Jump to content


Photo
- - - - -

Sta ste / sta biste danas kuvali?


  • Please log in to reply
3760 replies to this topic

#3226 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 August 2017 - 12:31

...

 

Hm, tesko da je bio 'dzepno izdanje'.

 

To je knjzurina od 2kg 350g, sa skoro 870 strana!

 

Prvo izdanje 1939, pa onda sva kasnija.

 

Ja imam 'petnaesto izdanje' iz 1975.

 

 

...


Edited by Kinik, 04 August 2017 - 12:35.

  • 2

#3227 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 August 2017 - 12:33

...

 

Hm, tesko da je bio 'dzepno izdanje'.

 

To je knjzurina od 2kg 350g, sa skoro 870 strana!

 

...

 

Ovo smo mi imali:

 

Attached File  1059101_PATIN-KUVAR_slika_O_2958143.jpg   31.87KB   0 downloads


  • 1

#3228 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 August 2017 - 12:36

...

 

To je neka Ljubica Nenadovic.

;)


  • 0

#3229 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 04 August 2017 - 12:47

...

 

To je neka Ljubica Nenadovic.

;)

 

Odoh da se sakrijem pod neki kamen.  :blush:

 

:lol+:


  • 1

#3230 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 August 2017 - 13:10

...

 

Ma daj, nemoj tako, be cool!

 

To sto sam ja od malena citao kuvare kao zanimaciju - pa to sam samo bio ja.

 

Ali, da te nasmejem - u 8. osnovne iz 'domacinstva' sam imao zakljucenu 'dvojku'.

 

Besnoj nastavnici, zeni supovca, raskosnoj plavusi, virio u 'dekolte'!

Pokazao joj sustinu, a i sina joj dva puta tabao.

:lol+:

Spajao 'korisno & lepo'!

 

PS.

I kad bi se neko porodicno / skolsko drustvo skupljalo kod mene, upitao bi ih - 'secate se domacinke iz OŠ'!?

Gde bi nastala graja.

 

...


  • 4

#3231 Glitter

Glitter
  • Members
  • 50 posts

Posted 04 August 2017 - 13:23

Kad je majka umrla, naslijedio sam samo neke sitnice. Medju njima, biljeznicu sa receptima. U njoj nema datuma. Ipak, po nekim izrezanim clancima iz novina i slicnom, nadjenom u istoj kutiji, zakljucujem da se radi o sredini '50-ih proslog stoljeca. Dakle, kad je stara bila tinejdzerka.
 
Evo, 60-ak godina star rukopis moje mame (skenirao sam prije par minuta):
 
uC0h3J4.jpg
 
 
edit: zanimljivo je ovo iz drugog recepta, "stavi u pecnicu". Ocito, radi se o vremenima kad je stednjak bio na drva. Nema "reguliraj temperaturu na X0 C" ili slicnog... Stavi u pecnicu, pa se snadji... :)


Ovako i ja imam par maminih i svekrvinih recepta
  • 1

#3232 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 August 2017 - 16:22

..............

Postojali su 'regulatori' takozvani - 'cug'.

...........................

Prava domacica je znanje sticala na iskustvo.

...

Hvala ti za iscrpan opis! :+1:

Ti si malo manje mlad od mene, pa te stvari pamtis bolje.

 

Ovo sto cu napisati nema direktne veze s kuhanjem, vise spada u etnografiju ili demografiju.

Kad su moji roditelji razveli, sredinom '60-ih, majka je odselila a ja sam ostao sa ocem, dedom, bakom, pradedom i prabakom (moji su se razmnozavali u ranoj zivotnoj dobi, prije 20-e). Zato jer je majka otisla u podstanarsku sobu (citav stan, pa i mali, bi bio preskup), a mi smo bili u povecoj obiteljskoj kuci. Dakle, iako u gradu, to nije bila normalna porodica nego prava seoska porodicna zadruga, socioloski opisano. I bas u to vrijeme, padne odluka (naravno, dedina - kao gazde u kuci) da se "moderniziramo" i da stari stednjak na drva - pravi Smederevac - ide van, a mi cemo preci na elektriku. Vecina ukucana zadovoljna, a prabaka place - nikada u zivotu nije kuhala na struju, ne zna ona to, struja je samo da svijetli... A kuhala je za sve nas, baka je jos bila zaposlena. Stvarno, kvalitet hrane je na neko vrijeme pao ali se relativno brzo naviknula.

A nekoliko godina kasnije, circa 1970., grad odluci da se i u nasoj ulici provede "plinifikacija". Oni raskopaju ulicu, a moji vec planiraju kako ce se grijati.

