Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#3196 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 July 2017 - 20:25

...

 

 

Znas, sasvim mi je jasno mesto sarana kod katolika i pravoslavaca (doduse kod ovih potonjih - to je veci civilizacijski uticaj katolika - kulturnijih, sa dugom kulinarskom tradicijom etc, etc.) - no me uvek blago iritirale lokalne price o saranu - 'car ribi'. I od pecarosa :ajme:  a i novokomponovanih vernika / konzumenata.

Kad krene zvaka o 'ribljoj corbi' - usi uvenu!

 

Ja sam ga prema svim receptima trosio uvek na isti nacin.

 

Poveceg, osoljenog, blago osusenog i odimljenog.

To je bio 1-2 dana pripreme.

 

Svako ko je bio posluzen cudio se kako si ga to pripremio?

 

Jedna interesantna / za mnoge beznacajna riba ('babuška') mi je uvek bila draza - oni Čehovljevi 'prženi karaši u mileramu'.

 

 

Druga, plemenita riba je smudj. Opet, Čehovljev - 'судак по-польски', uz sos od milerama i oraha!

 

 

 

Onaj glupi saran - za svaki recept, ali bas svaki ('riblju corbu' ne trosim) rasporen sa hrbata, dobro osoljen, ispran, par dana razapet 'ko hrist' na camovim / jelovim stapicima, pa onda odimljen par sati.

 

 

Voila!

 

...


  • 1

#3197 Glitter

Glitter
  • Members
  • 50 posts

Posted 30 July 2017 - 21:27

Odavno nisam spremala svinjetinu, ali juce igrom slucaja svratim u jednu radnju i naletim na lepe kremenadle bez kosti od grain fed, no antibiotics, no hormons gude. Danas pomesah sojin sos, sezamovo ulje, beli luk, chipotle paricicu, malo istucanog kima i mustard seeds kao marinadu u kojoj su se onda ove kremenadle
odmarale dva tri sata dok smo mi isli na plivanje i suncanje. Kad smo se vratili Mr ih je ispekao na rostilju a ja sam napravila proju sa feta sirom, krompir pire i salatu od paradajza i crvenog luka.
Uz sve to je palo i jedno pivce za zivce;)

Edited by Glitter, 30 July 2017 - 21:42.

  • 3

#3198 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 July 2017 - 23:11

...
 
 
Znas, sasvim mi je jasno mesto sarana kod katolika i pravoslavaca (doduse kod ovih potonjih - to je veci civilizacijski uticaj katolika - kulturnijih, sa dugom kulinarskom tradicijom etc, etc.) - no me uvek blago iritirale lokalne price o saranu - 'car ribi'. I od pecarosa :ajme:  a i novokomponovanih vernika / konzumenata.
Kad krene zvaka o 'ribljoj corbi' - usi uvenu!
 
Ja sam ga prema svim receptima trosio uvek na isti nacin.
 
Poveceg, osoljenog, blago osusenog i odimljenog.
To je bio 1-2 dana pripreme.
 
Svako ko je bio posluzen cudio se kako si ga to pripremio?
 
Jedna interesantna / za mnoge beznacajna riba ('babuška') mi je uvek bila draza - oni Čehovljevi 'prženi karaši u mileramu'.
 
attachicon.gifkarasi-v-smetane-1.jpg
 
Druga, plemenita riba je smudj. Opet, Čehovljev - 'судак по-польски', uz sos od milerama i oraha!
 
attachicon.gifsmudj 5.jpg
 
attachicon.gifsmudj 2.jpg
 
Onaj glupi saran - za svaki recept, ali bas svaki ('riblju corbu' ne trosim) rasporen sa hrbata, dobro osoljen, ispran, par dana razapet 'ko hrist' na camovim / jelovim stapicima, pa onda odimljen par sati.
 
attachicon.gifkopchoni karp.JPG
 
Voila!
 
...



Smudj je extra riba a šarana ne mogu na slici da vidim.

Mada, biće i do spremanja, kad sam ga jeo lagano dimljenog sa gradela na Skadarskom jezeru (krap ga zovu?), to je druga priča.
  • 2

#3199 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 30 July 2017 - 23:23

Smudj je extra riba a šarana ne mogu na slici da vidim.

Mada, biće i do spremanja, kad sam ga jeo lagano dimljenog sa gradela na Skadarskom jezeru (krap ga zovu?), to je druga priča.

