1 velika šeflja goveđe juhe

1 kiselo vrhnje

3 velike žlice svježe naribanog korijena hrena

začini po potrebi

 

Od putra i brašna se napra svijeli ajnpren, pa podlije juhom. U iselo vrhnje se razmuti žumanje, pa do u juhu; na kraju se učini umak od hrena i limunovog soka, umiješa u sos i servira uz jelo.

......................

 

Umak od hrena s jabukama

 

1/2 kg jabuka

1/4 l vode

5 dag šećera

sok 1 limuna

1 žemička

3 dag hrena

1 žlica ulja

1 žlica octa

sol

šećer

 

Jabuke se ogule i izrežu na kriške. Pristavi se voda i šeće, pa kad rastopina zakuha, dodaju se jabuke i limunov sok. Jabuke se pirjaju da budu mekane. Žemička se razmoči i pasira zajedno s jabukama. U pasiranu smjesu se doda izribani hren, ulje, ocat, sol i šećer.


  • 3

#3218 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 03 August 2017 - 16:05

Ok za manire, hvala.

 

Sad bih, ako nisi protivan, dodao nešto recepata moje bake, sjajne kuharice, kojoj ja, kao kuhar, nisam nikad bio niti za prinijeti.

Ima tu puno hrena, ali i drugih divota.

 

 

 

Sve je ovo divno ali bih radije da mi neko ovo spremi nego da ja spremam. 

 

Nego, ovaj umak od hrena sa jabukama... Ne razumijem ovo sa zemickom. To je vrsta peciva, pa se to izmrvi sa kuhanim jabukama ako sam ispravno razumio. Da li se jede toplo ili hladno?

 

Na to je Zoran i mislio vjerovatno, kao i ovaj sos sa przenim brasnom.

 

Ovdje je taj sos od hrena malo drugaciji, moracu to jos istraziti i mozda napraviti malo tek da uporedim sa ovim sto kupujem. 


  • 0

#3219 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 August 2017 - 05:26

Mora da postoji bolji nacin za horseradish sauce od przenog brasna i vegete?

....................

 

Kad je majka umrla, naslijedio sam samo neke sitnice. Medju njima, biljeznicu sa receptima. U njoj nema datuma. Ipak, po nekim izrezanim clancima iz novina i slicnom, nadjenom u istoj kutiji, zakljucujem da se radi o sredini '50-ih proslog stoljeca. Dakle, kad je stara bila tinejdzerka.

 

Evo, 60-ak godina star rukopis moje mame (skenirao sam prije par minuta):

 

uC0h3J4.jpg

 

 

edit: zanimljivo je ovo iz drugog recepta, "stavi u pecnicu". Ocito, radi se o vremenima kad je stednjak bio na drva. Nema "reguliraj temperaturu na X0 C" ili slicnog... Stavi u pecnicu, pa se snadji... :) 


Edited by zoran59, 04 August 2017 - 05:56.

  • 5

#3220 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 August 2017 - 08:56

... edit: zanimljivo je ovo iz drugog recepta, "stavi u pecnicu". Ocito, radi se o vremenima kad je stednjak bio na drva. Nema "reguliraj temperaturu na X0 C" ili slicnog... Stavi u pecnicu, pa se snadji...

 

Pa nece biti bas tako.

 

Postojali su 'regulatori' takozvani - 'cug'.

 

 

1. 'cug' za 'sulundar' (on je bio glavni)

2.  otvor na vratima pecnice (vrteo se u krug)

3. ringle - vadjenjem jedne ili dve mogao su pojacati temperaturu jako brzo

4. otvor na vratima lozista - pomerao se ulevo

5. klasicno - 'fioka' za pepeo ispod lozista. U zavisnosti koliko si je izvukao - ulazio je vazduh u loziste a samim tim ...

 

Prava domacica je znanje sticala na iskustvo.

'Cug' za sulundar je bio opasan - prevelikim zatvaranjem, celjad je mogla da se preko noci pogusi od monoksida. Skidanje 'ringli' je cadjavilo i upropastavalo posudje / glineno bi naprslo.

Oko otvora na vratima pecnice, ili lozista - tu je radilo iskustvo.

A sve je bilo zalud ako bi 'mlada' zaboravila i ostavila izvucenu fioku za pepeo.

Sve bi otislo u dimnjak!

 

...


  • 3

#3221 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 August 2017 - 09:21

Kad je majka umrla, naslijedio sam samo neke sitnice. Medju njima, biljeznicu sa receptima. U njoj nema datuma. Ipak, po nekim izrezanim clancima iz novina i slicnom, nadjenom u istoj kutiji, zakljucujem da se radi o sredini '50-ih proslog stoljeca. Dakle, kad je stara bila tinejdzerka.

 

Evo, 60-ak godina star rukopis moje mame (skenirao sam prije par minuta):

 

 

 

 

edit: zanimljivo je ovo iz drugog recepta, "stavi u pecnicu". Ocito, radi se o vremenima kad je stednjak bio na drva. Nema "reguliraj temperaturu na X0 C" ili slicnog... Stavi u pecnicu, pa se snadji... :)

 

Fala na trudu sto si skanirao. Lijepo od tebe, blagodarim. :)

 

Ovaj prvi umak je neka vrsta besamela sa hrenom i izgleda da se sluzi toplo, dok se drugi sluzi hladan. Interesantno kod drugog recepta je da je 'dobro' staviti jabuku, ne i obavezno. Inace je samo naribani hren i juha (koliko je potrebno?) sa malo octa.