Al' pogledaj socijalisticko planiranje i "napredak": dovode plin, ali zabranjuju plinsko centralno grijanje jer plina nema dovoljno! Ludnica! S druge strane, nece ti uvesti plin u kucu i postaviti plinomjer ako nemas "trosilo". Padne odluka da stavimo plinski stednjak da zadovoljimo zahtjeve za uvodjenje, a (tipicno balkanski) da centralno grijanje uvedemo mimo propisa. Nista neobicno, vecina u ulici je radila isto, a i Gradska plinara je sve znala. Bitno je da na papiru sve izgleda OK, tipicno socijalisticki - k'o i petoljetke.

Ali u kuci - panika i revolucija! Prabaka, seoska zena sad vec preko 70 godina stara, jos uvijek kuha za sve ali apsolutno odbija kuhati na plin. Struja jos ajde-de, ali plin znaci jednu od dvije stvari: ili cemo se svi podaviti, ili ce kuca eksplodirati. :lol+:

Nadjeno je kompromisno rjesenje: kupljen je kombinirani stednjak sa dva grijaca na struju i dva plinska.

Ugradjeno je i plinsko centralno grijanje, ali je u svakoj sobi ostala i stara kaljeva pec. Sto uopce nije bilo lose - stvarno, bilo je nestasica plina, ponekad ga nije bilo i po nekoliko dana.

Prabaka na plin nije kuhala osim ako bi netko od nas ostalih bio u kuhinji i upalio ga, pa ugasio. Nije se ni udavila ni eksplodirala, dozivjela je 94 i umrla prirodnom smrcu. Ukoliko smrt moze biti lijepa, njena je bila - zaspala je kao i uvijek, bez ikakve bolesti ili problema, i vise se nije probudila.

 

 

 

..........

Ovo i nisu klasicni recepti, vise mi djeluje da je to ona pisala za sebe, kao neki podsjetnik.

..........

Meni izgleda kao da je prepisivala, na onim mjestima gdje nije zapisivala savjete starijih zena.

Ako ponovo pogledas, prvi zapisani recept je vrlo slican onome koji je citirao Kinik, iz knjige:

.................

УМАК ОД PEHA

Ставити у шерпу 2 кашике масти, пa када се загреје, додати 2 велике кашике брашна. Брашно испржити. али пазити да не добије румену боју. Налити запршку млеком, али при том пазити да не буде у умаку грудвица. Кад умак буде добро куван, додати корен истругана рена, добро про- мешати и посолити. Скинути умак са ватре и служити са месом.


Edited by zoran59, 04 August 2017 - 23:47.

  • 3

#3233 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 07 August 2017 - 17:14

nisam bila tip za tikvice, ali pocela sam da jedem grilovane i pohovane

 

 

 

sada mi je krivo sto sam ih ranije uvek preskakala

 

 

...tako da - to bih.


  • 2

#3234 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 August 2017 - 19:39

 

Evo, 60-ak godina star rukopis moje mame (skenirao sam prije par minuta):

 

Nekada sam raspoznavala rukopise, tacno sam znala kako je ko od poznatih/bliskih pisao. Takvo doba. 

Danas mnogi ljudi ne prepoznaju ni svoj rukopis jer nikada nista ne pisu svojerucno. U vrh glave se ponekad potpisu. Takvo doba. 

 

Otac moje drugarice iz pelena je bio vrsan kuvar i poznavalac vina. On me je puno naucio kad je vino i hrana u pitanju. 

Od njega sam, pred njegovu smrt, dobila citav svezanj rucno pisanih (ne bilo kakvih!) recepata. Old school. 

 

A u familiji se jedna tetka koja je obozvala da mesi kolace godinama uvlacila jednoj drugoj tetki - ma da crkne! - samo da se nekako dokopa knjige sa rucno pisanim receptima za slatke stvari koja se pisala i prenosila par generacija s kolena na koleno. Jedna obozavala da mesi kolace a druga nije znala ni gde je kuhinja a "knjiga" kod nje. Jedna opsednuta da se docepa "knjige", druga se pravi luda. A sve sa osmehom. Bile su pravi stof za Nusica. 


  • 3

#3235 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 August 2017 - 14:23

Za 5 poena, sta je ovo:

 

Attached File  whats this.jpg   123.89KB   0 downloads

 

 


  • 0

#3236 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 12 August 2017 - 14:41

Krumpir?


  • 0

#3237 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 August 2017 - 14:44

Krumpir?

 

Ne.


  • 0

#3238 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 August 2017 - 14:46

...

 

Rekao bih, no mi neprijatno.

:puke:

 

...


  • 0

#3239 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 August 2017 - 14:49

...

 

Rekao bih, no mi neprijatno.

:puke:

 

...

 

Nije ni to.


  • 0

#3240 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 12 August 2017 - 14:56

Iz drugog ugla:

 

Attached File  whats this2.jpg   114.08KB   0 downloads


  • 0