Jump to content


Photo

Persiranje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
121 replies to this topic

#76 hansolo

hansolo
  • Members
  • 1,290 posts

Posted 21 March 2007 - 22:23

To sa persiranjem i igricama moci i distanciranja jeste malo pasivno/agresivna varijanta ali je i dalje vazeci nacin da se uspostavi ozbiljnost komunikacije tamo gde je to neophodno.... doduse nije i jedini nacin i mnogo zavisi od sustine izgovorenog....
Mozda zvuci arogantno ali u usluznim delatnostima sa kojima ja kao stranka/klijent imam dodira ta depersonalizacija koje persiranje donosi meni odgovara, posebno sto je sa stepenom kucnog vaspitanja koje ovde ljudi imaju veoma tanka linija bahatog mesanja u tvoj zivot i lezernosti komunikacije.

Taj moj stav doduse ima i komicne obrte. Vracam se ja jedne noci iz grada kad u mojoj ulici neki mamlaz obija bas nasu garazu... i samo zacujem sebe u jednom trenutku "Izvinite, sta vi radite?" tongue.gif ... naravno tip me je osmotrio, vrcnuo se lezerno i zbrisao. Nepristojan momak. tongue.gif

#77 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 22 March 2007 - 11:14

QUOTE(hansolo @ 21 Mar 2007, 22:23)
"Izvinite, sta vi radite?"  tongue.gif

laugh.gif

Ovo me podsetilo na moju mamu kad su jednom neki klinci nešto zajebavali preko telefona, a ona "izvinite, jel vi to zezate?"

#78 Loza

Loza
  • Members
  • 244 posts

Posted 22 March 2007 - 21:41

trebalo mi je pet godina da mi dodje iz dupeta u glavu da prestanem da persiram. kome da persiram? zasto?
ponekad mi se omane pa nekom 80-togodisnjaku mladjanom zbog godisne visine da ispersiram a ovako vise ne. zato mi engleski idealan you or You no difference, however kad mi treba nesto od debelih crnkinja onda kazem Mam ..pale se na to..i matorci isto 'sir'...ali to je zbog njihove iskompleksiranosti da isteruju pravdu kako su oni slaves bili i ostali.


u nas persiranje ima vaznost iz vise razloga:
vaspitanje iz kuce (kao palimo se da smo svi fini i muzejski orjentisani...a slajmara preko soferke samo radi)
podilazenje autoritetu sto zbog rano utabanog straha kako ciki treba da se javimo sa vi, sto zbog zvanja istog mudonje (a ko zna da li je i taj djetic kupio diplomu) sa sve diplomU, sto opet iz straha od autoriteta.
na kraju krajeva poticemo iz policijske drave.


moja preporuka licna: proci bar dve godine americke skole i videti kako na najjednostavniji nacin znanje moze da se stice iz zadovoljstva


a persiranje je davanje znacaja bez utvrdjenog povoda najcesce (na prvu loptu i mi odmah gospodjo, dospodine)...a naravno zaboravih i matore perverznjake sto vole da persiraju dok ih obradjuju sa 'gospodzo' itd...

persiranje jedino ima prednost kada zelite da napravite distancu sa nekom osobom.

Edited by Loza, 22 March 2007 - 21:46.


#79 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 22 March 2007 - 21:59

QUOTE(Loza @ 22 Mar 2007, 21:41)
trebal
moja preporuka licna: proci bar dve godine americke skole i videti kako na najjednostavniji nacin znanje moze da se stice iz zadovoljstva
a persiranje je davanje znacaja bez utvrdjenog povoda najcesce (na prvu loptu i mi odmah gospodjo, dospodine)...a naravno zaboravih i matore perverznjake sto vole da persiraju dok ih obradjuju sa 'gospodzo' itd...

persiranje jedino ima prednost kada zelite da napravite distancu sa nekom osobom.

evo ga jos jedan! ne mogu vise, majke mi tongue.gif
salim se naravno, samo ti udri po "ti" wink.gif

konstatujem samo da oni koji rade u anglo-saksonskim zemljama i akademiji imaju potpuno drugaciji odnos prema persiranju nego na primer frankofoni ili ljudi koji rade sa klijentima u kontinentalnoj Evropi. Persiranje klijentu velike internacionalne firme koji je na pregovaranje ugovora dosao sa dva advokata i kravatom mi se cini vise nego normalno...ali 'ajde neka vam bude dry.gif

#80 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 22 March 2007 - 22:04

neka ne bude.

ja uopste ne volim kada mi neko odmah kaze: "ti"...