 

Ovo i nisu klasicni recepti, vise mi djeluje da je to ona pisala za sebe, kao neki podsjetnik. Otud nema nikakvih mjera ni drugih specifikacija jer ona zna koliko je 'malo' octa, koliki je '1' korijen hrena i koliko dugo ide u pecnicu ali uz malo intuicije, moglo bi se vrlo lako dobiti nesto jako blizu ovome, pa mozda i pokusam nekad, mada bi to trebao ti, pa da nam kazes jesi li pogodio ukus.


  • 0

#3222 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 04 August 2017 - 10:50

Sve je ovo divno ali bih radije da mi neko ovo spremi nego da ja spremam. 

 

Nego, ovaj umak od hrena sa jabukama... Ne razumijem ovo sa zemickom. To je vrsta peciva, pa se to izmrvi sa kuhanim jabukama ako sam ispravno razumio. Da li se jede toplo ili hladno?

 

Na to je Zoran i mislio vjerovatno, kao i ovaj sos sa przenim brasnom.

 

Ovdje je taj sos od hrena malo drugaciji, moracu to jos istraziti i mozda napraviti malo tek da uporedim sa ovim sto kupujem. 

 

Kao prvo, isprika zbog silnih tipfelera: počela mi je jučer odlaziti tastatura, a to sam prekasno primijetio; jutros sam odmah nabavio novu (divna stvar je kad u gl. gradu EU imaš unutar 3 min hoda 20 dućana, 15 kafića i restauranata, prodavaonicu francuskih sireva, pekare, šustera i bravara, te 2 computer shopa, poštu, Citibank, Dexiju, ING i sijaset onih trgovina što prodaju mobitele - kao da si na selu).

 

Dakle, jabuke se prokuhaju dok se dovedu u stanju poluraspada. Žemička Attached File  zemlja_bela.jpg   37.21KB   1 downloads

(najbolje suha, da je odstajala koji dan) se namrvi i razmoči u malo mlijeka, pa se ocijedi i doda pasiranim jabukama.

Nisam specificirao da je za taj sos najbolji jabučni ocat.

Inače, to je klasični umak za svinjetinu (kao što je engleski mint sauce neizostavan pratitelj janjetine), ali ne za krmenadle, već za sukulentnije varijante tipa suckling pig, pa čak i guščetinu. Kad smo kod guščetine, za nju vrijedi isto što i za Schweinehaxe: dinstani crveni kupus i chutney od jabuka.

 

Govoreći o hrenu; premda sam infidel i neznabožac, nekih običaja se pridržavam (naravno osim korizmenog posta i zabrane mesa petkom), poput bakalara ili uskršnje šunke. Tako smo prva dama i ja, u ono doba, pred Uskrs, na Portobello Rd kupili talijanske šunke, pa jaja, mladog luka, kisele krastavce...čak smo i rotkvice našli kod nekog Kineza.

Jedino - hrena nigdje. Tad je na cijeloj Chichele Rd, od Willesdena do Cricklewooda bio jedan jedini dućan. Kako za nevjernika poput mene Uskrs nije Uskrs bez hrena, otumarao sam u subotu poslijepodne preko f'n Cricklewooda do Kilburna, pronašao nekakvu poljsku trgovinu, gdje su imali hrena, pa usto kupio još jednu teglicu kiselih krastavaca (polnische Art, slatkastih), te nekakve bagele i žemičke u izraelitičkoj pekarni.

 

Uglavnom, tu nedjelju poslijepodne sam imao let kući, pa sam u Harrodsu na Heathrowu kupio škotskog dimljenog lososa i bočicu Stoličnaje, a drugo jutro sam na tržnici kupio dva tuceta oštriga, divlje šparoge i buteljku roséa, te pozvao prijatelje i prijateljice, my fellow architects na zakašnjeli afternoon delight.


  • 2

#3223 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 August 2017 - 10:58

...

 

>> ... Спасенија-Пата Марковић

 

PEH HA РАЗНЕ НАЧИНЕ

 

Код нас се врло радо употребљава рен као зачин за меса пa и за нека поврћа. Говедина из супе са пресним или куваним реном, као и кувана риба с куваним реном, увек су добро примљена јела на столу.

Изнећемо овде неколико начина на које можете припремити рен.

Треба одмах напоменути да пресан наструган корен врло брзо испари и губи своју снагу у топлом ваздуху. Зато с њим треба радити у хладном простору, непосредно пред употребу, a ако треба да наструган чека, држати га поклопљеног. Још једна практична напомена: ако имате уз кућу баштицу, немојте бацати одсечени крај корена на коме je лишће, одсеците га за један прст испод лишћа, пa тај одсечени крај закопајте негде у башти. После годину дана имаћете ту леп корен рена.