Saran iz ribnjaka je najcesce masan i to mu daje otuzan ukus, dok je saran divljak mnogo posniji i ukusniji - narocito odimljen.  ;)


  • 0

#3200 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 July 2017 - 08:03

...

 

... juce igrom slucaja svratim u jednu radnju i naletim na lepe kremenadle bez kosti od grain fed, no antibiotics, no hormons gude ... 

 

 

Samo ne 'kremenadle / snicle'!

Bljak!

 

Od svinjetine jedino preradjevine - moze glavu / papke / pihtije & pancetu.

 

Mozda i plecku - na ovaj nacin, no, opet - niposto 'pulled pork'!

Bljak!

 

Odavno sam izasao iz osnovne skole, a i zubi me sluze!

 

 

...


  • 1

#3201 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 31 July 2017 - 12:54

...

Samo ne 'kremenadle / snicle'!

Bljak!

 

Od svinjetine jedino preradjevine - moze glavu / papke / pihtije & pancetu.

 

Mozda i plecku - na ovaj nacin, no, opet - niposto 'pulled pork'!

Bljak!

 

Odavno sam izasao iz osnovne skole, a i zubi me sluze!

...

 

Sve to stoji, no zar si već odustao od koljenice? Schweinehaxe? Sporo pečena, sa crvenim kupusom i knedlama od kruha ili 'na tirinški'?

Može i varijanta sa Spätzlima i kiselim zeljem, ili čak sa krumpirićima.

 

Zakon i čovjek kojeg apsolutno obožavam; mješavina 'Alo 'Alo!, Bourdaina i frizure direktora Mercedes-Benz grupe - Chef Uwe! :lol:

Wunderbar!

 

 

4 sata u pećnici zagrijanoj na 180°C, što ovih dana ne preporučujem nikome.

 

Za prilog, najbolje su Thüringer Klöße, okruglice od krumpira i kruha. Klöße se tradicionalno rade od samo četiri sastojka, ali je priprema pomalo komplicirana:

 

3 kg velikih, brašnastih krumpira (mehligkochende)

2-3 dana staro bijelo pecivo ili žemičke

3 velike žlice maslaca

sol

 

Ogulite krumpire i ostavite ih u hladnoj vodi. Odvadite trećinu, narežite na kockice i skuhajte u neslanoj vodi, kao za pire. Protisnite kroz sito, pa pričuvajte na toplom.

Ostatak krumpira naribajte (narendajte), pa ga procijedite kroz kuhinjsku krpu (Kloßsack). Osušene, naribane krumpire stavite u zdjelu, a u loncu sačuvajte vodu u kojoj su se močili, jer će vam trebati škrob koji se nataložio na dnu lonca.

Žemičke narežite na male kocke, pa dio ispržite na maslacu, dok ne zazlatne (ostatak će vam trebati kasnije). U to dodajte pire, pa žlicom odgrabite škrob sa dna lonca i polako dodajte u smjesu.

Sad malo, po malo dodajte tu mješavinu (mora biti veoma vruća) u naribani krumpir, posolite i od toga zamijesite glatko, elastično tijesto.

U velikom loncu zakuhajte 3-4 l vode, vlažnim rukama oblikujte okruglice od 6-7 cm, a u središte svake okruglice prstima utisnite nekoliko kockica bijelog kruha/žemički. Zatvorite knedle, pa ih pažljivo spustite u ključalu vodu. Voda će, zbog gubitka temperature prestati vriti, ali čim ponovo zaključa, smanjite vatru i kuhajte Klöße dvadesetak minuta neposredno ispod točke vrelišta: voda ne smije ponovo zakipiti.

Klöße su gotove kad isplivaju na površinu.

 

Attached File  Thueringer Kloesse.jpg   106.25KB   1 downloads

 

Uz Schweinehaxe s tirinškim knedlama, kao prilog preporučam: dinstano crveno zelje sa prženom slaninom i chutney od kiselih jabuka.

 

I, naravno, to nije jelo za ove dane, već za kasnu jesen/ranu zimu :).


Edited by ironside, 31 July 2017 - 13:00.

  • 3

#3202 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 31 July 2017 - 13:27

Irone - gde ces s` kolenicom na +35C?

Imam ih par dobro odimljemih - no nikako da zaladni. :D


  • 1

#3203 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 31 July 2017 - 13:36

Irone - gde ces s` kolenicom na +35C?

Imam ih par dobro odimljemih - no nikako da zaladni. :D

 

Pa kažem: "I, naravno, to nije jelo za ove dane, već za kasnu jesen/ranu zimu"

Iako i to je poprilično sarkastično: kraj se ovome ne vidi, čak i u Bxl-u je +25, s tendencijom rasta.

