Jump to content


Photo

Persiranje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
121 replies to this topic

#16 cancika

cancika
  • Members
  • 396 posts

Posted 05 March 2007 - 14:34

QUOTE(7 @ 5 Mar 2007, 11:55)
....
Deca NE persiraju roditeljima, OBAVEZNO se persira starijim kolegama (bar ja svima persiram ko je stariji od mene 15 i vise godina), sefovima, profesorima, itd.
Poslovnim partnerima ja persiram sve dok mi ne kazu da to ne radim, dok moj sef ni Ministrima ne persira  smile.gif ali se on sa svima dugo poznaje tako da to opravdavam.

Licno, svima skrecem paznju da meni ne moraju da persiraju.

Ustvari, cenim da je sve stvar vaspitanja.


Ako neka osoba primetno ima vise od 15 godina nego ti, ali je neobrijana, smrdi na alkohol i izrazava se na vrlo neprimeran nacin; sta radis u tom slucaju?
Ako neko ima samo 14 ili 13 ili 9 godina vise od tebe, da li tu osobu persiras?
Kako procenjujes starost neke osobe....mislim kako odlucujes da li ces da persiras ili ne?
Kad se obracas nekom na na forumu, ne osecas li se malo neugodno na pomisao da ta osoba moze da ima 15 (ili 18) godina vise nego ti?

lep pozdrav
teja


ps
Da li persiras osobe sa potpuno neozbiljnim avatarom?

ps2
Da li tvoj sef persira osobe sa ozbiljnim avatarom?

Edited by cancika, 05 March 2007 - 14:40.


#17 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 05 March 2007 - 14:38

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
lep pozdrav
teja


ohmy.gif

#18 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 05 March 2007 - 14:38

QUOTE(nickie @ 5 Mar 2007, 14:38)

laugh.gif

#19 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 05 March 2007 - 14:55

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
Kako procenjujes starost neke osobe....mislim kako odlucujes da li ces da persiras ili ne?

Ja npr ako procenim da mi neko može biti majka/otac ili tako nekako, onda persiram. E sad kako se to procenjuje je odlično pitanje, jer se godine neretko jako teško mogu ispravno proceniti.
A obaška što sam se par puta žešće zeznula. Npr počela da persiram osobama koje su oko 20 godina starije, oni mi rekli "ma neee". A jednom npr rekla devojci/ženi koja je cca 6-7 godina starija "ti" i ona se skandalizovala kako nemam nimalo poštovanja. Itd, itd.
Zato i mislim da je persiranje u principu sranje.

QUOTE(cancika @ 5 Mar 2007, 14:34)
Kad se obracas nekom na na forumu, ne osecas li se malo neugodno na pomisao da ta osoba moze da ima 15 (ili 18) godina vise nego ti?

Ne.
Btw super mi je što na forumu nema persiranja.

Persiranje je sve u svemu meni <nepotrebno> opterećenje.

#20 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 05 March 2007 - 15:01

QUOTE(paculla @ 5 Mar 2007, 12:45)
nemci se, osim toga, nevidjeno loze na titule. mislim da su samo austrijanci gori... pricala sam na nekom drugom topiku o mom iskustvu sa sekretaricom u austrijskoj firmi koja je me je ispravila da ja ne trazim herr müllera nego herr diplom ingenieur müllera


E, svašta za te titule. Holanđani ih maltene kriju; skoro niko ih ne koristi u korespodenciji, ne piše im na karticama, ni na tabli sa imenom koja stoji pred kancelarijom ili na ulaznim vratima. Ništa. Često mi se dešavalo da tek posle nekog vremena provalim da neko od poznanika ima doktorat, ili da je inženjer... A u nemačkoj moraš ljude još i usmeno tako da oslovljavaš???


U neka starija vremena (do pre pedesetak godina) se titula "gospodin" (De heer) ili gospođa (mevrouw ili vrouwe) menjala u zavisnosti od obrazovanja ili položaja, ali samo u pismenoj formi.