#81 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 22 March 2007 - 22:09

QUOTE(mango @ 22 Mar 2007, 22:04)
neka ne bude.

ja uopste ne volim kada mi neko odmah kaze: "ti"...

ma nema sansi, izgubile smo bitku sad.gif
intresantno mi je to sto sam u posle ovog topika tako eto pitala razne ljude (od prodavacica, frizerki, mesara, komsija i prijatelja) koje znam sta misle o persiranju i u ovoj frankofonskoj sredini, maltene me pitali "u cemu je problem? naravno da se persira." ovde to nekako dodje kao dobar dan, i dok se ovde nije povela diskusija nisam ni razmisljala o tome...
a sad ispade ...svasta...

#82 Loza

Loza
  • Members
  • 244 posts

Posted 22 March 2007 - 22:26

QUOTE(msmodesty @ 22 Mar 2007, 21:59)
evo ga jos jedan! ne mogu vise, majke mi  tongue.gif
salim se naravno, samo ti udri po "ti"  wink.gif

konstatujem samo da oni koji rade u anglo-saksonskim zemljama i akademiji imaju potpuno drugaciji odnos prema persiranju nego na primer frankofoni ili ljudi koji rade sa klijentima u kontinentalnoj Evropi. Persiranje klijentu velike internacionalne firme koji je na pregovaranje ugovora dosao sa dva advokata i kravatom mi se cini vise nego normalno...ali 'ajde neka vam bude  dry.gif



zasto ne ostavimo to You klijentu da prihvati kako hoce? obzirom da je anglo You isto za drugo lice jednine i mnozine znaci po definiciji nije ni TI ni VI nego i jedno i drugo, You je i Ti i Vi.

frankofonci i ostala bulumenta vole tu, vous itd... sto je ok, ali u startu gradi predrasude.
zato su ameri na primer, vise spontani i opusteni na sastancima.

#83 Loza

Loza
  • Members
  • 244 posts

Posted 22 March 2007 - 22:28

QUOTE(mango @ 22 Mar 2007, 22:04)
neka ne bude.

ja uopste ne volim kada mi neko odmah kaze: "ti"...



to je zato sto ga pogresno dozivljavas

za tebe je 'ti' previse licno.

Edited by Loza, 22 March 2007 - 22:40.


#84 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 22 March 2007 - 22:31

QUOTE(Loza @ 22 Mar 2007, 22:26)
frankofonci i ostala bulumenta vole tu, vous itd... sto je ok, ali u startu gradi predrasude.
zato su ameri na primer, vise spontani i opusteni na sastancima.

to je TAKVA predrasuda da mi je vise smesno i muka da objasnjavam. Nasi su klijenti sa SVIH strana sveta pa nekako sama uzimam pravo da dam sud. Moze mi se veceras! Eto! smile.gif

nikad se vise nisam smejala nego sa holandskim klijentima
a mogla bih u po noci da zovem nemacke klijente da nam pomognu ako nam nesto zatreba na sred puta
opet, najteze je izbaciti Francuze iz kancelarije kad jednom zasednu da pricaju..
a ko zna mozda su to samo moja iskustva

predrasude, predrasude yucky.gif

Edited by msmodesty, 22 March 2007 - 22:36.


#85 Loza

Loza
  • Members
  • 244 posts

Posted 22 March 2007 - 22:39

QUOTE(msmodesty @ 22 Mar 2007, 22:31)
to je TAKVA predrasuda da mi je vise smesno i muka da objasnjavam. Nasi su klijenti sa SVIH strana sveta pa nekako sama uzimam pravo da dam sud. Moze mi se veceras! Eto! smile.gif

nikad se vise nisam smejala nego sa holandskim klijentima
a mogla bih u po noci da zovem nemacke klijente da nam pomognu ako nam nesto zatreba na sred puta
opet, najteze je izbaciti Francuze iz kancelarije kad jednom zasednu da pricaju..
a ko zna mozda su to samo moja iskustva

predrasude, predrasude  yucky.gif


ti sad prosiri pricu ...(kad smo kod toga ako ovaj postavljac teme nema nista protiv..zasto nemci imaju skoro najprofesionalni odnos prema poslu?) predrasude predrasude yucky ili ne, odgovori mi zasto mislim da je persiranje potrebno? zasta sluzi persiranje? iz tvog iskustva naravno.