 

Умак од рена прави се хладан и топао.

 

Хладан рен се код нас служи сам, без ичега, уз неке обарене кобасице, уз барено суво месо. Хладан, пак, умак прави се код нас обично овако: на ситну треницу наструже се рен, осоли се, прелије винским сирћетом, дода још и мало уља. пa и коje зрно шећера, и тако се служи, рецимо, уз кувану говедину.

 

Други, бољи, хладан умак прави се овако:

У повећи суд за салату успите чашу-две павлаке, према томе колико вам треба прелива. Излупајте ту павлаку, у почетку споро, пa све брже, док не постане пенушава и чвршћа. Тада joj додајте потребну количину соли, које зрнце љуте алеве паприке и ситно настругана свежа рена. Све то добро смешајте пa послужите. Цео посао треба радити у хладном простору.

Куван умак може бити начињен са супом или с млеком.

 

За овај први треба вам — рачунајући количину за 5 гостију — 60 грама масла, 30 грама брашна, Два литра бистре добре супе и 2 добре кашике настругана рена. Запржићете брашно у маслу (масти или уљу) да остане бледо; налићете супу, пa прокувати 10 минута; тада ћете усути ван ватре наструган рен и добро умешати.

 

За умак с млеком радићете овако: скуваћете мало мање од % литра млека; док се млеко вари, умешаћете добро 50 грама масла са 40 грама брашна; то масло усућете у млеко и кувати да се начини густ умак; затим ћете додати у њега 2 кашике настругана рена, зачинити сољу, белим бибером, кашичицом туцана шећера, пa кад je све то добро умешано, додаћете 1/8л павлаке, добро je умешати, пa послужити.

 

УМАК ОД ЗЕМИЧАКА

Исећи средину од 4 земичке на комаде, потопити у супу, ставити у шерпу, пa кувати и мешати све док се земичке не претворе у кашу. Сад додати комад рена стругана на треници, промешати, налити млеком и додати већи комад масла. Умак посолити, пa кад се скине са ватре могу се додати у умак 2 жуманцета, промешати и служити.

 

УМАК ОД PEHA

Ставити у шерпу 2 кашике масти, пa када се загреје, додати 2 велике кашике брашна. Брашно испржити. али пазити да не добије румену боју. Налити запршку млеком, али при том пазити да не буде у умаку грудвица. Кад умак буде добро куван, додати корен истругана рена, добро про- мешати и посолити. Скинути умак са ватре и служити са месом.

 

ХЛАДАН УМАК ОД PEHA С ПАВЛАКОМ

Остругати комад рена споља, затим га истругати на треници и метнути у једну мању округлу зделицу. Истругани рен прелити децилитром киселе павлаке, посолити, додати мало ситна шећера, мало сирћета и тврдо обарено жуманце, претходно пропасирано кроз сито. Све то заједно измешати и сипати у шољу за умак. Нарочито je добро овај умак служити уз говедину.

 

 

Pellaprat

 

HORSE-RADISH SAUCE - Умак од хрена

За 6 особа: 3 кашике наструганог хреиа, 1 равиа кашичица прашка od сенфа, 2 кашичице вииског сирћета, 50 д фипо настругане свеже коре od хлеба, пола кашичице шећера у праху, 3 dcl густе павлаке, мало соли, мало вустерског умака.

Хлеб измешамо са хреном, сенфом и сирћетом. Полагано додајемо павлаку и мешамо са сољу, шећером и неколико капи вустереког ум.ака све док умак не постане густ (Епглеска).

 

УМАК ОД ХРЕНА — Creme de raifort

За 4 do 5 особа: 1/4 l улупане павлаке, 2 кашике настругапог хрена, лало шећера, соли u алеве паприке, 1 кашичица сирћета. Хрен измешамо са сирћетом, додамо шећер, со и паприку, а затим лагано умешамо улупану павлаку. ... <<

 

 

...


  • 3

#3224 Oi!

Oi!
  • Members
  • 5,168 posts

Posted 04 August 2017 - 11:33

ХЛАДАН УМАК ОД PEHA С ПАВЛАКОМ

Остругати комад рена споља, затим га истругати на треници и метнути у једну мању округлу зделицу. Истругани рен прелити децилитром киселе павлаке, посолити, додати мало ситна шећера, мало сирћета и тврдо обарено жуманце, претходно пропасирано кроз сито. Све то заједно измешати и сипати у шољу за умак. Нарочито je добро овај умак служити уз говедину.

 

Al' je ovo dobro ;)

Pogotovo za Božić uz bogat repertoar.


Edited by Oi!, 04 August 2017 - 11:34.

  • 0

#3225 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 August 2017 - 11:48

...

 

>> ... Спасенија-Пата Марковић

 

 

 

Imali smo "Patin kuvar", malo dzepno izdanje. Na naslovnoj strani svinjska glava viri iz (rucne) masine za mljevenje mesa. Ne mogu da se sjetim da li je bilo latinicno ili cirilicno izdanje... Nije bilo slika, samo tekst. 

 

Mozda je i sad negdje kod stare ili burazera. Bas cu se raspitati ovih dana.


  • 0