Weledelgeleerde heer/vrouwe..............završen fakultet
Weledelgestrenge heer/vrouwe............advokati, službenici, oficiri, inženjeri
Weledelzeergeleerde heer/vrouwe........doktorat
Hoogedelgestrenge Heer/Vrouw............visoki državni službenici, poslanici, gradonačelnici

Edelachtbare Edelgrootachtbare Edelhoogachtbare heer/vrouwe su gradacije u pravnom sistemu;
Eerwaarde, Zeereerwaarde, Weleerwaarde, Hoogeerwaarde, Hoogwaardige gradacije u sveštenstvu.

To se danas skoro potpuno izgubilo (osim u izuzetno svečanim situacijama - dodela nagrada, odlikovanja i sl.), verovatno zato što to niko ne može da popamti wink.gif

#21 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 05 March 2007 - 15:24

Meni je , mozda zbog odgoja,i dalje jako tesko da iz prve-pa i iz druge-NE persiram nekome ko bi mi mogao biti otac.

Kad sam pocela ovde da radim,na poslu je bio jedan cikica pred penziju,pravi starinski spanski caballero,imao je valjda 65 godina , a ja 23,i smrtno uvredjen mi je svaki dan insistirao da mu govorim na "ti". Ne secam se jesam li uspela.

Nije mi tesko da predjem na "ti" u logicnim situacijama,ali i ja vise volim da postoji neka distanca na pocetku,makar reda radi.

Lakse ju je onda skinuti nego uspostaviti jednom kad si poceo sa prevelikim poverenjem,bar u slucaju nepristojnih ljudi.

#22 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 March 2007 - 15:27

persira se i to naveliko.
meni je normalno da mi prodavacica persira, tacnije, ovde sve prodavacice svima persiraju... zaboga, nismo sad postale najbolje prijateljice ako ja obilazim prodavnicu 10 puta jer ker zapisava zardinjere ..kad krene da mi "tutoie" neko ko me ne zna - diskusija je zavrsena.

salterskim radnicima persiram i oni meni, administracija - klinac u Ministarstvu XY ima 22-23 godine ali mu uredno persiram (on meni naravno)
ne vidim gde je problem
divan blog bas na tu temu, izvinjavam se sto nemam vremena da prevedem - uzmimo da je neko lepo napisao ono sto sam ja gore nezgrapno nabacala.

QUOTE
TU me fait chier*.
Toi qui m’abordes et me dis Tu sans me dire s’il vous plaît. Toi que je ne connais même pas et qui me tutoie comme si nous étions toi et moi à tu et à toi. Tu me tutoies et ça me tue, moi.

Un peu de distance, SVP. Le langage a pris un virage le jour où le respect a pris le champ dans un tournant. La distance entre deux interlocuteurs leur permet de prendre le recul nécessaire pour élever le niveau. Malheureusement, le tutoiement de rigueur réduit cette distance nécessaire et nivelle le débat par le bas. Si je vous dis vous, madame ou monsieur, c’est pour mieux vous démontrer tous les égards que j’éprouve à converser avec vous. Alors que le TU ouvre la voix aux écarts de langage.

Dans les vieux films français, les couples se vouvoyaient avec grâce jusqu’au premier baiser ou, dans les séquences les plus osées, la première baise. Après quoi, ils avaient le droit de se tutoyer. Si j’avais embrassé toutes celles et tous ceux qui me tutoient, j’aurais les lèvres en feu et la langue usée.

Ce qui me hérisse le plus, ce qui m’horripile, m’irrite et m’agace, ce qui me fatigue et me décourage, c’est quand un représentant de l’ordre, un flic, un douanier, un agent de stationnement de la Ville ou un fonctionnaire, me tutoie sans vergogne. Je ne suis pas le chum de ces gens-là. Je ne suis ni leur fils ni leur sous-fils, je ne suis pas leur collègue de bureau ni même leur petit cousin. Je demande un peu de respect. Je demande un peu de considération. Je demande un peu de déférence. Surtout de la part de quelqu’un qui va me donner un billet ou me demander de payer de l’impôt.

J’aime le décorum du Vous, l’impression d’être plusieurs, la richesse du langage, l’élégance de ne pas se croire l’égal, la générosité de regarder l’autre avec respect. J’aime la distance que donne le Vous et l’espace qu’il laisse pour écouter ce que l’autre a à dire. J’aime la majesté des « après vous », « je n’en ferai rien », « vous êtes bien aimable ».

S’cusez-le, ça doit être l’âge.

