Jump to content


Photo

Persiranje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
121 replies to this topic

#46 Costanza

Costanza
  • Members
  • 350 posts

Posted 07 March 2007 - 15:53

Kad TI kazes.

#47 mizar

mizar
  • Members
  • 250 posts

Posted 07 March 2007 - 20:55

ovde (usa) se ljudi toliko intimiziraju i toliko su na prst u b..u da je vec neukusno. meni je, na primer, uvek bilo neprijatno da sedog profesora od nekih 70 godina oslavoljavam sa jim ili harry

#48 baklavica

baklavica
  • Members
  • 128 posts

Posted 08 March 2007 - 17:05

Pa u B je isto kao kod nas, salter, profesor i roditelji drugara su za mene "vi"; i to mi ne smeta, daleko od toga. Ne shvatam to kao neku distancu, mozda sam konzervativna smile.gif .

Recimo, skroz mi je cudno kad sad meni profesor kaze "Hello", posto pricamo na engleskom...On pred penziju, ja ko kap rose innocent.gif ... Ali sve ostalo sto bi moglo na engleskom da se kaze je valjda previse formalno.

#49 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 09 March 2007 - 20:56

nemalo me iznenadila jedna serija pacijenata (uglavnom su bili iz bosne), sa total-direkt motom u ophođenju. odmah prelaze na "ti", uz prigodno familijariziranje "sestro moja, nije dobro", "ćeri, oćeš mi napisat one male crvene" i sl. kako se radilo o starijim ljudima, ja sam nastavljala sa Vi. e tu bi neki majstori nastavili sebi persirat, recimo: "ne, nismo se kontrolirali do sad"
"od terapije pijemo...". smišno skroz, nije mi nimalo smetalo.

uglavnom, ja zadovoljna sve dok me se ne oslovljava sa gospodine

#50 Tadino

Tadino
  • Members
  • 2,196 posts

Posted 09 March 2007 - 21:04

I moja iskustva s Bosancima su antipersirajuća, ali vjerojatno uvelike uvjetovane mojim mlađahnim izgledom i dobi.

Posebno me živcira persiranje u kombinaciji s glagolima u jednini primjetno u obraćanju ženskoj populaciji, tipa: "Vi ste boravila" itd., koju obilato zamjećujem u populaciji iznad cca. 50 godina, zagrebačko-kajkavskog podrijetla.

#51 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 09 March 2007 - 21:37

QUOTE(Tadino @ 9 Mar 2007, 20:04)
Posebno me živcira persiranje u kombinaciji s glagolima u jednini primjetno u obraćanju ženskoj populaciji, tipa: "Vi ste boravila" itd., koju obilato zamjećujem u populaciji iznad cca. 50 godina, zagrebačko-kajkavskog podrijetla.

uf, da. kad se već odabere ti/vi, da su dosljedni u izboru smile.gif

#52 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 10 March 2007 - 17:16

Ja sam se pre nekoliko godina (bila tek presla dvadesetu) sledila kad me je neki klinja, lepo vaspitano dete, iz ulaza pitao "a Vi, kako ste?".

Reko', eto, ode mladost. biggrin.gif

#53 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 10 March 2007 - 18:08

QUOTE(vilhelmina @ 5 Mar 2007, 20:57)
U Svedskoj je persiranje odavno izaslo iz mode i sumnjam da ce se ikad vise vratiti. Dakle, ni prodavci musterijama, ni deca nastavnicima i profesorima, ni salterski sluzbenici... Cula sam da bi jedino kralju valjalo persirati, pa cu voditi racuna kad ga sretnem  smile.gif
Ali je zato ljubazno obracanje apsolutno obavezno i cini mi se da u prilicnoj meri kompenzuje nepersiranje. Vise mi prija da mi se kasirka osmehne i veselo me pozdravi, nego da mi persira i mrko me gleda kao da sam joj pobila celu familiju.

Ja sam cuo da se vise ne kaze "Hur stavar ni?", nego "Hur stavar du?".
Niti "Vad hätter ni", nego "Vad hätter du?", prosto su izbacili persiranje iz upotrebe.