Valjda nešto autodestruktivno , tko bi ga znao.

 

Zapravo, volim razmišljati o danima kad će biti normalno baciti se na koljenicu; u nadi se živi.


  • 0

#3204 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 31 July 2017 - 14:08

Pa kažem: "I, naravno, to nije jelo za ove dane, već za kasnu jesen/ranu zimu"

Iako i to je poprilično sarkastično: kraj se ovome ne vidi, čak i u Bxl-u je +25, s tendencijom rasta.

Valjda nešto autodestruktivno , tko bi ga znao.

 

Zapravo, volim razmišljati o danima kad će biti normalno baciti se na koljenicu; u nadi se živi.

I ja obozavam hladnije dane, na kojima kolenica s (h)renom leze k`o zvezdinom  navijacu  samar   :s_d:


Edited by kronostime, 31 July 2017 - 14:08.

  • 0

#3205 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 July 2017 - 14:10

...

 

... naravno, to nije jelo za ove dane ... .

 

Sve prema raspolozenju!

 

 

Ovde mu zameram - 'zlocinacki odnos' prema celeru!

Celer gorak?

:ajme:

 

PS.

Ja nista ne odbacujem ni od kolenice - to ide sjajno sa renom!

 

...


Edited by Kinik, 31 July 2017 - 14:12.

  • 1

#3206 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 July 2017 - 14:44

...

 

Malopre dovrsio 'борщ'.

 

 

Dva juneca rebra prethodno skuvao, stavio da se ohlade, a u supicu pobacao povrce

 

 
>> ...
Для бульона:
вода — 1,5–2 л.;
свинина или говядина на кости — 400 г.
 
Для зажарки:
свёкла — 2 шт. (небольшие);
морковь — 1 шт.;
лук — 3 шт. (средние);
томатная паста — 2 ст. л.;
подсолнечное масло — 4–5 ст. л.;
лимон — долька
 
Для борща:
капуста белокочанная свежая — 300 г;
картофель — 4 шт. (средние);
соль, лавровый лист, зелень — по вкусу.
 
Для подачи:
сметана — 1 ст. л. (в каждую тарелку);
зелень ... <<

 

Ja, za mene volim da dodam svezu crvenu ljutu papriku

 

:thumbs:

 

...


  • 2

#3207 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 31 July 2017 - 18:07

Nikada nisam pravila njoke, niti sam ih jela do pre jedno dve godine, kad je jedno od dece 10 ;) otkrilo da ih voli (valjda negde u drustvu probalo) pa sam kao "prava" domacica kupila neke gotove, italijanske u prodavnici. Sada kada vec tako dobro znate da ih spremate bacite recept ovde ali lepo da mere budu egzaktne, ne ono odokativno, pa da probam da ih napravim. Takodje koju vrstu krompira koristite jer je to pretpostavljam bitno :)

 

Iako njoka u kojekakvim varijantama ima po cijelom Mediteranu (jeo sam vrlo fine turske inačice), zapravo se pod 'pravim' njokima vode talijanski, te oni jadranski/dalmatinski.

 

Generalno, gnocchi se dijele na krumpirove (najpoznatije i najfinije, ali i najmanje tradicionalne, jer je krumpir u europsku kuhinju ušao tek krajem 18. stoljeća s Parmentierovom reformom) uglavnom sa sjevera Italije i s Jadrana, te njoke isključivo umiješane od brašna, znači gnocchi alla Romana (njoki na rimski - luksuznija varijanta s mlijekom, maslacem, jajima, sirom i začinima), te gnocchi (gnocchetti) Sardi, siromaški rođak od brašna i vode, koji je relativno jednostavnu, ali vrlo ukusnu emanaciju doživio s čuvenim umakom od srdela (jednostavne plave ribe koja je dala ime tom drugom najvećem Sredozemnom otoku).

 

Zadržao bih se na krumpirovim njokima (gnocchi di patate), koji su proslavili mletačku i dalmatinsku kuhinju.

Za krumpirove njoke treba nešto više sastojaka, PE:

1 kg bijelog krumpira, oguljenog, narezanog i prokuhanog, pa ispasiranog*

450 g oštrog brašna

1 cijelo jaje i jedan žumanjak

velika žlica maslinovog ulja

navrh noža muškatnog oraščića

sol i papar

..................................................