*N'allez pas croire qu'il y a ici une faute d'orthographe, TU à la troisième personne est totalement intentionnel.


#23 Bata.Ilich

Bata.Ilich
  • Members
  • 5,646 posts

Posted 05 March 2007 - 15:31

Mislilo se na ljude sa kojima se sreces u svakodnevnom zivotu, ne prodavacice i salteruse.

#24 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 05 March 2007 - 15:34

QUOTE(alberto.ascari @ 5 Mar 2007, 13:03)
U CZ se jako puno persira...



Idi(te) u pershun, 'ladno istripova' kako je rec o centralnom zatvoru

Edited by Maya586, 05 March 2007 - 15:35.


#25 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 March 2007 - 16:00

QUOTE(Bata.Ilich @ 5 Mar 2007, 15:31)
Mislilo se na ljude sa kojima se sreces u svakodnevnom zivotu, ne prodavacice i salteruse.

zena postavila topik i kao primer uzela:
QUOTE
Ja sam u Spaniji , gde se sve manje koristi Usted,i , iskreno receno,ne volim kad mi petnaestogodisnja prodavacica u "Zari" sa vrata kaze "¿Que quieres?"

bez obzira persiram i ljudima sa kojima se srecem

juuu, u Spaniji rade maloletna deca ohmy.gif

#26 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 05 March 2007 - 16:02

QUOTE(Maya586 @ 5 Mar 2007, 15:34)
Idi(te) u pershun, 'ladno istripova' kako je rec o centralnom zatvoru



biggrin.gif

#27 SC80

SC80
  • Members
  • 200 posts

Posted 05 March 2007 - 16:10

juuu, u Spaniji rade maloletna deca ohmy.gif

[/quote]


dobro, nisu bas petnaestogodisnje,ali tako izgledaju....inace trend Zarine odece ( i njihovih prodavacica ) je da zene preko 30 godina izgledaju kao da imaju 12 a devojcice od 12 se oblace kao mame od 30+... blink.gif

ali to je vec drugi topic..

#28 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 05 March 2007 - 16:12

QUOTE
dobro, nisu bas petnaestogodisnje,ali tako izgledaju....
ali to je vec drugi topic..

ma sala mala smile.gif
a taj drugi topic je na drustvu i tice se ANS smile.gif

Edited by msmodesty, 05 March 2007 - 16:13.


#29 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 05 March 2007 - 16:28

QUOTE(SC80 @ 5 Mar 2007, 16:10)
juuu, u Spaniji rade maloletna deca  ohmy.gif

QUOTE

dobro, nisu bas petnaestogodisnje,ali tako izgledaju....inace trend Zarine odece ( i njihovih prodavacica ) je da zene preko 30 godina izgledaju kao da imaju 12 a devojcice od 12 se oblace kao mame od 30+...  blink.gif

ali to je vec drugi topic..




Troll on:
U samouslugama u Holandiji rade uglavnom srednjoškolci i studenti, a i bivše domaćice kojima je dosadno da budu same kod kuće otkako su im deca porasla i otišla da žive samostalno. Uglavnom šefovi/šefice su trajno zaposleni, ima malo profesionalnih radnika (da popune termine kada je studentarija zauzeta). Kasirke uglavnom imaju između 15 i 20 godina i rade po 16-tak sati nedeljno, u tom fazonu. Tu i tamo po četiri sata preko nedelje, duže smene vikendom.
Troll off.

Persiranje mi nikada nije smetalo. Stvara poželjnu distancu i u startu pokazuje poštovanje prema sagovorniku.


edit 16-20 je 15-20 godina, sa 15 sme da se radi

Edited by yossarian, 05 March 2007 - 16:35.


#30 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 05 March 2007 - 17:55

QUOTE(yossarian @ 5 Mar 2007, 16:28)
i u startu pokazuje poštovanje prema sagovorniku.

vidiš interesatno je kako svi govore da je to poštovanje i super-stvar, a u meni nekako izaziva baš nešto suprotno (kad meni persiraju)

upravo kao nekakvo nepoštovanje, u smislu iil gledanja s visine, ili želje da im budem <i ostanem> na dovoljnoj distanci
ili eventualno strahopoštovanje, što opet nije dobro