Jump to content


Photo

Persiranje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
121 replies to this topic

#31 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 05 March 2007 - 20:57

U Svedskoj je persiranje odavno izaslo iz mode i sumnjam da ce se ikad vise vratiti. Dakle, ni prodavci musterijama, ni deca nastavnicima i profesorima, ni salterski sluzbenici... Cula sam da bi jedino kralju valjalo persirati, pa cu voditi racuna kad ga sretnem smile.gif
Ali je zato ljubazno obracanje apsolutno obavezno i cini mi se da u prilicnoj meri kompenzuje nepersiranje. Vise mi prija da mi se kasirka osmehne i veselo me pozdravi, nego da mi persira i mrko me gleda kao da sam joj pobila celu familiju.

#32 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 05 March 2007 - 23:58

QUOTE(amelija @ 5 Mar 2007, 17:55)
vidiš interesatno je kako svi govore da je to poštovanje i super-stvar, a u meni nekako izaziva baš nešto suprotno (kad meni persiraju)

upravo kao nekakvo nepoštovanje, u smislu iil gledanja s visine, ili želje da im budem <i ostanem> na dovoljnoj distanci
ili eventualno strahopoštovanje, što opet nije dobro


sta je pogresno kada neko zeli da ostane na distanci?

ne kazem ni da meni uvek prija ali ne mislim da je lose samo po sebi.

#33 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 05 March 2007 - 23:59

QUOTE(vilhelmina @ 5 Mar 2007, 20:57)
...
Vise mi prija da mi se kasirka osmehne i veselo me pozdravi, nego da mi persira i mrko me gleda kao da sam joj pobila celu familiju.


Pa to sto ti persira ne iskljucuje mogucnost da ti se osmehne i veselo te pozdravi.

#34 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 06 March 2007 - 09:44

U Švajcarskoj je to regulisano prilično jednostavno. Ako ti se neko predstavi imenom, znači da ne želi i ne očekuje da mu persiraš. U suprotnom se podrazumeva da mu kažeš Vi i da ga oslovljavaš prezimenom, svejedno da li je mlađi ili stariji.
Ja sam dobar deo te navike prenela i ovde. Persiram svima kada ih upoznam, od zavisnosti od situacija i toka poznanstva, mlađima predložim TI-verziju, a kod starijih čekam da to učine oni.

#35 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 06 March 2007 - 10:27

QUOTE(amelija @ 5 Mar 2007, 16:55)
vidiš interesatno je kako svi govore da je to poštovanje i super-stvar, a u meni nekako izaziva baš nešto suprotno (kad meni persiraju)

upravo kao nekakvo nepoštovanje, u smislu iil gledanja s visine, ili želje da im budem <i ostanem> na dovoljnoj distanci
ili eventualno strahopoštovanje, što opet nije dobro


ja tu ne vidim nikakavo postovanje, moze da mi persira a da me ne postuje. dal me postuje ili ne zakljucim na osnovu drugih stvari.

ali persiranje je mnogo korisno bas zbog tog ostajanja na distanci sa ljudima sa kojima ne zelim da se zblizavam. nekako lepo, ljubazno, kulturno i suptilno kazes "nemoj da me gusis".

#36 BeckiKonjushar

BeckiKonjushar
  • Members
  • 33 posts

Posted 06 March 2007 - 10:55

QUOTE(vilhelmina @ 5 Mar 2007, 20:57)
U Svedskoj je persiranje odavno izaslo iz mode i sumnjam da ce se ikad vise vratiti. Dakle, ni prodavci musterijama, ni deca nastavnicima i profesorima, ni salterski sluzbenici... Cula sam da bi jedino kralju valjalo persirati, pa cu voditi racuna kad ga sretnem  smile.gif
Ali je zato ljubazno obracanje apsolutno obavezno i cini mi se da u prilicnoj meri kompenzuje nepersiranje. Vise mi prija da mi se kasirka osmehne i veselo me pozdravi, nego da mi persira i mrko me gleda kao da sam joj pobila celu familiju.


Stvarno? ohmy.gif

Ovde u Sloveniji,kad bi se dete profesoru u školi obratilo sa "ti", odma bi bila hajka, roditelji u školu, kakvo je to ponašanje..itd itd

U Sloveniji je u glavnom persiranje normalna stvar.Al se takođe desi, da se u tim trendovskim buticima prodavačice mušterijama obračaju sa "ti"..i obrnuto.

U kafanama takođe.

Šalterski službenici obavezno persiraju građanima.Profesori na fakultetu studentima takođe.

Edited by BeckiKonjushar, 06 March 2007 - 10:57.


#37 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 March 2007 - 11:15

QUOTE(sta dalje @ 6 Mar 2007, 10:27)
ja tu ne vidim nikakavo postovanje, moze da mi persira a da me ne postuje. dal me postuje ili ne zakljucim na osnovu drugih stvari.

Upravo.
QUOTE(sta dalje @ 6 Mar 2007, 10:27)
ali persiranje je mnogo korisno bas zbog tog ostajanja na distanci sa ljudima sa kojima ne zelim da se zblizavam. nekako lepo, ljubazno, kulturno i suptilno kazes "nemoj da me gusis".

biggrin.gif
I ovo se uklapa s onim što sam ja pisala.