#86 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 22 March 2007 - 22:49

izvinjavam se za yucky, bilo je vise na temu jednog drugog topika ovog podforuma...

elem, persiranje mi se nije nametnulo kao tema za svo ovo vreme u Luxembourgu jer je normalno da ljudi presiraju, kao kad kazu dobar dan i dobro jutro, znaci nista zacudjujuce a STVARNO ima za cilj da pokaze POSTOVANJE prema SVAKOME.

Nesto malo putujem po svetu, ima srecu da zivim u radim u gradu u kom ima 62% stranaca iz 160 zemlja. Perisiramo i ni malo se manje ne postujemo niti se losije provodimo od ljudi koji zive u zemljama gde se ne persira...

Ako zivis sa persiranjem, to nije tema, to nije problem, jednostavno - tako treba.

#87 Loza

Loza
  • Members
  • 244 posts

Posted 22 March 2007 - 22:54

QUOTE(msmodesty @ 22 Mar 2007, 22:49)
Ako zivis sa persiranjem, to nije tema, to nije problem, jednostavno - tako treba.


lepo receno smile.gif

samo sto je meni lakse da tumacim bez persiranja.

cisto da napravimo odnos u startu da se covek i njegovi kvaliteti prvo moraju zasluziti. nista vise. a ja da nekom persiram zato sto je stariji, ima neko zvanje, diplomu, pare, ili je celebrity ....no, no, no.... ima da se zasluzi to persiranje i to nece biti persiranje nego nesto mnogo lepse -> pravo postovanje te osobe. respect

persiranje je ogranicavanje u svakom slucaju..za mene naravno

Edited by Loza, 22 March 2007 - 22:57.


#88 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 22 March 2007 - 23:04

QUOTE(Loza @ 22 Mar 2007, 22:54)
cisto da napravimo odnos u startu da se covek i njegovi kvaliteti prvo moraju zasluziti.

cenim ja ce cemo ti i ja nocas doci do velikih otkrica biggrin.gif
kad tako postavis stvari, vidim razliku, po meni svako dobije postovanje po default-u, bez obzira ko je i sta je. Zato prvo "vi". vremenom upoznas osobu i tu dodjemo do:

QUOTE
nista vise. a ja da nekom persiram zato sto je stariji, ima neko zvanje, diplomu, pare, ili je celebrity ....no, no, no.... ima da se zasluzi to persiranje i to nece biti persiranje nego nesto mnogo lepse -> pravo postovanje te osobe. respect

ako je vazan i vredan mozemo da se zblizimo, mozemo da predjemo na TI ili na jedno "Vi" ali sa velikim "V"

ima jedna stvar gde insistiram - SVE zavisi, od osobe, sredine, vremenskih prilika i leptira na Himalajima - zato onaj yucky, predrasude nas samo zaglupljuju - eto, Forum nas cini obavestenijima, pametnijima wink.gif
open your mind - bese neciji slogan, ovde mi ponekad fali...

Edited by msmodesty, 22 March 2007 - 23:05.


#89 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 23 March 2007 - 00:10

QUOTE(Loza @ 22 Mar 2007, 21:41)
trebalo mi je pet godina da mi dodje iz dupeta u glavu da prestanem da persiram. kome da persiram? zasto?
ponekad mi se omane pa nekom 80-togodisnjaku mladjanom zbog godisne visine da ispersiram a ovako vise ne. zato mi engleski idealan you or You no difference, however kad mi treba nesto od debelih crnkinja onda kazem Mam ..pale se na to..i matorci isto 'sir'...ali to je zbog njihove iskompleksiranosti da isteruju pravdu kako su oni slaves bili i ostali...


Šta ti je ovo trebalo ? ph34r.gif

#90 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 23 March 2007 - 00:17

QUOTE(Loza @ 22 Mar 2007, 22:28)
to je zato sto ga pogresno dozivljavas

za tebe je 'ti' previse licno.


ne dozivljavam ga pogresno. a izmedju ostalog, imam pravo da ga dozivim licno.

to jest, tvoja zelja da ne persiras ne sme nasilno da bude tumacena kao moja zelja da mi se ne persira.

Edited by mango, 23 March 2007 - 00:19.