 

 

Njoki najviše pašu sa većinom mesnih jela, gulašima, te s povrtnim umacima kao od paradajza, a još bolje od boba. (http://www.siciliani...e-fave-fresche/)

 

*moja none (baka) se držala nekog arhaičnog recepta, pa je krumpir kuhala u ljusci, gulila ga, pa tek onda pasirala krumpir za njoke i mijesila ga na masivnoj mramornoj ploči.

Ovisno o umaku kojim će njoki biti preliveni, u tijesto bi se dodavao šafran, ili pasirani špinat/blitva/raštika za 'zelene njoke', nikad previše, jer brzo ofarbaju masu.


Edited by ironside, 31 July 2017 - 18:14.

  • 1

#3208 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 31 July 2017 - 18:18

Irone - gde ces s` kolenicom na +35C?

Imam ih par dobro odimljemih - no nikako da zaladni. :D

 

I neće skoro: ja sam privremeno umakao (iako se, avaj vraćam za mjesec dana), ali vi dole ćete svi poginete dok se vratim.


  • 0

#3209 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 31 July 2017 - 22:21

Ne znam spada li na ovu temu ili neku drugu, ali razmisljanje:

nije stvar samo u hrani nego i u atmosferi, prilici, godini i sto faktora.

 

Recimo, nekog dana se potrudis i napravis cudo, a ispadne prosjecno i ni zena ni kcer nisu bas impresionirane.

A onda se sa zenom vratis iz cijelodnevnog planinarenja i ispred satora izrostiljas nekakve konzerve, iz ruksaka izvadis skrivenu butelju vina - i ispadne legendarna vecera za pamcenje!

 

Za 6. rodjendan je mojoj kceri baka (moja majka) kupila, u nedostatku bolje ideje, sator. OK, bolje nego jos jedna lutka ili video-kaseta. I sad, sto cemo, kcer i ja kampiramo preko noci iza kuce, u dvoristu. Nije bas pravo kampiranje, za WC je tu kuca na samo 5 metara, ali za mlado dijete je super simulacija. I, ujutro, za dorucak izrostiljamo par hrenovki, par komada speka i nekoliko paprika.

 

Napravio sam kceri (danas je u 20-ima) nebrojeno mnogo dobrih dorucaka, ali od svih pamti bas taj jedan.

 

Ja sam malo (hmm, "malo") stariji od nje. Elem, odem s mamom (rastavili se starci kad sam bio 7 ili 8) na more, u odmaraliste firme gdje je radila (hej, pricamo o '60-ima u SFRJ). Moz' mislit' "odmaralista" - stara adaptirana kuca, nekoliko soba i zajednicka kuhinja i WC. Mama mi kupi tipican suvenir za naivne - komad pluta sa nesto namotanog flaksa i udicom, pa da budale, kao, pecaju.

A ja, klinac, to shvatio ozbiljno. Hvatao sam uglavnom glavoce (valjda se tako zovu) - sitne ribice koje zive uz obalu i zid plivalista. Bacao sam ih odusevljenim mackama iz susjedstva, mace su sve pojele. A onda, jedno jutro se rano probudim i uhvatim tri sparica. Mama dodje, pohvali moj trud - i ocisti pa ih ispoha meni za dorucak. Hej, dorucak koji sam sam ulovio!

 

Mama je vec davno umrla. A ja se, milion godina kasnije, jos sjecam tog dorucka. Sve one druge gradske sam zaboravio.

 

Zivjela dobra hrana - ali, jos vise, dobri ljudi i lijepe prilike!


Edited by zoran59, 31 July 2017 - 22:24.

  • 5

#3210 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 02 August 2017 - 10:06

...

 

 

Sve prema raspolozenju!

 

 

Ovde mu zameram - 'zlocinacki odnos' prema celeru!

Celer gorak?

:ajme:

 

PS.

Ja nista ne odbacujem ni od kolenice - to ide sjajno sa renom!

 

...

 

Nikad ja ništa ne odbacujem od bilo koje hrane: to je kulinarsko (i ostalo) svetogrđe.

Što se hrena tiče, bio sam pred dvadesetak dana kod svog starog prijatelja O. (Mađar iz Sente, odlično govori hrvatski, ali se nikad u zadnjih 30 godina nije riješio naglaska) koji, iako mesojed poput mene, održava bogati vrt.

Čim sam prošetao tim vrtom, uočio sam tipične, velike listove hrena.

Attached File  hren.jpg   92.22KB   2 downloads

Otto je iščupao jedan veliki hren, koji čuvam do Nove godine.


  • 1