#38 007

007
  • Members
  • 547 posts

Posted 06 March 2007 - 11:33

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
Ako neka osoba primetno ima vise od 15 godina nego ti, ali je neobrijana, smrdi na alkohol i izrazava se na vrlo neprimeran nacin; sta radis u tom slucaju


I onda persiram

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
Ako neko ima samo 14 ili 13 ili 9 godina vise od tebe, da li tu osobu persiras?
Kako procenjujes starost neke osobe....mislim kako odlucujes da li ces da persiras ili ne

Vidi, to "15" je bilo vise figurativno (ovo se neko krije iza Tejinog potpisa ohmy.gif )
Svako ko mi se iole ucini da je stariji od mene ja mu persiram.. nekad cak i kad nije stariji persiram dok se ne dogovorimo da predjemo na "ti"

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
Kad se obracas nekom na na forumu, ne osecas li se malo neugodno na pomisao da ta osoba moze da ima 15 (ili 18) godina vise nego ti?

Ne

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
lep pozdrav
teja

ohmy.gif ohmy.gif

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
ps2
Da li tvoj sef persira osobe sa ozbiljnim avatarom?

Moj sef ne persira ni likovima sa ozbiljnim njuskama

#39 Miss Moneypenny

Miss Moneypenny
  • Members
  • 344 posts

Posted 06 March 2007 - 12:00

QUOTE(Bata.Ilich @ 5 Mar 2007, 12:29)
Gde bre "malo vise"? Kao pokazatelj - mislim da je to jedina zemlja gde je pretpostavljeno da Molder i Skali jedno drugome persiraju i nakon 15 godina zajednickog rada ("Trcite Skali!!!").
...

Ah da, takvih primera ima jos, i meni uvek bude smesno...kao npr. "Verpissen Sie sich!" - i psovanje sa postovanjem. laugh.gif

#40 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 06 March 2007 - 12:29

persiranje je, cini mi se, najbrzi i najefikasniji nacin da se smestimo/da nas smeste na odgovarajuci podeok na drustvenoj lestvici. valjda mi je zato i odbojno. da se ja pitam, drustvo bi trebalo raditi na izumiranju istog. neka drustva na tome rade i obicno su to daleko demokratskija drustva nego ona koja tu formu odrzavaju u zivotu. postovanje, distanciranje, bliskost... sve se to moze sasvim lepo regulisati bez persiranja.

inace - u britaniji persiranje zavisi od kruga u kome se neko krece. ja sam svoje profesore na faksu zvao imenom kao i oni mene a sretao sam ljude mladje od sebe koje sam oslovljavao prezimenom (to se od mene ocekivalo) zato sto imaju titule/lovu/polozaj... generalno - snobove.

inace, u svakodnevnom zivotu se uglavnom ne persira osim ako se ima ikakvog dodira s 'visim slojevima'. jos uvek ima prodavnica u kojima se musterijama (pa tako i meni ako u iste nekim cudom zalutam) obraca u trecem licu!???? ranije ih je bilo daleko vise, broj se rapidno smanjio tokom 20 veka ali sumnjam da ce skoro nestati. ovde aristokratija zivi u nekom paralelnom unoverzumu tako da kad se u isti zadje, moze se videti i doziveti kojesta za sta se uveliko smatra da je izumrlo.

i kod nas, cini mi se, nije mnogo drukcije. iako postoje neka okvirna pravila (persira se starijima, nadredjenima i nepoznatima) to je vise stit od 'plebsa' ili nacin da se onima koje zelimo impresionirati nametnemo kao kulturni.

bez obzira na sve sto sam rekao ja i dalje smatram da se starijima od, recimo, sesdeset godina treba persirati jer su odrasli u nekom drugom vremenu i ne vidim razlog da im se namecu nova pravila ponasanja u tom zivotnom dobu. sto se tice mladjih - persiram kad god se to od mene ocekuje ali insistiranje na istom smatram potpuno bespotrebnim i beskorisnim a one koji na tome insistiraju smatram nadmenima i nemam nikakvu zelju da ih bolje upoznam. moze biti da sam u krivu ali to bi, onako ugrubo, bilo to...

#41 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 06 March 2007 - 12:55

Ja sam persiranje potpuno izbacila iz upotrebe. Koji ce mi?

#42 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 06 March 2007 - 13:21

QUOTE(Adam @ 6 Mar 2007, 12:29)
da se ja pitam, drustvo bi trebalo raditi na izumiranju istog. neka drustva na tome rade i obicno su to daleko demokratskija drustva nego ona koja tu formu odrzavaju u zivotu. postovanje, distanciranje, bliskost... sve se to moze sasvim lepo regulisati bez persiranja.

thumbsup.gif

#43 007

007
  • Members
  • 547 posts

Posted 07 March 2007 - 13:05

Evo jutrasnji slucaj:
Dolazi stranka na sastanak, osoba je negde moja generacija (godinu gore/dole). Uctivo ulazi i sve vreme dok sastanak nije poceo smo jedno drugom persirali, bez obzira sto smo mogli da govorimo "ti" jedno drugom. Naravno, posle mu je moj sef govorio "ti", kao sto i meni govori biggrin.gif

#44 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 07 March 2007 - 13:35

Nisam ni ja za nepotrebno persiranje , jednostavno mi smeta kad te neko iz prve spopadne sa "ti".

Vise volim da pocnem na "vi",pa lako je reci da ne treba i nastaviti na "ti".

#45 007

007
  • Members
  • 547 posts

Posted 07 March 2007 - 14:27

Jes.. sto je uljudno uljudno je smile.gif