#54 Morgenrot

Morgenrot
  • Members
  • 162 posts

Posted 11 March 2007 - 03:24

Secam se da sam pre vise godina upoznala Spanca koji zivi u Nemackoj - mogao bi otac da mi bude - nije hteo da razgovara sa mnom ako mu persiram. Bilo mi je cudno u pocetku, posle sam se navikla.
U principu, ne vidim nista lose u persiranju. S jedne strane, to je znak postovanja (sto ne znaci da ne postujem osobe kojima ne persiram). S druge strane, ponekad moze dobro da posluzi u situacijama kada prema nekim ljudima treba da odrzim distancu innocent.gif .

#55 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 19 March 2007 - 17:13

ja i rodjenu majku persiram. mislim, prva je pocela.

#56 Loza

Loza
  • Members
  • 244 posts

Posted 19 March 2007 - 21:14

obicno persiram kucicima i macicima. nekako im pristaje.

#57 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 19 March 2007 - 23:43

QUOTE(alberto.ascari @ 5 Mar 2007, 14:03)
U CZ se jako puno persira, meni je to OK. Nije loše imati neku distancu koju možeš da ukineš kad utvrdiš da li ti to odgovara, ili da je ostaviš ako hoćeš. U prodavnicama, u svim institucijama, sa policijom, u restoranima (i u birtijama), u taxiju, u liftu, u prevozu itd., svi persiraju. Verovatno je to malo preterano, ali daleko više volim taj način, nego kad mi kaže žandar na Horgošu "´De si ti poš'o?", a carinik, ako se uopšte udostoji da progovori i da mi se obrati, onda je to "otvori gepek", a ako nisam vredan tolikog naprezanja i truda državnog organa, onda samo glavom mahne na zadnji deo auta...



Krenula ja da pisem o persiranju u ceskoj a onda se setih da prodjem predhodne postove, rekoh mora da je alberto vec napisao smile.gif
Meni je u pocetku smetalo a onda sam navikla a onda je pocelo da mi se svidja.
Onda sam odlazila u BG pa je krenulo da mi smeta kad mi u opstini i buticima persiraju kreteni i klinci.
Ali i dalje mi smeta sto se u Ceskoj ta barijera tesko probija. Sa majkom najbolje drugarice moje cerke se vidjam vec osam godina, i dalje ne mogu da je ubedim da mi ne persira (pa naravno persiram i ja njoj). Obe smo istih godina, cesto dovozimo i odvozimo decu tamo vamo, ali i dalje mi govori u stilu "dobar dan gospodjo Xyz, kako ste?"
U stvari ne smeta mi toliko persiranje koliko to "postovana gospodjo" ili "gospdine inzinjeru" i sl.
Secam se moje uciteljice iz skole Djordje Krstic, pricala je sa mojoj mamom i drugim roditeljima u stilu "dobar dan marija, kako ste?" Mislim da je u takvim slucajevima mnogo prijatnije to kako je radila moja uciteljica - persiranje bez oslovljavanja prezimenom. Izrazis i postovanje i bliskost samo u jednoj recenici.

Edited by wegga, 19 March 2007 - 23:45.


#58 baklavica

baklavica
  • Members
  • 128 posts

Posted 20 March 2007 - 08:38

QUOTE(wegga @ 19 Mar 2007, 23:43)
Secam se moje uciteljice iz skole Djordje Krstic, pricala je sa mojoj mamom i drugim roditeljima u stilu "dobar dan marija, kako ste?" Mislim da je u takvim slucajevima mnogo prijatnije to kako je radila moja uciteljica - persiranje bez oslovljavanja prezimenom. Izrazis i postovanje i bliskost samo u jednoj recenici.


e, da, to je i meni super

#59 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 20 March 2007 - 10:40

QUOTE(wegga @ 19 Mar 2007, 23:43)
"postovana gospodjo" ili "gospdine inzinjeru" i sl.

e a to mi je tek blink.gif

#60 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 20 March 2007 - 12:16

QUOTE(amelija @ 20 Mar 2007, 10:40)
e a to mi je tek  blink.gif


Mene jednom blam pojeo - kod lekara.
Ispunila ja podatke za karton i tamo bile rubrike skolska sprema i zanimanje i ja napisem Dipl. Ing. Arhitekture. Posle petnaest minuta mene proziva medicinska sestra i kaze Pani Inzinirka plus moje prezime!!! (Gospodja inzenjerka :-)
Ali ne rade to svi, samo oni koji jos nisu navikli na nova vremena smile.gif